Dolphin Emulator - en to ar translation catalogue (1104 entries)

en: 
    Dolphin is a free and open-source GameCube and Wii emulator.
    
    This software should not be used to play games you do not legally own.
ar: 
    محاكي الدولفين مفتوح المصدر لجهاز الجيم كيوب و الوي .
    
    لا ينبغي أن تستخدم هذا البرنامج للعب الألعاب المقرصنة.

en:  (too many to display)
ar: (عرض أشياء كثير جدًا)

en:  Game :
ar:  لعبة :

en: ! NOT
ar: ! لا

en: "%s" does not exist.
     Create a new 16MB Memcard?
ar: "%s" لا وجود لها.
     إنشاء جديد بطاقة الذاكرة ?

en: "%s" is already compressed! Cannot compress it further.
ar: "%s" يتم ضغط بالفعل! لا يمكن ضغط أكثر من ذلك.

en: %1$sCopy%1$s
ar: %1$sنسخ%1$s

en: %i%% (Normal Speed)
ar: %i%% (السرعة القياسية)

en: %s
    was not loaded because there are not enough free blocks on the virtual memory card
ar: %s
    لم يتم تحميل لأنه لا يوجد مساحه حرة كافية على بطاقة الذاكرة

en: %s (Disc %i)
ar: %s (قرص %i)

en: %s already exists, overwrite?
ar: %s موجود بالفعل، الكتابة فوقة؟

en: %sDelete%s
ar: %sمسح%s

en: %sExport GCI%s
ar: %sتصدير GCI%s

en: %sImport GCI%s
ar: %sاستيراد GCI%s

en: %u frames
ar: %u إطارات

en: %zu memory bytes
ar: %zu بايت ذاكرة

en: && AND
ar: && و

en: &About
ar: &حول

en: &Add New Code...
ar: &إضافة رمز جديد...

en: &Audio Settings
ar: &إعدادات الصوت

en: &Automatic Start
ar: &البدء التلقائي

en: &Boot from DVD Backup
ar: &النسخ الاحتياطي DVD التمهيد من

en: &Breakpoints
ar: &نقاط التوقف

en: &Cheat Manager
ar: &قائمة الاسرار

en: &Clear Symbols
ar: &رموز واضحة

en: &Controller Settings
ar: &إعدادات التحكم

en: &Create Signature File...
ar: &إنشاء ملف التوقيع ...

en: &Debug
ar: &التصحيح

en: &Delete File...
ar: &حذف الملف

en: &Delete selected ISOs...
ar: &حذف تحديد ايزو

en: &Edit Code...
ar: &تحرير الرمز...

en: &Emulation
ar: &محاكاة

en: &File
ar: &ملف

en: &Font...
ar: &الخط...

en: &Frame Advance
ar: &الاطار المسبق

en: &Fullscreen
ar: &ملء الشاشة

en: &GitHub Repository
ar: &GitHub مستودع

en: &Graphics Settings
ar: &إعدادات الرسومات

en: &Help
ar: &مساعدة

en: &Hotkey Settings
ar: &إعدادات الاختصارات

en: &Load State
ar: &تحميل الحالة

en: &Memcard Manager (GC)
ar: &بطاقه الذكره جيم كيوب

en: &Memory
ar: &الذاكرة

en: &Movie
ar: &فيلم

en: &Open...
ar: &فتح

en: &Options
ar: &خيارات

en: &Pause
ar: &إيقاف اللعبة

en: &Play
ar: &إبدأ اللعبة

en: &Profile Blocks
ar: &منع الملف الشخصي

en: &Profiler
ar: &التعريف

en: &Properties
ar: &خصائص

en: &Read-Only Mode
ar: &وضع للقراءة فقط

en: &Refresh
ar: &اعادة تنشيط

en: &Refresh List
ar: &تحديث القائمة

en: &Registers
ar: &تسجل

en: &Remove Code
ar: &إزالة الرمز

en: &Rename Symbols from File...
ar: &إعادة تسمية الرموز من الملف...

en: &Reset
ar: &إعادة اللعبة

en: &Search for an Instruction
ar: &بحث عن التعليمات

en: &Sound
ar: &الصوت

en: &Stop
ar: &أغلق اللعبة

en: &Symbols
ar: &رموز

en: &Tools
ar: &أدوات

en: &Video
ar: &فديو

en: &View
ar: &القائمة

en: &Watch
ar: &راقب

en: &Website
ar: &الموقع

en: &Wiki
ar: &معلومات عن اللعبة

en: &Write to profile.txt, Show
ar:  مشاهدة profile.txt، إرسال إلى

en: (c) 2003-2015+ Dolphin Team. "GameCube" and "Wii" are trademarks of Nintendo. Dolphin is not affiliated with Nintendo in any way.
ar:  (2003-2015) فريق دولفين .  جيم كيوب و  وي  هي علامات تجارية لنينتندو . لا ينتمي دولفين مع نينتندو بأي شكل من الأشكال .

en: (off)
ar: (ايقاف)

en: + ADD
ar: + أضف

en: <Insert name here>
ar: <أدخل اسم هنا>

en: <No resolutions found>
ar: <لم يتم العثور على القرارات>

en: <Nothing>
ar: <لا شيء>

en: <System Language>
ar: <نظام اللغة>

en: A NetPlay window is already open!
ar: نافذة اللعب عبر النت مفتوح بالفعل!

en: A game is not currently running.
ar: اللعبة ليست قيد التشغيل حاليا.

en: A supported Bluetooth device could not be found,
    so you must connect Wii Remotes manually.
ar: لا يمكن العثور على جهاز بلوتوث المدعومة,
    لذلك يجب ربط ريموت الوي يدويا.

en: AR Codes
ar: اسرار

en: About Dolphin
ar: ترجمة البرنامج بواسطة منصور العسيري

en: Accuracy:
ar: دقة:

en: Action
ar: عمل

en: Active
ar: نشط

en: Adapter Detected
ar: الكشف عن المحول

en: Adapter Not Detected
ar: لم يتم الكشف عن المحول

en: Adapter:
ar: كرت الشاشة:

en: Add
ar: أضف

en: Add ActionReplay Code
ar: إضافة رمز ActionReplay

en: Add New Pane To
ar: إضافة جزء جديد إلى

en: Add Patch
ar: أضف باتش

en: Add...
ar: أضف

en: Address
ar: العنوان

en: Adjust the analog control pressure required to activate buttons.
ar: ضبط السيطرة على ضغط التناظرية المطلوبة لتنشيط الأزرار.

en: Advanced
ar: متقدم

en: Advanced Settings
ar: إعدادات متقدمة

en: All GameCube GCM files (gcm)
ar: جميع ملفات الجيم كيوب (gcm)

en: All Save States (sav, s##)
ar: حفظ جميع الحالات (sav, s##)

en: All Wii ISO files (iso)
ar: جميع ملفات ايزو الوي

en: All compressed GC/Wii ISO files (gcz)
ar: جميع مضغوط GC/Wii ISO files (gcz)

en: Anaglyph
ar: النقش

en: Analyze
ar: تحليل

en: Angle
ar: الزاوية

en: Anisotropic Filtering:
ar: تصفية متباينة الخواص :

en: Anti-Aliasing:
ar: مضاد للتعرج:

en: Append signature to
ar: إلحاق توقيع إلى

en: Apploader Date:
ar: تاريخ المنتج:

en: Apploader is the wrong size...is it really an apploader?
ar: محمل التطبيق هو حجم الخطأ... هل حقا محمل التطبيق؟

en: Apploader unable to load from file
ar: Apploader غير قادر على تحميل ملف من

en: Apply a post-processing effect after finishing a frame.
    
    If unsure, select (off).
ar: تطبيق تأثير مرحلة ما بعد المعالجة بعد الانتهاء من الإطار.
    
    إذا لم تكن متأكدا حدد إيقاف.

en: Apply signature file
ar: تطبيق ملف التوقيع

en: Are you sure you want to delete "%s"?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف "%s"?

en: Are you sure you want to delete these files? They will be gone forever!
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذه الملفات ؟

en: Are you sure you want to delete this file? It will be gone forever!
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذا الملف ؟

en: Are you trying to use the same file in both slots?
ar: هل تحاول استخدام نفس الملف في كل من فتحات ؟

en: Aspect Ratio:
ar: نسبة العرض:

en: Assign Controller Ports
ar: تعيين منفذ وحدة التحكم

en: At least one pane must remain open.
ar: يجب أن لا يقل عن جزء واحد لا تزال مفتوحة.

en: Attempted to load a state. Bluetooth will likely be broken now.
ar: حاول تحميل الحالة. ومن المرجح أن يكون البلوتوث معطل الآن

en: Audio
ar: الصوت

en: Audio Backend:
ar: صوت الخلفية :

en: Australia
ar: أستراليا

en: Authors
ar: الكتاب

en: Auto
ar: تلقائي

en: Auto (Multiple of 640x528)
ar: تلقائي (Multiple of 640x528)

en: Auto (Window Size)
ar: تلقائي حجم النافذة

en: Auto Adjust Window Size
ar: ضبط تلقائي حجم الإطار

en: Automatically adjusts the window size to your internal resolution.
    
    If unsure, leave this unchecked.
ar: تتكيف تلقائيا مع حجم إطار الدقة الداخلية الخاصة بك.
    
    إذا لم تكن متأكدا اترك هذا غير محددة.

en: Avoid any involuntary JIT cache clearing, this may prevent Zelda TP from crashing.
    [This option must be selected before a game is started.]
ar: Avoid any involuntary JIT cache clearing, this may prevent Zelda TP from crashing.
    [يجب تحديد هذا الخيار قبل بدء اللعبة.]

en: BP register
ar: BP تسجل

en: Back
ar: رجوع

en: Backend Settings
ar: إعدادات الخلفية

en: Backend:
ar: الخلفية:

en: Background Input
ar: خلفية الإدخال

en: Backward
ar: الى الوراء

en: Banner
ar: الشعار

en: Banner Details
ar: تفاصيل الشعار

en: Banner:
ar: شعار:

en: Bar
ar: شريط

en: Basic
ar: الأساسية

en: Basic Settings
ar: إعدادات أساسية

en: Bass
ar: صوت عميق

en: Battery
ar: بطارية

en: Block Allocation Table checksum failed
ar: كتلة الاختباري جدول تخصيص فشل

en: Blocks
ar: كتل

en: Blue
ar: أزرق

en: Blue Left
ar: اليسار أزرق

en: Blue Right
ar: اليمين أزرق

en: Boot to Pause
ar: التمهيد إلى وقفة

en: Borderless Fullscreen
ar: ملء الشاشة بلا حدود

en: Bottom
ar: أسفل

en: Bound Controls: %lu
ar: يلزم التحكم: %lu

en: Branch: %s
ar: الفرع: %s

en: Broken
ar: معطلة

en: Browse for a directory to add
ar: لتصفح دليل لإضافة

en: Browse for output directory
ar: لاستعراض الدليل الإخراج

en: Buffer:
ar: العازلة :

en: Button
ar: زر

en: Buttons
ar: أزرار

en: C Stick
ar: العصا الأيمن

en: CP register
ar: تسجيل CP

en: CPU Emulator Engine
ar: محرك محاكي المعالج

en: CPU Options
ar: CPU خيارات

en: Cached Interpreter (slower)
ar: Cached Interpreter (أبطأ)

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Cannot set uninitialized memory.
ar: لا يمكن تعيين الذاكرة غير مهيأ.

en: Center
ar: مركز

en: Change &Disc
ar: تغيير &القرص

en: Change &Disc...
ar: تغيير &القرص

en: Change Disc
ar: تغيير القرص

en: Change the disc to %s
ar: تغيير القرص %s

en: Change the language of the user interface.
    Requires restart.
ar: تغيير لغة واجهة المستخدم.
    يتطلب إعادة التشغيل.

en: Changing this will have no effect while the emulator is running.
ar:  تغير هذه ليس لها أي تأثير أثناء تشغيل المحاكي .

en: Chat
ar: شات

en: Cheat Code
ar: اسرار

en: Cheat Manager
ar: قائمة الاسرار

en: Cheat Search
ar: بحث عن اسرار

en: Check Partition Integrity
ar: تحقق سلامة التقسيم

en: Check for updates:
ar: تحقق من وجود تحديثات :

en: Checking integrity...
ar: التحقق من سلامة ...

en: Choose a DVD root directory:
ar: DVD اختيار الدليل أصل  :

en: Choose a default ISO:
ar: اختيار ايزو الافتراضية :

en: Choose a directory to add
ar: اختيار دليل لإضافة

en: Choose a dump directory:
ar: اختيار تفريغ الدليل:

en: Choose a file to open
ar: اختيار ملف لفتح

en: Choose a memory card:
ar: اختيار بطاقة الذاكرة :

en: Choose file to use as apploader: (applies to discs constructed from directories only)
ar: اختيار ملف لاستخدام رافعة التطبيقات: (ينطبق على الأقراص مصنوعة من الادله فقط)

en: Choose priority input file
ar: اختيار ملف الإدخال الأولوية

en: Choose secondary input file
ar: اختيار ملف الإدخال الثانوي

en: Choose the folder to extract to
ar: اختيار مجلد لاستخراج

en: Circle Stick
ar: دائرة العصا

en: Classic
ar: الكلاسيكية

en: Classic Controller Configuration
ar: اعدادات وحدة تحكم الكلاسيكية

en: Clear
ar: أزال

en: Clear Screen
ar: شاشة واضحة

en: Close
ar: إغلاق

en: Co&nfigure...
ar: الإعدادات العامة

en: Code
ar: رمز

en: Code Info
ar: رمز المعلومات

en: Code:
ar: رمز:

en: Code:
ar: رمز:

en: Combine Two Signature Files...
ar: الجمع بين اثنين من توقيع الملفات...

en: Command
ar: الأمر

en: Comment
ar: التعليق

en: Compress ISO...
ar: ضغط ايزو

en: Compress selected ISOs...
ar: اختيار ضغط ايزو

en: Compressing ISO
ar: ضغط ايزو

en: Compressing a Wii disc image will irreversibly change the compressed copy by removing padding data. Your disc image will still work. Continue?
ar: ضغط قرص الوي عن طريق إزالة البيانات الحشو . استمر؟

en: Compute
ar: إحصاء

en: Computing MD5 Checksum for:
    %s
ar: اختبار MD5:
    %s

en: Computing MD5 checksum
ar: اختبار MD5 :

en: Computing...
ar: إحصاء

en: Computing:
ar: إحصاء:

en: Config
ar: إعدادات

en: Configure
ar: إعدادات

en: Configure Control
ar: إعدادات التحكم

en: Configure Dolphin
ar: إعدادات دولفين

en: Configure...
ar: إعدادات

en: Confirm File Overwrite
ar: تأكيد الكتابة فوق ملف

en: Confirm on Stop
ar: تأكيد على التوقف

en: Connect
ar: اتصال

en: Connect Balance Board
ar: ربط لوح الميزان

en: Connect USB Keyboard
ar: ربط كيبورد يو اس بي

en: Connect Wii Remote %i
ar: ربط ريموت الوي  %i

en: Connect Wii Remote 1
ar: ربط ريموت الوي 1

en: Connect Wii Remote 2
ar: ربط ريموت الوي 2

en: Connect Wii Remote 3
ar: ربط ريموت الوي 3

en: Connect Wii Remote 4
ar: ربط ريموت الوي 4

en: Connect Wii Remotes
ar: ربط ريموت الوي

en: Connecting...
ar: متصل

en: Connection Type:
ar: نوع الاتصال:

en: Continue
ar: استمر

en: Continuous Scanning
ar: البحث المستمر

en: Control
ar: عصا تحكم

en: Control Stick
ar: عصا التحكم

en: Controller Ports
ar: منفذ التحكم

en: Controller settings
ar: إعدادات التحكم

en: Controllers
ar: وحدات التحكم

en: Convergence:
ar: التقاء

en: Convert to GCI
ar: GCIتحويل إلى

en: Copy
ar: نسخ

en: Copy failed
ar: فشل نسخ

en: Copy to Memcard %c
ar: نسخ إلى بطاقة الذاكرة %c

en: Core
ar: النواة

en: Cost
ar: كلفة

en: Could not recognize ISO file %s
ar: لا يمكن التعرف ملف ايزو %s

en: Could not save %s.
ar: لا يمكن حفظ %s.

en: Couldn't Create Client
ar: لا يمكن إنشاء عميل

en: Couldn't create peer.
ar: لا يمكن إنشاء الأقران.

en: Couldn't find open command for extension 'ini'!
ar: لا يمكن العثور فتح الأوامر للتمديد 'ini'!

en: Couldn't init the core.
    Check your configuration.
ar: لا يمكن التهيئة الأساسية.
    تحقق التكوين الخاص بك.

en: Count
ar: إحصاء

en: Count:
ar: الاحصاء :

en: Count: %lu
ar: الاحصاء: %lu

en: Country:
ar: البلد:

en: Create AR Code
ar: إنشاء رموز اسرار

en: Create New Perspective
ar: إنشاء مشهد جديد

en: Create new perspective
ar: إنشاء مشهد جديد

en: Creator:
ar: المنشئ :

en: Critical
ar: حرج

en: Crossfade
ar: الإبهات المتداخل

en: Current game
ar: اللعبة الحالية

en: Custom
ar: مخصص

en: Custom RTC Options
ar: خيارات تخصيص وقت النظام

en: D-Pad
ar: الاسهم

en: DSP Emulator Engine
ar: محرك محاكي الصوت

en: DSP HLE emulation (fast)
ar: DSP HLE emulation (سريع)

en: DSP LLE interpreter (slow)
ar: DSP LLE interpreter (بطيء)

en: Dance Mat
ar: بساط الرقص

en: Data Size
ar: حجم البيانات

en: Data Type
ar: نوع البيانات

en: Dead Zone
ar: المنطقة الميتة

en: Debug
ar: التصحيح

en: Debug Only
ar: التصحيح فقط

en: Debugging
ar: التصحيح

en: Decimal
ar: عشري

en: Decompress ISO...
ar: ضغط ايزو

en: Decompress selected ISOs...
ar: اختيار إلغاء ضغط ايزو

en: Decompressing ISO
ar: فك ايزو

en: Decrease Convergence
ar: تخفيض التقارب

en: Decrease Depth
ar: تخفيض العمق

en: Decrease Emulation Speed
ar: تخفيض مضاهاة السرعة

en: Decrease IR
ar: IR تخفيض

en: Default
ar: الافتراضي

en: Default font
ar: الخط الافتراضي

en: Delete
ar: حذف

en: Delete Save
ar: حذف الحفظ

en: Delete the existing file '%s'?
ar: حذف الملف الموجود '%s'?

en: Depth Percentage:
ar: نسبة العمق:

en: Depth:
ar: العمق:

en: Description
ar: الوصف

en: Description:
ar: الوصف:

en: Detect
ar: كشف

en: Device
ar: أداة

en: Device Settings
ar: إعدادات الجهاز

en: Device not found
ar: لم يتم العثور علي الجهاز

en: Dial
ar: الاتصال الهاتفي

en: Dims the screen after five minutes of inactivity.
ar: تقوم بتعتيم الشاشة بعد خمس دقائق من الخمول .

en: Direct Connection
ar: اتصال مباشر

en: Disable
ar: تعطيل

en: Disable Bounding Box
ar: تعطيل المربع المحيط

en: Disable Emulation Speed Limit
ar: تعطيل مضاهاة الحد الأقصى للسرعة

en: Disable Fog
ar: تعطيل الضباب

en: Disable any XFB emulation.
    Speeds up emulation a lot but causes heavy glitches in many games which rely on them (especially homebrew applications).
    
    If unsure, leave this checked.
ar: Disable any XFB emulation.
    يسرع مضاهاة الكثير ولكن يسبب اخطاء كبيرة في العديد من الألعاب التي تعتمد عليها.
    
    إذا لم تكن متأكدا اترك هذا التحقق.

en: Disassembly
ar: التفكيك

en: Disc
ar: القرص

en: Disc Read Error
ar: خطأ قراءة القرص

en: Display
ar: العرض

en: Divide
ar: انقسام

en: Do you want to stop the current emulation?
ar: هل ترغب في إغلاق اللعبة الحالية؟

en: Dolphin
ar: دولفين

en: Dolphin %s Graphics Configuration
ar: Dolphin %s إعدادات الرسومات

en: Dolphin Configuration
ar: إعدادات دولفين

en: Dolphin Controller Configuration
ar: ضبط وحدة تحكم

en: Dolphin FIFO
ar: دولفين

en: Dolphin Hotkeys
ar: مفاتيح الاختصار

en: Dolphin NetPlay
ar: لعب شبكة

en: Dolphin NetPlay Setup
ar: ثبت لعب الشبكه

en: Dolphin could not find any GameCube/Wii ISOs or WADs. Double-click here to set a games directory...
ar: دولفين لم يتم العثور على أي قرص جيم كيوب / الوي  . انقر نقرا مزدوجا فوق هنا لوضع دليل الألعاب ...

en: Dolphin is currently set to hide all games. Double-click here to show all games...
ar: تم تعيين دولفين حاليا إخفاء جميع الألعاب. دبل كليك هنا لإظهار جميع الألعاب...

en: Dolphin is too old for traversal server
ar: دولفين قديم جدا لجتياز الخادم

en: Dolphin was unable to complete the requested action.
ar: دولفين غير قادر على إكمال الإجراء المطلوب .

en: Dolphin's cheat system is currently disabled.
ar: تم تعطيل نظام الاسرار حاليا.

en: Done compressing disc image.
ar: يتم ضغط صورة القرص .

en: Down
ar: أسفل

en: Download Codes (WiiRD Database)
ar: تحميل اسرار للعبة

en: Downloaded %lu codes. (added %lu)
ar:  تم تحميل %lu  (وأضاف %lu)

en: Driver Not Detected
ar:  لم يتم الكشف عن التعريف

en: Drums
ar: الطبول

en: Drums Configuration
ar: اعدادات الطبول

en: Dummy
ar: وهمي

en: Dump Audio
ar: تفريغ الصوت

en: Dump Frames
ar: تفريغ الإطارات

en: Dump Textures
ar: تفريغ النسيج

en: Dutch
ar: الهولندية

en: E&xit
ar: خروج

en: Early Memory Updates
ar: بداية تحديث الذاكرة

en: Edit ActionReplay Code
ar: تعديل رمز ActionReplay

en: Edit Config
ar: تعديل الاعدادات

en: Edit Patch
ar: تعديل الباتش

en: Edit Perspectives
ar: تحرير مشهد

en: Edit...
ar: تحرير

en: Effect
ar: تأثير

en: Empty
ar: فارغة

en: Emu Thread already running
ar: المحاكي قيد التشغيل بالفعل

en: Emulate XFBs using GPU texture objects.
    Fixes many games which don't work without XFB emulation while not being as slow as real XFB emulation. However, it may still fail for a lot of other games (especially homebrew applications).
    
    If unsure, leave this checked.
ar: Emulate XFBs using GPU texture objects.
    Fixes many games which don't work without XFB emulation while not being as slow as real XFB emulation. However, it may still fail for a lot of other games (especially homebrew applications).
    
    إذا لم تكن متأكدا اترك هذا التحقق.

en: Emulate the Wii's Bluetooth adapter
ar: محاكاة محول بلوتوث الوي

en: Emulated Wii Remote
ar: محاكاة ريموت الوي

en: Emulation State:
ar: حالة المحاكاه:

en: Enable AR Logging
ar: تمكين التسجيل

en: Enable CPU Clock Override
ar: تمكين تجاوز وحدة المعالجة المركزية على مدار الساعة

en: Enable Cheats
ar: تمكين الاسرار

en: Enable Custom RTC
ar: تمكين وقت مخصص

en: Enable Dual Core (speedup)
ar: Enable Dual Core (لزيادة السرعة)

en: Enable MMU
ar: MMU تمكين

en: Enable Multi-threading
ar: تمكن مسارات متعددة

en: Enable Progressive Scan
ar: تمكين المسح التقدمي

en: Enable Screen Saver
ar: تمكين شاشة التوقف

en: Enable Speaker Data
ar: تمكين بيانات مكبر صوت

en: Enable Usage Statistics Reporting
ar: تمكين تقارير إحصائيات الاستخدام

en: Enable WideScreen
ar: تمكين شاشة عريضة

en: Enable Wireframe
ar: تمكين الإطار الشبكي

en: Enable pages
ar: تمكين صفحات

en: Enable this if you want the whole screen to be used for rendering.
    If this is disabled, a render window will be created instead.
    
    If unsure, leave this unchecked.
ar: تمكين هذا إذا كنت تريد الشاشة بأكملها لاستخدامها لتقديم.
    إذا تم تعطيل هذا، سيتم إنشاء إطار تقديم بدلا من ذلك.
    
    إذا لم تكن متأكدا اترك هذا غير محددة.

en: Enable this if you want to use the main Dolphin window for rendering rather than a separate render window.
    
    If unsure, leave this unchecked.
ar: تمكين هذا إذا كنت تريد استخدام الإطار الرئيسي لتقديم دولفين بدلا من تقديم إطار منفصل.
    
    إذا لم تكن متأكدا اترك هذا غير محددة.

en: Enables multi-threading in the video backend, which may result in performance gains in some scenarios.
    
    If unsure, leave this unchecked.
ar: تمكن مسارات متعددة في الخلفية الفيديو، مما قد يؤدي إلى تحسين الأداء في بعض الحالات.
    
    إذا لم تكن متأكدا، وترك هذا غير محددة.

en: Enables progressive scan if supported by the emulated software.
    Most games don't care about this.
    
    If unsure, leave this unchecked.
ar: تمكن المسح التدريجي إذا كان معتمدا من قبل البرنامج محاكاة.
    معظم الألعاب لا تهتم بهذا.
    
    إذا لم تكن متأكدا اترك هذه غير محددة.

en: Enables the collection and sharing of usage statistics data with the Dolphin development team. This data is used to improve the emulator and help us understand how our users interact with the system. No private data is ever collected.
ar: تمكن جمع وتبادل البيانات الإحصائية استخدام مع فريق التطوير دولفين . وتستخدم هذه البيانات لتحسين المضاهاة و تساعدنا على فهم كيفية تفاعل المستخدمين مع النظام. لا توجد بيانات خاصه يتم جمعها .

en: Encode frame dumps using the FFV1 codec.
    
    If unsure, leave this unchecked.
ar: تفريغ الإطار تشفير باستخدام الترميز FFV1.
    
    إذا لم تكن متأكدا اترك هذا غير محددة.

en: End
ar: نهاية

en: Enet Didn't Initialize
ar: شبكة لم تتم تهيئة

en: English
ar: الإنجليزية

en: Enhancements
ar: تحسينات

en: Enter a name for the new perspective:
ar: أدخل اسم للمشهد الجديد :

en: Entry %d/%d
ar: دخول %d/%d

en: Entry 1/%d
ar: دخول 1/%d

en: Equal
ar: المساواة

en: Error
ar: خطأ

en: Error loading selected language. Falling back to system default.
ar: خطأ في تحميل اللغة المختارة. يتراجع إلى النظام الافتراضية.

en: Error saving file.
ar: حفظ ملف خطأ .

en: Escape
ar: هروب

en: Europe
ar: أوروبا

en: Execute
ar: تنفيذ

en: Exit
ar: خروج

en: Export All Wii Saves
ar: تصدير جميع حفظ الوي

en: Export Recording
ar: تصدير تسجيل

en: Export Recording...
ar: تصدير تسجيل

en: Export Save
ar: تصدير حفظ

en: Export Wii save (Experimental)
ar: تصدير حفظ الوي

en: Export all saves
ar: تصدير جميع الحفظ

en: Export failed
ar: فشل تصدير

en: Export save as...
ar: تصدير حفظ باسم

en: Extension
ar: تمديد

en: External Frame Buffer (XFB)
ar: (XFB) عزل الإطار الخارجي

en: Extract All Files...
ar: استخراج كافة الملفات

en: Extract Apploader...
ar: استخراج Apploader

en: Extract DOL...
ar: استخراج الملفات

en: Extract Directory...
ar: استخراج دليل

en: Extract File
ar: استخراج الملف

en: Extract File...
ar: استخراج الملفات

en: Extract Partition...
ar: استخراج التقسيم

en: Extracting %s
ar: استخراج %s

en: Extracting All Files
ar: استخراج كافة الملفات

en: Extracting Directory
ar: استخراج دليل

en: Extracting...
ar: استخراج

en: FIFO Player
ar: لاعبين

en: FST Size:
ar: الحجم :

en: Failed To Connect!
ar: خطأ الاتصال

en: Failed to Connect!
ar: خطأ الاتصال

en: Failed to download codes.
ar: فشل تحميل الاسرار.

en: Failed to extract to %s!
ar: فشل في الاستخراج إلى %s!

en: Failed to open Bluetooth device: %s
ar: فشل في فتح جهاز بلوتوث: %s

en: Failed to read %s
ar: فشل في القراءة %s

en: Failed to read unique ID from disc image
ar: فشل في قراءة معرف فريد من صورة القرص

en: Fast
ar: سريع

en: Fast Depth Calculation
ar: سرعة حساب العمق

en: File
ar: ملف

en: File Info
ar: ملف المعلومات

en: File Name
ar: اسم الملف

en: File Size
ar: حجم الملف

en: File contained no codes.
ar: الملف لا يتضمن اسرار.

en: File converted to .gci
ar: تحويل ملف إلى .gci

en: File could not be opened
    or does not have a valid extension
ar: قد لا يمكن فتح ملف
    أو لا يكون امتداد صالح

en: File is not recognized as a memcard
ar: لم يتم التعرف على الملف كملف بطاقة ذاكرة

en: File not compressed
ar: ملف غير مضغوط

en: File write failed
ar: فشل الكتابة ملف

en: Files opened, ready to compress.
ar: فتحت الملفات ، وعلى استعداد للضغط .

en: Filesystem
ar: الملفات

en: Filetype 'ini' is unknown! Will not open!
ar: نوع الملف غير معروف! لن تفتح!

en: Filter Symbols
ar: تصفية الرموز

en: Filter the symbol list by name. This is case-sensitive.
ar: تصفية قائمة رمز بالاسم. هذا هو لحالة الأحرف.

en: Find Next
ar: بحث عن التالي

en: Find Previous
ar: البحث عن السابق

en: First Block
ar: أول بلوك

en: Fix Checksums
ar: الإصلاح اختبارية

en: Flags
ar: الأعلام

en: Force 16:9
ar: العرض 16:9

en: Force 24-bit Color
ar: 24-bit فرض اللون

en: Force 4:3
ar: العرض 4:3

en: Force Console as NTSC-J
ar: فرض وحدة التحكم على النظام الياباني

en: Force Texture Filtering
ar: تصفية قوة النسيج

en: Forces NTSC-J mode for using the Japanese ROM font.
    If left unchecked, Dolphin defaults to NTSC-U and automatically enables this setting when playing Japanese games.
ar: وضع لاستخدام الخط الياباني في اللعاب . ترك دون ,المحاكي يكون افتراضي على النظام الانجليزي ويتيح هذا الاعداد تلقائيا عند اللعب اليابانية

en: Forces the game to render the RGB color channels in 24-bit, thereby increasing quality by reducing color banding.
    It has no impact on performance and causes few graphical issues.
    
    
    If unsure, leave this checked.
ar: Forces the game to render the RGB color channels in 24-bit, thereby increasing quality by reducing color banding.
    It has no impact on performance and causes few graphical issues.
    
    
    إذا لم تكن متأكدا، اترك هذا غير محددة.

en: Forward
ar: إلى الأمام

en: Found %zu save files
ar: العثور على %zu ملفات حفظ

en: Frame
ar: الإطار

en: Frame %u
ar: إطار %u

en: Frame %zu
ar: إطار %zu

en: Frame Advance
ar: الإطار المسبق

en: Frame Advance Decrease Speed
ar: تخفيض سرعة الإطار المسبق

en: Frame Advance Increase Speed
ar: زيادة سرعة الإطار المسبق

en: Frame Advance Reset Speed
ar:  إعادة تعيين سرعة الإطار المسبق

en: Frame Buffer
ar: عازل الإطار

en: Frame Info
ar: معلومات الإطار

en: Frame Range
ar: مجموعة الإطار

en: Frames to Record
ar: إطارات للتسجيل

en: France
ar: فرنسا

en: Free Look
ar: تحكم بكاميرا اللعبة

en: Freelook Decrease Speed
ar:  تخفيض سرعة نظرة حرة

en: Freelook Increase Speed
ar: زيادة سرعة نظرة حرة

en: Freelook Move Down
ar: نظرة حرة تحريك لأسفل

en: Freelook Move Left
ar: نظرة حرة تحريك لليسار

en: Freelook Move Right
ar: نظرة حرة تحريك لليمين

en: Freelook Move Up
ar: نظرة حرة  تحريك لأعلى

en: Freelook Reset
ar:  إعادة تعيين نظرة حرة

en: Freelook Reset Speed
ar:   إعادة تعيين سرعة نظرة حرة

en: Freelook Zoom In
ar: تكبير نظرة حرة

en: Freelook Zoom Out
ar:  تصغير نظرة حرة

en: French
ar: الفرنسية

en: Frets
ar: الحنق

en: From
ar: من

en: FullScr
ar: شاشة كاملة

en: Fullscreen Resolution:
ar: دقة ملء الشاشة:

en: GC Port
ar: GC منفذ

en: GCI Folder
ar: مجلد GCI

en: GFX Debugger
ar: GFX المصحح

en: Game ID
ar: عنوان اللعبة

en: Game ID:
ar: معرف اللعبة:

en: Game is already running!
ar: لعبة تستخدم بالفعل!

en: Game-Specific Settings
ar: إعدادات معينه للعبه

en: GameConfig
ar: إعدادات اللعبة

en: GameCube
ar: جيم كيوب

en: GameCube Controllers
ar: تحكم جيم كيوب

en: GameCube Memory Cards (*.raw,*.gcp)
ar: بطاقه ذاكره الجيم كيوب (*.raw,*.gcp)

en: GameCube Savegame files(*.gci;*.gcs;*.sav)
ar: ملفات حفظ لعبة جيم كيوب(*.gci;*.gcs;*.sav)

en: Gecko Codes
ar: تحميل اسرار

en: General
ar: عام

en: Generate a New Statistics Identity
ar: إنشاء هوية جديد للحصائيات

en: Geometry data
ar: بيانات الهندسة

en: German
ar: الألمانية

en: Germany
ar: ألمانيا

en: Graphics
ar: الرسومات

en: Graphics settings
ar: إعدادات الرسومات

en: Greater Than
ar: أكبر من

en: Green
ar: أخضر

en: Green Left
ar: اليسار أخضر

en: Green Right
ar: اليمين أخضر

en: Guitar
ar: غيتار

en: Guitar Configuration
ar: اعدادات الغيتار

en: Hacks
ar: هاك

en: Header checksum failed
ar: عنوان اختباري فشل

en: Height
ar: ارتفاع

en: Help
ar: مساعدة

en: Hide
ar: إخفاء

en: Hide Mouse Cursor
ar: إخفاء مؤشر الماوس

en: Higher values can make variable-framerate games run at a higher framerate, at the expense of CPU. Lower values can make variable-framerate games run at a lower framerate, saving CPU.
    
    WARNING: Changing this from the default (100%) can and will break games and cause glitches. Do so at your own risk. Please do not report bugs that occur with a non-default clock.
ar: يمكن للقيم العليا تشغيل الألعاب في عدد إطارات أعلى على حساب وحدة المعالجة المركزية يمكن خفض القيم لتشغيل الألعاب في عدد إطارات أقل
     وتوفير وحدة المعالجة المركزية
    
    
    تحذير: تغيير هذا من الافتراضي (100٪)  يمكن يعطل الألعاب وتسبب اخطاء بها  
    القيام بذلك على مسؤوليتك الخاصة من فضلك لا تبلغ عن الأخطاء التي تحدث مع السرعة الغير الافتراضية

en: Home
ar: الصفحة الرئيسية

en: Host
ar: هوست

en: Host Code :
ar: رمز الاستضافة :

en: Host with Netplay
ar: استضافة لعب عبر الشبكة

en: Hotkeys
ar: الاختصارات

en: Hybrid Wii Remote
ar: ريموت الوي الهجين

en: ID
ar: عنوان

en: IPL Settings
ar: IPL إعدادات

en: IPL with unknown hash %x
ar: IPL مع تجزئة غير معروفة %x

en: IR Sensitivity:
ar: IR حساسية:

en: ISO Details
ar: تفاصيل ايزو

en: ISO Directories
ar: دليل الايزو

en: Icon
ar:  أيقونة

en: Identity generation
ar: إنشاء هوية

en: If authorized, Dolphin can collect data on its performance, feature usage, and configuration, as well as data on your system's hardware and operating system.
    
    No private data is ever collected. This data helps us understand how people and emulated games use Dolphin and prioritize our efforts. It also helps us identify rare configurations that are causing bugs, performance and stability issues.
    This authorization can be revoked at any time through Dolphin's settings.
    
    Do you authorize Dolphin to report this information to Dolphin's developers?
ar: إذا أذن ، يمكن دولفين جمع بيانات عن أدائها ، واستخدام ميزة ، و الاعدادات، فضلا عن بيانات عن نظام التشغيل الخاص بك .
    
    لا توجد بيانات خاصة يتم جمعها . هذه البيانات تساعدنا على فهم كيف يمكن للناس و ألعاب محاكاة استخدام دولفين و أولويات جهودنا . كما أنه يساعد لنا تحديد اعدادات نادرة التي تسبب قضايا الخلل والأداء و الاستقرار .
    هذا التفويض يمكن إلغاؤه في أي وقت من خلال إعدادات دولفين .
    
    
    هل توافق لدولفين أن يبلغ هذه المعلومات للمطورين دولفين ؟

en: Ignore Format Changes
ar: تجاهل تنسيق التغييرات

en: Import Save
ar: حفظ استيراد

en: Import Wii Save...
ar: استيراد حفظ الوي

en: Import failed
ar: فشل الاستيراد

en: Imported file has invalid length.
ar: ملف المستوردة له طول صالح.

en: In Game
ar: في اللعبة

en: Increase Convergence
ar: زيادة التقارب

en: Increase Depth
ar: زيادة العمق

en: Increase Emulation Speed
ar: زيادة سرعة المضاهاة

en: Increase IR
ar: IR زيادة

en: Info
ar: معلومات

en: Information
ar: المعلومات

en: Input
ar: معلومات

en: Insert
ar: إدراج

en: Insert SD Card
ar: SD Card ادرج

en: Install WAD...
ar: WAD تثبيت

en: Install to Wii Menu
ar: تثبيت إلى قائمة الوي

en: Installing WAD...
ar: wad تثبيت

en: Integrity Check Error
ar: تحقق من سلامة الخطأ

en: Integrity check completed
ar: التحقق من سلامة الانتهاء

en: Integrity check completed. No errors have been found.
ar: انتهاء التدقيق من سلامة لم يتم العثور على أخطاء

en: Interface
ar: الواجهة

en: Interface Settings
ar: واجهة الإعدادات

en: Internal LZO Error - decompression failed (%d) (%li, %li) 
    Try loading the state again
ar: Internal LZO Error - decompression failed (%d) (%li, %li) 
    حاول تحميل الحالة مرة أخرى

en: Internal Name:
ar: اسم الداخلي :

en: Internal Resolution:
ar: الدقة الداخلية :

en: Interpreter (slowest)
ar: Interpreter (بطيء)

en: Intro
ar: مقدمة

en: Invalid Mixed Code
ar: كود مختلط غير صالح

en: Invalid address: %s
ar: عنوان خاطئ: %s

en: Invalid host
ar: المضيف غير صالح

en: Invalid index
ar: مؤشر غير صالح

en: Invalid recording file
ar: تسجيل الملف غير صالح

en: Invalid search parameters (no object selected)
ar: معلمات البحث غير صالحة ( أي كائن مختارة)

en: Invalid search string (couldn't convert to number)
ar: سلسلة البحث غير صالحة ( لا يمكن تحويل إلى رقم )

en: Invalid search string (only even string lengths supported)
ar: سلسلة البحث غير صالحة ( فقط حتى أطوال سلسلة مدعومة)

en: Invalid value.
ar: قيمة غير صالحة.

en: Invalid value: %s
ar: قيمة غير صالحة: %s

en: Italian
ar: الإيطالية

en: Italy
ar: إيطاليا

en: Iterative Input
ar: الإدخال المتكرر

en: JIT Arm64 (experimental)
ar: JIT Arm64 (تجريبي)

en: JIT Recompiler (recommended)
ar: JIT Recompiler (موصى به)

en: JITIL Recompiler (slow, experimental)
ar: JITIL Recompiler (بطيء , تجريبي)

en: Japan
ar: اليابان

en: Japanese
ar: اليابانية

en: Keep Window on Top
ar: إبقاء نافذة على الأعلى

en: Keep the game window on top of all other windows.
    
    If unsure, leave this unchecked.
ar: الحفاظ على إطار اللعبة على أعلى من غيرها من جميع النوافذ.
    
    إذا لم تكن متأكدا ترك هذا التحقق.

en: Keyboard
ar: لوحة المفاتيح

en: Keys
ar: مفاتيح

en: Kick Player
ar: طرد لاعب

en: Korea
ar: كوريا

en: Korean
ar: الكورية

en: Language:
ar: اللغة :

en: Last %i
ar: آخر %i

en: Left
ar: اليسار

en: Left Stick
ar: العصا الأيسر

en: Left stick
ar: العصا الأيسر

en: Less Than
ar: أقل من

en: License
ar: ترخيص

en: Load
ar: تحميل

en: Load Custom Textures
ar: تحميل النسيج المخصص

en: Load State
ar: تحميل الحالة

en: Load State Last 1
ar: تحميل حالة 1

en: Load State Last 10
ar: تحميل حالة 10

en: Load State Last 2
ar: تحميل حالة 2

en: Load State Last 3
ar: تحميل حالة 3

en: Load State Last 4
ar: تحميل حالة 4

en: Load State Last 5
ar: تحميل حالة 5

en: Load State Last 6
ar: تحميل حالة 6

en: Load State Last 7
ar: تحميل حالة 7

en: Load State Last 8
ar: تحميل حالة 8

en: Load State Last 9
ar: تحميل حالة 9

en: Load State Slot 1
ar: 1 تحميل حالة

en: Load State Slot 10
ar: تحميل حالة 10

en: Load State Slot 2
ar: 2 تحميل حالة

en: Load State Slot 3
ar: 3 تحميل حالة

en: Load State Slot 4
ar: 4 تحميل حالة

en: Load State Slot 5
ar: 5 تحميل حالة

en: Load State Slot 6
ar: 6 تحميل حالة

en: Load State Slot 7
ar: 7 تحميل حالة

en: Load State Slot 8
ar: 8 تحميل حالة

en: Load State Slot 9
ar: تحميل حالة 9

en: Load State from Selected Slot
ar: تحميل الحالة من منفذ مختار

en: Load State...
ar: تحميل حالة

en: Load Wii System Menu
ar: تحميل قائمة نظام الوي

en: Load Wii System Menu %d%c
ar: تحميل قائمة نظام الوي %d%c

en: Load Wii System Menu %u%c
ar: تحميل قائمة نظام الوي %u%c

en: Load from selected slot
ar: تحميل من فتحة مختارة

en: Localhost
ar: المضيف المحلي

en: Log
ar: سجل

en: Log Configuration
ar: سجل الإعدادات

en: Log Render Time to File
ar: تقديم سجل الوقت إلى ملف

en: Log Types
ar: نوع السجل

en: Logger Outputs
ar: مسجل المخرجات

en: Logging
ar: تسجيل

en: MD5 Checksum
ar: اختبار MD5  :

en: MD5 Checksum:
ar: اختبار MD5  :

en: MD5 check...
ar: اختبار MD5  :

en: Main Stick
ar: العصا الأيسر

en: Maker
ar: المنتج

en: Maker ID:
ar: معرف المنتج :

en: Maker:
ar: المنتج :

en: Max
ar: عالي

en: May cause slow down in Wii Menu and some games.
ar: قد يسبب تباطؤ في قائمة الوي وبعض الألعاب.

en: Memcard already has a save for this title.
ar: بطاقة ذاكرة لديها بالفعل انقاذ لهذا العنوان.

en: Memcard already opened
ar: بطاقة الذاكرة فتحت بالفعل

en: Memory
ar: ذاكرة

en: Memory Card
ar: بطاقة الذاكرة

en: Memory Card Manager
ar: مدير بطاقة الذاكرة

en: Memory Card filename in Slot %c is incorrect
    Region not specified
    
    Slot %c path was changed to
    %s
    Would you like to copy the old file to this new location?
ar: بطاقة الذاكرة في فتحة ملف %c غير صحيح
    Region not specified
    
    Slot %c تم تغيير المسار إلى
    %s
    هل ترغب في نسخ الملف القديم إلى هذا الموقع الجديد?

en: Memory Not Ready
ar: الذاكرة غير جاهزة

en: Memory card file size does not match the header size
ar: حجم بطاقة الذاكرة لا تتطابق مع حجم الملف

en: Menu
ar: القائمة

en: Microphone
ar: ميكروفون

en: Min
ar: منخفض

en: Misc
ar: متفرقات

en: Misc Settings
ar: إعدادات منوعة

en: Modifier
ar: معدل

en: Modify textures to show the format they're encoded in. Needs an emulation reset in most cases.
    
    If unsure, leave this unchecked.
ar: Modify textures to show the format they're encoded in. Needs an emulation reset in most cases.
    
    إذا لم تكن متأكدا اترك هذا غير محددة.

en: Monospaced font
ar: الخط أحادي المسافة

en: Motion Plus
ar: موشن بلس

en: Motor
ar: محرك

en: Move the mouse pointer over an option to display a detailed description.
ar: حرك مؤشر الماوس فوق الخيار لعرض وصفا مفصلا

en: Multiply
ar: تضاعف

en: NOTE: Stream size doesn't match actual data length
ar: ملاحظة: حجم التدفق لا يطابق مدة البيانات الفعلية

en: NP Add
ar: أضف

en: NP Decimal
ar: عشري

en: NP Delete
ar: حذف

en: NP Divide
ar: انقسام

en: NP Down
ar: أسفل

en: NP End
ar: نهاية

en: NP Enter
ar: دخول

en: NP Equal
ar: متساوية

en: NP Home
ar: منزل

en: NP Insert
ar: أدخل

en: NP Left
ar: اليسار

en: NP Multiply
ar: ضرب

en: NP Page Down
ar: صفحة لأسفل

en: NP Page Up
ar: صفحة لأ أعلى

en: NP Right
ar: اليمين

en: NP Separator
ar: الفاصل

en: NP Space
ar: مساحة

en: NP Subtract
ar: طرح

en: NP Tab
ar: التبويب

en: NP Up
ar: فوق

en: Name:
ar: الاسم :

en: Name:
ar: الاسم :

en: Netherlands
ar: هولندا

en: New Scan
ar: بحث جديد

en: New identity generated.
ar: تم إنشاء هوية جديدة .

en: Next Frame
ar: الإطار التالي

en: Next Page
ar: الصفحة التالية

en: Next Scan
ar: البحث التالي

en: Nickname:
ar: الاسم:

en: No audio output
ar: لا يوجد مخرجات صوتية

en: No description available
ar: لا يوجد وصف متاح

en: No file loaded
ar: لا يوجد ملف تحميل

en: No game is running.
ar: لايوجد لعبة قيد التشغيل

en: No recorded file
ar: لا ملف مسجل

en: None
ar: لا شيء

en: Not Equal
ar: لا يساوي

en: Not Set
ar: غير مجموعة

en: Not all players have the game. Do you really want to start?
ar: ليس كل اللاعبين لديهم اللعبة. هل تريد حقا أن تبدأ؟

en: Not connected
ar: غير متصل

en: Not implemented
ar: لم تنفذ

en: Notes:
ar: ملاحظات :

en: Notice
ar: إشعار

en: Num Lock
ar: ارقام القفل

en: Number of Codes:
ar: عدد من رموز:

en: Nunchuk
ar: ننشوك

en: Nunchuk Configuration
ar: اعدادات النونشوك

en: Object Range
ar: نطاق الهدف

en: Off
ar: إيقاف

en: Offset:
ar: تعويض :

en: On-Screen Display Messages
ar: عرض الرسائل التي تظهر على الشاشة

en: Online &Documentation
ar: وثائق على الانترنت

en: Only %d blocks available
ar: فقط %d كتل متاحة

en: Open
ar: فتح

en: Open &containing folder
ar: افتح محتوى الملف

en: Open Wii &save folder
ar: افتح مجلد حفظ الوي

en: Open file...
ar: فتح الملف

en: OpenAL: can't create context for device %s
ar: OpenAL : لا يمكن إنشاء سياق الجهاز  %s

en: OpenAL: can't find sound devices
ar: OpenAL : لا يمكن العثور على أجهزة الصوت

en: OpenAL: can't open device %s
ar: OpenAL : لا يمكن فتح الجهاز %s

en: Options
ar: خيارات

en: Orange
ar: البرتقالي

en: Orientation
ar: توجيه

en: Other
ar: أخرى

en: Other game
ar: لعبة أخرى

en: Output
ar: الإخراج

en: Overlay Information
ar: معلومات تراكب

en: Override Language on NTSC Games
ar:  NTSC تجاوز للغة ألعاب على

en: P&lay Input Recording...
ar: تشغيل تسجيل الإدخال

en: PPC Size
ar: PPC حجم

en: Pad
ar: تحكم

en: Pads
ar: منصات

en: Page Down
ar: صفحة لأسفل

en: Page Up
ar: أعلى الصفحة

en: Paragraph
ar: الفقرة

en: Parsing Error
ar: تحليل خاطئ

en: Partition %u
ar: تقسيم %u

en: Passthrough a Bluetooth adapter
ar: عبر جهاز بلوتوث

en: Patches
ar: باتش

en: Paths
ar: مسارات

en: Pause
ar: إيقاف اللعبة

en: Pause at End of Movie
ar: وقفة في نهاية الفيلم

en: Pause on Focus Lost
ar: وقفة على فقدان التركيز

en: Pauses the emulator when focus is taken away from the emulation window.
ar: توقف المحاكي عند أخذ التركيز بعيدا عن النافذة مضاهاة .

en: Per-Pixel Lighting
ar: لكل بكسل إضاءة

en: Perfect
ar: مثالية

en: Perform a full index of the game's RAM at the current Data Size. Required before any Searching can be performed.
ar: أداء مؤشر الكامل لذاكرة الوصول العشوائي اللعبة في البيانات الحالية في الحجم. مطلوب قبل أن تتمكن من تنفيذ أي بحث.

en: Perspective %d
ar: مشهد %d

en: Perspectives
ar: مشهد

en: Platform
ar: منصة

en: Play
ar: إبدأ اللعبة

en: Play Recording
ar: تشغيل التسجيل

en: Playable
ar: قابلة للتشغيل

en: Playback Options
ar: خيارات التشغيل

en: Players
ar: لاعبين

en: Please confirm...
ar: يرجى تأكيد

en: Please create a perspective before saving
ar: الرجاء إنشاء مشهد قبل الحفظ

en: Port %i
ar: المنفذ %i

en: Port :
ar: المنفذ :

en: Post Processing Shader Configuration
ar: مرحلة ما بعد المعالجة تكوين شادر

en: Post-Processing Effect:
ar: بعد معالجة تأثير:

en: Prefetch Custom Textures
ar: جلب النسيج المخصص المسبق

en: Press Sync Button
ar: اضغط على زر مزامنة

en: Prev Page
ar: الصفحة السابقة

en: Previous Page
ar: الصفحة السابقة

en: Print
ar: طباعة

en: Profile
ar: الملف الشخصي

en: Properties
ar: خصائص

en: Purge Game List Cache
ar: حذف ذاكرة التخزين المؤقته

en: Question
ar: السؤال

en: Quit
ar: خروج

en: Quit Netplay
ar: الخروج من لعب الشبكه

en: Radius
ar: نصف القطر

en: Range
ar: قوه

en: Read
ar: اقرأ

en: Read and write
ar: اقرا و اكتب

en: Read-only mode
ar: وضع القراءة فقط

en: Real
ar: حقيقي

en: Real Balance Board
ar:  لوح الميزان حقيقي

en: Real Wii Remote
ar: ريموت الوي الحقيقي

en: Record
ar: تسجيل

en: Record inputs
ar: تسجيل المدخلات

en: Recording Info
ar: تسجيل معلومات

en: Recording Options
ar: تسجيل الخيارات

en: Red
ar: أحمر

en: Red Left
ar: اليسار أحمر

en: Red Right
ar: اليمين أحمر

en: Refresh
ar: تحديث

en: Refresh List
ar: تحديث قائمة

en: Refresh game list
ar: تحديث القائمة

en: Region
ar: المنطقة

en: Registers
ar: سجلات

en: Remove
ar: إزالة

en: Remove names from all functions and variables.
ar: إزالة أسماء من جميع وظائف والمتغيرات.

en: Render the scene as a wireframe.
    
    If unsure, leave this unchecked.
ar: جعل المشهد كإطار شبكي.
    
    إذا لم تكن متأكدا اترك هذا غير محددة.

en: Render to Main Window
ar: تقدم إلى الشاشة الرئيسية

en: Rendering
ar: تقديم

en: Reset
ar: إعادة ضبط

en: Reset Traversal Settings
ar: إعادة تعيين إعدادات الانتقالي

en: Reset Wii Remote pairings
ar: إعادة تعيين اغتران ريموت الوي

en: Reset all saved Wii Remote pairings
ar: إعادة تعيين كافة اغتران ريموت الوي بعد حفظها

en: Restart Required
ar: مطلوب إعادة تشغيل

en: Results
ar: النتائج

en: Retry
ar: إعادة المحاولة

en: Return
ar: عودة

en: Revision:
ar: الاصدار:

en: Revision: %s
ar: المراجعة: %s

en: Right
ar: اليمين

en: Right Stick
ar: العصا الايمن

en: Right stick
ar: العصا الايمن

en: Room ID:
ar: معرف الغرفة:

en: Rumble
ar: هزاز

en: Run
ar: شغل

en: Russia
ar: روسيا

en: Sa&ve State
ar: حفظ الحالة

en: Safe
ar: آمنة

en: Save
ar: حفظ

en: Save Code
ar: حفظ الرمز

en: Save GCI as...
ar: GCI حفظ باسم

en: Save Oldest State
ar: حفظ الحالة القديمة

en: Save Perspectives
ar: حفظ المشهد

en: Save State
ar: حفظ حالة

en: Save State Slot 1
ar: 1 حفظ حالة

en: Save State Slot 10
ar: حفظ حالة 10

en: Save State Slot 2
ar: 2 حفظ حالة

en: Save State Slot 3
ar: 3 حفظ حالة

en: Save State Slot 4
ar: 4 حفظ حالة

en: Save State Slot 5
ar: 5 حفظ حالة

en: Save State Slot 6
ar: 6 حفظ حالة

en: Save State Slot 7
ar: 7 حفظ حالة

en: Save State Slot 8
ar: 8 حفظ حالة

en: Save State Slot 9
ar: حفظ حالة 9

en: Save State to Selected Slot
ar: حفظ الحالة إلى منفذ مختار

en: Save State...
ar: حفظ حالة

en: Save as...
ar: حفظ باسم

en: Save compressed GCM/ISO
ar: حفظ مضغوط GCM/ISO

en: Save currently-toggled perspectives
ar: حفظ المشهد مثبت حاليا.

en: Save decompressed GCM/ISO
ar: حفظ الضغط GCM/ISO

en: Save to selected slot
ar: حفظ إلى فتحة مختارة

en: Saved Perspectives
ar: المشاهد  المحفوظة

en: Scaled EFB Copy
ar: EFB Copia a escala

en: Scanning %s
ar: فحص %s

en: Scanning for ISOs
ar: بحث ايزو

en: Scanning...
ar: فحص

en: ScrShot
ar: لقطة للشاشة

en: Scroll Lock
ar: انتقل تأمين

en: Search
ar: بحث

en: Search (clear to use previous value)
ar: بحث (واضح لاستخدام القيمة السابقة )

en: Search Address
ar: البحث عن عنوان

en: Search Current Object
ar: بحث كائن الحالي

en: Search Subfolders
ar: البحث في المجلدات الفرعية

en: Search for Hex Value:
ar: البحث عن القيمة عشري:

en: Select
ar: حدد

en: Select Columns
ar: تحديد الأعمدة

en: Select Game
ar: اختر لعبة

en: Select Slot %u - %s
ar: اختر منفذ %u - %s

en: Select State Slot
ar: اختر منفذ الذاكره

en: Select State Slot 1
ar: حفظ حالة 1

en: Select State Slot 10
ar: حفظ حالة 10

en: Select State Slot 2
ar: حفظ حالة 2

en: Select State Slot 3
ar: حفظ حالة 3

en: Select State Slot 4
ar: حفظ حالة 4

en: Select State Slot 5
ar: حفظ حالة 5

en: Select State Slot 6
ar: حفظ حالة 6

en: Select State Slot 7
ar: حفظ حالة 7

en: Select State Slot 8
ar: حفظ حالة 8

en: Select State Slot 9
ar: حفظ حالة 9

en: Select The Recording File
ar: اختر ملف تسجيل

en: Select a Wii WAD file to install
ar: لتثبيت wad حدد ملف

en: Select a save file to import
ar: اختر حفظ ملف للاستيراد

en: Select floating windows
ar: اختر النوافذ العائمة

en: Select the file to load
ar: حدد الملف لتحميل

en: Select the save file
ar: حدد حفظ الملف

en: Select the state to load
ar: حدد حالة التحميل

en: Select the state to save
ar: حدد حالة الحفظ

en: Selected controller profile does not exist
ar: اختيار الملف التحكم الشخصي غير موجود

en: Selected font
ar: تحديد الخط

en: Send
ar: إرسال

en: Sensor Bar Position:
ar: موضع الاستشعار:

en: Separator
ar: الفاصل

en: Server rejected traversal attempt
ar: الخادم رفض محاولة الاجتياز

en: Set PC
ar: تعيين الكمبيوتر

en: Set Value
ar: تعيين القيمة

en: Set as &default ISO
ar: تعيين كافتراضي ايزو

en: Set as default Memcard %c
ar: تعيين كافتراضي بطاقة الذاكرة %c

en: Set the current instruction
ar: تعيين تعليمات الحالي

en: Sets the GameCube system language.
ar: تحدد لغة نظام الجيم كيوب

en: Sets the Wii system language.
ar: تحدد لغة نظام الوي

en: Shake
ar: هزة

en: Shoulder Buttons
ar: أزرار الكتف

en: Show &Log
ar: عرض السجل

en: Show &Status Bar
ar: عرض شريط الحالة

en: Show &Toolbar
ar: عرض شريط الأدوات

en: Show Australia
ar: أستراليا

en: Show Defaults
ar: المظهر الافتراضي

en: Show Drives
ar: عرض محرك الاقراص

en: Show ELF/DOL
ar: ELF/DOL عرض

en: Show FPS
ar: عرض عدد الاطارات

en: Show Frame Counter
ar: عداد عرض الإطار

en: Show France
ar: فرنسا

en: Show GameCube
ar: جيم كيوب

en: Show Germany
ar: ألمانيا

en: Show Input Display
ar: إظهار مدخلات العرض

en: Show Italy
ar: إيطاليا

en: Show JAP
ar: اليابان

en: Show Korea
ar: كوريا

en: Show Lag Counter
ar: عرض عداد التأخر

en: Show Language:
ar: عرض اللغة :

en: Show Log &Configuration
ar: عرض سجل الاعدادات

en: Show NetPlay Messages
ar: عرض رسائل اللعب عبر الشبكة

en: Show NetPlay Ping
ar: في اللعب عبر الشبكة Ping عرض الـ

en: Show Netherlands
ar: هولندا

en: Show PAL
ar: اوروبا

en: Show PC
ar: عرض الكمبيوتر

en: Show Platforms
ar: عرض الاجهزة

en: Show Regions
ar: عرض المناطق

en: Show Russia
ar: روسيا

en: Show Spain
ar: اسبانيا

en: Show Statistics
ar: عرض الإحصاءات

en: Show System Clock
ar: عرض  ساعة النظام

en: Show Taiwan
ar: تايوان

en: Show USA
ar: امريكا

en: Show Unknown
ar: غير معروف

en: Show WAD
ar: WAD عرض

en: Show Wii
ar: الوي

en: Show World
ar: العالم

en: Show a confirmation box before stopping a game.
ar: عرض رسالة قبل وقف اللعبة.

en: Show first block
ar: عرض اول كتلة

en: Show save blocks
ar: عرض كتل حفظ

en: Show save comment
ar: عرض حفظ التعليقات

en: Show save icon
ar: عرض أيقونة الحفظ

en: Show save title
ar: عرض عنوان الحفظ

en: Show the number of frames rendered per second as a measure of emulation speed.
    
    If unsure, leave this unchecked.
ar: عرض عدد الإطارات في الثانية المقدمة كمقياس لسرعة المضاهاة.
    
    إذا لم تكن متأكدا اترك هذا غير محددة.

en: Show the players' maximum Ping while playing on NetPlay.
    
    If unsure, leave this unchecked.
ar: Show the players' maximum Ping while playing on NetPlay.
    
    إذا لم تكن متأكدا ، اترك هذاغير محددة.

en: Side-by-Side
ar: جنبا إلى جنب

en: Sideways Wii Remote
ar: انحراف ريموت الوي

en: Simplified Chinese
ar: الصينية المبسطة

en: Size
ar: الحجم

en: Skip
ar: تخطى

en: Skip BIOS
ar: تخطي البيوس

en: Skips the next instruction completely
ar: يتخطى التعليمة التالية تماما

en: Slot %u - %s
ar: منفذ%u - %s

en: Slot A
ar: A خانة

en: Slot B
ar: B خانة

en: Snapshot
ar: لقطة

en: Software rendering is an order of magnitude slower than using the other backends.
    It's only useful for debugging purposes.
    Do you really want to enable software rendering? If unsure, select 'No'.
ar: تقديم البرامج هو أبطأ من استخدام الخلفيات الأخرى..
    انها مفيدة فقط لأغراض التصحيح.
    هل حقا تريد تمكين تقديم البرامج؟ إذا لم تكن متأكدا، اختر 'لا'..

en: Sound Settings
ar: إعدادات الصوت

en: Space
ar: مجال

en: Spain
ar: اسبانيا

en: Spanish
ar: الأسبانية

en: Speaker Volume:
ar: مكبر الصوت:

en: Speed Limit:
ar: الحد الأقصى للسرعة:

en: Speed up Disc Transfer Rate
ar: تسريع معدل نقل القرص

en: Standard Controller
ar: وحدة تحكم القياسية

en: Start &NetPlay...
ar: بدء &اللعب عبر الشبكة

en: Start Re&cording Input
ar: بدء التسجيل

en: Start Recording
ar: بدء التسجيل

en: Start the game directly instead of booting to pause
ar: تبدأ اللعبة مباشرة بدلا من تمهيد إلى وقفة

en: State
ar: الحالة

en: Statistics
ar: إحصائيات

en: Steering Wheel
ar: عجلة القيادة

en: Step
ar: خطوة

en: Step out successful!
ar: الخروج ناجح!

en: Step out timed out!
ar: مهلة الخروج !

en: Step over in progress...
ar: خطوة أكثر في التقدم ...

en: Step successful!
ar: خطوة ناجحة!

en: Stereoscopic 3D Mode:
ar: 3D وضع:

en: Stick
ar: عصا

en: Stop
ar: أغلق اللعبة

en: Stretch to Window
ar: امتداد لنافذة

en: Strum
ar: داعب الأ وتار

en: Subtract
ar: طرح

en: Successfully exported %u saves to %s
ar: صدرت بنجاح %u الحفظ الى %s

en: Successfully exported file to %s
ar: بنجاح تصدير الملف إلى %s

en: Successfully imported save files
ar: استيرادها بنجاح حفظ الملفات

en: Support
ar: الدعم

en: Swing
ar: هز

en: Sync
ar: تزامن

en: Sync Wii Remotes
ar: تزامن ريموت الوي

en: Sync real Wii Remotes and pair them
ar: مزامنة ريموت الوي الحقيقية و ثنائي لها

en: Syntax error
ar: خطأ في بناء الجملة

en: System Language:
ar: نظام اللغة :

en: TAS Input
ar: الإدخال

en: Tab
ar: التبويب

en: Table Left
ar: الجدول الأيسر

en: Table Right
ar: الجدول الأيمن

en: Taiwan
ar: تايوان

en: Take Screenshot
ar: أخذ لقطة للشاشة

en: Take screenshot
ar: أخذ لقطة للشاشة

en: Test
ar: اختبار

en: The WAD has been installed successfully
ar:  بنجاح wad وقد تم تركيب

en: The address is invalid
ar: عنوان غير صالح

en: The checksum was successfully fixed.
ar: تم إصلاح الاختباري بنجاح .

en: The chosen directory is already in the list.
ar: الدليل الذي تم اختياره بالفعل في القائمة.

en: The file %s already exists.
    Do you wish to replace it?
ar: The file %s already exists.
    هل ترغب في استبدالها?

en: The file %s could not be opened for writing. Please check if it's already opened by another program.
ar: الملف %s تعذر فتح للكتابة. يرجى التحقق من إذا فتحت بالفعل من قبل برنامج آخر.

en: The file %s was already open, the file header will not be written.
ar: الملف %s بالفعل مفتوح، لن الملف غير عنوان مكتوب.

en: The name cannot be empty
ar: اسم لا يمكن أن يكون فارغا

en: The name cannot contain the character ','
ar: لا يمكن أن تحتوي على اسم شخصية '،'

en: The save you are trying to copy has an invalid file size.
ar: حفظ تحاول نسخة له حجم ملف غير صالح

en: The selected language is not supported by your system. Falling back to system default.
ar: لا يتم اعتماد اللغة المحددة من قبل النظام. يتراجع إلى النظام الافتراضية.

en: The server and client's NetPlay versions are incompatible!
ar: الملقم والعميل إصدارات لعب نت تتعارض

en: The server is full!
ar: الملقم ممتلئ

en: The server responded: the game is currently running!
ar: أجاب الخادم : اللعبة قيد التشغيل حاليا

en: The server sent an unknown error message!
ar: بعث الملقم رسالة خطأ غير معروف

en: The specified file "%s" does not exist
ar: الملف الذي حددته  (%s) غير موجود

en: The value is invalid
ar: قيمة غير صالحة

en: Theme:
ar: ثيم:

en: There is nothing to undo!
ar: لا يوجد شيء للتراجع !

en: These settings override core Dolphin settings.
    Undetermined means the game uses Dolphin's setting.
ar: تجاوز هذه الإعدادات إعدادات دولفين الأساسية .

en: This action replay simulator does not support codes that modify Action Replay itself.
ar: هذه المحاكاة إعادة العمل لا تدعم تعديل الرموز التي اعادتها العمل نفسه.

en: This setting allows you to set a custom real time clock (RTC) separate from your current system time.
    
    If you're unsure, leave this disabled.
ar:  هذا الإعداد يسمح لك تعيين ساعة مخصصة في الوقت منفصلة عن وقت  النظام الحالي 
    (RTC)
    إذا كنت غير متأكد ، اترك هذا غير محددة

en: This value is added to the convergence value set in the graphics configuration.
ar:  أضاف هذه القيمة إلى قيمة تقارب المنصوص عليها في ضبط الرسومات.

en: This value is multiplied with the depth set in the graphics configuration.
ar: يتم ضرب هذه القيمة مع عمق المنصوص عليها في ضبط الرسومات.

en: Threshold
ar: بداية

en: Tilt
ar: إمالة

en: Title
ar: العنوان

en: To
ar: إلى

en: Toggle All Log Types
ar: تبديل جميع أنواع السجل

en: Toggle Aspect Ratio
ar: تبديل نسبة العرض إلى الارتفاع

en: Toggle Custom Textures
ar: تبديل النسيج المخصص

en: Toggle Fog
ar: تبديل الضباب

en: Toggle Fullscreen
ar: اللعب بالشاشة كاملة

en: Toggle Pause
ar: وقفة تبديل

en: Toggle fullscreen
ar: تبديل وضع ملء الشاشة

en: Top
ar: أعلى

en: Top-and-Bottom
ar: فوق وتحت

en: Traditional Chinese
ar: الصينية التقليدية

en: Traversal Server
ar: اجتياز الخادم

en: Traversal Server: %s
ar: اجتياز الخادم: %s

en: Traversal server timed out connecting to the host
ar: توقيت الخادم اجتياز خارج اتصال بمضيف

en: Tried to load an unknown file type.
ar: حاول تحميل نوع ملف غير معروف.

en: Trying to read from invalid SYSCONF
ar: محاولة قراءة من SYSCONF غير صالحة

en: Turntable
ar: القرص الدوار

en: Turntable Configuration
ar: اعدادات القرص الدوار

en: Type
ar: نوع

en: UNKNOWN_%02X
ar: غير معروف_%02X

en: USA
ar: امريكا

en: Unable to create patch from given values.
    Entry not modified.
ar: غير قادر على إنشاء التصحيح من قيم المعينة.
    الدخول غير معدل.

en: Undo Load State
ar: التراجع عن تحميل الحالة

en: Undo Save State
ar: التراجع عن تحميل الحالة

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Unknown error %x
ar: خطأ غير معروف %x

en: Unknown memory card error
ar: خطأ في بطاقة الذاكرة غير محدد

en: Unknown message received with id : %d
ar: تلقى رسالة مجهولة مع معرف : %d

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Unpacking
ar: تفريغ

en: Up
ar: أعلى

en: Update
ar: التحديث

en: Update Screen
ar: تحديث الشاشة

en: Upright Wii Remote
ar: ريموت الوي وضع عمودي

en: Usage Statistics Reporting Settings
ar: إعدادات تقارير إحصائيات الاستخدام

en: Usage statistics reporting
ar: الإبلاغ عن إحصائيات الاستخدام

en: Usage statistics reporting uses a unique random per-machine identifier to distinguish users from one another. This button generates a new random identifier for this machine which is dissociated from the previous one.
ar: يستخدم التقرير إحصائيات الاستخدام فريدة من نوعها عشوائي معرف لكل جهاز لتمييز المستخدمين من بعضها البعض . هذا الزر يولد معرف عشوائي جديد لهذا الجهاز .

en: Use Fullscreen
ar: استخدام شاشة كاملة

en: Use Hex
ar: استخدام الهيكس

en: Use PAL60 Mode (EuRGB60)
ar: (EuRGB60)  PAL60 استخدام وضع

en: Use a single depth buffer for both eyes. Needed for a few games.
ar: استخدام منطقة عازلة بعمق واحد لكلتا العينين. هناك حاجة لعدد قليل من الألعاب .

en: Utility
ar: فائدة

en: V-Sync
ar: تحديد أقصى معدل الاطار

en: Value
ar: القيمة

en: Value (double)
ar: قيمة (مزدوج)

en: Value (float)
ar: قيمة (تعويم)

en: Value:
ar: القيمة:

en: Value:
ar: القيمة:

en: Various Statistics
ar: الاحصائيات المختلفة

en: Virtual
ar: افتراضي

en: Volume
ar: الصوت

en: Volume Down
ar: اخفض الصوت

en: Volume Toggle Mute
ar:  كتم الصوت

en: Volume Up
ar: ارفع الصوت

en: WAD installation failed: error creating %s
ar: خطأ في إنشاء wad: فشل التثبيت %s

en: WAD installation failed: error creating ticket
ar: خطأ في إنشاء wad: فشل التثبيت %s

en: Wait for vertical blanks in order to reduce tearing.
    Decreases performance if emulation speed is below 100%.
    
    If unsure, leave this unchecked.
ar: انتظر الفراغات الرأسية من أجل الحد من تمزق.
    انخفاض أداء المضاهاة بسرعة أقل من الكمال .
    
    إذا لم تكن متأكدا اترك هذا غير محددة.

en: Warning
ar: التنبيه

en: Warning - starting ISO in wrong console mode!
ar: تحذير -- ايزو ابتداء من الخطأ وضع وحدة التحكم!

en: Warning! it is advised to backup all files in the folder:
    %s
    Do you wish to continue?
ar: تحذير! ينصح احتياطية لجميع الملفات في المجلد:
    %s
    هل ترغب في الاستمرار?

en: Warning: This will overwrite any existing saves that are in the folder:
    %s
    and have the same name as a file on your memcard
    Continue?
ar: تحذير : هذا سوف يحفظ أي الكتابة فوق التي هي موجودة في مجلد:
    %s
    ولها نفس اسم الملف على بطاقة ذاكرة الخاصة بك
    تستمر?

en: Whammy
ar: الضربة

en: When playing on NetPlay, show chat messages, buffer changes and desync alerts.
    
    If unsure, leave this unchecked.
ar: When playing on NetPlay, show chat messages, buffer changes and desync alerts.
    
    إذا لم تكن متأكدا ، اترك هذا غير محددة

en: Widescreen Hack
ar: شاشة عريضة

en: Width
ar: عرض

en: Wii
ar: الوي

en: Wii Console
ar: جهاز الوي

en: Wii Remote
ar: ريموت الوي

en: Wii Remote %i
ar: ريموت الوي %i

en: Wii Remote Connected
ar: ريموت الوي متصل

en: Wii Remote Motor
ar: هزاز ريموت الوي

en: Wii Remote Settings
ar: إعدادات ريموت الوي

en: Wii Remotes
ar: ريموت الوي

en: Wii save files (*.bin)
ar: ملفات حفظ الوي (*.bin)

en: WiiWAD: Could not read from file
ar: WiiWAD: لا يمكن القراءة من الملف

en: Windows Left
ar: نوافذ اليسار

en: Windows Menu
ar: نوافذ القائمة

en: Windows Right
ar: نوافذ اليمين

en: With an address
ar: مع عنوان

en: Word Wrap
ar: كلمة ختامية

en: Working...
ar: العمل

en: World
ar: عالم

en: Write
ar: كتابة

en: Write to Console
ar: الكتابة إلى وحدة التحكم

en: Write to File
ar: الكتابة على الملف

en: Write to Window
ar: الكتابة إلى نافذة

en: Yellow
ar: أصفر

en: You can't close panes that have pages in them.
ar: لا يمكنك إغلاق أجزاء الصفحات التي فيها.

en: You must choose a game!
ar: عليك اختيار لعبة!

en: You must enter a name.
ar: يجب إدخال اسم!

en: You must enter a valid decimal, hexadecimal or octal value.
ar: يجب إدخال صالح العشري، أو الست عشرية قيمة ثماني.

en: You must enter a valid profile name.
ar: يجب إدخال اسم الملف صالح.

en: You must restart Dolphin in order for the change to take effect.
ar: يجب إعادة تشغيل دولفين .

en: [ waiting ]
ar: [انتظار]

en: auto
ar: تلقائي

en: fake-completion
ar: إكمال زائف

en: none
ar: لا شيء

en: off
ar: إيقاف

en: on
ar: تفعيل

en: x86 Size
ar: x86 حجم

en: | OR
ar: أو
