Dolphin Emulator - en to da_DK translation catalogue (906 entries)

en: 
    Dolphin is a free and open-source GameCube and Wii emulator.
    
    This software should not be used to play games you do not legally own.
da_DK: 
    Dolphin er en gratis og open-source GameCube- og Wii-emulator.
    
    Dette software bør ikke benyttes til at spille spil du ikke lovligt ejer.

en:  (internal IP)
da_DK: (Intern IP)

en:  (too many to display)
da_DK: (for mange til at vise)

en:  Game :
da_DK: Spil:

en: ! NOT
da_DK: ! IKKE

en: "%s" does not exist.
     Create a new 16MB Memcard?
da_DK: "%s" eksistere ikke.
    Opret et nyt 16MB Memcard?

en: "%s" failed to be scrubbed. Probably the image is corrupt.
da_DK: "%s" mislykkedes i at skrubbes. Formodentlig er billedfilen korrumperet.

en: "%s" is already compressed! Cannot compress it further.
da_DK: "%s" er allerede komprimeret! Kan ikke komprimeres yderligere.

en: "%s" is an invalid GCM/ISO file, or is not a GC/Wii ISO.
da_DK: "%s" er en ugyldig GCM/ISO fil, eller er ikke en GC/Wii ISO.

en: %1$sCopy%1$s
da_DK: %1$sKopiér%1$s

en: %i of %i blocks. Compression ratio %i%%
da_DK: %i af %i blokke. Komprimeringsforhold %i%%

en: %i%% (Normal Speed)
da_DK: %i%% (Normal hastighed)

en: %s
    was not loaded because it has the same internal filename as previously loaded save
    %s
da_DK: %s
    Blev ikke indlæst da det har samme interne filnavn som tidligere indlæste save
    %s

en: %s
    was not loaded because it is an invalid GCI.
     Number of blocks claimed to be %u
da_DK: %s
    blev ikke indlæst da det er en ugyldig GCI.
    Antal af blokke hævdes at være %u

en: %s
    was not loaded because there are not enough free blocks on the virtual memory card
da_DK: %s
    blev ikke indlæst da der ikke er nok frie blokke på det virtuelle memory card

en: %s
    was not loaded because there is less than 10%% free blocks available on the memory card
    Total Blocks: %d; Free Blocks: %d
da_DK: %s
    blev ikke indlæst da der er mindre end 10%% frie blokke tilgængelige på memory cardet
    Total Antal Blokke: %d; Frie Blokke: %d

en: %s (Disc %i)
da_DK: %s (Disk. %i)

en: %s IPL found in %s directory. The disc might not be recognized
da_DK: %s IPL fundet i %s mappen. Disken genkendes muligvis ikke

en: %s already exists, overwrite?
da_DK: %s eksisterer allerede, ønsker du at overskrive?

en: %s failed to load as a memory card.
    Card file size is invalid (0x%x bytes)
da_DK: %s mislykkedes i at indlæse som et memory card.
    Kortets filstørrelse er ugyldig (0x%x bytes)

en: %s failed to load as a memory card.
    Card size is invalid (0x%x bytes)
da_DK: %s mislykkedes i at indlæse som et memory card.
    Kortets størrelse er ugyldig (0x%x bytes)

en: %s failed to load as a memory card.
    File is not large enough to be a valid memory card file (0x%x bytes)
da_DK: %s mislykkedes i at indlæse som et memory card.
    Filen er ikke stor nok til at være en gyldig memory card fil. (0x%x bytes)

en: %s is not a directory, failed to move to *.original.
     Verify your write permissions or move the file outside of Dolphin
da_DK: %s er ikke en mappe, mislykkedes i at flytte til *.original.
    Bekræft dine skrivetilladelser eller flyt filen udenfor Dolphin.

en: %s was not a directory, moved to *.original
da_DK: %s var ikke en mappe, flyttet til *.original

en: %sDelete%s
da_DK: %sSlet%s

en: %sExport GCI%s
da_DK: %sEkspotér GCI%s

en: %sImport GCI%s
da_DK: %sImpotér GCI%s

en: %u Free Blocks; %u Free Dir Entries
da_DK: %u Frie Blokke; %u Frie mappeindtastninger

en: %u frames
da_DK: %u billeder

en: %u objects
da_DK: %u objekter

en: %zu FIFO bytes
da_DK: %zu FIFO-bytes

en: %zu memory bytes
da_DK: %zu hukommelses-bytes

en: && AND
da_DK: && OG

en: &Audio Settings
da_DK: &Lydindstillinger

en: &Cheat Manager
da_DK: &Snyde Manager

en: &Controller Settings
da_DK: &Kontrollerindstillinger

en: &Delete File...
da_DK: &Slet Fil...

en: &Delete selected ISOs...
da_DK: &Slet valgte ISOer...

en: &File
da_DK: &Fil

en: &Frame Advance
da_DK: &Billedfremskydning

en: &Fullscreen
da_DK: &Fuldskærm

en: &GitHub Repository
da_DK: &GitHub Repertoire

en: &Graphics Settings
da_DK: &Grafikindstillinger

en: &Help
da_DK: &Hjælp

en: &Hotkey Settings
da_DK: &Hotkey Indstillinger

en: &Load State
da_DK: &Indlæs Tilstand

en: &Memory
da_DK: &Hukommelse

en: &Movie
da_DK: &Film

en: &Open...
da_DK: &Åbn...

en: &Options
da_DK: &Indstillinger

en: &Play
da_DK: &Afspil

en: &Properties
da_DK: &Indstillinger

en: &Read-Only Mode
da_DK: &Read-Only Tilstand

en: &Refresh List
da_DK: &Genindlæs Liste

en: &Registers
da_DK: &Registre

en: &Reset
da_DK: &Nulstil

en: &Sound
da_DK: &Lyd

en: &Tools
da_DK: &Værktøjer

en: &View
da_DK: &Vis

en: &Watch
da_DK: &Betragt

en: &Website
da_DK: &Hjemmeside

en: (c) 2003-2015+ Dolphin Team. "GameCube" and "Wii" are trademarks of Nintendo. Dolphin is not affiliated with Nintendo in any way.
da_DK: (c) 2003-2015+ Dolphin Team. \"GameCube\" og \"Wii\" er varemærker af Nintendo. Dolphin er ikke forbundet med Nintendo på nogen måde.

en: (off)
da_DK: (fra)

en: + ADD
da_DK: + TILFØJ

en: 1.5x Native (960x792)
da_DK: 1.5x Oprindelig (960x792)

en: 2.5x Native (1600x1320)
da_DK: 2.5x Oprindelig (1600x1320)

en: 2x Native (1280x1056) for 720p
da_DK: 2x Oprindelig (1280x1056) for 720p

en: 3x Native (1920x1584) for 1080p
da_DK: 3x Oprindelig (1920x1584) for 1080p

en: 4x Native (2560x2112) for 1440p
da_DK: 4x Oprindelig (2560x2112) for 1440p

en: 5x Native (3200x2640)
da_DK: 5x Oprindelig (3200x2640)

en: 6x Native (3840x3168) for 4K
da_DK: 6x Oprindelig (3840x3168) for 4K

en: 7x Native (4480x3696)
da_DK: 7x Oprindelig (4480x3696)

en: 8x Native (5120x4224) for 5K
da_DK: 8x Oprindelig (5120x4224) for 5K

en: <Insert name here>
da_DK: <Indtast navn her>

en: <No resolutions found>
da_DK: <Ingen opløsning fundet>

en: <Nothing>
da_DK: <Intet>

en: <System Language>
da_DK: <Systemsprog>

en: A NetPlay window is already open!
da_DK: Et NetPlay vindue er allerede åbent!

en: A game is not currently running.
da_DK: Et spil er ikke nuværende igang.

en: AR Codes
da_DK: AR-koder

en: About Dolphin
da_DK: Om Dolphin

en: Accuracy:
da_DK: Nøjagtighed:

en: Action Replay Code Decryption Error:
    Parity Check Failed
    
    Culprit Code:
    %s
da_DK: Action Replay Kodedekrypteringsfejl:
    Lighedstjek mislykkedes:
    
    Slyngelkode:
    %s

en: Action Replay Error: Invalid size (%08x : address = %08x) in Add Code (%s)
da_DK: Action Replay Fejl: Ugyldig størrelse (%08x : adresse = %08x) i Tilføj Kode (%s)

en: Action Replay Error: Invalid size (%08x : address = %08x) in Fill and Slide (%s)
da_DK: Action Replay Fejl: Ugyldig størrelse (%08x : adresse = %08x) i Fyld og Glid (%s)

en: Action Replay Error: Invalid size (%08x : address = %08x) in Ram Write And Fill (%s)
da_DK: Action Replay Fejl: Ugyldig størrelse (%08x : adresse = %08x) i RAM Skriv og Fyld (%s)

en: Action Replay Error: Invalid size (%08x : address = %08x) in Write To Pointer (%s)
da_DK: Action Replay Fejl: Ugyldig størrelse (%08x : adresse = %08x) i Skriv til Pointer (%s)

en: Action Replay Error: Invalid value (%08x) in Memory Copy (%s)
da_DK: Action Replay Fejl: Ugyldig værdi (%08x) i Hukommelseskopi (%s)

en: Action Replay Error: Master Code and Write To CCXXXXXX not implemented (%s)
    Master codes are not needed. Do not use master codes.
da_DK: Action Replay Fejl: Mesterkode og Skriv Til CCXXXXXX ikke implementeret (%s)
    Mesterkoder er ikke påkrævede. Anvend ikke mesterkoder.

en: Action Replay Error: invalid AR code line: %s
da_DK: Action Replay Fejl: Ugyldig AR kodelinje: %s

en: Action Replay: Conditional Code: Invalid Size %08x (%s)
da_DK: Action Replay: Forbeholdskode: Ugyldig Størrelse %08x (%s)

en: Action Replay: Invalid Normal Code Type %08x (%s)
da_DK: Action Replay: Ugyldig Normal Kodetype %08x (%s)

en: Action Replay: Normal Code %i: Invalid subtype %08x (%s)
da_DK: Action Replay: Normal Kode %i: Ugyldig undertype %08x (%s)

en: Action Replay: Normal Code 0: Invalid Subtype %08x (%s)
da_DK: Action Replay: Normal Kode 0: Ugyldig Undertype %08x (%s)

en: Adapter Detected
da_DK: Adapter Opfanget

en: Adapter Not Detected
da_DK: Adapter Ikke Opfanget

en: Add
da_DK: Tilføj

en: Add ActionReplay Code
da_DK: Tilføj ActionReplay Kode

en: Add Patch
da_DK: Tilføj patch

en: Add...
da_DK: Tilføj...

en: Address
da_DK: Adresse

en: Adjust the analog control pressure required to activate buttons.
da_DK: Justér det analoge kontrolpres påkrævet for at aktivere knapper.

en: Advanced
da_DK: Avanceret

en: Advanced Settings
da_DK: Avancerede indstillinger

en: All GameCube GCM files (gcm)
da_DK: Alle GameCube GCM filer (gcm)

en: All Save States (sav, s##)
da_DK: Alle Gemte Tilstande (sav, s##)

en: All Wii ISO files (iso)
da_DK: Alle Wii ISO filer (iso)

en: All compressed GC/Wii ISO files (gcz)
da_DK: Alle komprimerede GC/Wii ISO filer (gcz)

en: An error occurred.
    
      Line: %d
      File: %s
    
    Ignore and continue?
da_DK: En fejl opstod.
    
    Linje: %d
    Fil: %s
    
    Ignorer og fortsæt?

en: Analyze
da_DK: Analyser

en: Angle
da_DK: Vinkel

en: Anisotropic Filtering:
da_DK: Anisotropicfiltrering:

en: Apploader Date:
da_DK: Apploader Dato:

en: Apploader is the wrong size...is it really an apploader?
da_DK: Apploader har den forkerte størrelse...er dette virkelig en apploader?

en: Apploader unable to load from file
da_DK: Apploader ude af stand til at indlæse fra fil

en: Apply a post-processing effect after finishing a frame.
    
    If unsure, select (off).
da_DK: Anvend en post-processing effekt efter fuldførelsen af et billede.
    
    Hvis usikker, vælg (fra).

en: Are you sure you want to delete "%s"?
da_DK: Er du sikker på at du ønsker at slette "%s"?

en: Are you sure you want to delete these files? They will be gone forever!
da_DK: Er du sikker på at du ønsker at slette disse filer?
    De vil forsvinde for evigt!

en: Are you sure you want to delete this file? It will be gone forever!
da_DK: Er du sikker på at du ønsker at slette denne fil? Den vil forsvinde for evigt!

en: Are you trying to use the same file in both slots?
da_DK: Forsøger du at anvende den samme fil i begge slots?

en: Aspect Ratio:
da_DK: Formatforhold:

en: Assign Controller Ports
da_DK: Tildel Kontrollerporte

en: At least one pane must remain open.
da_DK: Mindst ét vindue skal forblive åbent.

en: Audio
da_DK: Lyd

en: Audio Backend:
da_DK: Lyd Backend:

en: AudioCommon: Error opening AO device.
da_DK: LydFælles: Fejl ved åbning af AO enhed.

en: Australia
da_DK: Australien

en: Authors
da_DK: Skabere

en: Auto (Multiple of 640x528)
da_DK: Auto (Multiplum af 640x528)

en: Auto (Window Size)
da_DK: Auto (Vinduestørrelse)

en: Automatically adjusts the window size to your internal resolution.
    
    If unsure, leave this unchecked.
da_DK: Indstil automatisk vinduestørrelsen til din interne opløsning.
    
    Hvis usikker, lad være umarkeret.

en: BAT incorrect. Dolphin will now exit
da_DK: BAT forkert. Dolphin vil nu afslutte

en: Back
da_DK: Tilbage

en: Backend Settings
da_DK: Backend Indstillinger

en: Background Input
da_DK: Baggrundsinput

en: Backward
da_DK: Bagud

en: Banner Details
da_DK: Bannerdetaljer

en: Basic
da_DK: Basis

en: Basic Settings
da_DK: Basisindstillinger

en: Bass
da_DK: Bas

en: Battery
da_DK: Batteri

en: Block Allocation Table checksum failed
da_DK: Bloktildelingstabels checksum mislykkedes

en: Blocks
da_DK: Blokke

en: Blue
da_DK: Blå

en: Blue Left
da_DK: Blå Venstre

en: Blue Right
da_DK: Blå Højre

en: Borderless Fullscreen
da_DK: Kantløs Fuldskærm

en: Bottom
da_DK: Bund

en: Bound Controls: %lu
da_DK: Bunden Styring: %lu

en: Branch: %s
da_DK: Gren: %s

en: Broadband Adapter
da_DK: Bredbåndsadapter

en: Broken
da_DK: Ødelagt

en: Browse for a directory to add
da_DK: Gennemse for en mappe at tilføje

en: Browse for output directory
da_DK: Gennemse for en output mappe

en: Buttons
da_DK: Knapper

en: Bypass XFB
da_DK: Forbigå XFB

en: Bypass the clearing of the data cache by the DCBZ instruction. Usually leave this option disabled.
da_DK: Forbigå rydningen af data caches af DCBZ instruksen.
    Denne valgmulighed efterlades som regel deaktiveret.

en: C Stick
da_DK: C-Stick

en: CPU Emulator Engine
da_DK: CPU-emulatormotor

en: CPU Options
da_DK: Processorvalgmuligheder

en: Cache custom textures to system RAM on startup.
    This can require exponentially more RAM but fixes possible stuttering.
    
    If unsure, leave this unchecked.
da_DK: Cache specialfremstillede texturer til systemRAM ved startup.
    Dette kan kræve eksponentielt flere RAM men løser mulig hakken.
    
    Hvis usikker, lad dette være umarkeret.

en: Cached Interpreter (slower)
da_DK: Cached Oversætter (langsommere)

en: Calculates lighting of 3D objects per-pixel rather than per-vertex, smoothing out the appearance of lit polygons and making individual triangles less noticeable.
    Rarely causes slowdowns or graphical issues.
    
    If unsure, leave this unchecked.
da_DK: Beregner belysningen af 3D objekter per-pixel i stedet for per-vertex, hvilket udglatter udseendet af belyste polygoner og gør individuelle trekanter mindre mærkbare.
    Forårsager sjældent nedsænkninger af hastigheden eller grafiske problemer.
    
    Hvis usikker, lad dette være umarkeret.

en: Cancel
da_DK: Annuller

en: Cannot use that file as a memory card.
    %s
    is not a valid GameCube memory card file
da_DK: KAn ikke anvende den fil som et memory card.
    %s
    er ikke en gyldig GameCube memory Card fil

en: Change &Disc
da_DK: Skift &Disk

en: Change &Disc...
da_DK: Skift &Disk...

en: Change Disc
da_DK: Skift Disk

en: Change the disc to %s
da_DK: Skift disken til %s

en: Change the language of the user interface.
    Requires restart.
da_DK: Skift brugerinputsprog.
    Kræver genstart.

en: Changing this will have no effect while the emulator is running.
da_DK: Justering af dette vil ikke have nogen effekt så længe emulatoren kører.

en: Cheat Code
da_DK: Snydekode

en: Cheat Manager
da_DK: Snydemanager

en: Cheat Search
da_DK: Snydesøgning

en: Check Partition Integrity
da_DK: Undersøg Partitionsintegritet

en: Check for updates:
da_DK: Tjek for opdateringer:

en: Checking integrity...
da_DK: Undersøger integritet...

en: Choose a DVD root directory:
da_DK: Angiv en DVD rodmappe:

en: Choose a NAND root directory:
da_DK: Angiv en NAND rodmappe:

en: Choose a default ISO:
da_DK: Angiv en standard ISO:

en: Choose a directory to add
da_DK: Angiv en mappe at tilføje

en: Choose a file to open
da_DK: Angiv en fil at åbne

en: Choose a memory card:
da_DK: Angiv et memory card:

en: Choose file to use as apploader: (applies to discs constructed from directories only)
da_DK: Angiv fil der anvendes som apploader: (gælder diske konstrueret fra mapper kun)

en: Choose the folder to extract to
da_DK: Angiv en mappe at udpakke til

en: Circle Stick
da_DK: Cirkel-Stick

en: Classic
da_DK: Klassisk

en: Clear
da_DK: Ryd

en: Close
da_DK: Luk

en: Co&nfigure...
da_DK: Indstil...

en: Code Info
da_DK: Kodeinfo

en: Code:
da_DK: Kode:

en: Code:
da_DK: Kode:

en: Command
da_DK: Kommando

en: Comment
da_DK: Kommentar

en: Compress ISO...
da_DK: Komprimér ISO...

en: Compress selected ISOs...
da_DK: Komprimér valgte ISOer...

en: Compressing ISO
da_DK: Komprimerer ISO

en: Compressing a Wii disc image will irreversibly change the compressed copy by removing padding data. Your disc image will still work. Continue?
da_DK: Komprimering af en Wii disk billedfil vil uigenkaldeligt ændre det komprimerede kopi ved at fjerne padding data. Din disk billedfil vil stadig virke. Fortsæt?

en: Compute
da_DK: Beregn

en: Computing MD5 checksum
da_DK: Beregner MD5 checksum

en: Config
da_DK: Konfig

en: Configure
da_DK: Konfigurér

en: Configure Control
da_DK: Konfigurér Styring

en: Configure...
da_DK: Konfigurér...

en: Confirm File Overwrite
da_DK: Bekræft Filoverskrivning

en: Confirm on Stop
da_DK: Bekræft ved Stop

en: Connect
da_DK: Tilslut

en: Connect Balance Board
da_DK: Forbind Balanceboard

en: Connect USB Keyboard
da_DK: Forbind USB Tastatur

en: Connecting...
da_DK: Forbinder...

en: Connection Type:
da_DK: Forbindelsestype:

en: Continuous Scanning
da_DK: Kontinuerlig Skanning

en: Control
da_DK: Styring

en: Control Stick
da_DK: Kontrol-Stick

en: Controller Ports
da_DK: Kontrollerporte

en: Controller settings
da_DK: Kontrollerindstillinger

en: Controllers
da_DK: Kontrollere

en: Controls the distance of the convergence plane. This is the distance at which virtual objects will appear to be in front of the screen.
    A higher value creates stronger out-of-screen effects while a lower value is more comfortable.
da_DK: Styrer afstanden af konvergensplanen. Dette er afstanden hvor virtuelle objekter vil blive synlige på skærmen.
    En høj værdi skaber stærkere ude-af-skærmen effekter mens en lav værdi er mere komfortabel.

en: Controls the separation distance between the virtual cameras.
    A higher value creates a stronger feeling of depth while a lower value is more comfortable.
da_DK: Styrer adskillelsesafstanden imellem de virtuelle kamerarer.
    En høj værdi skaber en stærkere følelse af dybde mens lav værdi er mere komfortabel.

en: Convergence:
da_DK: Konvergens:

en: Convergence:
da_DK: Konvergens:

en: Convert to GCI
da_DK: Konverter til GCI

en: Copy
da_DK: Kopiér

en: Copy failed
da_DK: Kopiéring mislykkedes

en: Copy to Memcard %c
da_DK: Kopiér til Memcard %c

en: Core
da_DK: Kerne

en: Could not recognize ISO file %s
da_DK: Kunne ikke genkende ISO fil %s

en: Could not save %s.
da_DK: Kunne ikke gemme %s

en: Could not write memory card file %s.
    
    Are you running Dolphin from a CD/DVD, or is the save file maybe write protected?
    
    Are you receiving this after moving the emulator directory?
    If so, then you may need to re-specify your memory card location in the options.
da_DK: Kunne ikke skrive memory card fil %s.
    
    Kører du Dolphin fra en CD/DVD, eller er save filen muligvis skrivebeskyttet?
    
    Modtager du denne fejlmeddelelse efter at have flyttet emulatormappen?
    Hvis dette er tilfældet skal du muligvis re-specificere din memory card placering i indstillingerne.

en: Couldn't Create Client
da_DK: Kunne ikke Skabe Klient

en: Couldn't create peer.
da_DK: Kunne ikke Skabe Peer.

en: Couldn't find open command for extension 'ini'!
da_DK: Kunne ikke finde åbnekommando for udvidelsen 'ini'!

en: Couldn't init the core.
    Check your configuration.
da_DK: Kunne ikke initiere kernen.
    Tjek dine konfigurationer.

en: Count:
da_DK: Antal:

en: Count: %lu
da_DK: Antal: %lu

en: Country:
da_DK: Land:

en: Create AR Code
da_DK: Opret AR Kode

en: Create new perspective
da_DK: Opret nyt perspektiv

en: Creator:
da_DK: Skaber:

en: Critical
da_DK: Kritisk

en: Crop
da_DK: Beskær

en: Crop the picture from its native aspect ratio to 4:3 or 16:9.
    
    If unsure, leave this unchecked.
da_DK: Beskær billedstørrelsen fra dets oprindelige formatforhold til 4:3 eller 16:9.
    
    Hvis usikker, lad dette være umarkeret.

en: Current directory changed from %s to %s after wxFileSelector!
da_DK: Nuværende mappe ændret fra %s til %s efter wxFileSelector!

en: Custom
da_DK: Specialfremstillet

en: DSP Emulator Engine
da_DK: DSP Emulatormotor

en: DSP HLE emulation (fast)
da_DK: DSP HLE emulation (hurtig)

en: DSP LLE interpreter (slow)
da_DK: DSP HLE emulation (langsom)

en: DVD Root:
da_DK: DVD rod:

en: Dance Mat
da_DK: Dansemåtte

en: Data Size
da_DK: Datastørrelse

en: Datel MaxDrive/Pro files(*.sav)
da_DK: Datel MaxDrive-filer (*.sav)

en: Dead Zone
da_DK: Dødszone

en: Debug Only
da_DK: Debug Kun

en: Decompress ISO...
da_DK: Dekomprimér ISO...

en: Decompress selected ISOs...
da_DK: Dekomprimér valgte ISOer...

en: Decompressing ISO
da_DK: Dekomprimerer ISO

en: Decrease Convergence
da_DK: Formindsk Konvergens

en: Decrease Depth
da_DK: Formindsk Dybde

en: Decrease Emulation Speed
da_DK: Sænk emulationshastighed

en: Decrease IR
da_DK: Formindst IR

en: Default
da_DK: Standard

en: Default ISO:
da_DK: Standard ISO:

en: Default font
da_DK: Standard skrifttype

en: Delete
da_DK: Slet

en: Delete Save
da_DK: Slet Save

en: Delete the existing file '%s'?
da_DK: Slet den eksisterende fil '%s'?

en: Depth Percentage:
da_DK: Dybdeprocent:

en: Depth:
da_DK: Dybde:

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: Description:
da_DK: Beskrivelse:

en: Detect
da_DK: Opfang

en: Deterministic dual core:
da_DK: Deterministisk dual core:

en: Device
da_DK: Enhed

en: Device Settings
da_DK: Enhedsindstillinger

en: Device not found
da_DK: Enhed ikke fundet

en: Dial
da_DK: Opkald

en: Dims the screen after five minutes of inactivity.
da_DK: Nedsætter lysstyrken efter 5 minutters inaktivitet.

en: Direct Connection
da_DK: Direkte forbindelse

en: Directory checksum and directory backup checksum failed
da_DK: Mappe checksum og mappe backup checksum mislykkedes

en: Disable
da_DK: Deaktivér

en: Disable Bounding Box
da_DK: Deaktivér Afgrænsningsramme

en: Disable Emulation Speed Limit
da_DK: Deaktiver begrænsning af emulationshastighed

en: Disable Fog
da_DK: Deaktivér Tåge

en: Disable any XFB emulation.
    Speeds up emulation a lot but causes heavy glitches in many games which rely on them (especially homebrew applications).
    
    If unsure, leave this checked.
da_DK: Deaktiver al XFB-emulation:
    Gør emulationen meget hurtigere men skaber mange glitches i spil der gør brug af dem (specielt homebrew-programmer).
    
    Behold dette markeret hvis du er usikker.

en: Disable the bounding box emulation.
    This may improve the GPU performance a lot, but some games will break.
    
    If unsure, leave this checked.
da_DK: Deaktiver emulation af afgrænsningsrammer:
    Dette kan forbedre GPU-ydeevnen en del, men nogle spil vil ikke virke korrekt.
    
    Behold dette markeret hvis du er usikker.

en: Disc
da_DK: Dsk

en: Disc Read Error
da_DK: Disklæsningsfejl

en: Display
da_DK: Vis

en: Divide
da_DK: Opdel

en: Do you want to stop the current emulation?
da_DK: Ønsker du at stoppe den igangværende emulation?

en: Dolby Pro Logic II decoder
da_DK: Dolby Pro Logic II dekoder

en: Dolphin %s Graphics Configuration
da_DK: Dolphin %s grafikkonfiguartion

en: Dolphin Configuration
da_DK: Dolphin Konfiguration

en: Dolphin Controller Configuration
da_DK: Dolphin Kontrollerkonfiguration

en: Dolphin Hotkeys
da_DK: Dolphin genvejstaster

en: Dolphin NetPlay Setup
da_DK: Dolphin netplay-opsætning

en: Dolphin TAS Movies (*.dtm)
da_DK: Dolphin TAS-film (*.dtm)

en: Dolphin could not find any GameCube/Wii ISOs or WADs. Double-click here to set a games directory...
da_DK: Dolphin kunne ikke finde nogle GameCube/Wii ISO'er eller WADs. Dobbelt-klik her at sætte en spil mappe.

en: Dolphin is currently set to hide all games. Double-click here to show all games...
da_DK: Dolphin er sat til at skjule alle spil. Dobbelt-klik her for at vise alle spil.

en: Dolphin was unable to complete the requested action.
da_DK: Dolphin kunne ikke fuldføre den anmodet handling.

en: Done compressing disc image.
da_DK: Komprimering af diskbillede fuldført.

en: Down
da_DK: Ned

en: Download Codes (WiiRD Database)
da_DK: Download koder (WiiRD-databasen)

en: Driver Not Detected
da_DK: Driver ikke opfanget

en: Drums
da_DK: Trommer

en: Dummy
da_DK: Dukke

en: Dump Audio
da_DK: Dump Lyd

en: Dump EFB Target
da_DK: Drop EFB Mål

en: Dump Frames
da_DK: Dump Billeder

en: Dump Objects
da_DK: Dump Objekter

en: Dump TEV Stages
da_DK: Dump TEV Stadier

en: Dump Textures
da_DK: Dump Texturer

en: Dump decoded game textures to User/Dump/Textures/<game_id>/.
    
    If unsure, leave this unchecked.
da_DK: Dump dekodet spiltexturer til User/Dump/Textures/<game_id>/.
    
    Hvis usikker, lad dette være umarkeret.

en: Dump the contents of EFB copies to User/Dump/Textures/.
    
    If unsure, leave this unchecked.
da_DK: Dump indholdet af EFB kopier til User/Dump/Textures/.
    
    Hvis usikker, lad dette være umarkeret.

en: Dutch
da_DK: Hollandsk

en: E&xit
da_DK: F&orlad

en: ERROR: This version of Dolphin requires a TAP-Win32 driver that is at least version %d.%d -- If you recently upgraded your Dolphin distribution, a reboot is probably required at this point to get Windows to see the new driver.
da_DK: FEJL: Denne version af Dolphin kræver en TAP-Win32 driver der er mindst version %d.%d -- hvis du nyligt har opgraderet din Dolphin-distribution er et genstart sikker krævet for at få Windows til at se den nye driver.

en: Edit ActionReplay Code
da_DK: Rediger Action Replay-kode

en: Edit Config
da_DK: Rediger konfiguration

en: Edit Patch
da_DK: Rediger patch

en: Edit...
da_DK: Rediger...

en: Effect
da_DK: Effekt

en: Empty
da_DK: Tom

en: Emu Thread already running
da_DK: Emulatortråd kører i forvejen

en: Emulation State:
da_DK: Emulationsstatus:

en: Enable AR Logging
da_DK: Aktiver AR-logging

en: Enable CPU Clock Override
da_DK: Aktiver ændring af CPU-hastighed

en: Enable Cheats
da_DK: Aktiver snydekoder

en: Enable Dual Core
da_DK: Aktiver dual core

en: Enable Dual Core (speedup)
da_DK: Aktiver dual core (højere hastighed)

en: Enable FPRF
da_DK: Aktivér PFRF

en: Enable MMU
da_DK: Aktivér MMU

en: Enable Progressive Scan
da_DK: Aktivér Progressiv Skanning

en: Enable Screen Saver
da_DK: Aktivér Pauseskærm

en: Enable Speaker Data
da_DK: Aktiver højtalerdata

en: Enable Usage Statistics Reporting
da_DK: Aktiver rapportering af brugsstatistik

en: Enable WideScreen
da_DK: Aktivér Bredskærm

en: Enable Wireframe
da_DK: Aktivér Wireframe

en: Enable fast disc access. This can cause crashes and other problems in some games. (ON = Fast, OFF = Compatible)
da_DK: Aktiver hurtig discadgang. Dette kan forsage crashes og andre problemer i nogle spil (TIL = Hurtig, FRA = Kompatibel)

en: Enable this if you want the whole screen to be used for rendering.
    If this is disabled, a render window will be created instead.
    
    If unsure, leave this unchecked.
da_DK: Aktivér dette hvis du ønsker hele skærmen anvendt til rendering.
    Hvis dette er deaktiveret vil et renderingsvindue blie oprettet i stedet.
    
    Hvis usikker, lad dette være umarkeret.

en: Enable this if you want to use the main Dolphin window for rendering rather than a separate render window.
    
    If unsure, leave this unchecked.
da_DK: Aktivér dette hvis du ønsker at anvende Dolphin's hovedvindue til rendering i stedet for et separat vindue.
    
    Hvis usikker, lad dette være umarkeret.

en: Enables progressive scan if supported by the emulated software.
    Most games don't care about this.
    
    If unsure, leave this unchecked.
da_DK: Aktiverer progressiv skanning hvis det understøttes af det emulerede software.
    De fleste spil er ligeglade med dette.
    
    Hvis usikker, lad dette være umarkeret.

en: Enables the collection and sharing of usage statistics data with the Dolphin development team. This data is used to improve the emulator and help us understand how our users interact with the system. No private data is ever collected.
da_DK: Aktiver indsamling og deling af data om brugsstatistik med udviklerne af Dolphin. Denne data bliver brugt for at forbedre emulatoren og til at hjælpe os med bedre at forstå hvordan vores brugere benytter systemet. Ingen privat data vil nogensinde blive indsamlet.

en: Enables the use of Action Replay and Gecko cheats.
da_DK: Aktiverer brugen af Action Replay- og Gecko-koder.

en: Encode frame dumps using the FFV1 codec.
    
    If unsure, leave this unchecked.
da_DK: Indkod billed dumps ved brug af FFV1 kodeks.
    
    Hvis usikker, lad dette være umarkeret.

en: Enet Didn't Initialize
da_DK: Enet blev ikke initialiseret

en: English
da_DK: Engelsk

en: Enhancements
da_DK: Forbedringer

en: Enter a name for the new perspective:
da_DK: Indtast et navn til det nye perspektiv:

en: Equal
da_DK: Lig med

en: Error
da_DK: Fejl

en: Error loading selected language. Falling back to system default.
da_DK: En fejl opstod da sproget blev indlæst. Vender tilbage til systemets standard.

en: Error saving file.
da_DK: Kunne ikke gemme filen

en: Europe
da_DK: Europa

en: Exit
da_DK: Afslut

en: Export All Wii Saves
da_DK: Eksporter alle Wii-saves

en: Export Recording
da_DK: Eksporter optagelse

en: Export Recording...
da_DK: Eksporter optagelse...

en: Export Save
da_DK: Eksporter save

en: Export Wii save (Experimental)
da_DK: Eksporter Wii-save (Eksperimentel)

en: Export all saves
da_DK: Eksporter alle saves

en: Export failed
da_DK: Eksportering mislykkedes

en: Export save as...
da_DK: Eksporter save som...

en: Extension
da_DK: Udvidelse

en: Extract All Files...
da_DK: Udpak alle filer...

en: Extract Apploader...
da_DK: Udpak apploader...

en: Extract DOL...
da_DK: Udpak DOL...

en: Extract Directory...
da_DK: Udpak mappe...

en: Extract File...
da_DK: Udpak fil...

en: Extract Partition...
da_DK: Udpak partition...

en: Extracting %s
da_DK: Udpakker %s

en: Extracting All Files
da_DK: Udpakker alle filer

en: Extracting Directory
da_DK: Udpakker mappe

en: Extracting...
da_DK: Udpakker...

en: FIFO Player
da_DK: FIFO-afspiller

en: FST Size:
da_DK: FST-størrelse:

en: Failed To Connect!
da_DK: Kunne ikke forbinde!

en: Failed to Connect!
da_DK: Kunne ikke forbinde!

en: Failed to download codes.
da_DK: Kunne ikke downloade koder.

en: Failed to extract to %s!
da_DK: Udpakning til %s mislykkedes!

en: Failed to find new filename.
    %s
     will be overwritten
da_DK: Kunne ikke finde et nyt filnavn.
    %s
    vil blive overskrevet

en: Failed to open the input file "%s".
da_DK: Kunne ikke åbne input fil "%s"

en: Failed to open the output file "%s".
    Check that you have permissions to write the target folder and that the media can be written.
da_DK: Kunne ikke åbne output-filen "%s".
    Kontroller at du har tilladelse til at skrive til mappen og at mediet er skrivbart.

en: Failed to read %s
da_DK: Kunne ikke læse %s

en: Failed to read data from GCI file %s
da_DK: Kunne ikke læse data fra GCI-filen %s

en: Failed to read unique ID from disc image
da_DK: Kunne ikke læse unikt ID fra diskbillde

en: Failed to write BT.DINF to SYSCONF
da_DK: Kunne ikke skrive BT.DINF til SYSCONF

en: Failed to write the output file "%s".
    Check that you have enough space available on the target drive.
da_DK: Kunne ikke skrive til outputfilen "%s"
    Kontroller at der er nok tilgængeligt plads på disken.

en: Fast
da_DK: Hurtig

en: Fast Depth Calculation
da_DK: Hurtig udregning af dybte

en: File
da_DK: Fil

en: File Info
da_DK: Filinfo

en: File Name
da_DK: Filnavn

en: File Size
da_DK: Filstørrelse

en: File contained no codes.
da_DK: Filen indholdte ingen koder.

en: File converted to .gci
da_DK: Filen blev konverteret til .gci

en: File could not be opened
    or does not have a valid extension
da_DK: Filen kunne ikke åbnes
    eller har ikke en korrekt type

en: File has the extension "%s".
    Valid extensions are (.raw/.gcp)
da_DK: Filen har typen "%s"
    Tilladte typer er (.raw/.gcp)

en: File is not recognized as a memcard
da_DK: Filen blev ikke genkendt som et hukommelseskort

en: File not compressed
da_DK: Fil ikke komprimeret

en: File write failed
da_DK: Filskrivning mislykkedes

en: Files opened, ready to compress.
da_DK: Filen er åbnet, klar til komprimering.

en: Filesystem
da_DK: Filsystem

en: Filetype 'ini' is unknown! Will not open!
da_DK: Filtypen 'ini' er ukendt! Vil ikke åbne!

en: First Block
da_DK: Første Blok

en: Fix Checksums
da_DK: Orden Checksumme

en: Force 16:9
da_DK: Tving 16:9

en: Force 4:3
da_DK: Tving 4:3

en: Force Console as NTSC-J
da_DK: Tving konsol som NTSC-J

en: Force Texture Filtering
da_DK: Tving Texturfiltrering

en: Forces NTSC-J mode for using the Japanese ROM font.
    If left unchecked, Dolphin defaults to NTSC-U and automatically enables this setting when playing Japanese games.
da_DK: Gennemtvinger NTSC-J mode til anvendelse af Japansk ROM skrifttype. Hvis ladt umarkeret vil Dolphin omstille til NTSC-U og automatisk aktivere denne indstilling når der spilles Japanske spil.

en: Forces the game to output graphics for any aspect ratio.
    Use with "Aspect Ratio" set to "Force 16:9" to force 4:3-only games to run at 16:9.
    Rarely produces good results and often partially breaks graphics and game UIs.
    Unnecessary (and detrimental) if using any AR/Gecko-code widescreen patches.
    
    If unsure, leave this unchecked.
da_DK: Tvinger spillet til at udsende grafik i ethvert formatforhold.
    Anvend sammen med "Formatforhold" sat til "Tving 16:9" for at tvinge 4:3-kun spil til at køre i 16:9.
    Skaber sjældent gode resultater og ofte delvist ødelægger grafik og spil brugerflader.
    Unødvendig (og skadelig) hvis der anvendes AR/Gecko-kode bredskærms patches.
    
    Hvis usikker, lad dette være umarkeret.

en: Forward
da_DK: Fremad

en: Found %u results for '
da_DK: Fandt %u resultater for '

en: Found %zu save files
da_DK: fandt %zu save filer

en: Frame %u
da_DK: Billede %u

en: Frame %zu
da_DK: Billede %zu

en: Frame Advance
da_DK: Billedfremskydning

en: Frame Advance Increase Speed
da_DK: Billedfremskydning Forøg Hastighed

en: Frame Advance Reset Speed
da_DK: Billedfremskydning Nulstil Hastighed

en: Frame Info
da_DK: Billedinfo

en: Frame Range
da_DK: Billedvidde

en: France
da_DK: Frankrig

en: French
da_DK: Fransk

en: From
da_DK: Fra

en: FullScr
da_DK: Fuld skærm

en: Fullscreen Resolution:
da_DK: Opløsning i fuld skærm:

en: GCI File(*.gci)
da_DK: GCI fil (*.gci)

en: GCI Folder
da_DK: GCI-mappe

en: GCI save file was not loaded because it is the wrong region for this memory card:
    %s
da_DK: GCI-savefilen blev ikke indlæst fordi den er til den forkerte region for dette hukommelseskort:
    %s

en: Game Boy Advance Carts (*.gba)
da_DK: Game Boy Advance-kassetter (*.gba)

en: Game ID
da_DK: Spil-id

en: Game ID:
da_DK: Spil-id:

en: Game is already running!
da_DK: Spillet er allerede started!

en: Game-Specific Settings
da_DK: Specifikke spilindstillinger

en: GameConfig
da_DK: Spilkonfig

en: GameCube Adapter for Wii U
da_DK: GameCube-adapter til Wii U

en: GameCube Controllers
da_DK: GameCube Kontrollere

en: GameCube Memory Cards (*.raw,*.gcp)
da_DK: GameCube hukommelseskort (*.raw, *.gcp)

en: GameCube Savegame files(*.gci;*.gcs;*.sav)
da_DK: GameCube-savefiler (*.gci, *.gcs, *.sav)

en: Gecko Codes
da_DK: Gecko-koder

en: General
da_DK: Generelt

en: Generate a New Statistics Identity
da_DK: Generer en ny identitet til statistik

en: German
da_DK: Tysk

en: Germany
da_DK: Tyskland

en: Graphics
da_DK: Grafik

en: Graphics settings
da_DK: Grafikindstillinger

en: Greater Than
da_DK: Større end

en: Green
da_DK: Grøn

en: Height
da_DK: Højde

en: Help
da_DK: Hjælp

en: Hide
da_DK: Skjul

en: Hide Mouse Cursor
da_DK: Skjul musemarkør

en: Hides the mouse cursor if it's on top of the emulation window.
    
    If unsure, leave this unchecked.
da_DK: Skjuler musemarkøren hvis den er over emulationsvinduet.
    
    Hvis usikker, lad dette være umarkeret.

en: Home
da_DK: Hjem

en: Host
da_DK: Vært

en: IPL Settings
da_DK: IPL-indstillinger

en: IR Sensitivity:
da_DK: IR-sensitivitet:

en: ISO Details
da_DK: ISO-detaljer

en: ISO Directories
da_DK: ISO-mapper

en: Icon
da_DK: Ikon

en: Identity generation
da_DK: Generering af identitet

en: If authorized, Dolphin can collect data on its performance, feature usage, and configuration, as well as data on your system's hardware and operating system.
    
    No private data is ever collected. This data helps us understand how people and emulated games use Dolphin and prioritize our efforts. It also helps us identify rare configurations that are causing bugs, performance and stability issues.
    This authorization can be revoked at any time through Dolphin's settings.
    
    Do you authorize Dolphin to report this information to Dolphin's developers?
da_DK: Hvis autoriseret kan Dolphin indsamle data om ydelse, brug af funktioner og konfiguration, samt data om dit systems hardware og operativsystem.
    
    Ingen privat data vil blive indsamlet. Denne data hjælper os med bedre at forså hvordan folk og emulerede spil bruger Dolphin så vi kan prioritere vores arbejde. Det hjælper os også med at identificere sjældne konfigurationer der forsager fejl, og problemer med ydelse og stabilitet.
    Denne autorisering kan tages tilbage på et hvilket som helst tidspunkt i Dolphins indstillinger.
    
    Vil du autorisere Dolphin til at rapportere denne information til Dolphins udviklere?

en: Ignore Format Changes
da_DK: Ignorer skift af formater

en: Ignore any requests from the CPU to read from or write to the EFB.
    Improves performance in some games, but might disable some gameplay-related features or graphical effects.
    
    If unsure, leave this unchecked.
da_DK: Ignorér enhver forespørgsel fra processoren om at læse fra eller skrive til EFB'en.
    Forbedrer ydelsen af nogle spil, men deaktiverer muligvis nogle gameplay-relaterede funktioner og grafiske effekter.
    
    Hvis usikker, lad dette være umarkeret.

en: Implement fullscreen mode with a borderless window spanning the whole screen instead of using exclusive mode.
    Allows for faster transitions between fullscreen and windowed mode, but slightly increases input latency, makes movement less smooth and slightly decreases performance.
    Exclusive mode is required for Nvidia 3D Vision to work in the Direct3D backend.
    
    If unsure, leave this unchecked.
da_DK: Implementér fuldskærmstilstand med et kantløst vindue der strækker sig over hele skærmen i stedet for at anvende eksklusiv tilstand.
    Tillader hurtigere overgang imellem fuldskærms- og vindue-tilstand, men forøger inputforsinkelsen en smule, hvilket gør bevægelse mindre flydende og nedsænker ydelsen en smule.
    Eksklusiv tilstand er påkrævet for at Nvidia 3D Vision skal virke i Direct3D backend.
    
    Hvis usikker, lad dette være umarkeret.

en: Import Save
da_DK: Importer save

en: Import failed
da_DK: Importering mislykkedes

en: Imported file has gsc extension
    but does not have a correct header.
da_DK: Den importerede fil er af gsc-typen
    men har ikke et korrekt header.

en: Imported file has invalid length.
da_DK: Den importerede fil er af forkert længde.

en: Imported file has sav extension
    but does not have a correct header.
da_DK: Den importerede fil har sav-typen
    men har ikke et korrekt header.

en: In Game
da_DK: I spil

en: Increase Convergence
da_DK: Forøg konvergens

en: Increase Depth
da_DK: Forøg dybte

en: Increase Emulation Speed
da_DK: Forøg emulationshastighed

en: Increase IR
da_DK: Forøg IR

en: Insert
da_DK: Indsæt

en: Insert SD Card
da_DK: Indsæt SD-kort

en: Install to Wii Menu
da_DK: Installer til Wii-menu

en: Installing WAD...
da_DK: Installere WAD...

en: Integrity Check Error
da_DK: Kontrol af integritet mislykkedes

en: Integrity check completed
da_DK: Færdig med kontrol af integritet

en: Integrity check completed. No errors have been found.
da_DK: Færdig med kontrol af integritet. Ingen fejl blev fundet.

en: Interface
da_DK: Grænseflade

en: Interface Settings
da_DK: Grænsefladeindstillinger

en: Internal LZO Error - compression failed
da_DK: Intern LZO-fjel - komprimering mislykkedes

en: Internal LZO Error - decompression failed (%d) (%li, %li) 
    Try loading the state again
da_DK: Intern LZO-fejl - dekomprimering mislykkedes (%d) %li, %li)
    Prøv at indlæse dette state igen

en: Internal LZO Error - lzo_init() failed
da_DK: Intern LZO-fejl - lzo_init() mislykkedes

en: Internal Name:
da_DK: Internt Navn:

en: Internal Resolution:
da_DK: Intern Opløsning:

en: Interpreter (slowest)
da_DK: Interpreter (langsomst)

en: Invalid host
da_DK: Forkert vært

en: Invalid index
da_DK: Forkert indeks

en: Invalid recording file
da_DK: Forkert optagelsesfil

en: Invalid search parameters (no object selected)
da_DK: Forkerte søgeparametre (intet objekt valgt)

en: Invalid search string (couldn't convert to number)
da_DK: Forkert søgetekst (kunne ikke konvertere til tal)

en: Invalid search string (only even string lengths supported)
da_DK: Forkert søgetekst (kun lige længder er understøttet)

en: Invalid value.
da_DK: Forkert værdi.

en: Italian
da_DK: Italiensk

en: Italy
da_DK: Italien

en: Iterative Input
da_DK: Iterativ input

en: JIT Arm64 (experimental)
da_DK: JIT Arm64 (eksperimentel)

en: JIT Recompiler (recommended)
da_DK: JIT Recompiler (anbefalet)

en: JITIL Recompiler (slow, experimental)
da_DK: JITIL Recompiler (langsom, eksperimentel)

en: Japanese
da_DK: Japansk

en: Keep Window on Top
da_DK: Hold vinduet øverst

en: Keep the game window on top of all other windows.
    
    If unsure, leave this unchecked.
da_DK: Fasthold spilvinduet over alle andre vinduer.
    
    Hvis usikker, lad dette være umarkeret.

en: Keyboard
da_DK: Tastatur

en: Keys
da_DK: Taster

en: Kick Player
da_DK: Smid spiller ud

en: Korean
da_DK: Koreansk

en: L Button
da_DK: L-knap

en: L-Analog
da_DK: L-analog

en: Language:
da_DK: Sprog:

en: Last %i
da_DK: Sidste %i

en: Latency:
da_DK: Forsinkelse:

en: Left
da_DK: Venstre

en: Left Stick
da_DK: Venstre stik

en: Left stick
da_DK: Venstre stik

en: Left-click to detect input.
    Middle-click to clear.
    Right-click for more options.
da_DK: Venstreklik for at opfange input.
    Midterklik for at ryde.
    Højreklik for flere muligheder.

en: Left/Right-click for more options.
    Middle-click to clear.
da_DK: Venstre- eller højreklik for flere muligheder.
    Midterklik for at ryde.

en: Less Than
da_DK: Mindre end

en: Lets the system language be set to values that games were not designed for. This can allow the use of extra translations for a few games, but can also lead to text display issues.
da_DK: Lader systemsproget blive sat til værdier som spillet ikke var designet til. Dette kan tillade brugen af ekstra oversættelser i nogle få spil, men kan også medføre problemer med visning af tekst.

en: License
da_DK: Licens

en: Limits the emulation speed to the specified percentage.
    Note that raising or lowering the emulation speed will also raise or lower the audio pitch to prevent audio from stuttering.
da_DK: Begrænser emulationshastigheden til den valgte procentdel.
    Bemærk at øgning eller sænkning af emulationens hastighed vil også øge eller sænke lydens tone for at forhindre den i at hakke.

en: Load
da_DK: Indlæs

en: Load Custom Textures
da_DK: Indlæs brugerdefinerede teksturer

en: Load State
da_DK: Indlæs tilstand

en: Load State Last 1
da_DK: Indlæs sidste tilstand 1

en: Load State Last 10
da_DK: Indlæs sidste tilstand 10

en: Load State Last 2
da_DK: Indlæs sidste tilstand 2

en: Load State Last 3
da_DK: Indlæs sidste tilstand 3

en: Load State Last 4
da_DK: Indlæs sidste tilstand 4

en: Load State Last 5
da_DK: Indlæs sidste tilstand 5

en: Load State Last 6
da_DK: Indlæs sidste tilstand 6

en: Load State Last 7
da_DK: Indlæs sidste tilstand 7

en: Load State Last 8
da_DK: Indlæs sidste tilstand 8

en: Load State Last 9
da_DK: Indlæs sidste tilstand 9

en: Load State...
da_DK: Indlæs tilstand...

en: Load Wii System Menu
da_DK: Start Wii-systemmenu

en: Load Wii System Menu %d%c
da_DK: Start Wii-systemmenu %d%c

en: Load custom textures from User/Load/Textures/<game_id>/.
    
    If unsure, leave this unchecked.
da_DK: Indlæs specialfremstillede textures fra User/Load/Textures/<game_id>/.
    
    Hvis usikker, lad dette være umarkeret.

en: Log Configuration
da_DK: Konfiguration af log

en: Log Render Time to File
da_DK: Log renderingstider til fil

en: Log Types
da_DK: Log typer

en: Log the render time of every frame to User/Logs/render_time.txt. Use this feature when you want to measure the performance of Dolphin.
    
    If unsure, leave this unchecked.
da_DK: Nedskriv renderingstiden for hvert billede til User/Logs/render_time.txt. Anvend denne funktion når du ønsker at måle ydelsen af Dolphin.
    
    Hvis usikker, lad dette være umarkeret.

en: Logger Outputs
da_DK: Logger-outputs

en: M Button
da_DK: M-knap

en: MD5 Checksum:
da_DK: MD5-tjeksum:

en: MadCatz Gameshark files(*.gcs)
da_DK: MadCatz Gameshark-filer (*.gcs)

en: Main Stick
da_DK: Primært stik

en: Maker
da_DK: Udgiver

en: Maker ID:
da_DK: Udgiver-id:

en: Maker:
da_DK: Udgiver:

en: Makes distant objects more visible by removing fog, thus increasing the overall detail.
    Disabling fog will break some games which rely on proper fog emulation.
    
    If unsure, leave this unchecked.
da_DK: Gør fjerne objekter mere synlige ved at fjerne tåge, hvilket forøger detaljer generelt.
    Deaktivering af tåge vil ødelægge nogle spil som afhænger af ordentlig tågeemulation.
    
    Hvis usikker, lad dette være umarkeret.

en: Max
da_DK: Maks

en: May cause slow down in Wii Menu and some games.
da_DK: Kan sænke hastigheden i Wii-menuen og nogle spil.

en: Memcard already has a save for this title.
da_DK: Hukommelseskort har allerede en save til denne titel.

en: Memcard already opened
da_DK: Hukommelseskort er allerede åbnet

en: Memory Card
da_DK: Hukommelseskort

en: Memory Card Manager
da_DK: Håndtering af hukommelseskort

en: Memory card file size does not match the header size
da_DK: Hukommelseskortets filstørrelse passer ikke til størrelsen i headeren

en: Microphone
da_DK: Mikrofon

en: Misc
da_DK: Diverse

en: Misc Settings
da_DK: Diverse indstillinger

en: Modify textures to show the format they're encoded in. Needs an emulation reset in most cases.
    
    If unsure, leave this unchecked.
da_DK: Ændre textures til at vise formatet de er indkodet i. Kræver en emulationsnulstilling i de fleste tilfælde.
    
    Hvis usikker, lad dette være umarkeret.

en: Monoscopic Shadows
da_DK: Monoskopiske skygger

en: Monospaced font
da_DK: Monospaced skrifttype

en: Multiply
da_DK: Multiplicer

en: NP Add
da_DK: NP Plus

en: NP Begin
da_DK: NP

en: Name:
da_DK: Navn:

en: Name:
da_DK: Navn:

en: Native (640x528)
da_DK: Oprindelig (640x528)

en: Netherlands
da_DK: Holland

en: New identity generated.
da_DK: Ny identitet genereret.

en: Next Page
da_DK: Næste side

en: Nickname:
da_DK: Kaldenavn:

en: No audio output
da_DK: Intet lydoutput

en: No description available
da_DK: Ingen beskrivelse tilgængelig

en: No file loaded
da_DK: Ingen fil indlæst

en: No recorded file
da_DK: Ingen optaget fil

en: None
da_DK: Ingen

en: Not Equal
da_DK: Ikke lig med

en: Not Set
da_DK: Ikke sat

en: Not connected
da_DK: Ikke forbundet

en: Notes:
da_DK: Noter:

en: Notice
da_DK: Bemærk

en: Nunchuk orientation
da_DK: Nunchuk-retning

en: Nunchuk stick
da_DK: Nunchuk-stik

en: Object %zu
da_DK: Objekt %zu

en: Off
da_DK: Fra

en: Online &Documentation
da_DK: Online %dokumentation

en: Only %d blocks available
da_DK: Kun %d tilgængelige blokke

en: Open
da_DK: Åbn

en: Open &containing folder
da_DK: Åbn &indeholdende mappe

en: Open Wii &save folder
da_DK: Åbn Wii &save-mappe

en: Open file...
da_DK: Åbn fil...

en: OpenAL: can't create context for device %s
da_DK: OpenAL: Kan ikke oprette kontekst til enhed %s

en: OpenAL: can't find sound devices
da_DK: OpenAL: kan ikke finde lydenhed

en: OpenAL: can't open device %s
da_DK: OpenAL: kan ikke åbne enhed %s

en: Opens the default (read-only) configuration for this game in an external text editor.
da_DK: Åbner standardkonfigurationen (kun med læseadgang) i et eksternt tekstredigeringsprogram.

en: Options
da_DK: Indstillinger

en: Orientation
da_DK: Retning

en: Other
da_DK: Andre

en: Overlay Information
da_DK: Overlæg information

en: Override Language on NTSC Games
da_DK: Overskriv sprog i NTSC-spil

en: P&lay Input Recording...
da_DK: Spi&l inputoptagelse...

en: Paths
da_DK: Stier

en: Pause at End of Movie
da_DK: Pause ved slutning på film

en: Pause on Focus Lost
da_DK: Pause når fokus er tabt

en: Pauses the emulator when focus is taken away from the emulation window.
da_DK: Pauser emulatoren når fokus er skiftet væk fra emulationsvinduet.

en: Per-Pixel Lighting
da_DK: Per-pixel belysning

en: Perfect
da_DK: Perfekt

en: Perspective %d
da_DK: Perspektiv %d

en: Play
da_DK: Afspil

en: Play Recording
da_DK: Afspil optagelse

en: Playable
da_DK: Spilbart

en: Playback Options
da_DK: Playback-indstillinger

en: Players
da_DK: Spillere

en: Please confirm...
da_DK: Bekræft venligst...

en: Please create a perspective before saving
da_DK: Opret først et perspektiv før du gemmer

en: Post Processing Shader Configuration
da_DK: Postprocessing shader-konfiguration

en: Post-Processing Effect:
da_DK: Postprocessing-effekt

en: Prev Page
da_DK: Forrige side

en: Previous Page
da_DK: Forrige side

en: Profile
da_DK: Profil

en: Properties
da_DK: Egenskaber

en: Purge Game List Cache
da_DK: Ryd spilliste-cache

en: Put BIOS roms in User/GC/{region}.
da_DK: Læg BIOS-ROMs i User/GC/[region].

en: Question
da_DK: Spørgsmål

en: Quit
da_DK: Afslut

en: Quit Netplay
da_DK: Afslut netplay

en: R Button
da_DK: R-knap

en: R-Analog
da_DK: R-analog

en: Range
da_DK: Rækkevidde

en: Real
da_DK: Ægte

en: Real Balance Board
da_DK: Ægte Balance Board

en: Record
da_DK: Optag

en: Record inputs
da_DK: Optag inputs

en: Recording Info
da_DK: Optagelsesinfo

en: Recording Options
da_DK: Indstillinger for optagelse

en: Red
da_DK: Rød

en: Refresh
da_DK: Genindlæs

en: Refresh List
da_DK: Genindlæs liste

en: Refresh game list
da_DK: Genindlæs spilliste

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Render the scene as a wireframe.
    
    If unsure, leave this unchecked.
da_DK: Render scenen som en wireframe.
    
    Hvis usikker, lad dette være umarkeret.

en: Render to Main Window
da_DK: Render til hovedvindue

en: Reset
da_DK: Nulstil

en: Reset Traversal Settings
da_DK: Nulstil traversal-indstillinger

en: Results
da_DK: Resultater

en: Retry
da_DK: Prøv igen

en: Return
da_DK: Returner

en: Revision:
da_DK: Udgave:

en: Revision: %s
da_DK: Udgave: %s

en: Right
da_DK: Højre

en: Right Stick
da_DK: Højre stik

en: Right stick
da_DK: Højre stik

en: Room ID:
da_DK: Rum-id:

en: Rumble
da_DK: Vibration

en: Russia
da_DK: Rusland

en: Sa&ve State
da_DK: Ge&m tilstand

en: Safe
da_DK: Sikker

en: Save
da_DK: Gem

en: Save GCI as...
da_DK: Gem GCI som...

en: Save Oldest State
da_DK: Gem ældste tilstand

en: Save State
da_DK: Gem tilstand

en: Save State...
da_DK: Gem tilstand...

en: Save as...
da_DK: Gem som...

en: Save compressed GCM/ISO
da_DK: Gem komprimeret GCM/ISO

en: Save decompressed GCM/ISO
da_DK: Gem dekomprimeret GCM/ISO

en: Saved to /Wii/sd.raw (default size is 128mb)
da_DK: Gemt til /Wii/sd.raw (standardstørrelse er 128MB)

en: Scaled EFB Copy
da_DK: Skaleret EFB-kopier

en: Scanning %s
da_DK: Scanner %s

en: Scanning for ISOs
da_DK: Leder efter ISO'er

en: Scanning...
da_DK: Scanner...

en: Search
da_DK: Søg

en: Search (clear to use previous value)
da_DK: Søg (ryd for at se tidligere værdi)

en: Search Subfolders
da_DK: Søg i undermapper

en: Section %s not found in SYSCONF
da_DK: Sektion %s blev ikke fundet i SYSCONF

en: Select
da_DK: Vælg

en: Select Columns
da_DK: Vælg kolonner

en: Select The Recording File
da_DK: Vælg optagelsesfilen

en: Select a Wii WAD file to install
da_DK: Vælg en Wii WAD der skal indstalleres

en: Select a save file to import
da_DK: Vælg en savefil der skal importeres

en: Select the file to load
da_DK: Vælg filen, der skal indlæses

en: Select the save file
da_DK: Vælg savefilen

en: Select the state to load
da_DK: Vælg tilstanden, der skal indlæses

en: Select the state to save
da_DK: Vælg tilstanden, der skal gemmes

en: Select what aspect ratio to use when rendering:
    Auto: Use the native aspect ratio
    Force 16:9: Mimic an analog TV with a widescreen aspect ratio.
    Force 4:3: Mimic a standard 4:3 analog TV.
    Stretch to Window: Stretch the picture to the window size.
    
    If unsure, select Auto.
da_DK: Vælg hvilken størrelsesforhold, der skal bruges:
    Auto: Brug det oprindelige størrelsesforhold.
    Tving 16:9: Efterlign et analogt TV med et widescreen-størrelsesforhold.
    Tving 4:3: Efterlign et udstrakt 4:3 analogt TV.
    Stræk til vindue: Stræk billedet til vinduets størrelse.
    
    Vælg Auto hvis du er usikker.

en: Selected controller profile does not exist
da_DK: Valgte kontrollerprofil eksisterer ikke

en: Selected font
da_DK: Valgt skrifttype

en: Selects a hardware adapter to use.
    
    If unsure, use the first one.
da_DK: Vælg en hardwareadapter, der skal bruges.
    
    Vælg den første hvis du er usikker.

en: Sensor Bar Position:
da_DK: Sensorbarens position:

en: Separator
da_DK: Adskiller

en: Serial Port 1 - This is the port which devices such as the net adapter use.
da_DK: Seriel port 1 - Dette er porten som enheder så som netværksadapteren bruger.

en: Server rejected traversal attempt
da_DK: Serveren nægtede forsøget på traversal

en: Set as &default ISO
da_DK: Sæt som &standard ISO

en: Set as default Memcard %c
da_DK: Sæt som standard hukommelseskort %c

en: Sets the GameCube system language.
da_DK: Vælger GameCube-systemets sprog

en: Sets the Wii display mode to 60Hz (480i) instead of 50Hz (576i) for PAL games.
    May not work for all games.
da_DK: Sætter Wii konsollens displaytilstand til 60Hz (480i) i stedet for 50Hz (576i) for PAL-spil.
    Virker måske ikke med alle spil.

en: Sets the Wii system language.
da_DK: Indstiller Wii-systemets sprog.

en: SetupWiiMemory: Can't create setting.txt file
da_DK: SetupWiiMemory: Kan ikke oprette settings.txt-filen

en: Shake
da_DK: Ryst

en: Shoulder Buttons
da_DK: Skulderknapper

en: Show &Log
da_DK: Vis &log

en: Show &Status Bar
da_DK: Vis &statusbar

en: Show &Toolbar
da_DK: Vis &værktøjslinje

en: Show Australia
da_DK: Vis Australien

en: Show Defaults
da_DK: Vis standarder

en: Show Drives
da_DK: Vis drev

en: Show ELF/DOL
da_DK: Vis ELF/DOL

en: Show FPS
da_DK: Vis FPS

en: Show Frame Counter
da_DK: Vis billedtæller

en: Show France
da_DK: Vis Frankrig

en: Show GameCube
da_DK: Vis GameCube

en: Show Germany
da_DK: Vis Tyskland

en: Show Input Display
da_DK: Vis input

en: Show Italy
da_DK: Vis Italien

en: Show JAP
da_DK: Vis JAP

en: Show Korea
da_DK: Vis Korea

en: Show Lag Counter
da_DK: Vis lag-tæller

en: Show Language:
da_DK: Vis sprog:

en: Show Log &Configuration
da_DK: Vis log&konfiguration

en: Show Netherlands
da_DK: Vis Holland

en: Show PAL
da_DK: Vis PAL

en: Show Platforms
da_DK: Vis platforme

en: Show Regions
da_DK: Vis regioner

en: Show Russia
da_DK: Vis Rusland

en: Show Spain
da_DK: Vis Spanien

en: Show Statistics
da_DK: Vis statistikker

en: Show Taiwan
da_DK: Vis Taiwan

en: Show USA
da_DK: Vis USA

en: Show Unknown
da_DK: Vis ukendte

en: Show WAD
da_DK: Vis WAD

en: Show Wii
da_DK: Vis Wii

en: Show World
da_DK: Vis verden

en: Show a confirmation box before stopping a game.
da_DK: Bekræft før stopning af et spil

en: Show a message box when a potentially serious error has occurred.
    Disabling this may avoid annoying and non-fatal messages, but it may result in major crashes having no explanation at all.
da_DK: Vis en dialogboks når en potentielt seriøs fejl opstår.
    Deaktivering af dette kan undgå irriterende og ikke-alvorlige beskeder, men det kan resultere i crashes uden nogen som helst forklaring.

en: Show first block
da_DK: Vis første blok

en: Show save blocks
da_DK: Vis save-blokke

en: Show save comment
da_DK: Vis save-kommentar

en: Show save icon
da_DK: Vis save-ikon

en: Show save title
da_DK: Vis save-titel

en: Show the number of frames rendered per second as a measure of emulation speed.
    
    If unsure, leave this unchecked.
da_DK: Vis antallet af billeder per sekund som en måling af emulationshastigheden.
    
    Slå dette fra hvis du er usikker.

en: Show various rendering statistics.
    
    If unsure, leave this unchecked.
da_DK: Vis forskellige renderingsstatistikker.
    
    Hvis usikker, lad dette være umarkeret.

en: Side-by-Side
da_DK: Side om side

en: Simplified Chinese
da_DK: Simpel kinesisk

en: Simulate DK Bongos
da_DK: Simuler DK-Bongotrommer

en: Size
da_DK: Størrelse

en: Skip BIOS
da_DK: Spring BIOS over

en: Skip DCBZ clearing
da_DK: Spring rydning af DCBZ over

en: Skip EFB Access from CPU
da_DK: Spring EFB-adgang fra CPU over

en: Software rendering is an order of magnitude slower than using the other backends.
    It's only useful for debugging purposes.
    Do you really want to enable software rendering? If unsure, select 'No'.
da_DK: Softwarerendering er en størrelsesorden langsommere end at bruge de andre backends.
    Det bør kun bruges til debugging.
    Er du sikker på at du vil aktivere softwarerendering? Vælg "Nej" hvis du er usikker.

en: Sound Settings
da_DK: Lydindstillinger

en: Space
da_DK: Plads

en: Spain
da_DK: Spanien

en: Spanish
da_DK: Spansk

en: Speaker Volume:
da_DK: Lydstyrke for højtaler

en: Speed Limit:
da_DK: Hastighedsgrænse:

en: Speed up Disc Transfer Rate
da_DK: Hurtigere discoverførselshastighed

en: Splits the CPU and GPU threads so they can be run on separate cores.
    Provides major speed improvements on most modern PCs, but can cause occasional crashes/glitches.
da_DK: Splitter CPU- og GPU-trådene så de kan køres på separate kerner.
    Giver meget højere hastighed på de fleste moderne computere men kan nogle gange medføre crashes/glitches.

en: Standard Controller
da_DK: Standardkontroller

en: Start Re&cording Input
da_DK: Start med at &optage input

en: Start Recording
da_DK: Start optagelse

en: State
da_DK: Tilstand

en: Steering Wheel
da_DK: Rat

en: Stereoscopic 3D Mode:
da_DK: Tilstand for stereoskopisk 3D:

en: Stick
da_DK: Stik

en: Store EFB Copies to Texture Only
da_DK: Gem kun EFB-kopier til tekstur

en: Stores EFB Copies exclusively on the GPU, bypassing system memory. Causes graphical defects in a small number of games.
    
    Enabled = EFB Copies to Texture
    Disabled = EFB Copies to RAM (and Texture)
    
    If unsure, leave this checked.
da_DK: Gemmer kun EFB-kopier på GPU'en og undgår systemhukommelse. Forsager problemer med grafik i et lille antal spil.
    
    Aktiveret = EFB-kopier til tekstur
    Deaktiveret = EFB-kopier til RAM (og tekstur)
    
    Aktiver dette hvis usikker.

en: Stretch to Window
da_DK: Stræk til vindue

en: Subtract
da_DK: Træk fra

en: Successfully exported %u saves to %s
da_DK: Eksporterede %u saves til %s succesfuldt

en: Successfully exported file to %s
da_DK: Eksporterede fil til %s succesfuldt

en: Successfully imported save files
da_DK: Importerede savefil succesfuldt

en: Swap Eyes
da_DK: Byt om på øjne

en: Swaps the left and right eye. Mostly useful if you want to view side-by-side cross-eyed.
    
    If unsure, leave this unchecked.
da_DK: Udskifter det venstre med det højre øje. Mest gavnligt hvis du ønsker at se side-om-side krydsøjet.
    
    Hvis usikker, lad dette være umarkeret.

en: Swing
da_DK: Sving

en: Synchronize GPU thread
da_DK: Synkroniser GPU-tråd

en: Synchronizes the GPU and CPU threads to help prevent random freezes in Dual Core mode. (ON = Compatible, OFF = Fast)
da_DK: Synkroniserer GPU- og CPU-trådene for at undgå tilfældig frysning i dual core mode (TIL = Kompatibel, FRA = Hurtig)

en: Syntax error
da_DK: Syntaksfejl

en: System Language:
da_DK: Systemsprog:

en: TAS Input
da_DK: TAS-input

en: TAS Input - Controller %d
da_DK: TAS Input - Kontroller %d

en: Take Screenshot
da_DK: Tag skærmbillede

en: Take screenshot
da_DK: Tag skærmbillede

en: Texture Cache
da_DK: Tekstur-cache

en: Texture Format Overlay
da_DK: Overlæg tekstur-formater

en: The WAD has been installed successfully
da_DK: Installation af WAD-filen lykkedes.

en: The address is invalid
da_DK: Adressen er ugyldig.

en: The checksum was successfully fixed.
da_DK: Checksummen er blevet fikset.

en: The chosen directory is already in the list.
da_DK: Den valgte mappe er allerede i listen.

en: The disc change to "%s" could not be saved in the .dtm file.
    The filename of the disc image must not be longer than 40 characters.
da_DK: Disc-ændringerne til "%s" kunne ikke gammes i .dtm-filen
    Filnavnet på discaftrykket kan ikke være længere end 40 tegn.

en: The disc image "%s" is truncated, some of the data is missing.
da_DK: Discaftrykket "%s" er beskåret, noget data mangler.

en: The file %s already exists.
    Do you wish to replace it?
da_DK: Filen %s findes allerede
    Vil du overskrive den?

en: The file %s could not be opened for writing. Please check if it's already opened by another program.
da_DK: Filen %s kunne ikke åbnes til skrivning. Kontroller om den er åbnet af et andet program.

en: The file %s was already open, the file header will not be written.
da_DK: Filen %s var allerede open, så filens header vil ikke blive skrevet.

en: The name cannot be empty
da_DK: Navnet kan ikke være tomt

en: The name cannot contain the character ','
da_DK: Navnet kan ikke indeholde tegnet ','

en: The recorded game (%s) is not the same as the selected game (%s)
da_DK: Det optagede spil (%s) er ikke det samme som det valgte spil (%s)

en: The resulting decrypted AR code doesn't contain any lines.
da_DK: Den resulterende dekrypterede AR-kode indeholder ikke nogen linjer.

en: The save you are trying to copy has an invalid file size.
da_DK: Savefilen som du forsøger at kopiere har en ugyldig filstørrelse.

en: The selected language is not supported by your system. Falling back to system default.
da_DK: Det valgte sprog understøttes ikke af dit system. Falder tilbage til systemstandarden.

en: The server and client's NetPlay versions are incompatible!
da_DK: Serverens og klientens version af netplay er ikke kompatible!

en: The server is full!
da_DK: Serveren er fuld!

en: The server responded: the game is currently running!
da_DK: Serveren svarede: spillet kører allerede!

en: The server sent an unknown error message!
da_DK: Serveren sendte en ukendt fejlmeddelelse!

en: The specified file "%s" does not exist
da_DK: Den specificerede fil "%s" findes ikke

en: The value is invalid
da_DK: Værdien er ugyldig

en: Theme:
da_DK: Tema:

en: There are too many GCI files in the folder
    %s.
    Only the first 127 will be available
da_DK: Der er for mange GCI-filer i mappen
    %s
    Kun de første 127 vil være tilgængelige

en: There is nothing to undo!
da_DK: Der er intet af fortryde!

en: There must be a ticket for 00000001/00000002. Your NAND dump is probably incomplete.
da_DK: Der skal være en ticket til 00000001/00000002. Dit NAND-dump er sikker ikke komplet.

en: These settings override core Dolphin settings.
    Undetermined means the game uses Dolphin's setting.
da_DK: Disse indstillinger overskrive Dolphins standardindstillinger
    Ubestemt betyder at spillet bruger Dolphins indstilling.

en: This action replay simulator does not support codes that modify Action Replay itself.
da_DK: Action Replay-simulatoren understøtter ikke koder, der modificerer selve Action Replay'en.

en: This title might be incompatible with DSP HLE emulation. Try using LLE if this is homebrew.
    
    DSPHLE: Unknown ucode (CRC = %08x) - forcing AX.
da_DK: Denne titel er måske ikke kompatibel med DSP HLE-emulation. Prøv at bruge LLE hvis dette er homebrew.
    
    DSPHLE: Ukendt ucode (CRC = %08x) - tvinger AX.

en: This title might be incompatible with DSP HLE emulation. Try using LLE if this is homebrew.
    
    Unknown ucode (CRC = %08x) - forcing AXWii.
da_DK: Denne titel er måske ikke kompatibel med DSP HLE-emulation. Prøv at bruge LLE hvis dette er homebrew.
    
    Ukendt ucode (CRC = %08x) - tvinger AXWii.

en: This will let you manually edit the INI config file.
da_DK: Dette lader dig manuelt redigere i INI-konfigurationsfilen.

en: Threshold
da_DK: Tærskel

en: Title
da_DK: Titel

en: To
da_DK: Til

en: Top-and-Bottom
da_DK: Top og bund

en: Traditional Chinese
da_DK: Traditionel kinesisk

en: Traversal Server
da_DK: Traversal-server

en: Traversal server timed out connecting to the host
da_DK: Traversal-server fik timeout ved forbindelse til vært

en: Tried to load an unknown file type.
da_DK: Prøvede at indlæse en ukendt filtype

en: Trying to read from invalid SYSCONF
da_DK: Prøvede at læse fra ugyldig SYSCONF

en: USB Gecko
da_DK: USB-Gecko

en: Undo Load State
da_DK: Fortryd indlæsning af tilstand

en: Undo Save State
da_DK: Fortræd lagring af tilstand

en: Unknown
da_DK: Ukendt

en: Unknown entry type %i in SYSCONF (%s@%x)!
da_DK: Ukendt indgangstype %i i SYSCONF (%s@%x)!

en: Unknown error %x
da_DK: Ukendt fejl %x

en: Unknown memory card error
da_DK: Ukendt hukommelseskort-fejl

en: Unknown message received with id : %d
da_DK: Ukendt besked modtaget med id: %d

en: Unknown message with id:%d received from player:%d Kicking player!
da_DK: Ukendt besked med id: %d modtaget fra spiller: %d. Smider spilleren ud!

en: Unlimited
da_DK: Ubegrænset

en: Unpacking
da_DK: Udpakker

en: Up
da_DK: Op

en: Update
da_DK: Opdater

en: Usage Statistics Reporting Settings
da_DK: Indstillinger for brugsstatistik

en: Usage statistics reporting
da_DK: Rapportering af brugsstatistik

en: Usage statistics reporting uses a unique random per-machine identifier to distinguish users from one another. This button generates a new random identifier for this machine which is dissociated from the previous one.
da_DK: Rapportering af brugsstatistik bruger en unik tilfældig identificering per maskine for at kende forskel på brugere. Denne knap genererer en ny tilfældig identificering for denne maskine som ikke er associeret med den tidligere identifikation.

en: Use Fullscreen
da_DK: Vis i fuld skærm

en: Use Hex
da_DK: Brug hex

en: Use PAL60 Mode (EuRGB60)
da_DK: Brug PAL60-tilstand (EURGB60)

en: Use Panic Handlers
da_DK: Brug panikhåndtering

en: Use a less accurate algorithm to calculate depth values.
    Causes issues in a few games, but can give a decent speedup depending on the game and/or your GPU.
    
    If unsure, leave this checked.
da_DK: Brug en mindre præcis algoritme til at udregne dybteværdier.
    Skaber problemer i nogle få spil men kan give en god forbedring i hastighed afhængig af spillet og/eller din GPU.
    
    Aktiver dette hvis usikker.

en: Use a single depth buffer for both eyes. Needed for a few games.
da_DK: Brug en enkelt dybte-buffer til begge øjne. Nødvendig til nogle spil.

en: Utility
da_DK: Værktøj

en: V-Sync
da_DK: V-sync

en: Value
da_DK: Værdi

en: Value (double)
da_DK: Værdi (double)

en: Value (float)
da_DK: Værdi (float)

en: Value:
da_DK: Værdi:

en: Value:
da_DK: Værdi:

en: Various Statistics
da_DK: Diverse statistikker

en: Verbosity
da_DK: Informationsmængde

en: Virtual
da_DK: Virtuel

en: Volume
da_DK: Lydstyrke

en: Volume Down
da_DK: Skru lyden ned

en: Volume Toggle Mute
da_DK: Slå lyden fra/til

en: Volume Up
da_DK: Skru lyde op

en: WAD installation failed: error creating %s
da_DK: Kunne ikke installere WAD: fejl ved oprettelse af %s

en: WAD installation failed: error creating ticket
da_DK: Kunne ikke installere WAD: fejl ved oprettelse af ticket

en: Wait for vertical blanks in order to reduce tearing.
    Decreases performance if emulation speed is below 100%.
    
    If unsure, leave this unchecked.
da_DK: Afvent vertikale blanks for at reducere tearing.
    Nedsænker ydelsen hvis emulationshastighed er under 100%.
    
    Hvis usikker, lad dette være umarkeret.

en: Warning
da_DK: Advarsel

en: Warning - starting DOL in wrong console mode!
da_DK: Advarsel - starter DOL i den forkerte konsoltilstand!

en: Warning - starting ISO in wrong console mode!
da_DK: Advarsel - starter ISO i den forkerte konsoltilstand!

en: Warning! it is advised to backup all files in the folder:
    %s
    Do you wish to continue?
da_DK: Advarsel! Det forslås at sikkerehedskopiere filerne i mappen:
    %s
    Vil du fortsætte?

en: Warning: Number of blocks indicated by the BAT (%u) does not match that of the loaded file header (%u)
da_DK: Advarsel: Antallet af blokket indikeret af BAT'en (%u) matches ikke den i den indlæste fils header (%u)

en: Warning: This will overwrite any existing saves that are in the folder:
    %s
    and have the same name as a file on your memcard
    Continue?
da_DK: Advarsel: Dette vil overskrive alle eksisterende saves, der er i mappen:
    %s
    og som har samme navn som en fil på dit hukommelseskort
    Fortsæt?

en: WaveFileWriter - file not open.
da_DK: WaveFileWriter - fil ikke åben.

en: Widescreen Hack
da_DK: Widescreen-hack

en: Width
da_DK: Bredde

en: Wii Console
da_DK: Wii-konsol

en: Wii NAND Root:
da_DK: Wii NAND-rod

en: Wii WAD files (*.wad)
da_DK: Wii WAD-filer (*.wad)

en: Wii save files (*.bin)
da_DK: Wii-savefiler (*.bin)

en: WiiWAD: Could not read from file
da_DK: WiiWAD: Kunne ikke læse fra fil

en: Word Wrap
da_DK: Ombryd ord

en: Working...
da_DK: Arbejder...

en: World
da_DK: Verden

en: Write to Console
da_DK: Skriv til konsol

en: Write to File
da_DK: Skriv til fil

en: Write to Window
da_DK: Skriv til vindue

en: Write to memcards/SD
da_DK: Skriv til hukommelseskort/SD

en: XF register
da_DK: XF-register

en: Yellow
da_DK: Gul

en: You must choose a game!
da_DK: Du skal vælge et spil!

en: You must enter a name.
da_DK: Du skal indtaste et navn.

en: You must enter a valid decimal, hexadecimal or octal value.
da_DK: Du skal indtaste en gyldig decimal, hexadecimal eller octalværdi.

en: You must enter a valid profile name.
da_DK: Du skal indtaste et gyldigt profilnavn.

en: You must restart Dolphin in order for the change to take effect.
da_DK: Du bliver nødt til at genstarte Dolhin før end at ændringen træder i kraft.

en: Your DSP ROMs have incorrect hashes.
    Would you like to stop now to fix the problem?
    If you select "No", audio might be garbled.
da_DK: Dine DSP ROMs har forkerte hash-værdier.
    Ønsker du at stoppe nu for at løse problemet?
    Hvis du vælger "Nej" kan lyden blive skrammel.

en: Your GCM/ISO file seems to be invalid (invalid country).
    Continue with PAL region?
da_DK: Din GCM/ISO fil ser ud til at være ugyldig (Ugyldigt land).
    Fortsæt med PAL region?

en: Zero 3 code not supported
da_DK: Nul 3 kode ikke understøttet

en: Zero code unknown to Dolphin: %08x
da_DK: Nul kode ukendt for Dolphin: %08x

en: [ waiting ]
da_DK: [ venter ]

en: fake-completion
da_DK: falsk-udførsel

en: none
da_DK: ingen

en: wxExecute returned -1 on application run!
da_DK: wxExecute returnerede -1 ved applikationskørsel!

en: | OR
da_DK: | ELLER
