Dolphin Emulator - en to it translation catalogue (1416 entries)

en: 
    Dolphin is a free and open-source GameCube and Wii emulator.
    
    This software should not be used to play games you do not legally own.
it: 
    Dolphin è un emulatore di GameCube e Wii gratuito e open-source.
    
    Questo software non dovrebbe essere utilizzato per la riproduzione di giochi di cui non sei legalmente in possesso.

en:  (internal IP)
it: (IP interno)

en:  (too many to display)
it:  (troppi per la visualizzazione)

en:  Game :
it:  Gioco :

en: "%s" does not exist.
     Create a new 16MB Memcard?
it: "%s" non esiste.
     Creare una nuova Memory Card da 16MB?

en: "%s" failed to be scrubbed. Probably the image is corrupt.
it: Fallito il tentativo di comprimere %s. È possibile che l'immagine sia corrotta.

en: "%s" is already compressed! Cannot compress it further.
it: %s è già compresso! È impossibile comprimere ulteriormente.

en: "%s" is an invalid GCM/ISO file, or is not a GC/Wii ISO.
it: "%s" è un file GCM/ISO non valido, oppure non è un ISO GC/Wii.

en: %1$sCopy%1$s
it: %1$sCopia%1$s

en: %i of %i blocks. Compression ratio %i%%
it: %i blocchi su %i. Rapporto di compressione %i%%

en: %i%% (Normal Speed)
it: %i%% (Velocità Normale)

en: %s
    was not loaded because it has the same internal filename as previously loaded save
    %s
it: %s
    non è stato caricato in quanto possiede lo stesso nome interno del salvataggio precedentemente caricato
    %s

en: %s
    was not loaded because it is an invalid GCI.
     Number of blocks claimed to be %u
it: %s
    non è stato caricato perché è un GCI non valido.
    Il numero di blocchi dichiarato è %u

en: %s
    was not loaded because there are not enough free blocks on the virtual memory card
it: %s
    non è stato caricato perché non ci sono abbastanza blocchi liberi nella memory card virtuale

en: %s
    was not loaded because there is less than 10%% free blocks available on the memory card
    Total Blocks: %d; Free Blocks: %d
it: %s
    non è stato caricato in quanto la memory card possiede meno del 10%% di blocchi liberi
    Blocchi totali: %d; Blocchi liberi: %d

en: %s (Disc %i)
it: %s (Disco %i)

en: %s IPL found in %s directory. The disc might not be recognized
it: %s IPL trovato nella directory %s. Il disco potrebbe non venire riconosciuto

en: %s already exists, overwrite?
it: %s esiste già, vuoi sovrascrivere?

en: %s failed to load as a memory card.
    Card file size is invalid (0x%x bytes)
it: Fallito il tentativo di caricare %s come memory card
    La dimensione del file non è valida (0x%x bytes)

en: %s failed to load as a memory card.
    Card size is invalid (0x%x bytes)
it: Fallito il tentativo di caricare %s come memory card
    La dimensione della card non è valida (0x%x bytes)

en: %s failed to load as a memory card.
    File is not large enough to be a valid memory card file (0x%x bytes)
it: Fallito il tentativo di caricare %s come memory card
    Il file non è abbastanza largo per essere un valido file memory card (0x%x bytes)

en: %s is not a directory, failed to move to *.original.
     Verify your write permissions or move the file outside of Dolphin
it: %s non è una directory, ed è stato impossibile spostare in *.original.
     Si prega di verificare i permessi di scrittura o di spostare il file al di fuori di Dolphin

en: %s was not a directory, moved to *.original
it: %s non è una directory, spostato in *.original

en: %sDelete%s
it: %sElimina%s

en: %sExport GCI%s
it: %sEsporta GCI%s

en: %sImport GCI%s
it: %sImporta GCI%s

en: %u Free Blocks; %u Free Dir Entries
it: %u Blocchi Liberi; %u Voci Directory Libere

en: %u frames
it: %u frame

en: %u objects
it: %u oggetti

en: %zu FIFO bytes
it: %zu byte FIFO

en: %zu memory bytes
it: %zu byte di memoria

en: &About
it: &A proposito di...

en: &Add New Code...
it: &Aggiungi Nuovo Codice...

en: &Add function
it: &Aggiungi Funzione

en: &Audio Settings
it: Impostazioni &Audio

en: &Automatic Start
it: &Avvio Automatico

en: &Boot from DVD Backup
it: Avvia da &Backup DVD

en: &Breakpoints
it: &Punti di interruzione

en: &Cheat Manager
it: Gestore &Trucchi

en: &Clear JIT Cache
it: &Pulisci Cache JIT

en: &Clear Symbols
it: Pulis&ci Simboli

en: &Controller Settings
it: Impostazioni &Controller

en: &Create Signature File...
it: &Crea File di Signature

en: &Delete File...
it: &Elimina File...

en: &Delete selected ISOs...
it: &Elimina ISO selezionate...

en: &Delete watch
it: &Elimina espressione di controllo

en: &Disable JIT Cache
it: &Disabilita Cache JIT

en: &Edit Code...
it: &Modifica Codice...

en: &Emulation
it: &Emulazione

en: &Follow branch
it: Segui &Flusso

en: &Frame Advance
it: &Fotogramma per Fotogramma

en: &Fullscreen
it: &Schermo Intero

en: &Generate Symbol Map
it: &Genera Mappa dei Simboli

en: &GitHub Repository
it: Repository &GitHub

en: &Graphics Settings
it: Impostazioni &Video

en: &Help
it: &Aiuto

en: &Hotkey Settings
it: Impostazioni &Tasti di Scelta Rapida

en: &JIT Block Linking Off
it: Disattiva Linking dei Blocchi &JIT

en: &Load State
it: &Carica Stato di Gioco

en: &Load Symbol Map
it: Carica Mappa dei Simbo&li

en: &Log JIT Instruction Coverage
it: &Log della Copertura delle Istruzioni JIT

en: &Memcard Manager (GC)
it: Gestore &Memory Card (GC)

en: &Memory
it: &Memoria

en: &Movie
it: &Filmato

en: &Open...
it: &Apri...

en: &Options
it: &Opzioni

en: &Patch HLE Functions
it: &Patch Funzioni HLE

en: &Pause
it: &Pausa

en: &Play
it: &Gioca

en: &Profile Blocks
it: &Profila Blocchi

en: &Profiler
it: &Profilatore

en: &Properties
it: &Proprietà

en: &Read-Only Mode
it: Modalità &Sola-lettura

en: &Refresh
it: &Aggiorna

en: &Refresh List
it: &Aggiorna Elenco

en: &Registers
it: &Registri

en: &Remove Code
it: &Rimuovi Codice

en: &Rename Symbols from File...
it: &Rinomina Simboli da File...

en: &Reset
it: &Resetta

en: &Run To Here
it: &Esegui fino al Cursore

en: &Save Symbol Map
it: &Salva Mappa dei Simboli

en: &Search for an Instruction
it: Cerca i&struzione

en: &Sound
it: &Suono

en: &Stop
it: &Arresta

en: &Symbols
it: &Simboli

en: &Tools
it: &Strumenti

en: &View
it: &Visualizza

en: &Watch
it: (&W) Espressione di controllo

en: &Write to profile.txt, Show
it: &Scrivi su profile.txt, Apri

en: (c) 2003-2015+ Dolphin Team. "GameCube" and "Wii" are trademarks of Nintendo. Dolphin is not affiliated with Nintendo in any way.
it: (c) 2003-2015+ Dolphin Team. "GameCube" e "Wii" sono marchi registrati Nintendo. Dolphin non è in alcun modo associato con Nintendo.

en: (off)
it: (nessuno)

en: 1.5x Native (960x792)
it: 1.5x Nativo (960x792)

en: 2.5x Native (1600x1320)
it: 2.5x Nativo (1600x1320)

en: 2x Native (1280x1056) for 720p
it: 2x Nativo (1280x1056) per 720p

en: 3x Native (1920x1584) for 1080p
it: 3x Nativo (1920x1584) per 1080p

en: 4x Native (2560x2112) for 1440p
it: 4x Nativo (2560x2112) per 1440p

en: 5x Native (3200x2640)
it: 5x Nativo (3200x2640)

en: 6x Native (3840x3168) for 4K
it: 6x Nativo (3840x3168) per 4K

en: 7x Native (4480x3696)
it: 7x Nativo (4480x3696)

en: 8x Native (5120x4224) for 5K
it: 8x Nativo (5120x4224) per 5K

en: <Insert name here>
it: <Inserisci il nome>

en: <No resolutions found>
it: <Nessuna risoluzione trovata>

en: <Nothing>
it: <Nulla>

en: A NetPlay window is already open!
it: Una finestra di NetPlay risulta già aperta!

en: A disc is already about to be inserted.
it: Un disco è già in inserimento.

en: A game is not currently running.
it: Al momento non c'è alcun gioco in esecuzione.

en: A shutdown is already in progress. Unsaved data may be lost if you stop the current emulation before it completes. Force stop?
it: È già in corso uno spegnimento. I dati non salvati potrebbero venire persi se interrompi l'emulazione prima che termini. Forzare lo spegnimento?

en: A supported Bluetooth device could not be found,
    so you must connect Wii Remotes manually.
it: Non è stato trovato un dispositivo Bluetooth supportato, quindi dovrai connettere i Wii Remote manualmente.

en: A sync can only be triggered when a Wii game is running.
it: La sincronizzazione è possibile soltanto durante l'esecuzione di un gioco Wii.

en: ALERT:
    
    All players must use the same Dolphin version.
    All memory cards, SD cards and cheats must be identical between players or disabled.
    If DSP LLE is used, DSP ROMs must be identical between players.
    If connecting directly, the host must have the chosen UDP port open/forwarded!
    
    Wii Remote support in netplay is experimental and should not be expected to work.
it: ATTENZIONE:
    
    Tutti i giocatori devono usare la stessa versione di Dolphin.
    Tutti i dati relativi a Memory Card, schede SD e cheat devono essere identici tra i giocatori, o disabilitati.
    In caso si utilizzi DSP LLE, le DSP ROM devono essere identiche tra i giocatori.
    In caso di connessione diretta, l'host deve avere la porta UDP scelta aperta o correttamente reindirizzata.
    
    Il supporto per i Wii Remote durante il netplay è sperimentale e inaffidabile.

en: AR Codes
it: Codici AR

en: About Dolphin
it: A proposito di Dolphin

en: Accuracy:
it: Precisione:

en: Action Replay Code Decryption Error:
    Parity Check Failed
    
    Culprit Code:
    %s
it: Errore di Decrittazione del Codice Action Replay:
    Controllo di Parità Fallito
    
    Codice Incriminato:
    %s

en: Action Replay Error: Invalid size (%08x : address = %08x) in Add Code (%s)
it: Errore Action Replay: Dimensioni non valide (%08x : indirizzo = %08x) in Aggiungi Codice (%s)

en: Action Replay Error: Invalid size (%08x : address = %08x) in Fill and Slide (%s)
it: Errore Action Replay: Dimensioni non valide (%08x : indirizzo = %08x) nelle istruzioni Fill e Slide (%s)

en: Action Replay Error: Invalid size (%08x : address = %08x) in Ram Write And Fill (%s)
it: Errore Action Replay: Dimensioni non valide (%08x : indirizzo = %08x) nelle istruzioni Ram Write e Fill (%s)

en: Action Replay Error: Invalid size (%08x : address = %08x) in Write To Pointer (%s)
it: Errore Action Replay: Dimensioni non valide (%08x : indirizzo = %08x) nell'istruzione Write To Pointer (%s)

en: Action Replay Error: Invalid value (%08x) in Memory Copy (%s)
it: Errore Action Replay: Valore non valido (%08x) nell'istruzione Memory Copy (%s)

en: Action Replay Error: Master Code and Write To CCXXXXXX not implemented (%s)
    Master codes are not needed. Do not use master codes.
it: Errore Action Replay: Master Code e Write To CCXXXXXX non implementati (%s)
    I Master Code non sono necessari. Non usarli.

en: Action Replay Error: invalid AR code line: %s
it: Errore Action Replay: codice AR non valido in riga: %s

en: Action Replay: Conditional Code: Invalid Size %08x (%s)
it: Action Replay: Conditional Code: Dimensioni non valide %08x (%s)

en: Action Replay: Invalid Normal Code Type %08x (%s)
it: Action Replay: Normal Code Type %08x (%s) non valido

en: Action Replay: Normal Code %i: Invalid subtype %08x (%s)
it: Action Replay: Normal Code %i: Sottotipo %08x (%s) non valido

en: Action Replay: Normal Code 0: Invalid Subtype %08x (%s)
it: Action Replay: Normal Code 0: Sottotipo %08x (%s) non valido

en: Active
it: Attivo

en: Adapter Detected
it: Rilevato adattatore

en: Adapter Not Detected
it: Adattatore non rilevato

en: Adapter:
it: Adattatore:

en: Add
it: Aggiungi

en: Add ActionReplay Code
it: Aggiungi Codice ActionReplay

en: Add Breakpoint
it: Aggiungi Punto di Interruzione

en: Add New Pane To
it: Aggiungi Nuovo Pannello A

en: Add Patch
it: Aggiungi Patch

en: Add a Memory Breakpoint
it: Aggiungi Punto di Interruzione dei Dati

en: Add any named functions missing from a .dsy file, so that these additional functions can also be recognized in other games.
it: Aggiunge qualunque funzione riconosciuta mancante da un file .dsy, per permetterne il riconoscimento anche in altri giochi.

en: Add memory &breakpoint
it: Aggiungi punto di interruzione dei &dati

en: Add to &watch
it: Aggiungi &espressione di controllo

en: Add...
it: Aggiungi...

en: Address
it: Indirizzo

en: Address Out of Range
it: Indirizzo Fuori dall'Intervallo

en: Adjust the analog control pressure required to activate buttons.
it: Imposta la pressione del comando analogico necessaria per attivare i pulsanti.

en: Advance Game Port
it: Porta Gioco Advance

en: Advanced
it: Avanzate

en: Advanced Settings
it: Impostazioni Avanzate

en: All GC/Wii files (elf, dol, gcm, iso, tgc, wbfs, ciso, gcz, wad)
it: Tutti i file GC/Wii (elf, dol, gcm, iso, tgc, wbfs, ciso, gcz, wad)

en: All GameCube GCM files (gcm)
it: Tutti i file GameCube GCM (gcm)

en: All Save States (sav, s##)
it: Tutti i Salvataggi di Stati di Gioco (sav, s##)

en: All Wii ISO files (iso)
it: Tutti i file ISO Wii (iso)

en: All compressed GC/Wii ISO files (gcz)
it: Tutti i file GC/Wii ISO compressi (gcz)

en: An error occurred.
    
      Line: %d
      File: %s
    
    Ignore and continue?
it: È stato riscontrato un errore
    
      Riga: %d
      File: %s
    
    Ignorare e continuare?

en: An inserted disc was expected but not found.
it: Impossibile trovare il disco di cui si era in attesa.

en: Anaglyph
it: Anaglifo

en: Analyze
it: Analizza

en: Angle
it: Angolo

en: Anisotropic Filtering:
it: Filtraggio Anisotropico:

en: Append signature to
it: Accoda signature a

en: Append to &Existing Signature File...
it: Accoda ad un Fil&e di Signature Preesistente

en: Apploader Date:
it: Data dell'Apploader

en: Apploader is the wrong size...is it really an apploader?
it: L'apploader possiede dimensioni errate... è davvero un apploader?

en: Apploader unable to load from file
it: L'Apploader non riesce a caricare dal file

en: Apply Signat&ure File...
it: Applica File di Signat&ure...

en: Apply a post-processing effect after finishing a frame.
    
    If unsure, select (off).
it: Applica un effetto di post-processing dopo aver disegnato un frame.
    
    Nel dubbio, seleziona (nessuno).

en: Apply signature file
it: Applica file di signature

en: Are you sure you want to delete "%s"?
it: Sei sicuro di voler eliminare "%s"?

en: Are you sure you want to delete these files? They will be gone forever!
it: Sei sicuro di voler eliminare questi file?
    Andranno persi definitivamente!

en: Are you sure you want to delete this file? It will be gone forever!
it: Sei sicuro di voler eliminare questo file? Sarà cancellato definitivamente!

en: Are you trying to use the same file in both slots?
it: Stai cercando di utilizzare lo stesso file in entrambi gli slot?

en: Aspect Ratio:
it: Rapporto d'Aspetto:

en: Assign Controller Ports
it: Assegna Porte Controller

en: At least one pane must remain open.
it: Almeno un riquadro deve rimanere aperto.

en: Attempted to load a state. Bluetooth will likely be broken now.
it: È stato tentato il caricamento di uno stato. Il Bluetooth sarà ora probabilmente malfunzionante.

en: Audio Backend:
it: Motore Audio:

en: AudioCommon: Error opening AO device.
it: AudioCommon: Errore nell'apertura della periferica AO.

en: Authors
it: Autori

en: Auto (Multiple of 640x528)
it: Auto (Multiplo di 640x528)

en: Auto (Window Size)
it: Auto (Dimensione Finestra)

en: Auto Adjust Window Size
it: Ridimensiona Automaticamente la Finestra

en: Automatically adjusts the window size to your internal resolution.
    
    If unsure, leave this unchecked.
it: Ridimensiona automaticamente la dimensione della finestra alla risoluzione interna.
    
    Nel dubbio, lascia deselezionato.

en: Automatically load the Default ISO when Dolphin starts, or the last game you loaded, if you have not given it an elf file with the --elf command line. [This can be convenient if you are bug-testing with a certain game and want to rebuild and retry it several times, either with changes to Dolphin or if you are developing a homebrew game.]
it: Carica automaticamente l'ISO di default all'avvio di Dolphin, o l'ultimo gioco caricato se non è stato fornito un file elf utilizzando --elf in riga di comando. [Può essere utile se stai facendo bug-testing di un certo gioco e devi rebuildare e riprovare diverse volte, anche facendo cambiamenti a Dolphin stesso o se stai sviluppando un homebrew.]

en: Avoid any involuntary JIT cache clearing, this may prevent Zelda TP from crashing.
    [This option must be selected before a game is started.]
it: Evita qualunque pulitura involontaria della cache JIT. Aiuta anche ad evitare crash di Zelda TP.
    [Quest'opzione deve essere selezionata prima dell'avvio di un gioco.]

en: BAT incorrect. Dolphin will now exit
it: BAT errato. Dolphin verrà chiuso.

en: BP register
it: Registro BP

en: Back
it: Indietro

en: Backend Settings
it: Impostazioni Motore

en: Backend:
it: Motore:

en: Background Input
it: Input in Background

en: Backward
it: all'Indietro

en: Banner Details
it: Dettagli Banner

en: Bar
it: Leva

en: Basic
it: Impostazioni di Base

en: Basic Settings
it: Impostazioni di Base

en: Bass
it: Basso

en: Battery
it: Batteria

en: Block Allocation Table checksum failed
it: Fallita verifica checksum della Tabella di Allocazione Blocchi

en: Blocks
it: Blocchi

en: Blue
it: Blu

en: Blue Left
it: Blu Sinistro

en: Blue Right
it: Blu Destro

en: Bluetooth passthrough mode is enabled, but Dolphin was built without libusb. Passthrough mode cannot be used.
it: La modalità ponte Bluetooth è abilitata, ma Dolphin è stato compilato senza libusb. La modalità ponte non può essere utilizzata.

en: Bluetooth passthrough mode is enabled, but no usable Bluetooth USB device was found. Aborting.
it: La modalità ponte Bluetooth è abilitata, ma non sono stati trovati dispositivi USB Bluetooth utilizzabili. Operazione interrotta.

en: Boot to Pause
it: Avvia in Pausa

en: Borderless Fullscreen
it: Schermo Intero senza bordi

en: Bottom
it: Sotto

en: Bound Controls: %lu
it: Controlli Associati: %lu

en: Break
it: Interrompi

en: Break and log
it: Interrompi e logga

en: Breakpoint encountered! Step out aborted.
it: Raggiunto punto di interruzione! Comando di uscita dall'istruzione annullato.

en: Breakpoints
it: Punti di interruzione

en: Broadband Adapter
it: Adattatore Broadband

en: Broken
it: Corrotto

en: Browse for a directory to add
it: Cerca una directory da aggiungere

en: Browse for output directory
it: Seleziona la directory di destinazione

en: Button
it: Pulsante

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Bypass the clearing of the data cache by the DCBZ instruction. Usually leave this option disabled.
it: Bypassa la ripulitura della cache dei dati da parte dell'istruzione DCBZ. Di solito l'opzione è disabilitata.

en: CP register
it: Registro CP

en: CPU Options
it: Opzioni CPU

en: Cache custom textures to system RAM on startup.
    This can require exponentially more RAM but fixes possible stuttering.
    
    If unsure, leave this unchecked.
it: Salva le texture utente nella RAM di sistema all'avvio.
    Potrebbe richiedere una quantità esponenziale in più di RAM, ma potrebbe correggere lo stuttering.
    
    Nel dubbio, lascia deselezionato.

en: Cached Interpreter (slower)
it: Cached Interpreter (lento)

en: Calculates lighting of 3D objects per-pixel rather than per-vertex, smoothing out the appearance of lit polygons and making individual triangles less noticeable.
    Rarely causes slowdowns or graphical issues.
    
    If unsure, leave this unchecked.
it: Calcola l'illuminazione dei modelli 3D tramite algorimo per-pixel anziché per-vertex, ammorbidendo i poligoni illuminati e rendendo meno visibili i singoli triangoli.
    Non dovrebbe causare rallentamenti o difetti grafici.
    
    Nel dubbio, lascia deselezionato.

en: Callstack
it: Stack di chiamate

en: Can't find Wii Remote by connection handle %02x
it: Impossibile trovare Wii Remote con handle di connessione %02x

en: Cancel
it: Annulla

en: Cannot SingleStep the FIFO. Use Frame Advance instead.
it: Impossibile avanzare nella coda FIFO. Utilizzare l'avanzamento per frame.

en: Cannot set uninitialized memory.
it: Impossibile impostare memoria non inizializzata.

en: Cannot use that file as a memory card.
    %s
    is not a valid GameCube memory card file
it: Impossibile usare questo file come memory card.
    %s
    non è un file memory card per GameCube valido

en: Caps Lock
it: Bloc Maiusc

en: Center
it: Area Centrale

en: Change &Disc
it: Cambia &Disco

en: Change &Disc...
it: Cambia &Disco...

en: Change Disc
it: Cambia Disco

en: Change the disc to %s
it: Inserire il disco %s

en: Change the language of the user interface.
    Requires restart.
it: Modifica la lingua dell'interfaccia utente.
    Richiede il riavvio.

en: Changing cheats will only take effect when the game is restarted.
it: Cambiare i trucchi avrà effetto soltanto dopo aver riavviato il gioco.

en: Changing this will have no effect while the emulator is running.
it: La modifica di quest'opzione non avrà alcun effetto finché l'emulatore è in esecuzione.

en: Cheat Code
it: Codice

en: Cheat Search
it: Cerca Codice

en: Check Partition Integrity
it: Verifica l'Integrità della Partizione

en: Check for updates:
it: Controlla la presenza di aggiornamenti:

en: Checking integrity...
it: Sto verificando l'integrità...

en: Choose a DVD root directory:
it: Imposta la directory principale per i DVD:

en: Choose a NAND root directory:
it: Imposta la directory principale della NAND:

en: Choose a default ISO:
it: Scegli una ISO predefinita:

en: Choose a directory to add
it: Scegli una directory da aggiungere

en: Choose a dump directory:
it: Imposta il percorso di dump:

en: Choose a file to open
it: Scegli un file da aprire

en: Choose a memory card:
it: Scegli una memory card:

en: Choose an SD Card file:
it: Scegli un file SD Card:

en: Choose file to use as apploader: (applies to discs constructed from directories only)
it: Scegli il file da utilizzare come apploader: (vale solo per i dischi costituiti da directory)

en: Choose priority input file
it: Scegli file di input prioritario

en: Choose secondary input file
it: Scegli file di input secondario

en: Choose the folder to extract to
it: Scegli la cartella in cui estrarre

en: Circle Stick
it: Stick Circolare

en: Classic
it: Classic Controller

en: Classic Controller Configuration
it: Configurazione Controller Classico

en: Clear
it: Pulisci

en: Clear Pixel Shaders
it: Ripulisci Pixel Shader

en: Clear Screen
it: Ripulisci Schermo

en: Clear Textures
it: Ripulisci Texture

en: Clear Vertex Shaders
it: Ripulisci Vertex Shader

en: Clone and &Edit Code...
it: &Clona e Modifica Codice

en: Close
it: Chiudi

en: Co&nfigure...
it: Co&nfigura...

en: Code
it: Codice

en: Code Info
it: Info Codice

en: Code:
it: Codice:

en: Code:
it: Codice:

en: Combine Two Signature Files...
it: Combina Due File di Signature...

en: Command
it: Comando

en: Comment
it: Note

en: Compress ISO...
it: Comprimi ISO...

en: Compress selected ISOs...
it: Comprimi le ISO selezionate...

en: Compressing ISO
it: Compressione ISO

en: Compressing a Wii disc image will irreversibly change the compressed copy by removing padding data. Your disc image will still work. Continue?
it: Comprimere un immagine disco Wii consiste nel modificare irreversibilmente la copia rimuovendo i dati di padding. L'immagine disco continuerà a funzionare. Procedere?

en: Compute
it: Calcola

en: Computing MD5 Checksum for:
    %s
it: Calcolo del Checksum MD5 di:
    %s

en: Computing MD5 checksum
it: Calcolo del checksum MD5 in corso

en: Computing...
it: Calcolo...

en: Computing:
it: Calcolo:

en: Config
it: Configurazione

en: Configure
it: Configura

en: Configure Control
it: Configura Controlli

en: Configure Dolphin
it: Configura Dolphin

en: Configure...
it: Configura...

en: Confirm File Overwrite
it: Conferma la Sovrascrittura del File

en: Confirm on Stop
it: Arresto su Conferma

en: Connect
it: Collega

en: Connect Balance Board
it: Collega Balance Board

en: Connect USB Keyboard
it: Collega Tastiera USB

en: Connect Wii Remote %i
it: Collega Wii Remote %i

en: Connect Wii Remote 1
it: Collega Wii Remote 1

en: Connect Wii Remote 2
it: Collega Wii Remote 2

en: Connect Wii Remote 3
it: Collega Wii Remote 3

en: Connect Wii Remote 4
it: Collega Wii Remote 4

en: Connect Wii Remotes
it: Connetti Wii Remote

en: Connecting...
it: Connessione in corso...

en: Connection Type:
it: Tipo di Connessione

en: Continue
it: Continua

en: Continuous Scanning
it: Scansione Continua

en: Controller Ports
it: Porte Controller

en: Controller settings
it: Impostazioni Controller

en: Controllers
it: Controller

en: Controls the distance of the convergence plane. This is the distance at which virtual objects will appear to be in front of the screen.
    A higher value creates stronger out-of-screen effects while a lower value is more comfortable.
it: Modifica la distanza del piano di convergenza. Si tratta della distanza alla quale gli oggetti virtuali appariranno in fronte allo schermo.
    Un valore alto crea un maggiore effetto di fuori-dallo-schermo, mentre un valore più basso potrebbe risultare meno fastidioso.

en: Controls the separation distance between the virtual cameras.
    A higher value creates a stronger feeling of depth while a lower value is more comfortable.
it: Modifica la distanza di separazione tra le telecamere virtuali.
    Un valore alto crea una sensazione più forte di distanza, mentre un valore più basso potrebbe risultare meno fastidioso.

en: Convergence:
it: Convergenza:

en: Convergence:
it: Convergenza:

en: Convert to GCI
it: Converti in GCI

en: Copy
it: Copia

en: Copy &address
it: Copia &indirizzo

en: Copy &code line
it: Copia &riga di codice

en: Copy &function
it: Copia &funzione

en: Copy &hex
it: Copia &esadecimale

en: Copy failed
it: Copia non riuscita

en: Copy to Memcard %c
it: Copia nella Memory Card %c

en: Cost
it: Costo

en: Could not read "%s". There is no disc in the drive or it is not a GameCube/Wii backup. Please note that Dolphin cannot play games directly from the original GameCube and Wii discs.
it: Impossibile leggere "%s". Nessun disco trovato nell'unità, oppure non è un backup GC/Wii. Tieni presente che Dolphin non può avviare giochi direttamente dai dischi originali GameCube/Wii.

en: Could not recognize ISO file %s
it: Impossibile riconoscere il file ISO %s

en: Could not save %s.
it: Impossibile salvare %s.

en: Could not write memory card file %s.
    
    Are you running Dolphin from a CD/DVD, or is the save file maybe write protected?
    
    Are you receiving this after moving the emulator directory?
    If so, then you may need to re-specify your memory card location in the options.
it: Impossibile scrivere sul file memory card %s.
    
    Stai avviando Dolphin da un CD o da un DVD, o il file di salvataggio è protetto da scrittura?
    
    Stai ricevendo questo errore dopo aver spostato la cartella dell'emulatore?
    Se è così, allora potresti dover reimpostare la posizione della memory card nelle opzioni.

en: Couldn't Create Client
it: Impossibile creare il Client

en: Couldn't create peer.
it: Impossibile creare il peer.

en: Couldn't find open command for extension 'ini'!
it: Impossibile trovare il comando di apertura per l'estensione 'ini'!

en: Couldn't init the core.
    Check your configuration.
it: Impossibile inizializzare i componenti di base.
    Verifica la tua configurazione.

en: Couldn't look up central server
it: Impossibile raggiungere il server centrale

en: Count
it: Contatore

en: Count:
it: Conteggio:

en: Count: %lu
it: Conteggio: %lu

en: Country:
it: Paese:

en: Create AR Code
it: Crea Codice AR

en: Create New Perspective
it: Crea Nuova Prospettiva

en: Create a .dsy file that can be used to recognise these same functions in other games.
it: Crea un file .dsy che può essere utilizzato per riconoscere le stesse funzioni usate in altri giochi.

en: Create frame dumps and screenshots at the internal resolution of the renderer, rather than the size of the window it is displayed within. If the aspect ratio is widescreen, the output image will be scaled horizontally to preserve the vertical resolution.
    
    If unsure, leave this unchecked.
it: Crea frame dump e screenshot alla risoluzione interna del renderer, invece di utilizzare la dimensione della finestra. Se il rapporto d'aspetto è widescreen, l'immagine risultante verrà scalata orizzontalmente per mantenerne la risoluzione verticale.
    
    Nel dubbio, lascia deselezionato.

en: Create new perspective
it: Crea nuova prospettiva

en: Creator:
it: Autore:

en: Critical
it: Critico

en: Crop
it: Taglia Immagine lungo i Bordi

en: Crop the picture from its native aspect ratio to 4:3 or 16:9.
    
    If unsure, leave this unchecked.
it: Ritaglia l'immagine per modificare il rapporto d'aspetto originale a 4:3 o 16:9.
    
    Nel dubbio, lascia deselezionato.

en: Current directory changed from %s to %s after wxFileSelector!
it: Directory attuale cambiata da %s a %s dopo wxFileSelector!

en: Current game
it: Gioco corrente

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom RTC Options
it: Opzioni RTC Custom

en: DK Bongos
it: Bongo DK

en: DSP HLE emulation (fast)
it: Emulazione DSP HLE (veloce)

en: DSP LLE Debugger
it: Debugger DSP LLE

en: DSP LLE interpreter (slow)
it: Interpreter DSP LLE (lento)

en: DSP LLE recompiler
it: Ricompilatore DSP LLE

en: Data Size
it: Dimensione Dati

en: Data Type
it: Tipo Dati

en: Datel MaxDrive/Pro files(*.sav)
it: File Datel MaxDrive/Pro(*.sav)

en: Dead Zone
it: Zona Morta

en: Debug Only
it: Solo Debug

en: Decimal
it: Decimale

en: Decompress ISO...
it: Decomprimi ISO...

en: Decompress selected ISOs...
it: Decomprimi ISO selezionate...

en: Decompressing ISO
it: Decompressione ISO

en: Decrease Convergence
it: Riduci Convergenza

en: Decrease Depth
it: Riduci Profondità

en: Decrease Emulation Speed
it: Diminuisci Velocità di Emulazione

en: Decrease IR
it: Riduci IR

en: Default ISO:
it: ISO Predefinita:

en: Default font
it: Font predefinito

en: Delete
it: Elimina

en: Delete Save
it: Elimina Salvataggio

en: Delete the existing file '%s'?
it: Eliminare il file esistente '%s'?

en: Depth Percentage:
it: Percentuale Profondità:

en: Depth:
it: Profondità:

en: Description
it: Descrizione

en: Description:
it: Descrizione:

en: Detect
it: Rileva

en: Deterministic dual core:
it: Dual core deterministico:

en: Device
it: Periferica

en: Device Settings
it: Impostazioni Periferica

en: Device not found
it: Dispositivo non trovato

en: Dial
it: Manopola

en: Dims the screen after five minutes of inactivity.
it: Oscura lo schermo dopo cinque minuti di inattività.

en: Direct Connection
it: Connessione Diretta

en: Directory checksum and directory backup checksum failed
it: Falliti i checksum della directory e del backup della directory

en: Disable
it: Disabilita

en: Disable Bounding Box
it: Disabilita Bounding Box

en: Disable Docking
it: Disabilita Aggancio

en: Disable Emulation Speed Limit
it: Disabilita Limite Velocità di Emulazione

en: Disable Fog
it: Disabilita Nebbia

en: Disable any XFB emulation.
    Speeds up emulation a lot but causes heavy glitches in many games which rely on them (especially homebrew applications).
    
    If unsure, leave this checked.
it: Disabilita qualunque emulazione XFB.
    Velocizza di molto l'emulazione ma causa pesanti glitch in molti giochi che vi fanno affidamento (soprattutto applicazioni homebrew).
    
    Nel dubbio, lascia selezionato.

en: Disable docking of perspective panes to main window
it: Disabilita l'aggancio dei pannelli alla finestra principale

en: Disable the bounding box emulation.
    This may improve the GPU performance a lot, but some games will break.
    
    If unsure, leave this checked.
it: Disabilita l'emulazione delle bounding box.
    Potrebbe migliorare molto le prestazioni della GPU, ma corromperà la grafica di alcuni giochi.
    
    Nel dubbio, lascia selezionato.

en: Disassembly
it: Disassemblato

en: Disc
it: Disco

en: Disc Read Error
it: Errore Lettura Disco

en: Display
it: Aspetto

en: Display messages over the emulation screen area.
    These messages include memory card writes, video backend and CPU information, and JIT cache clearing.
it: Mostra messaggi nell'area di emulazione.
    Questi messaggi includono scritture su memory card, informazioni sul dispositivo video e sulla CPU, e ripulitura della cache JIT.

en: Divide
it: /

en: Do you want to clear the list of symbol names?
it: Vuoi cancellare la lista dei nomi dei simboli?

en: Do you want to stop the current emulation?
it: Vuoi interrompere l'emulazione in corso?

en: Dolby Pro Logic II decoder
it: Decoder Dolby Pro Logic II

en: Dolphin %s Graphics Configuration
it: Dolphin - Configurazione Video %s

en: Dolphin Configuration
it: Configurazione Dolphin

en: Dolphin Controller Configuration
it: Configurazione Controller Dolphin

en: Dolphin Hotkeys
it: Tasti di scelta rapida di Dolphin

en: Dolphin Map File (*.map)
it: File Mappa Dolphin (*.map)

en: Dolphin Signature CSV File (*.csv)
it: File Signature CSV Dolphin (*.csv)

en: Dolphin Signature File (*.dsy)
it: File Signature Dolphin (*.dsy)

en: Dolphin Symbol Rename File (*.sym)
it: File Rinomina Simboli Dolphin (*.sym)

en: Dolphin TAS Movies (*.dtm)
it: Filmati TAS Dolphin (*.dtm)

en: Dolphin could not find any GameCube/Wii ISOs or WADs. Double-click here to set a games directory...
it: Non è stato possibile trovare ISO GameCube/WII o WAD.
    Doppioclicca qui per impostare una cartella di gioco.

en: Dolphin is currently set to hide all games. Double-click here to show all games...
it: Dolphin è attualmente impostato per nascondere tutti i giochi. Doppioclicca qui per mostrare tutti i giochi...

en: Dolphin is too old for traversal server
it: Dolphin è troppo vecchio per il server traversal

en: Dolphin was unable to complete the requested action.
it: Dolphin è impossibilitato a completare l'azione richiesta.

en: Dolphin's cheat system is currently disabled.
it: Il sistema codici di Dolphin è attualmente disabilitato.

en: Done compressing disc image.
it: Ho finito di comprimere l'immagine disco

en: Down
it: Giù

en: Download Codes (WiiRD Database)
it: Scarica Codici (Database WiiRD)

en: Downloaded %lu codes. (added %lu)
it: Scaricati codici %lu. (%lu aggiunti)

en: Drawn Object Range
it: Distanza Disegno Oggetti

en: Driver Not Detected
it: Driver Non Rilevato

en: Drums
it: Percussioni/Batteria

en: Drums Configuration
it: Configurazione Batteria

en: Dummy
it: Fittizio

en: Dump EFB Target
it: Dump del Target EFB

en: Dump Frames
it: Dump dei Frame

en: Dump Objects
it: Dump degli Oggetti

en: Dump Path:
it: Percorso Dump:

en: Dump TEV Stages
it: Dump Stage TEV

en: Dump Texture Fetches
it: Dump Fetch delle Texture

en: Dump Textures
it: Dump delle Texture

en: Dump decoded game textures to User/Dump/Textures/<game_id>/.
    
    If unsure, leave this unchecked.
it: Salva le texture decodificate in User/Dump/Textures/<game-id>/.
    
    Nel dubbio, lascia deselezionato.

en: Dump the contents of EFB copies to User/Dump/Textures/.
    
    If unsure, leave this unchecked.
it: Salva il contenuto delle copie EFB in User/Dump/Textures/.
    
    Nel dubbio, lascia deselezionato.

en: Duplicate Bundled ActionReplay Code
it: Duplica Codice ActionReplay Assegnato

en: Dutch
it: Olandese

en: E&xit
it: &Esci

en: ERROR: This version of Dolphin requires a TAP-Win32 driver that is at least version %d.%d -- If you recently upgraded your Dolphin distribution, a reboot is probably required at this point to get Windows to see the new driver.
it: ERRORE: Questa versione di Dolphin richiede un driver TAP-Win32 di versione almeno %d.%d -- Se hai recentemente aggiornato la tua versione di Dolphin, potrebbe essere necessario un riavvio per permettere a Windows di riconoscere il nuovo driver.

en: Early Memory Updates
it: Aggiornamenti Anticipati della Memoria

en: Edit ActionReplay Code
it: Modifica Codice ActionReplay

en: Edit Config
it: Modifica Configurazione

en: Edit Patch
it: Modifica Patch

en: Edit Perspectives
it: Modifica Prospettive

en: Edit...
it: Modifica...

en: Effect
it: Effetto

en: Eliminate items from the current scan results that do not match the current Search settings.
it: Elimina dalla finestra dei risultati gli oggetti che non combaciano con la Ricerca corrente.

en: Empty
it: Vuoto

en: Emu Thread already running
it: Thread dell'Emulatore già in esecuzione

en: Emulate XFBs accurately.
    Slows down emulation a lot and prohibits high-resolution rendering but is necessary to emulate a number of games properly.
    
    If unsure, check virtual XFB emulation instead.
it: Emula accuratamente l'XFB.
    Rallenta l'emulazione di molto e impedisce utilizzo di un rendering ad alta risoluzione, ma è necessario per emulare correttamente numerosi giochi.
    
    Nel dubbio, seleziona invece Virtuale.

en: Emulate XFBs using GPU texture objects.
    Fixes many games which don't work without XFB emulation while not being as slow as real XFB emulation. However, it may still fail for a lot of other games (especially homebrew applications).
    
    If unsure, leave this checked.
it: Emula l'XFB utilizzato oggetti texture della GPU.
    Corregge molti giochi non funzionanti sena l'emulazione XFB senza causare gli stessi rallentamenti dell'emulazione di un XFB reale. Tuttavia, potrebbe essere incompatibile con molti altri giochi (specialmente applicazioni homebrew).
    
    Nel dubbio, lascia selezionato.

en: Emulate the Wii's Bluetooth adapter
it: Emula l'adattatore Bluetooth del Wii

en: Emulated Wii Remote
it: Wii Remote Emulato

en: Emulation State:
it: Stato d'Emulazione:

en: Enable API Validation Layers
it: Abilita Layer di Validazione API

en: Enable AR Logging
it: Abilita Logging AR

en: Enable CPU Clock Override
it: Abilita override del clock della CPU

en: Enable Cheats
it: Abilita Trucchi

en: Enable Custom RTC
it: Abilita RTC Custom

en: Enable Dual Core
it: Abilita Dual Core

en: Enable Dual Core (speedup)
it: Abilita Dual Core (aumenta la velocità)

en: Enable FPRF
it: Abilita FPRF

en: Enable MMU
it: Abilita MMU

en: Enable Multi-threading
it: Abilita Multi-threading

en: Enable Progressive Scan
it: Abilita Scansione Progressiva

en: Enable Screen Saver
it: Abilita Screen Saver

en: Enable Speaker Data
it: Abilita Dati Altoparlante

en: Enable Usage Statistics Reporting
it: Abilita Report Statistiche d'Uso

en: Enable WideScreen
it: Abilita WideScreen

en: Enable Wireframe
it: Abilita Wireframe

en: Enable anisotropic filtering.
    Enhances visual quality of textures that are at oblique viewing angles.
    Might cause issues in a small number of games.
    
    If unsure, select 1x.
it: Abilita il filtraggio anisotropico.
    Migliora la qualità visiva delle texture visualizzate ad angolazioni inclinate.
    Potrebbe causare problemi in una minoranza di titoli.
    
    Nel dubbio, seleziona 1x.

en: Enable fast disc access. This can cause crashes and other problems in some games. (ON = Fast, OFF = Compatible)
it: Abilita l'accesso rapido al disco. Potrebbe causare crash e diversi problemi in alcuni giochi. (ON = Velocità, OFF = Compatibilità)

en: Enable pages
it: Attiva pagine

en: Enable this if you want the whole screen to be used for rendering.
    If this is disabled, a render window will be created instead.
    
    If unsure, leave this unchecked.
it: Abilita quest'opzione se vuoi che l'intero schermo venga usato per il rendering.
    Se è disabilitata, verrà invece creata invece una finestra di rendering.
    
    Nel dubbio, lascia deselezionato.

en: Enable this if you want to use the main Dolphin window for rendering rather than a separate render window.
    
    If unsure, leave this unchecked.
it: Abilita questa opzione se vuoi usare la finestra principale di Dolphin per il rendering grafico, invece di utilizzare una finestra separata.
    
    Nel dubbio, lascia deselezionato.

en: Enables Dolby Pro Logic II emulation using 5.1 surround. Certain backends only.
it: Abilita l'emulazione Dolby Pro Logic II utilizzando il surround 5.1. Solo con determinati backend.

en: Enables Floating Point Result Flag calculation, needed for a few games. (ON = Compatible, OFF = Fast)
it: Abilita il calcolo rapido delle unità a virgola mobile, necessario per alcuni giochi. (ON = Compatibilità, OFF = Velocità)

en: Enables multi-threading in the video backend, which may result in performance gains in some scenarios.
    
    If unsure, leave this unchecked.
it: Abilita il multi-threading nel backend video, potrebbe migliorare le performance in alcuni casi.
    
    Nel dubbio, lascia deselezionato.

en: Enables progressive scan if supported by the emulated software.
    Most games don't care about this.
    
    If unsure, leave this unchecked.
it: Abilita la scansione progressiva, se supportata dal software emulato.
    La maggior parte dei giochi non ne vengono influenzati.
    
    Nel dubbio, lascia deselezionato.

en: Enables the Memory Management Unit, needed for some games. (ON = Compatible, OFF = Fast)
it: Abilita l'Unità di Gestione della Memoria (MMU), necessaria per alcuni giochi. (ON = Compatibilità, OFF = Velocità)

en: Enables the collection and sharing of usage statistics data with the Dolphin development team. This data is used to improve the emulator and help us understand how our users interact with the system. No private data is ever collected.
it: Attiva la raccolta di dati sulle statistiche d'uso e la condivisione con il team di sviluppo di Dolphin. Questi dati sono usati per migliorare l'emulatore e per aiutarci a capire come gli utenti interagiscono con il sistema. Non vengono raccolti dati privati.

en: Enables the use of Action Replay and Gecko cheats.
it: Abilita l'utilizzo dei codici Action Replay e Gecko.

en: Enables validation of API calls made by the video backend, which may assist in debugging graphical issues.
    
    If unsure, leave this unchecked.
it: Abilita la validazione delle chiamate API fatte dal backend video. Aiuta il debugging di difetti grafici.
    
    Nel dubbio, lascia deselezionato.

en: Encode frame dumps using the FFV1 codec.
    
    If unsure, leave this unchecked.
it: Codifica il dump dei frame utilizzando il codec FFV1.
    
    Nel dubbio, lascia deselezionato.

en: End
it: Fine

en: Enet Didn't Initialize
it: Enet non è stato inizializzato

en: English
it: Inglese

en: Enhancements
it: Miglioramenti

en: Enter a name for the new perspective:
it: Inserire un nome per la nuova prospettiva

en: Entry %d/%d
it: Voce %d/%d

en: Entry 1/%d
it: Voce 1/%d

en: Equal
it: Uguale

en: Error
it: Errore

en: Error loading selected language. Falling back to system default.
it: Errore nel caricamento della lingua selezionata. Ritorno alla lingua di sistema.

en: Error saving file.
it: Errore durante il salvataggio.

en: Error: After "%s", found %d (0x%X) instead of save marker %d (0x%X). Aborting savestate load...
it: Errore: Dopo "%s", trovato %d (0x%X) invece del save marker %d (0x%X). Interruzione del caricamento dello stato di gioco...

en: Escape
it: Esc

en: Euphoria
it: Euforia

en: Europe
it: Europa

en: Execute
it: Esegui

en: Exit
it: Esci

en: Export All Wii Saves
it: Esporta tutti i Salvataggi Wii

en: Export Recording
it: Esporta Registrazione

en: Export Recording...
it: Esporta Registrazione...

en: Export Save
it: Esporta Salvataggio

en: Export Wii save (Experimental)
it: Esporta salvataggio Wii (Sperimentale)

en: Export all saves
it: Esporta tutti i salvataggi

en: Export failed
it: Esportazione non riuscita

en: Export save as...
it: Esporta salvataggio come...

en: Extension
it: Estensione

en: Extract All Files...
it: Estrai Tutti i File...

en: Extract Apploader...
it: Estrai Apploader...

en: Extract DOL...
it: Estrai DOL...

en: Extract Directory...
it: Estrai Directory...

en: Extract File
it: Estrai File

en: Extract File...
it: Estrai File...

en: Extract Partition...
it: Estrai Partizione...

en: Extracting %s
it: Estrazione %s

en: Extracting All Files
it: Estrazione di Tutti i File

en: Extracting Directory
it: Estrazione Directory

en: Extracting...
it: Estrazione...

en: FIFO Player
it: Lettore FIFO

en: FP value
it: Valore FP

en: FST Size:
it: Dimensione FST:

en: Failed To Connect!
it: Connessione non riuscita!

en: Failed to Connect!
it: Connessione non riuscita!

en: Failed to claim interface for BT passthrough
it: Impossibile richiedere l'interfaccia per il ponte BT

en: Failed to detach kernel driver for BT passthrough: %s
it: Impossibile disconnettere il driver kernel per il ponte BT: %s

en: Failed to download codes.
it: Download dei codici non riuscito.

en: Failed to extract to %s!
it: Estrazione in %s non riuscita!

en: Failed to find new filename.
    %s
     will be overwritten
it: Impossibile trovare il nuovo file.
    %s
    verrà sovrascritto

en: Failed to listen. Is another instance of the NetPlay server running?
it: Ascolto fallito. C'è già un'altra istanza di un server NetPlay in esecuzione?

en: Failed to open Bluetooth device: %s
it: Impossibile aprire il dispositivo Bluetooth: %s

en: Failed to open the input file "%s".
it: Fallita l'apertura del file di input "%s".

en: Failed to open the output file "%s".
    Check that you have permissions to write the target folder and that the media can be written.
it: Fallita l'apertura del file di output "%s".
    Controlla di avere i permessi di scrittura nella cartella di destinazione e che sia possibile scrivere sul dispositivo.

en: Failed to read %s
it: Fallita lettura di %s

en: Failed to read block allocation table backup correctly
    (0x8000-0x9FFF)
it: Fallita lettura del backup della tabella di allocazione blocchi
    (0x8000-0x9FFF)

en: Failed to read block allocation table correctly
    (0x6000-0x7FFF)
it: Fallita lettura della tabella di allocazione blocchi
    (0x6000-0x7FFF)

en: Failed to read data from GCI file %s
it: Fallita la lettura dei dati dal file GCI %s

en: Failed to read directory backup correctly
    (0x4000-0x5FFF)
it: Accesso alla directory di backup non riuscito
    (0x4000-0x5FFF)

en: Failed to read directory correctly
    (0x2000-0x3FFF)
it: Accesso alla directory non riuscito
    (0x2000-0x3FFF)

en: Failed to read header correctly
    (0x0000-0x1FFF)
it: Fallita lettura dell'header
    (0x0000-0x1FFF)

en: Failed to read unique ID from disc image
it: Lettura dell'ID univoco dall'immagine del disco non riuscita

en: Failed to write BT.DINF to SYSCONF
it: Scrittura di BT.DINF su SYSCONF non riuscita

en: Failed to write the output file "%s".
    Check that you have enough space available on the target drive.
it: Fallita la scrittura del file di output "%s".
    Controlla di avere abbastanza spazio sul dispositivo di destinazione.

en: Fast
it: Rapida

en: Fast Depth Calculation
it: Calcolo Rapido della Profondità

en: Fatal desync. Aborting playback. (Error in PlayWiimote: %u != %u, byte %u.)%s
it: Desincronizzazione fatale. Interruzione della riproduzione. (Errore in PlayWiimote: %u != %u, byte %u.)%s

en: File Info
it: Info File

en: File Name
it: Nome File

en: File Size
it: Dimensioni del File

en: File contained no codes.
it: Il file non contiene codici.

en: File converted to .gci
it: File convertito in .gci

en: File could not be opened
    or does not have a valid extension
it: Il file non può essere aperto
    o non possiede un'estensione valida

en: File has the extension "%s".
    Valid extensions are (.raw/.gcp)
it: Il file possiede l'estensione "%s"
    Le estensioni valide sono (.raw/.gcp)

en: File is not recognized as a memcard
it: Il file non è riconosciuto come una memory card

en: File not compressed
it: File non compresso

en: File write failed
it: Fallita la scrittura del file

en: Files opened, ready to compress.
it: File aperti, pronti alla compressione.

en: Filetype 'ini' is unknown! Will not open!
it: Il tipo 'ini' è sconosciuto! Il file non verrà aperto!

en: Filter Symbols
it: Filtra Simboli

en: Filter all textures, including any that the game explicitly set as unfiltered.
    May improve quality of certain textures in some games, but will cause issues in others.
    
    If unsure, leave this unchecked.
it: Filtra tutte le texture, comprese quelle che il gioco dichiara esplicitamente come non filtrate.
    Potrebbe aumentare la qualità di alcune texture in alcuni giochi, ma causa problemi in altri.
    
    Nel dubbio, lascia deselezionato.

en: Filter the symbol list by name. This is case-sensitive.
it: Filtra per nome la lista dei simboli. Case-sensitive.

en: Find Next
it: Trova Successivo

en: Find Previous
it: Trova Precedente

en: First Block
it: Primo Blocco

en: Fix Checksums
it: Ripara Checksum

en: Flags
it: Flag

en: Flow Control
it: Controllo del Flusso

en: Flush
it: Ripulisci

en: Force 16:9
it: Forza 16:9

en: Force 24-bit Color
it: Forza Colore 24-bit

en: Force 4:3
it: Forza 4:3

en: Force Console as NTSC-J
it: Forza Console a NTSC-J

en: Force Listen Port:
it: Forza Ascolto Porta:

en: Force Texture Filtering
it: Forza Filtraggio Texture

en: Forces NTSC-J mode for using the Japanese ROM font.
    If left unchecked, Dolphin defaults to NTSC-U and automatically enables this setting when playing Japanese games.
it: Forza la modalità NTSC-J per utilizzare la ROM font giapponese.
    Se deselezionato, Dolphin utilizza per default la modalità NTSC-U,  ma abilita automaticamente questa impostazione durante l'utilizzo dei giochi giapponesi.

en: Forces the game to output graphics for any aspect ratio.
    Use with "Aspect Ratio" set to "Force 16:9" to force 4:3-only games to run at 16:9.
    Rarely produces good results and often partially breaks graphics and game UIs.
    Unnecessary (and detrimental) if using any AR/Gecko-code widescreen patches.
    
    If unsure, leave this unchecked.
it: Forza il gioco ad adattare l'output grafico a qualunque rapporto d'aspetto.
    Usalo con "Rapporto d'aspetto" settato a "Forza 16:9" per forzare i giochi a modalità 4:3 in modalità 16:9.
    Raramente produce buoni risultati, e spesso corrompe parzialmente la grafica e la UI di gioco.
    Non necessario (e controproducente) se usato assieme a patch widescreen AR/Gecko.
    
    Nel dubbio, lascia deselezionato.

en: Forces the game to render the RGB color channels in 24-bit, thereby increasing quality by reducing color banding.
    It has no impact on performance and causes few graphical issues.
    
    
    If unsure, leave this checked.
it: Forza il gioco a renderizzare i canali di colore RGB a 24-bit, aumentando la qualità riducendo il colour banding.
    Non influisce sulle prestazioni e causa minori difetti grafici.
    
    
    Nel dubbio, lascia selezionato.

en: Forward
it: in Avanti

en: Forward port (UPnP)
it: Inoltra porta (UPnP)

en: Found %u results for '
it: Trovati %u risultati per '

en: Found %zu save files
it: Trovati %zu file di salvataggio

en: Frame Advance
it: Avanza di un Fotogramma

en: Frame Advance Decrease Speed
it: Riduci Velocità Avanzamento Frame

en: Frame Advance Increase Speed
it: Aumenta Velocità Avanzamento Frame

en: Frame Advance Reset Speed
it: Reimposta Velocità Avanzamento Frame

en: Frame Dumps Use FFV1
it: Dump dei Frame con FFV1

en: Frame Info
it: Informazioni Frame

en: Frame Range
it: Intervallo Fotogramma

en: Frame dump image(s) '%s' already exists. Overwrite?
it: L'immagine del(dei) frame '%s' esiste già. Vuoi Sovrascrivere?

en: Frames to Record
it: Fotogrammi da Registrare

en: France
it: Francia

en: Free Look
it: Visuale Libera

en: Freelook Decrease Speed
it: Riduci Velocità Telecamera Libera

en: Freelook Increase Speed
it: Aumenta Velocità Telecamera Libera

en: Freelook Move Down
it: Sposta in Basso la Telecamera Libera

en: Freelook Move Left
it: Sposta a Sinistra la Telecamera Libera

en: Freelook Move Right
it: Sposta a Destra la Telecamera Libera

en: Freelook Move Up
it: Sposta in Alto la Telecamera Libera

en: Freelook Reset
it: Resetta la Telecamera Libera

en: Freelook Reset Speed
it: Velocità di Reset Telecamera Libera

en: Freelook Zoom In
it: Zoom In Telecamera Libera

en: Freelook Zoom Out
it: Zoom Out Telecamera Libera

en: French
it: Francese

en: Frets
it: Tasti

en: From
it: Da

en: Full Resolution Frame Dumps
it: Dump frame a risoluzione intera

en: FullScr
it: Schermo Intero

en: Fullscreen Resolution:
it: Risoluzione a schermo Intero

en: Function
it: Funzione

en: Function callers
it: Chiamanti di funzione

en: Function calls
it: Chiamate di funzione

en: GC Port
it: Porta GC

en: GCI File(*.gci)
it: File GCI(*.gci)

en: GCI Folder
it: Cartella GCI

en: GCI save file was not loaded because it is the wrong region for this memory card:
    %s
it: Il file di salvataggio GCI non è stato caricato perché della regione sbagliata per questa memory card:
    %s

en: GCMemcardDirectory: ClearBlock called with invalid block address
it: GCMemcardDirectory: ClearBlock chiamato con indirizzo non valido

en: GFX Debugger
it: Debugger GFX

en: GFX FIFO: Unknown Opcode (0x%02x @ %p, %s).
    This means one of the following:
    * The emulated GPU got desynced, disabling dual core can help
    * Command stream corrupted by some spurious memory bug
    * This really is an unknown opcode (unlikely)
    * Some other sort of bug
    
    Further errors will be sent to the Video Backend log and
    Dolphin will now likely crash or hang. Enjoy.
it: GFX FIFO: Opcode Sconosciuto (0x%02x @ %p, %s).
    Può voler dire uno dei seguenti casi:
    * La GPU emulata ha desincato. Disabilitare Dual Core mitiga il problema
    * Lo stream di comandi è stato corrotto da qualche bug di memoria spuria
    * Si tratta davvero di un opcode sconosciuto (poco probabile)
    * Un bug di qualche tipo
    
    Ulteriori errori saranno indicati nel log del Backend Video.
    Probabilmente Dolphin ora crasherà o si bloccherà. Auguri.

en: Game Boy Advance Carts (*.gba)
it: Schede di gioco Game Boy Advance (*.gba)

en: Game ID
it: ID Gioco

en: Game ID:
it: ID Gioco:

en: Game is already running!
it: Il Gioco è già in esecuzione!

en: Game overwrote with another games save. Data corruption ahead 0x%x, 0x%x
it: Gioco sovrascritto con un altro salvataggio, corruzione in posizione 0x%x, 0x%x

en: Game-Specific Settings
it: Impostazioni Specifiche del Gioco

en: GameConfig
it: Configurazione di Gioco

en: GameCube Adapter for Wii U
it: Adattatore GameCube per Wii U

en: GameCube Controllers
it: Controller GameCube

en: GameCube Memory Cards (*.raw,*.gcp)
it: Memory Card GameCube (*.raw,*.gcp)

en: GameCube Microphone Slot A
it: Microfono GameCube Slot A

en: GameCube Microphone Slot B
it: Microfono GameCube Slot B

en: GameCube Savegame files(*.gci;*.gcs;*.sav)
it: File Salvataggio GameCube (*.gci;*.gcs;*.sav)

en: Gecko Codes
it: Codici Gecko

en: General
it: Generale

en: Generate a New Statistics Identity
it: Genera una nuova Identità Statistiche

en: Geometry data
it: Dati Geometria

en: German
it: Tedesco

en: Germany
it: Germania

en: Go to Next Frame
it: Vai al Frame Successivo

en: Go to the current instruction
it: Mostra istruzione corrente

en: Graphics
it: Video

en: Graphics settings
it: Impostazioni Grafiche

en: Greater Than
it: Maggiore di

en: Greatly increases quality of textures generated using render-to-texture effects.
    Raising the internal resolution will improve the effect of this setting.
    Slightly increases GPU load and causes relatively few graphical issues.
    
    If unsure, leave this checked.
it: Aumenta di molto la qualità delle texture generate utilizzando gli effetti di rendering su texture.
    Aumentare la risoluzione interna migliora gli effetti di questa impostazione.
    Aumenta leggermente il carico GPU e causa leggeri difetti grafici.
    
    Nel dubbio, lascia selezionato.

en: Green
it: Verde

en: Green Left
it: Verde Sinistro

en: Green Right
it: Verde Destro

en: Guitar
it: Chitarra

en: Guitar Configuration
it: Configurazione Chitarra

en: Hash tap count is set to %d which is non-standard.
    You will need to edit the INI manually.
it: L'hash tap count è settato sul valore non standard %d.
    Dovrai editare il file INI manualmente.

en: Hashes do not match.
it: Gli hash non coincidono.

en: Hashes match!
it: Gli hash coincidono!

en: Header checksum failed
it: Somma di controllo dell'intestazione non riuscita

en: Height
it: Altezza

en: Help
it: Aiuto

en: Hexadecimal
it: Esadecimale

en: Hide
it: Nascondi

en: Hide Mouse Cursor
it: Nascondi il Cursore del Mouse

en: Hides the mouse cursor if it's on top of the emulation window.
    
    If unsure, leave this unchecked.
it: Nasconde il cursore se sopra la finestra d'emulazione.
    
    Nel dubbio, lascia deselezionato.

en: Higher values can make variable-framerate games run at a higher framerate, at the expense of CPU. Lower values can make variable-framerate games run at a lower framerate, saving CPU.
    
    WARNING: Changing this from the default (100%) can and will break games and cause glitches. Do so at your own risk. Please do not report bugs that occur with a non-default clock.
it: Valori alti possono far eseguire giochi dal framerate variabile ad un framerate maggiore, al prezzo di un maggior carico sulla CPU. Valori bassi possono far eseguire giochi dal framerate variable ad un framerate minore, alleggerendo il carico sulla CPU.
    
    ATTENZIONE: Modificare il valore di default (100%) causerà sicuramente corruzioni e glitch. Fallo a tuo rischio e pericolo.
    Si prega di non segnalare bug che si verificano utilizzando un clock non di default.

en: Host Code :
it: Codice Host :

en: Host code size is to large.
    Please recheck that you have the correct code
it: Il codice Host è troppo lungo.
    Controlla di avere il codice corretto.

en: Host with Netplay
it: Host con Netplay

en: Hotkeys
it: Tasti di Scelta Rapida

en: Hybrid Wii Remote
it: Wii Remote Ibrido

en: IOCTL_ES_GETVIEWS: Tried to get data from an unknown ticket: %08x/%08x
it: IOCTL_ES_GETVIEWS: Tentativo di ottenere dati da un ticket sconosciuto: %08x/%08x

en: IOCTL_ES_LAUNCH: The DOL file is invalid!
it: IOCTL_ES_LAUNCH: Il file DOL non è valido!

en: IPL Settings
it: Impostazioni IPL

en: IPL with unknown hash %x
it: IPL con hash sconosciuto %x

en: IR
it: Puntamento IR

en: IR Sensitivity:
it: Sensibilità IR:

en: ISO Details
it: Dettagli ISO

en: ISO Directories
it: Directory ISO

en: Icon
it: Icona

en: Identity generation
it: Generazione Identità

en: If authorized, Dolphin can collect data on its performance, feature usage, and configuration, as well as data on your system's hardware and operating system.
    
    No private data is ever collected. This data helps us understand how people and emulated games use Dolphin and prioritize our efforts. It also helps us identify rare configurations that are causing bugs, performance and stability issues.
    This authorization can be revoked at any time through Dolphin's settings.
    
    Do you authorize Dolphin to report this information to Dolphin's developers?
it: Se autorizzato, Dolphin può raccogliere dati sulle proprie performance, sull'utilizzo delle feature, su configurazioni e dati del tuo hardware e sistema operativo installati.
    
    Non verranno raccolti dati privati. Questi dati ci aiutano a capire come giochi e giocatori utilizzano Dolphin per indicarci dove dobbiamo impegnarci maggiormente. Ci permettono anche di scovare configurazioni particolari che causano bug o problemi di performance e stabilità.
    Questa autorizzazione può essere revocata in qualunque momento dal menu delle impostazioni di Dolphin.
    
    Vuoi autorizzare l'invio di queste informazioni agli sviluppatori di Dolphin?

en: Ignore Format Changes
it: Ignora Cambiamenti di Formato

en: Ignore any changes to the EFB format.
    Improves performance in many games without any negative effect. Causes graphical defects in a small number of other games.
    
    If unsure, leave this checked.
it: Ignora qualunque cambiamento al formato dell'EFB.
    Migliora le prestazioni in molti giochi senza effetti collaterali. Causa difetti grafici in un ristretto numero di titoli.
    
    Nel dubbio, lascia selezionato.

en: Ignore any requests from the CPU to read from or write to the EFB.
    Improves performance in some games, but might disable some gameplay-related features or graphical effects.
    
    If unsure, leave this unchecked.
it: Ignora tutte le richieste da parte della CPU di leggere da o scrivere sull'EFB.
    Migliora le prestazioni in alcuni giochi, ma potrebbe disabilitare alcune funzionalità nel gameplay o alcuni effetti grafici.
    
    Nel dubbio, lascia deselezionato.

en: Implement fullscreen mode with a borderless window spanning the whole screen instead of using exclusive mode.
    Allows for faster transitions between fullscreen and windowed mode, but slightly increases input latency, makes movement less smooth and slightly decreases performance.
    Exclusive mode is required for Nvidia 3D Vision to work in the Direct3D backend.
    
    If unsure, leave this unchecked.
it: Permette di allargare la finestra a schermo intero, senza visualizzarne i bordi.
    In questo modo le transizioni tra schermo intero e finestra saranno più rapide, ma aumenta leggermente il ritardo nell'input, rendendo i movimenti meno fluidi e riducendo leggermente le performance.
    Questa modalità è necessaria per il corretto funzionamento di Nvidia 3D Vision con il motore grafico Direct3D.
    
    Nel dubbio, lascia deselezionato.

en: Import Save
it: Importa Salvataggio

en: Import Wii Save...
it: Importa Salvataggio Wii...

en: Import failed
it: Importazione non riuscita

en: Imported file has gsc extension
    but does not have a correct header.
it: Il file importato ha estensione .gsc
    ma non ha un'intestazione corretta.

en: Imported file has invalid length.
it: Il file importato ha dimensioni non valide.

en: Imported file has sav extension
    but does not have a correct header.
it: Il file importato ha estensione .sav
    ma non ha un'intestazione corretta.

en: Increase Convergence
it: Aumenta Convergenza

en: Increase Depth
it: Aumenta Profondità

en: Increase Emulation Speed
it: Aumenta Velocità di Emulazione

en: Increase IR
it: Aumenta IR

en: Information
it: Informazioni

en: Insert
it: Ins

en: Insert &blr
it: Inserisci &blr

en: Insert &nop
it: Inserisci &nop

en: Insert SD Card
it: Inserisci SD Card

en: Install WAD...
it: Installa WAD...

en: Install to Wii Menu
it: Installa nel Menu Wii

en: Installing WAD...
it: Installazione WAD...

en: Integrity Check Error
it: Errore di Controllo d'Integrità

en: Integrity check completed
it: Controllo d'integrità completato

en: Integrity check completed. No errors have been found.
it: Controllo d'integrità completato. Non sono stati trovati errori.

en: Integrity check for %s failed. The disc image is most likely corrupted or has been patched incorrectly.
it: Fallito il controllo d'integrità di %s. L'immagine del disco è probabilmente corrotta o è stata applicata una patch in modo errato.

en: Interface
it: Interfaccia

en: Interface Settings
it: Impostazioni Interfaccia

en: Internal LZO Error - compression failed
it: Errore Interno LZO - compressione non riuscita

en: Internal LZO Error - decompression failed (%d) (%li, %li) 
    Try loading the state again
it: Errore Interno LZO - decompressione non riuscita (%d) (%li, %li) 
    Prova a caricare di nuovo lo stato di salvataggio

en: Internal LZO Error - lzo_init() failed
it: Errore Interno LZO - lzo_init() fallito

en: Internal Name:
it: Nome Interno:

en: Internal Resolution:
it: Risoluzione Interna:

en: Interpreter (slowest)
it: Interpreter (il più lento)

en: Invalid Mixed Code
it: Codice Misto Invalido

en: Invalid address: %s
it: Indirizzo non valido: %s

en: Invalid bat.map or dir entry.
it: bat.map o voce directory non valide.

en: Invalid host
it: Host non valido

en: Invalid index
it: Indice non valido

en: Invalid recording file
it: File di registrazione non valido

en: Invalid search parameters (no object selected)
it: Parametri di ricerca non validi (nessun oggetto selezionato)

en: Invalid search string (couldn't convert to number)
it: Stringa di ricerca non valida (impossibile convertire in numero)

en: Invalid search string (only even string lengths supported)
it: Stringa di ricerca non valida (solo stringhe di lunghezza pari sono supportate)

en: Invalid value.
it: Valore non valido.

en: Invalid value: %s
it: Valore non valido: %s

en: Italian
it: Italiano

en: Italy
it: Italia

en: Iterative Input
it: Input Iterativo

en: JIT Arm64 (experimental)
it: JIT Arm64 (sperimentale)

en: JIT Block Viewer
it: Visualizzatore Blocco JIT

en: JIT Recompiler (recommended)
it: Ricompilatore JIT (consigliato)

en: JITIL Recompiler (slow, experimental)
it: Ricompilatore JITIL (lento, sperimentale)

en: Japan
it: Giappone

en: Japanese
it: Giapponese

en: Keep Window on Top
it: Finestra sempre in cima

en: Keep the game window on top of all other windows.
    
    If unsure, leave this unchecked.
it: Mantiene la finestra di gioco in cima a tutte le altre.
    
    Nel dubbio, lascia deselezionato.

en: Keyboard
it: Tastiera

en: Keys
it: Tasti

en: Kick Player
it: Kicka Giocatore

en: Korea
it: Corea

en: Korean
it: Coreano

en: L Button
it: Pulsante L

en: L-Analog
it: L-Analogico

en: Label
it: Etichetta

en: Language:
it: Lingua:

en: Last %i
it: Ultimo %i

en: Latency:
it: Latenza:

en: Left
it: Sinistra

en: Left Stick
it: Levetta Sinistra

en: Left stick
it: Levetta sinistra

en: Left-click to detect input.
    Middle-click to clear.
    Right-click for more options.
it: Click sinistro del mouse per rilevare l'input.
    Click centrale del mouse per cancellare.
    Click destro del mouse per altre opzioni.

en: Left/Right-click for more options.
    Middle-click to clear.
it: Click sinistro/destro per altre opzioni.
    Click centrale del mouse per cancellare.

en: Less Than
it: Minore di

en: Lets the system language be set to values that games were not designed for. This can allow the use of extra translations for a few games, but can also lead to text display issues.
it: Permetti di settare la lingua di sistema a valori per cui i giochi non erano stati originariamente pensati. Permette l'utilizzo di traduzioni extra per alcuni giochi, ma potrebbe causare problemi nella visualizzazione dei testi.

en: License
it: Licenza

en: Limits the emulation speed to the specified percentage.
    Note that raising or lowering the emulation speed will also raise or lower the audio pitch to prevent audio from stuttering.
it: Limita la velocità di emulazione alla percentuale specificata.
    Tieni presente che comporterà anche un aumento o una diminuzione deile tonalità del suono per impedirne lo stuttering.

en: Load
it: Carica

en: Load &Bad Map File...
it: (&B) Carica Mappa Invalida...

en: Load &Other Map File...
it: (&O) Carica Altra Mappa...

en: Load Custom Textures
it: Carica Texture Personalizzate

en: Load State
it: Carica Stato di Gioco

en: Load State Last 1
it: Carica Stato di Gioco in Posizione 1

en: Load State Last 10
it: Carica Stato di Gioco in Posizione 10

en: Load State Last 2
it: Carica Stato di Gioco in Posizione 2

en: Load State Last 3
it: Carica Stato di Gioco in Posizione 3

en: Load State Last 4
it: Carica Stato di Gioco in Posizione 4

en: Load State Last 5
it: Carica Stato di Gioco in Posizione 5

en: Load State Last 6
it: Carica Stato di Gioco in Posizione 6

en: Load State Last 7
it: Carica Stato di Gioco in Posizione 7

en: Load State Last 8
it: Carica Stato di Gioco in Posizione 8

en: Load State Last 9
it: Carica Stato di Gioco in Posizione 9

en: Load State Slot 1
it: Carica Stato di Gioco da Slot 1

en: Load State Slot 10
it: Carica Stato di Gioco da Slot 10

en: Load State Slot 2
it: Carica Stato di Gioco da Slot 2

en: Load State Slot 3
it: Carica Stato di Gioco da Slot 3

en: Load State Slot 4
it: Carica Stato di Gioco da Slot 4

en: Load State Slot 5
it: Carica Stato di Gioco da Slot 5

en: Load State Slot 6
it: Carica Stato di Gioco da Slot 6

en: Load State Slot 7
it: Carica Stato di Gioco da Slot 7

en: Load State Slot 8
it: Carica Stato di Gioco da Slot 8

en: Load State Slot 9
it: Carica Stato di Gioco da Slot 9

en: Load State from Selected Slot
it: Carica Stato dallo Slot Selezionato

en: Load State...
it: Carica Stato di Gioco...

en: Load Wii System Menu
it: Carica Menu di Sistema Wii

en: Load Wii System Menu %d%c
it: Carica il Menu di Sistema Wii %d%c

en: Load Wii System Menu %u%c
it: Carica Menu di Sistema Wii %u%c

en: Load any .map file containing the function names and addresses for this game.
it: Carica un qualunque file .map contenente i nomi dei metodi e gli indirizzi per questo gioco

en: Load bad map file
it: Carica mappa invalida

en: Load custom textures from User/Load/Textures/<game_id>/.
    
    If unsure, leave this unchecked.
it: Carica le texture da User/Load/Textures/<game_id>/.
    
    Nel dubbio, lascia deselezionato.

en: Load from selected slot
it: Carica dallo slot selezionato

en: Load map file
it: Carica mappa

en: Loaded %d good functions, ignored %d bad functions.
it: Caricate %d funzioni valide, ignorate %d funzioni non valide.

en: Log Configuration
it: Configurazione Log

en: Log Render Time to File
it: Scrivi log del tempo di rendering su file

en: Log Types
it: Tipi di Log

en: Log the render time of every frame to User/Logs/render_time.txt. Use this feature when you want to measure the performance of Dolphin.
    
    If unsure, leave this unchecked.
it: Salva il log del numero di frame renderizzati ogni secondo in User/Logs/render_time.txt. Usa questa funzione per misurare le performance di Dolphin.
    
    Nel dubbio, lascia deselezionato.

en: Logger Outputs
it: Destinazione Logger

en: Logging
it: Registrazione Eventi

en: M Button
it: Pulsante M

en: MD5 Checksum
it: Checksum MD5

en: MD5 Checksum:
it: Checksum MD5:

en: MD5 check...
it: Controllo MD5...

en: MadCatz Gameshark files(*.gcs)
it: File Gameshark MadCatz(*.gcs)

en: Main Stick
it: Levetta Principale

en: Make a new .dsy file which can recognise more functions, by combining two existing files. The first input file has priority.
it: Crea un nuovo file .dsy che permette il riconoscimento di più funzioni combinando insieme due file preesistenti. Il primo file in input ha priorità maggiore.

en: Maker
it: Produttore

en: Maker ID:
it: ID Produttore:

en: Maker:
it: Produttore:

en: Makes distant objects more visible by removing fog, thus increasing the overall detail.
    Disabling fog will break some games which rely on proper fog emulation.
    
    If unsure, leave this unchecked.
it: Rende gli oggetti distanti più visibili rimuovendo la nebbia, aumentando così la quantità di dettagli disponibili.
    Disabilitarla tuttavia corromperà i giochi che si basano su una corretta emulazione della nebbia.
    
    Nel dubbio, lascia deselezionato.

en: Match Found
it: Trovata Corrispondenza

en: May cause slow down in Wii Menu and some games.
it: Potrebbe causare rallentamenti all'interno del Menu Wii e in alcuni giochi.

en: Memcard already has a save for this title.
it: C'è già un salvataggio per questo titolo nella memory card.

en: Memcard already opened
it: La Memory Card è già aperta

en: Memory
it: Memoria

en: Memory Card filename in Slot %c is incorrect
    Region not specified
    
    Slot %c path was changed to
    %s
    Would you like to copy the old file to this new location?
it: Il Nome file della Memory Card nell'Ingresso %c non è corretto
    Regionalità non specificata
    
    Il percorso dell'Ingresso %c è stato cambiato in
    %s
    Si desidera copiare il precedente file in questa nuova locazione?

en: Memory Not Ready
it: Memoria Non Pronta

en: Memory card file size does not match the header size
it: La dimensione della Memory Card non coincide con la dimensione dell'intestazione

en: MemoryCard: ClearBlock called on invalid address (0x%x)
it: MemoryCard: ClearBlock chiamato su indirizzo non valido (0x%x)

en: MemoryCard: Read called with invalid source address (0x%x)
it: MemoryCard: Read chiamata su indirizzo d'origine non valido (0x%x)

en: MemoryCard: Write called with invalid destination address (0x%x)
it: MemoryCard: Write chiamata su indirizzo di destinazione non valido (0x%x)

en: Microphone
it: Microfono

en: Misc
it: Varie

en: Misc Settings
it: Impostazioni Varie

en: Modifier
it: Mezza Incl.

en: Modify textures to show the format they're encoded in. Needs an emulation reset in most cases.
    
    If unsure, leave this unchecked.
it: Modifica le texture perché mostrino il formato in cui sono codificate. Richiede un reset dell'emulazione nella maggior parte dei casi.
    
    Nel dubbio, lascia deselezionato.

en: Monoscopic Shadows
it: Ombre Monoscopiche

en: Monospaced font
it: Carattere a spaziatura fissa

en: Motor
it: Motore

en: Move the mouse pointer over an option to display a detailed description.
it: Muovi il puntatore sopra un opzione per visualizzarne una descrizione dettagliata.

en: Multiply
it: *

en: Must use Generate Symbol Map first! Recognise names of any standard library functions used in multiple games, by loading them from a .dsy file.
it: Devi prima generare una mappa dei simboli! Permette il riconoscimento dei nomi di qualunque libreria standard di funzioni usata in diversi giochi caricandoli da un file .dsy

en: NOTE: Stream size doesn't match actual data length
it: NOTA: La dimensione dello stream non coincide con la dimensione dei dati

en: NP Add
it: TN +

en: NP Begin
it: TN Inizio

en: NP Decimal
it: TN .

en: NP Delete
it: TN Canc

en: NP Divide
it: TN /

en: NP Down
it: TN Giù

en: NP End
it: TN Fine

en: NP Enter
it: TN Invio

en: NP Equal
it: TN =

en: NP Home
it: TN Inizio

en: NP Insert
it: TN Ins

en: NP Left
it: TN Sinistra

en: NP Multiply
it: TN *

en: NP Page Down
it: TN Pag Giù

en: NP Page Up
it: TN Pag Su

en: NP Right
it: TN Destra

en: NP Separator
it: TN Separatore

en: NP Space
it: TN Spazio

en: NP Subtract
it: TN -

en: NP Tab
it: TN Tab

en: NP Up
it: TN Su

en: Name:
it: Nome:

en: Name:
it: Nome:

en: Native (640x528)
it: Nativo (640x528)

en: Native GCI files(*.gci)
it: File GCI nativi(*.gci)

en: Netherlands
it: Olanda

en: Netplay has desynced. There is no way to recover from this.
it: Il NetPlay è stato desincronizzato. Non è possibile ripristinare la situazione.

en: New Scan
it: Nuova Ricerca

en: New Texture
it: Nuova Texture

en: New identity generated.
it: Generata Nuova Identità

en: Next Frame
it: Frame Successivo

en: Next Page
it: Pagina Successiva

en: Next Scan
it: Ricerca Successiva

en: No Match
it: Nessuna Corrispondenza

en: No Value Given
it: Nessun Valore Inserito

en: No audio output
it: Nessun output audio

en: No description available
it: Non è disponibile una descrizione

en: No file loaded
it: Nessun file caricato

en: No free directory index entries.
it: Nessuna voce di directory libera

en: No game is running.
it: Nessun gioco è in esecuzione.

en: No recorded file
it: Nessun file registrato

en: No undo.dtm found, aborting undo load state to prevent movie desyncs
it: Non è stato possibile trovare il file undo.dtm, l'annullamento del caricamento dello stato verrà interrotto per evitare la desincronizzazione del filmato.

en: None
it: Nessuno

en: Not Equal
it: Diverso

en: Not Set
it: Non Impostato

en: Not Valid Hex
it: Esadecimale Non Valido

en: Not all players have the game. Do you really want to start?
it: Non tutti i giocatori hanno il gioco. Vuoi davvero continuare?

en: Not connected
it: Non collegato

en: Not implemented
it: Non implementato

en: Notes:
it: Note:

en: Notice
it: Avviso/i

en: Num Lock
it: Bloc Num

en: NumExec
it: NumeroEsecuzioni

en: Number of Codes:
it: Numero di Codici:

en: Nunchuk Configuration
it: Configurazione Nunchuk

en: Nunchuk orientation
it: Orientamento Nunchuk

en: Nunchuk stick
it: Levetta Nunchuk

en: Object %zu
it: Oggetto %zu

en: Object Range
it: Intervallo Oggetto

en: On-Screen Display Messages
it: Mostra Messaggi su Schermo

en: Online &Documentation
it: &Documentazione Online

en: Only %d blocks available
it: Solo %d blocchi disponibili

en: Only export symbols with prefix:
    (Blank for all symbols)
it: Esporta soltanto i simboli con prefisso:
    (Vuoto per tutti i simboli)

en: Open
it: Apri

en: Open &containing folder
it: Apri &percorso file

en: Open Wii &save folder
it: Apri cartella dei &salvataggi

en: Open file...
it: Apri file...

en: OpenAL: can't create context for device %s
it: OpenAL: impossibile creare il contesto per il dispositivo %s

en: OpenAL: can't find sound devices
it: OpenAL: impossibile trovare la periferica audio

en: OpenAL: can't open device %s
it: OpenAL: impossibile aprire il dispositivo %s

en: Opens the default (read-only) configuration for this game in an external text editor.
it: Apre il file di configurazione (in sola lettura) predefinito per questo gioco in un editor di testo separato.

en: Options
it: Opzioni

en: Orange
it: Arancione

en: Order of files in the File Directory do not match the block order
    Right click and export all of the saves,
    and import the saves to a new memcard
it: L'ordine dei file nella cartella non corrisponde all'ordine dei blocchi.
    Clicca con il tasto destro ed esporta tutti i salvataggi,
    poi importali in una nuova memory card.

en: Orientation
it: Orientamento

en: Other
it: Altro

en: Other game
it: Altro gioco

en: Overlay Information
it: Informazioni in sovraimpressione

en: Override Language on NTSC Games
it: Ignora Lingua su Giochi NTSC

en: P&lay Input Recording...
it: &Riproduci Registrazione Input...

en: PPC Size
it: Dimensione PPC

en: Pads
it: Pad

en: Page Down
it: Pag Giù

en: Page Up
it: Pag Su

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: Parsing Error
it: Analisi dell'Errore

en: Partition %u
it: Partizione %u

en: Passthrough a Bluetooth adapter
it: Usa Adattatore Bluetooth Ponte

en: Patches
it: Patch

en: Paths
it: Percorsi

en: Pause
it: Pausa

en: Pause After
it: Pausa Dopo

en: Pause At Next
it: Pausa Al Successivo

en: Pause at End of Movie
it: Pausa al termine del filmato

en: Pause on Focus Lost
it: Pausa in secondo piano

en: PauseAtList
it: PausaALista

en: Pauses the emulator when focus is taken away from the emulation window.
it: Mette l'emulatore in pausa quando la finestra di emulazione non è più la finestra principale.

en: Per-Pixel Lighting
it: Illuminazione Per-Pixel

en: Perfect
it: Perfetto

en: Perform a full index of the game's RAM at the current Data Size. Required before any Searching can be performed.
it: Esegue un'indicizzazione completa della RAM del gioco all'attuale Data Size.
    Richiesto prima di poter eseguire qualunque Ricerca.

en: Perspective %d
it: Prospettiva %d

en: Perspectives
it: Prospettive

en: Pixel Shader Constants
it: Costanti Pixel Shader

en: Platform
it: Piattaforma

en: Play
it: Gioca

en: Play Recording
it: Riproduci Registrazione

en: Playable
it: Giocabile

en: Playback Options
it: Opzioni di Riproduzione

en: Players
it: Giocatori

en: Please confirm...
it: Per favore confermare...

en: Please create a perspective before saving
it: Si prega di creare un prospettiva prima di salvare

en: Plus-Minus
it: Più-Meno

en: Port %i
it: Porta %i

en: Port :
it: Porta:

en: Post Processing Shader Configuration
it: Configura Shader di Post Processing

en: Post-Processing Effect:
it: Effetto di Post-Processing:

en: Prefetch Custom Textures
it: Precarica Texture Personalizzate

en: Premature movie end in PlayController. %u + 8 > %u
it: Termine prematuro del filmato in PlayController.  %u + 8 > %u

en: Premature movie end in PlayWiimote. %u + %d > %u
it: Termine prematuro del filmato in PlayWiimote. %u + %d > %u

en: Premature movie end in PlayWiimote. %u > %u
it: Termine prematuro del filmato in PlayWiimote. %u > %u

en: Press Sync Button
it: Premi il Pulsante Sync

en: Prev Page
it: Pag. Precedente

en: Previous Page
it: Pagina Precedente

en: Print
it: Stamp

en: Profile
it: Profilo

en: Properties
it: Proprietà

en: Provide safer execution by not linking the JIT blocks.
it: Permette un'esecuzione più sicura non linkando i blocchi JIT

en: Purge Game List Cache
it: Pulisci Cache Lista Giochi

en: Put BIOS roms in User/GC/{region}.
it: Posiziona le rom BIOS in User/GC/{region}.

en: Question
it: Conferma

en: Quit
it: Esci

en: Quit Netplay
it: Ferma Netplay

en: R Button
it: Pulsante R

en: R-Analog
it: R-Analogico

en: Range
it: Intensità

en: Read
it: Lettura

en: Read and write
it: Lettura e Scrittura

en: Read-only mode
it: Modalità in Sola-lettura

en: Real
it: Reale

en: Real Balance Board
it: Balance Board Reale

en: Real Wii Remote
it: Wii Remote Reale

en: Recognise standard functions from Sys/totaldb.dsy, and use generic zz_ names for other functions.
it: Riconosce le funzioni standard da Sys\totaldb.dsy e utilizza dei generici zz_ per rinominare le altre funzioni.

en: Record
it: Registra

en: Record inputs
it: Registra input

en: Recording Info
it: Info di Registrazione

en: Recording Options
it: Opzioni di Registrazione

en: Red
it: Rosso

en: Red Left
it: Rosso Sinistro

en: Red Right
it: Rosso Destro

en: Reduces the amount of aliasing caused by rasterizing 3D graphics. This smooths out jagged edges on objects.
    Increases GPU load and sometimes causes graphical issues. SSAA is significantly more demanding than MSAA, but provides top quality geometry anti-aliasing and also applies anti-aliasing to lighting, shader effects, and textures.
    
    If unsure, select None.
it: Riduce l'aliasing causato dalla rasterizzazione della grafica 3D.
    Ammorbidisce i bordi pixelosi degli oggetti.
    Aumenta il carico GPU e a volte causa difetti grafici. SSAA richiede molte più risorse di MSAA, ma garantisce geometrie di anti-aliasing di miglior qualità, e viene applicato anche alle luci, agli effetti di shader e alle texture.
    
    Nel dubbio, seleziona Nessuno.

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Refresh List
it: Aggiorna Elenco

en: Refresh game list
it: Aggiorna l'elenco dei giochi

en: Region
it: Regione

en: Registers
it: Registri

en: Relative Input
it: Input Relativo

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove names from all functions and variables.
it: Rimuove i nomi da tutte le funzioni e le variabili

en: Rename &symbol
it: Rinomina &simbolo

en: Rename symbol:
it: Rinomina simbolo:

en: Render the scene as a wireframe.
    
    If unsure, leave this unchecked.
it: Renderizza la scena in wireframe.
    
    Nel dubbio, lascia deselezionato.

en: Render to Main Window
it: Renderizza nella Finestra Principale

en: Report: GCIFolder Writing to unallocated block 0x%x
it: Report: GCIFolder Scrittura su blocco non allocato 0x%x

en: Reset
it: Resetta

en: Reset Traversal Settings
it: Reset Impostazioni Traversal

en: Reset Wii Remote pairings
it: Resetta Wii Remote abbinati

en: Reset all saved Wii Remote pairings
it: Resetta tutti gli abbinamenti salvati con i Wii Remote

en: Restart Required
it: Riavvio Necessario

en: Results
it: Risultati

en: Retry
it: Riprova

en: Return
it: Invio

en: Revision:
it: Revisione:

en: Revision: %s
it: Revisione: %s

en: Right
it: Destra

en: Right Stick
it: Levetta Destra

en: Right stick
it: Levetta destra

en: Room ID:
it: ID Stanza:

en: Rumble
it: Vibrazione

en: Run
it: Avvia

en: SD Card Path:
it: Percorso SD Card:

en: Sa&ve State
it: Sal&va Stato di Gioco

en: Safe
it: Sicura

en: Save
it: Salva

en: Save Code
it: Salva Codice

en: Save GCI as...
it: Salva GCI come..

en: Save Oldest State
it: Salva sul più vecchio Stato di Gioco

en: Save Perspectives
it: Salva Prospettive

en: Save State
it: Salva Stato di Gioco

en: Save State Slot 1
it: Salva Stato di Gioco nello Slot 1

en: Save State Slot 10
it: Salva Stato di Gioco nello Slot 10

en: Save State Slot 2
it: Salva Stato di Gioco nello Slot 2

en: Save State Slot 3
it: Salva Stato di Gioco nello Slot 3

en: Save State Slot 4
it: Salva Stato di Gioco nello Slot 4

en: Save State Slot 5
it: Salva Stato di Gioco nello Slot 5

en: Save State Slot 6
it: Salva Stato di Gioco nello Slot 6

en: Save State Slot 7
it: Salva Stato di Gioco nello Slot 7

en: Save State Slot 8
it: Salva Stato di Gioco nello Slot 8

en: Save State Slot 9
it: Salva Stato di Gioco nello Slot 9

en: Save State to Selected Slot
it: Salva Stato nello Slot Selezionato

en: Save State...
it: Salva Stato di Gioco...

en: Save Symbol Map &As...
it: Salva Mappa dei Simboli &Come...

en: Save as...
it: Salva come...

en: Save combined output file as
it: Salva file combinato in output come

en: Save compressed GCM/ISO
it: Salva GCM/ISO compressa

en: Save currently-toggled perspectives
it: Salva la prospettiva attualmente attiva

en: Save decompressed GCM/ISO
it: Salva GCM/ISO decompressa

en: Save map file as
it: Salva file mappa come

en: Save signature as
it: Salva signature come

en: Save the entire disassembled code. This may take a several seconds and may require between 50 and 100 MB of hard drive space. It will only save code that is in the first 4 MB of memory. If you are debugging a game that loads .rel files with code to memory, you may want to increase the limit to perhaps 8 MB. That can be done in SymbolDB::SaveMap().
it: Salva l'intero codice disassemblato. Potrebbero volerci diversi secondi e occorrono tra i 50 e i 100 MB di spazio libero sull'hard disk. Salverà soltanto codice presente nei primi 4 MB di memoria, quindi se stai debuggando un gioco che carica in memoria dei file .rel con del codice potresti aver bisogno di aumentare questo valore a 8 MB tramite SymbolDB::SaveMap()

en: Save the function names and addresses for this game as a .map file. If you want to open the .map file in IDA Pro, use the .idc script.
it: Salva in un file .map i nomi delle funzioni e degli indirizzi per questo gioco. Se vuoi aprire il file .map in IDA pro, utilizza lo script .idc

en: Save the function names for each address to a .map file in your user settings map folder, named after the title ID.
it: Salva in un file .map rinominato in base al title ID i nomi delle funzioni per ogni indirizzo nella cartella dei tuoi user setting map.

en: Save to selected slot
it: Salva nello slot selezionato

en: Saved Perspectives
it: Prospettive Salvate

en: Saved Wii Remote pairings can only be reset when a Wii game is running.
it: Gli abbinamenti salvati con i Wii Remote possono essere resettati soltanto durante l'esecuzione di un gioco Wii.

en: Saved to /Wii/sd.raw (default size is 128mb)
it: Salvato su /Wii/sd.raw (le dimensioni standard sono 128mb)

en: Savestate movie %s is corrupted, movie recording stopping...
it: Il salvataggio del filmato %s è corrotto, arresto registrazione...

en: Scaled EFB Copy
it: Copia EFB in scala

en: Scanning %s
it: Analizzo %s

en: Scanning for ISOs
it: Ricerca ISO

en: Scanning...
it: Ricerca...

en: ScrShot
it: Screenshot

en: Screenshot failed: Could not open file "%s" (error %d)
it: Cattura schermo fallita: Impossibile aprire il file "%s" (errore %d)

en: Scroll Lock
it: Bloc Scroll

en: Search
it: Cerca

en: Search (clear to use previous value)
it: Cerca (cancella per utilizzare il termine precedente)

en: Search Address
it: Cerca Indirizzo

en: Search Current Object
it: Cerca Oggetto Corrente

en: Search Subfolders
it: Cerca nelle Sottocartelle

en: Search for Hex Value:
it: Cerca Valore Esadecimale:

en: Section %s not found in SYSCONF
it: Sezione %s non trovata in SYSCONF

en: Select
it: Seleziona

en: Select Columns
it: Seleziona Colonne

en: Select Game
it: Seleziona Gioco

en: Select Slot %u - %s
it: Seleziona slot %u - %s

en: Select State Slot
it: Seleziona Slot di Stato

en: Select State Slot 1
it: Seleziona Slot di Stato 1

en: Select State Slot 10
it: Seleziona Slot di Stato 10

en: Select State Slot 2
it: Seleziona Slot di Stato 2

en: Select State Slot 3
it: Seleziona Slot di Stato 3

en: Select State Slot 4
it: Seleziona Slot di Stato 4

en: Select State Slot 5
it: Seleziona Slot di Stato 5

en: Select State Slot 6
it: Seleziona Slot di Stato 6

en: Select State Slot 7
it: Seleziona Slot di Stato 7

en: Select State Slot 8
it: Seleziona Slot di Stato 8

en: Select State Slot 9
it: Seleziona Slot di Stato 9

en: Select The Recording File
it: Seleziona la Registrazione

en: Select a Wii WAD file to install
it: Seleziona un file WAD Wii da installare

en: Select a save file to import
it: Seleziona un file di salvataggio da importare

en: Select floating windows
it: Seleziona finestre libere/mobili

en: Select the file to load
it: Seleziona il file da caricare

en: Select the save file
it: Seleziona il file di salvataggio

en: Select the state to load
it: Seleziona lo stato di gioco da caricare

en: Select the state to save
it: Seleziona lo stato di gioco da salvare

en: Select what aspect ratio to use when rendering:
    Auto: Use the native aspect ratio
    Force 16:9: Mimic an analog TV with a widescreen aspect ratio.
    Force 4:3: Mimic a standard 4:3 analog TV.
    Stretch to Window: Stretch the picture to the window size.
    
    If unsure, select Auto.
it: Seleziona il rapporto d'aspetto da utilizzare in fase di rendering:
    Auto: utilizza il rapporto d'aspetto nativo
    Forza 16:9: Simula una TV analogica con un rapporto d'aspetto widescreen.
    Forza 4:3: Simula una standard TV analogica con rapporto d'aspetto di 4:3.
    Adatta a Finestra: Allarga l'immagine perché si adatti alle dimensioni della finestra.
    
    Nel dubbio, seleziona Auto.

en: Selected controller profile does not exist
it: Il profilo controller selezionato non esiste

en: Selected font
it: Font selezionato

en: Selects a hardware adapter to use.
    
    If unsure, use the first one.
it: Seleziona l'adattatore hardware da utilizzare.
    
    Nel dubbio, usa il primo.

en: Selects the display resolution used in fullscreen mode.
    This should always be bigger than or equal to the internal resolution. Performance impact is negligible.
    
    If unsure, select auto.
it: Seleziona la risoluzione da utilizzare in modalità a schermo intero.
    Dovrebbe essere sempre maggiore o uguale alla risoluzione interna. L'impatto sulle prestazioni è trascurabile.
    
    Nel dubbio, seleziona Auto

en: Selects the stereoscopic 3D mode. Stereoscopy allows you to get a better feeling of depth if you have the necessary hardware.
    Side-by-Side and Top-and-Bottom are used by most 3D TVs.
    Anaglyph is used for Red-Cyan colored glasses.
    Heavily decreases emulation speed and sometimes causes issues.
    
    If unsure, select Off.
it: Seleziona la modalità di stereoscopia 3D. Se hai l'hardware necessario, la stereoscopia ti permette di avere una migliore sensazione di profondità.
    Fianco-a-Fianco e Sopra-e-Sotto sono utilizzate dalla maggior parte delle TV 3D.
    Anaglifo è utilizzato con gli occhialini colorati rosso-blu.
    Diminuisce pesantemente la velocità di emulazione e talvolta causa problemi.
    
    Nel dubbio, seleziona Off.

en: Selects what graphics API to use internally.
    The software renderer is extremely slow and only useful for debugging, so unless you have a reason to use it you'll want to select OpenGL here.
    
    If unsure, select OpenGL.
it: Seleziona quale API grafica usare internamente.
    Il renderer software è estremamente lento, ed è utilizzato solo a scopo di debug, quindi a meno che tu non abbia un buon motivo per sceglierlo, seleziona OpenGL.
    
    Nel dubbio, usa OpenGL.

en: Selects what graphics API to use internally.
    The software renderer is extremely slow and only useful for debugging, so you'll want to use either Direct3D or OpenGL. Different games and different GPUs will behave differently on each backend, so for the best emulation experience it's recommended to try both and choose the one that's less problematic.
    
    If unsure, select OpenGL.
it: Seleziona quale API grafica usare internamente.
    Il renderer software è estremamente lento, e viene utilizzato solo a scopo di debug, quindi faresti meglio a selezionare Direct3D o OpenGL. I giochi e le GPU si comporteranno in modo diverso a seconda del motore utilizzato, quindi per una migliore esperienza si consiglia di provare entrambi e scegliere quello che si adatta maggiormente ai tuoi bisogni.
    
    Nel dubbio, seleziona OpenGL.

en: Send
it: Invia

en: Sensor Bar Position:
it: Posizione della Sensor Bar:

en: Separator
it: Separatore

en: Serial Port 1 - This is the port which devices such as the net adapter use.
it: Porta Seriale 1 - Questa porta viene utilizzata da dispositivi come l'adattatore di rete.

en: Server rejected traversal attempt
it: Il server ha rifiutato il tentativo di connessione in modalità traversal

en: Set PC
it: Imposta PC

en: Set Value
it: Imposta Valore

en: Set as &default ISO
it: Imposta come ISO &predefinita

en: Set as default Memcard %c
it: Imposta %c come Memory Card predefinita

en: Set the current instruction
it: Imposta l'istruzione corrente

en: Sets the GameCube system language.
it: Imposta la lingua di sistema del GameCube

en: Sets the Wii display mode to 60Hz (480i) instead of 50Hz (576i) for PAL games.
    May not work for all games.
it: Imposta la modalità di visualizzazione del Wii a 60Hz (480i) invece di 50Hz (576i) per i giochi PAL.
    Potrebbe non funzionare su tutti i giochi.

en: Sets the Wii system language.
it: Imposta la lingua di sistema del Wii

en: Sets the latency (in ms). Higher values may reduce audio crackling. Certain backends only.
it: Imposta la latenza (in ms). Valori maggiori possono correggere un audio gracchiante. Solo per alcuni backend.

en: SetupWiiMemory: Can't create setting.txt file
it: SetupWiiMemory: Impossibile creare il file setting.txt

en: Shake
it: Scuoti

en: Shoulder Buttons
it: Tasti Dorsali

en: Show &Log
it: Mostra Finestra di &Log

en: Show &Status Bar
it: Mostra &Status Bar

en: Show &Toolbar
it: Mostra Barra degli St&rumenti

en: Show Australia
it: Mostra Australia

en: Show Defaults
it: Mostra Predefiniti

en: Show Drives
it: Mostra Unità a Disco

en: Show ELF/DOL
it: Mostra ELF/DOL

en: Show FPS
it: Mostra FPS

en: Show Frame Counter
it: Mostra Contatore Frame

en: Show France
it: Mostra Francia

en: Show GameCube
it: Mostra GameCube

en: Show Germany
it: Mostra Germania

en: Show Input Display
it: Mostra Tasti di Input

en: Show Italy
it: Mostra Italia

en: Show JAP
it: Mostra JAP

en: Show Korea
it: Mostra Corea

en: Show Lag Counter
it: Mostra Contatore Lag

en: Show Language:
it: Mostra Lingua:

en: Show Log &Configuration
it: Mostra &Configurazione Log

en: Show NetPlay Messages
it: Mostra Messaggi NetPlay

en: Show NetPlay Ping
it: Mostra Ping NetPlay

en: Show Netherlands
it: Mostra Olanda

en: Show PAL
it: Mostra PAL

en: Show PC
it: Mostra PC

en: Show Platforms
it: Mostra Piattaforme

en: Show Regions
it: Mostra Regioni

en: Show Russia
it: Mostra Russia

en: Show Spain
it: Mostra Spagna

en: Show Statistics
it: Mostra Informazioni

en: Show System Clock
it: Mostra Orologio di Sistema

en: Show Taiwan
it: Mostra Taiwan

en: Show USA
it: Mostra USA

en: Show Unknown
it: Mostra Sconosciuto

en: Show WAD
it: Mostra WAD

en: Show Wii
it: Mostra Wii

en: Show World
it: Mostra Mondo

en: Show a confirmation box before stopping a game.
it: Mostra una messaggio di conferma prima di arrestare un gioco.

en: Show a message box when a potentially serious error has occurred.
    Disabling this may avoid annoying and non-fatal messages, but it may result in major crashes having no explanation at all.
it: Mostra un avviso quando si verifica un potenziale grave errore.
    Disabilitando questa funzione si evita la comparsa di fastidiosi messaggi non rilevanti, tuttavia potrà accadere che Dolphin improvvisamente crashi senza alcuna spiegazione.

en: Show first block
it: Mostra primo blocco

en: Show save blocks
it: Mostra blocchi salvati

en: Show save comment
it: Mostra commento salvato

en: Show save icon
it: Mostra icona di salvataggio

en: Show save title
it: Mostra titolo del salvataggio

en: Show the number of frames rendered per second as a measure of emulation speed.
    
    If unsure, leave this unchecked.
it: Mostra il numero di frame renderizzati ogni secondo come metro di misura della velocità di emulazione.
    
    Nel dubbio, lascia deselezionato.

en: Show the players' maximum Ping while playing on NetPlay.
    
    If unsure, leave this unchecked.
it: Mostra più alto valore di ping dei giocatori durante una partita NetPlay.
    
    Nel dubbio, lascia deselezionato.

en: Show various rendering statistics.
    
    If unsure, leave this unchecked.
it: Mostra diverse informazioni di rendering.
    
    Nel dubbio, lascia deselezionato.

en: Side-by-Side
it: Fianco-a-Fianco

en: Sideways Hold
it: Mantieni posizione di traverso

en: Sideways Toggle
it: Attiva/Disattiva posizione di traverso

en: Sideways Wii Remote
it: Wii Remote in posizione di traverso

en: Simplified Chinese
it: Cinese Semplificato

en: Simulate DK Bongos
it: Simula i Bongo DK

en: Size
it: Dimensioni

en: Skip
it: Salta

en: Skip BIOS
it: Salta BIOS

en: Skip DCBZ clearing
it: Salta ripulitura DCBZ

en: Skip EFB Access from CPU
it: Salta Accesso della CPU all'EFB

en: Skips the next instruction completely
it: Salta l'istruzione successiva

en: Slightly speeds up EFB to RAM copies by sacrificing emulation accuracy.
    If you're experiencing any issues, try raising texture cache accuracy or disable this option.
    
    If unsure, leave this unchecked.
it: Velocizza leggermente le copie dell'EFB nella RAM sacrificando l'accuratezza di emulazione.
    Se stai riscontrando problemi, prova ad aumentare l'accuratezza della cache delle texture o a disabilitare questa opzione.
    
    Nel dubbio, lascia deselezionato.

en: Slot A
it: Ingresso A

en: Slot B
it: Ingresso B

en: Snapshot
it: Stamp

en: Software rendering is an order of magnitude slower than using the other backends.
    It's only useful for debugging purposes.
    Do you really want to enable software rendering? If unsure, select 'No'.
it: Il rendering software è a un ordine di grandezza più lento rispetto l'utilizzo degli altri motori.
    È utile solamente ai fini di debugging.
    Vuoi davvero abilitare il rendering software? Nel dubbio, seleziona 'No'.

en: Sound Settings
it: Impostazioni Audio

en: Space
it: Spazio

en: Spain
it: Spagna

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Speaker Pan
it: Panning Altoparlante

en: Speaker Volume:
it: Volume Altoparlante:

en: Specifies the resolution used to render at. A high resolution greatly improves visual quality, but also greatly increases GPU load and can cause issues in certain games.
    "Multiple of 640x528" will result in a size slightly larger than "Window Size" but yield fewer issues. Generally speaking, the lower the internal resolution is, the better your performance will be. Auto (Window Size), 1.5x, and 2.5x may cause issues in some games.
    
    If unsure, select Native.
it: Indica la risoluzione a cui bisogna renderizzare le immagini. Un'alta risoluzione aumenterà di molto la qualità visiva ma avrà un grande impatto sulla GPU, e potrebbe anche causare artefatti in alcuni giochi.
    "Multiplo di 640x528" avrà una dimensione leggermente maggiore di "Dimensione Finestra" ma causa meno problemi. In generale, minore è la risoluzione interna, migliori saranno le prestazioni. Auto (Dimensione Finestra), 1.5 e 2.5 potrebbero causare problemi in alcuni giochi.
    
    Nel dubbio, seleziona Nativo.

en: Speed Limit:
it: Limite Velocità

en: Speed up Disc Transfer Rate
it: Aumenta la velocità di trasferimento dal Disco

en: Splits the CPU and GPU threads so they can be run on separate cores.
    Provides major speed improvements on most modern PCs, but can cause occasional crashes/glitches.
it: Consente di avviare su thread diversi i calcoli dedicati all'output video e quelli dedicati alla CPU per poterli eseguire su core distinti.
    Migliora di molto le prestazioni sulla maggior parte dei PC moderni, ma può anche ma può anche provocare occasionali crash o malfunzionamenti.

en: Standard Controller
it: Controller Standard

en: Start &NetPlay...
it: Avvia &NetPlay

en: Start Re&cording Input
it: Avvia Re&gistrazione Input

en: Start Recording
it: Avvia Registrazione

en: Start the game directly instead of booting to pause
it: Esegue il gioco anziché pausarlo all'avvio

en: State
it: Stato

en: Statistics
it: Statistiche

en: Steering Wheel
it: Volante

en: Step
it: Entra nell'Istruzione

en: Step &Into	F11
it: Entra nell'&Istruzione	F11

en: Step &Over	F10
it: Esegui Istruzi&one	F10

en: Step O&ut	SHIFT+F11
it: Esci da Istr&uzione/Routine	SHIFT+F11

en: Step Out
it: Esci dall'Istruzione

en: Step Over
it: Esegui Istruzione

en: Step into the next instruction
it: Entra nell'istruzione successiva

en: Step out of the current function
it: Esci dalla funzione corrente

en: Step out successful!
it: Uscito con successo dall'istruzione!

en: Step out timed out!
it: Scaduto tempo di uscita dall'istruzione!

en: Step over in progress...
it: Esecuzione dell'istruzione in corso...

en: Step over the next instruction
it: Passa all'istruzione successiva

en: Step successful!
it: Istruzione eseguita con successo!

en: Stereoscopic 3D Mode:
it: Modalità Stereoscopia 3D

en: Stereoscopy
it: Stereoscopia

en: Stick
it: Levetta

en: Stop
it: Arresta

en: Store EFB Copies to Texture Only
it: Salva le copie dell'EFB solo su texture

en: Stores EFB Copies exclusively on the GPU, bypassing system memory. Causes graphical defects in a small number of games.
    
    Enabled = EFB Copies to Texture
    Disabled = EFB Copies to RAM (and Texture)
    
    If unsure, leave this checked.
it: Salva le copie dell'EFB esclusivamente sulla GPU, bypassando la memoria di sistema. Causa difetti grafici in un ristretto numero di giochi.
    
    Abilitato = Copie EFB su texture.
    Disabilitato = Copie EFB nella RAM (e su texture)
    
    Nel dubbio, lascia deselezionato.

en: Stretch to Window
it: Adatta a Finestra

en: String
it: Stringa

en: Strum
it: Strimpellata

en: Subtract
it: -

en: Successfully exported %u saves to %s
it: %u salvataggi esportati con successo su %s

en: Successfully exported file to %s
it: Il file è stato esportato in %s con successo

en: Successfully imported save files
it: I file di salvataggio sono stati importati con successo.

en: Support
it: Supporto

en: Swap Eyes
it: Inverti Occhi

en: Swaps the left and right eye. Mostly useful if you want to view side-by-side cross-eyed.
    
    If unsure, leave this unchecked.
it: Inverte l'occhio destro con il sinistro. Utile soprattutto se vuoi giocare in modalità Fianco-a-Fianco a occhi incrociati.
    
    Nel dubbio, lascia deselezionato.

en: Swing
it: Ruota/Oscilla

en: Symbol
it: Simbolo

en: Symbols
it: Simboli

en: Sync
it: Sincronizza

en: Sync Wii Remotes
it: Sincronizza Wii Remote

en: Sync real Wii Remotes and pair them
it: Sincronizza e abbina Wii Remote reali

en: Synchronize GPU thread
it: Sincronizza thread GPU

en: Synchronizes the GPU and CPU threads to help prevent random freezes in Dual Core mode. (ON = Compatible, OFF = Fast)
it: Sincronizza i thread della GPU e della CPU per prevenire alcuni blocchi casuali in modalità Dual Core. (ON = Compatibilità, OFF = Velocità)

en: Syntax error
it: Errore di sintassi

en: System Language:
it: Lingua di Sistema:

en: TAS Input - Wii Remote %d
it: Input TAS - Wii Remote %d

en: Tab Split
it: Dividi Schede

en: Table Left
it: Semipiano sinistro

en: Table Right
it: Semipiano destro

en: Take Screenshot
it: Cattura uno Screenshot

en: Take screenshot
it: Cattura uno screenshot

en: Test
it: Prova

en: Texture Cache
it: Cache Texture

en: Texture Format Overlay
it: Overlay Formato Texture

en: Textures
it: Texture

en: The "Safe" setting eliminates the likelihood of the GPU missing texture updates from RAM.
    Lower accuracies cause in-game text to appear garbled in certain games.
    
    If unsure, use the rightmost value.
it: L'opzione "Sicura" elimina la possibilità che la GPU salti l'aggiornamento delle texture dalla RAM.
    Una minore precisione può rendere confusi i testi di gioco in alcuni titoli.
    
    Nel dubbio, utilizza il valore più a destra.

en: The WAD has been installed successfully
it: Il WAD è stato installato con successo

en: The address %s is invalid.
it: L'indirizzo %s non è valido.

en: The address is invalid
it: L'indirizzo non è valido

en: The checksum was successfully fixed.
it: Il checksum è stato corretto con successo.

en: The chosen directory is already in the list.
it: La directory scelta è già in lista.

en: The disc change to "%s" could not be saved in the .dtm file.
    The filename of the disc image must not be longer than 40 characters.
it: Non è stato possibile salvare nel file .dtm il cambio del disco "%s".
    Il nome del file dell'immagine del disco non può andare oltre i 40 caratteri.

en: The disc image "%s" is truncated, some of the data is missing.
it: L'immagine disco "%s" è incompleta, mancano dei dati.

en: The disc that was about to be inserted couldn't be found.
it: Impossibile trovare il disco che stava per essere inserito.

en: The file %s already exists.
    Do you wish to replace it?
it: Il file %s esiste già.
    Vuoi sostituirlo?

en: The file %s could not be opened for writing. Please check if it's already opened by another program.
it: Impossibile aprire il file %s in scrittura. Verificare che non sia già aperto in un altro programma.

en: The file %s was already open, the file header will not be written.
it: Il file %s è già stato aperto, l'intestazione non verrà scritta.

en: The name cannot be empty
it: Il nome non può essere vuoto

en: The name cannot contain the character ','
it: Il nome non può contenere il carattere ','

en: The recorded game (%s) is not the same as the selected game (%s)
it: Il gioco registrato (%s) non coincide con il gioco selezionato (%s)

en: The resulting decrypted AR code doesn't contain any lines.
it: Il codice AR decriptato risultante non contiene alcuna riga.

en: The save you are trying to copy has an invalid file size.
it: Il salvataggio che si sta provando a copiare ha una dimensione non valida.

en: The selected language is not supported by your system. Falling back to system default.
it: La lingua selezionata non è supportata dal tuo sistema. Ritorno alla predefinita di sistema.

en: The server and client's NetPlay versions are incompatible!
it: Le versioni di NetPlay del server e del client non sono compatibili!

en: The server is full!
it: Il server è pieno!

en: The server responded: the game is currently running!
it: Il server ha risposto: il gioco è attualmente in esecuzione!

en: The server sent an unknown error message!
it: Il server ha inviato un messaggio d'errore sconosciuto!

en: The specified file "%s" does not exist
it: il file specificato "%s" non esiste

en: The value is invalid
it: Il valore non è valido

en: Theme:
it: Tema:

en: There are too many GCI files in the folder
    %s.
    Only the first 127 will be available
it: Ci sono troppi file GCI nella cartella
    %s.
    Soltanto i primi 127 saranno disponibili.

en: There is nothing to undo!
it: Non c'è nulla da annullare!

en: There must be a ticket for 00000001/00000002. Your NAND dump is probably incomplete.
it: Deve esistere un ticket per 00000001/00000002. Il dump della tua NAND è probabilmente incompleto.

en: These settings override core Dolphin settings.
    Undetermined means the game uses Dolphin's setting.
it: Queste impostazioni possono sovrascrivere quelle settate in Dolphin. 
    L'opzione 'indeterminato' utilizzerà le impostazioni di Dolphin.

en: This Action Replay code contains both encrypted and unencrypted lines; you should check that you have entered it correctly.
    
    Do you want to discard all unencrypted lines?
it: Questo codice Action Replay contiene sia righe criptate sia non criptate; controlla di averlo inserito correttamente.
    
    Vuoi scartare tutte le righe non criptate?

en: This action replay simulator does not support codes that modify Action Replay itself.
it: Questo simulatore di action replay non supporta codici automodificanti.

en: This feature allows you to change the game's camera.
    Move the mouse while holding the right mouse button to pan and while holding the middle button to move.
    Hold SHIFT and press one of the WASD keys to move the camera by a certain step distance (SHIFT+2 to move faster and SHIFT+1 to move slower). Press SHIFT+R to reset the camera and SHIFT+F to reset the speed.
    
    If unsure, leave this unchecked.
it: Questa impostazione ti permette di muovere la telecamera di gioco.
    Muovi il mouse tenendo premuto il tasto destro per ruotarla e tenendo premuto il tasto centrale del mouse per spostarla.
    Tieni premuto SHIFT e premi W, A, S o D per muovere la telecamera di una distanza fissa (SHIFT+2 muove la telecamera più velocemente e SHIFT+1 più lentamente). Premi SHIFT+R per resettare la telecamera e SHIFT+F per resettare la velocità.
    
    Nel dubbio, lascia deselezionato.

en: This is necessary to get break points and stepping to work as explained in the Developer Documentation. But it can be very slow, perhaps slower than 1 fps.
it: Necessario per permettere il funzionamento dei punti di interruzione e per spostarsi nel codice come indicato nella Developer Documentation. Può però essere estremamente lento, anche più di 1 fps.

en: This setting allows you to set a custom real time clock (RTC) separate from your current system time.
    
    If you're unsure, leave this disabled.
it: Questa opzione ti permette di impostare un orologio in tempo reale (RTC) indipendente dal tuo orologio di sistema.
    
    Nel dubbio, lascia disabilitato.

en: This title might be incompatible with DSP HLE emulation. Try using LLE if this is homebrew.
    
    DSPHLE: Unknown ucode (CRC = %08x) - forcing AX.
it: Questo titolo potrebbe essere incompatibile con l'emulazione DSP HLE. Prova a utilizzare LLE se si tratta di un homebrew.
    
    DSPHLE: Ucode sconosciuto (CRC = %08x) - AX forzato

en: This title might be incompatible with DSP HLE emulation. Try using LLE if this is homebrew.
    
    Unknown ucode (CRC = %08x) - forcing AXWii.
it: Questo titolo potrebbe essere incompatibile con l'emulazione DSP HLE. Prova a utilizzare LLE se si tratta di un homebrew.
    
    Ucode sconosciuto (CRC = %08x) - AXWii forzato

en: This value is added to the convergence value set in the graphics configuration.
it: Questo valore viene sommato alla convergenza impostata nelle configurazioni grafiche.

en: This value is multiplied with the depth set in the graphics configuration.
it: Questo valore viene moltiplicato per la profondità impostata nelle configurazioni grafiche.

en: This will let you manually edit the INI config file.
it: Ti permette di editare manualmente il file di configurazione INI.

en: Threshold
it: Sensibilità

en: Tilt
it: Inclina

en: Title
it: Titolo

en: To
it: a

en: Toggle &Breakpoint	F9
it: (&B) Imposta/rimuovi Punto di Interruzione	F9

en: Toggle &memory
it: Attiva/Disattiva &memoria

en: Toggle 3D Anaglyph
it: Attiva/Disattiva Anaglifo 3D

en: Toggle 3D Side-by-side
it: Attiva/Disattiva 3D Fianco-a-Fianco

en: Toggle 3D Top-bottom
it: Attiva/Disattiva 3D Sopra-sotto

en: Toggle 3D Vision
it: Attiva/Disattiva 3D Vision

en: Toggle All Log Types
it: Seleziona/Deseleziona tutti i Tipi di Log

en: Toggle Aspect Ratio
it: Attiva/Disattiva Aspetto

en: Toggle Crop
it: Attiva/Disattiva Ritaglio

en: Toggle Custom Textures
it: Attiva/Disattiva Texture Personalizzate

en: Toggle EFB Copies
it: Attiva/Disattiva Copie EFB

en: Toggle Fog
it: Attiva/Disattiva Nebbia

en: Toggle Fullscreen
it: Visualizza a Schermo Intero

en: Toggle Pause
it: Attiva/Disattiva Pausa

en: Toggle editing of perspectives
it: Attiva/disattiva la modifica delle prospettive

en: Toggle fullscreen
it: Attiva/Disattiva schermo intero

en: Top
it: Sopra

en: Top-and-Bottom
it: Sopra-e-Sotto

en: Traditional Chinese
it: Cinese Tradizionale

en: Traversal Server: %s
it: Server Traversal: %s

en: Traversal server timed out connecting to the host
it: Il traversal server è andato in time out durante la connessione con l'host.

en: Tried to decrypt data from a non-Wii volume
it: Tentata decriptazione di informazioni da un'unità non-Wii

en: Tried to load an unknown file type.
it: Tentativo di caricamento di un tipo di file sconosciuto.

en: Triggers
it: Grilletti

en: Try to load a .map file that might be from a slightly different version.
it: Tenta il caricamento di un file .map che potrebbe essere di una versione diversa.

en: Try to load this game's function names automatically - but doesn't check .map files stored on the disc image yet.
it: Prova a caricare automaticamente i nomi delle funzioni per questo gioco - ma non controlla file .map salvati nell'immagine disco.

en: Trying to read from invalid SYSCONF
it: Tentativo di lettura da una SYSCONF non valida

en: Trying to read from invalid SYSCONF
    Wii Remote Bluetooth IDs are not available
it: Tentativo di lettura da una SYSCONF non valida
    I Wii Remote Bluetooth ID non sono disponibili

en: Turn off all JIT functions, but still use the JIT core from Jit.cpp
it: Disattiva tutte le funzioni JIT, ma utilizza comunque il core JIT da Jit.cpp

en: Turntable
it: Mixer

en: Turntable Configuration
it: Configurazione Mixer

en: Type
it: Tipo

en: Unable to create patch from given values.
    Entry not modified.
it: Impossibile creare la patch a partire dai valori forniti.
    Voce non modificata.

en: Unable to parse line %u of the entered AR code as a valid encrypted or decrypted code. Make sure you typed it correctly.
    
    Would you like to ignore this line and continue parsing?
it: Impossibile analizzare come un codice criptato o decriptato valido la riga %u del codice AR inserito. Assicurati di averlo inserito correttamente.
    
    Vuoi ignorare questa riga e continuare l'analisi?

en: Undo Load State
it: Annulla Caricamento Stato di Gioco

en: Undo Save State
it: Annulla Salvataggio dello Stato di Gioco

en: Unexpected 0x80 call? Aborting...
it: Chiamata 0x80 inaspettata? Interruzione...

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown DVD command %08x - fatal error
it: Comando DVD %08x sconosciuto - errore fatale

en: Unknown entry type %i in SYSCONF (%s@%x)!
it: Voce sconosciuta di tipo %i in SYSCONF (%s@%x)!

en: Unknown error %x
it: Errore sconosciuto %x

en: Unknown memory card error
it: Errore sconosciuto memory card

en: Unknown message received with id : %d
it: Ricevuto messaggio sconosciuto con id : %d

en: Unknown message with id:%d received from player:%d Kicking player!
it: Ricevuto messaggio sconosciuto con id:%d ricevuto dal giocatore:%d Giocatore espulso!

en: Unlimited
it: Illimitato

en: Unpacking
it: Apertura

en: Up
it: Su

en: Update
it: Aggiorna

en: Update Screen
it: Aggiorna Schermo

en: Upright Hold
it: Mantieni posizione verticale

en: Upright Toggle
it: Attiva/Disattiva posizione verticale

en: Upright Wii Remote
it: Wii Remote in posizione verticale

en: Usage Statistics Reporting Settings
it: Impostazioni Report Statistiche d'Uso

en: Usage statistics reporting
it: Report statistiche d'uso

en: Usage statistics reporting uses a unique random per-machine identifier to distinguish users from one another. This button generates a new random identifier for this machine which is dissociated from the previous one.
it: Il report sulle statistiche d'uso genera un unico identificatore per computer per distinguere i vari utenti.
    Questo pulsante genera un nuovo identificatore, diverso dal precedente, per questo sistema.

en: Use Fullscreen
it: Usa Schermo Intero

en: Use Hex
it: Usa Hex

en: Use PAL60 Mode (EuRGB60)
it: Usa Modalità PAL60 (EuRGB60)

en: Use Panic Handlers
it: Avvisi di Errore

en: Use a less accurate algorithm to calculate depth values.
    Causes issues in a few games, but can give a decent speedup depending on the game and/or your GPU.
    
    If unsure, leave this checked.
it: Utilizza un algoritmo meno preciso per calcolare i valori di profondità.
    Causa problemi in alcuni giochi ma potrebbe fornire un buon aumento di velocità a seconda del gioco e/o della tua GPU.
    
    Nel dubbio, lascia selezionato.

en: Use a single depth buffer for both eyes. Needed for a few games.
it: Utilizza un singolo buffer di profondità per entrambi gli occhi. Necessario per alcuni giochi.

en: Utility
it: Utilità

en: Value
it: Valore

en: Value (double)
it: Valore (double)

en: Value (float)
it: Valore (float)

en: Value Too Large
it: Valore troppo grande

en: Value to match against. Can be Hex ("0x"), Octal ("0") or Decimal. Leave blank to filter each result against its own previous value.
it: Valore da confrontare. Può essere esadecimale ("0x"), ottale ("0") o decimale. Lascia bianco per filtrare ogni risultato con il corrispondente valore precedente.

en: Value:
it: Valore:

en: Value:
it: Valore:

en: Various Statistics
it: Statistiche

en: Verbosity
it: Verbosità

en: Vertex Description
it: Descrizione Vertex

en: Vertex Matrices
it: Matrici dei Vertex

en: Vertex Shader Constants
it: Costanti dei Vertex Shader

en: View &code
it: Visualizza &codice

en: View &memory
it: Visualizza &memoria

en: View As:
it: Visualizza Come:

en: View as double
it: Visualizza come double

en: View as float
it: Visualizza come float

en: View as hexadecimal
it: Visualizza come esadecimale

en: View as signed integer
it: Visualizza come signed integer

en: View as unsigned integer
it: Visualizza come unsigned integer

en: Virtual
it: Virtuale

en: Volume Down
it: Abbassa il Volume

en: Volume Toggle Mute
it: Abilita/Disabilita il Volume

en: Volume Up
it: Alza il Volume

en: WAD installation failed: error creating %s
it: Installazione WAD non riuscita: errore nella creazione di %s

en: WAD installation failed: error creating ticket
it: installazione WAD non riuscita: errore nella creazione del ticket

en: Wait for vertical blanks in order to reduce tearing.
    Decreases performance if emulation speed is below 100%.
    
    If unsure, leave this unchecked.
it: Attende il disegno completo dei frame per ridurre i fenomeni di tearing.
    Riduce le performance se la velocità d'emulazione è inferiore al 100%.
    
    Nel dubbio, lascia deselezionato.

en: Warning
it: Attenzione

en: Warning - starting DOL in wrong console mode!
it: Attenzione - avvio DOL in modalità console errata!

en: Warning - starting ISO in wrong console mode!
it: Attenzione - avvio ISO in modalità console errata!

en: Warning! it is advised to backup all files in the folder:
    %s
    Do you wish to continue?
it: Attenzione! Si consiglia di eseguire la copia di sicurezza di tutti i file nella cartella:
    %s
    Vuoi proseguire?

en: Warning: Number of blocks indicated by the BAT (%u) does not match that of the loaded file header (%u)
it: Attenzione: Il numero di blocchi indcati dal BAT (%u) non coincide con il file di intestazione caricato (%u)

en: Warning: This will overwrite any existing saves that are in the folder:
    %s
    and have the same name as a file on your memcard
    Continue?
it: Attenzione: Questo sovrascriverà qualunque salvataggio già esistente nella cartella:
    %s
    dal nome uguale a quello dei file sulla tua memory card
    Continuare?

en: Warning: You loaded a save that's after the end of the current movie. (byte %u > %u) (input %u > %u). You should load another save before continuing, or load this state with read-only mode off.
it: Attenzione: Hai caricato un salvataggio situato oltre il termine del filmato corrente. (byte %u > %u) (input %u > %u). Dovresti caricare un'altro salvataggio prima di continuare, o caricare questo stesso stato con modalità sola-lettura off.

en: Warning: You loaded a save whose movie ends before the current frame in the save (byte %u < %u) (frame %u < %u). You should load another save before continuing.
it: Attenzione: Hai caricato un salvataggio il cui filmato termina dopo l'attuale frame nel salvataggio (byte %u < %u) (frame %u < %u). Dovresti caricare un altro salvataggio prima di andare oltre.

en: Warning: You loaded a save whose movie mismatches on byte %zu (0x%zX). You should load another save before continuing, or load this state with read-only mode off. Otherwise you'll probably get a desync.
it: Attenzione: Hai caricato un salvataggio il cui filmato discorda al byte %zu (0x%zX). Dovresti caricare un altro salvataggio prima di continuare, o caricare questo stato in modalità sola-lettura off. Altrimenti probabilmente riscontrerai una desincronizzazione.

en: Warning: You loaded a save whose movie mismatches on frame %td. You should load another save before continuing, or load this state with read-only mode off. Otherwise you'll probably get a desync.
    
    More information: The current movie is %d frames long and the savestate's movie is %d frames long.
    
    On frame %td, the current movie presses:
    Start=%d, A=%d, B=%d, X=%d, Y=%d, Z=%d, DUp=%d, DDown=%d, DLeft=%d, DRight=%d, L=%d, R=%d, LT=%d, RT=%d, AnalogX=%d, AnalogY=%d, CX=%d, CY=%d
    
    On frame %td, the savestate's movie presses:
    Start=%d, A=%d, B=%d, X=%d, Y=%d, Z=%d, DUp=%d, DDown=%d, DLeft=%d, DRight=%d, L=%d, R=%d, LT=%d, RT=%d, AnalogX=%d, AnalogY=%d, CX=%d, CY=%d
it: Attenzione: hai caricato un salvataggio il cui filmato discorda al frame %td. Dovresti caricare un altro salvataggio prima di continuare, o caricare questo stato in modalità sola-lettura off. Altrimenti riscontrerai probabilmente una desincronizzazione.
    
    Maggiori informazioni: Il filmato attuale è lungo %d frame e il filmato dello stato di gioco è lungo %d frame.
    
    Al frame %td, il filmato attuale preme:
    Start=%d, A=%d, B=%d, X=%d, Y=%d, Z=%d, DUp=%d, DDown=%d, DLeft=%d, DRight=%d, L=%d, R=%d, LT=%d, RT=%d, AnalogX=%d, AnalogY=%d, CX=%d, CY=%d
    
    Al frame %td, il filmato del salvataggio dello stato di gioco preme:
    Start=%d, A=%d, B=%d, X=%d, Y=%d, Z=%d, DUp=%d, DDown=%d, DLeft=%d, DRight=%d, L=%d, R=%d, LT=%d, RT=%d, AnalogX=%d, AnalogY=%d, CX=%d, CY=%d

en: Watch
it: Espressione di controllo

en: WaveFileWriter - file not open.
it: WaveFileWriter - file non aperto.

en: Whammy
it: Tremolo

en: When playing on NetPlay, show chat messages, buffer changes and desync alerts.
    
    If unsure, leave this unchecked.
it: Durante una partita NetPlay, mostra messaggi di chat, cambiamenti di buffer e avvisi di desync.
    
    Nel dubbio, lascia deselezionato.

en: Widescreen Hack
it: Hack Widescreen

en: Width
it: Larghezza

en: Wii Console
it: Console Wii

en: Wii NAND Root:
it: Root NAND Wii:

en: Wii Remote Connected
it: Wii Remote Connesso

en: Wii Remote Motor
it: VIbrazione Wii Remote

en: Wii Remote Settings
it: Impostazioni Wii Remote

en: Wii Remotes
it: Wii Remote

en: Wii WAD files (*.wad)
it: File WAD Wii (*.wad)

en: Wii save files (*.bin)
it: File di salvataggio Wii (*.bin)

en: WiiWAD: Could not read from file
it: WiiWAD: Impossibile leggere dal file

en: Windows Left
it: Windows Sinistro

en: Windows Menu
it: Menù Windows

en: Windows Right
it: Windows Destro

en: With an address
it: Con indirizzo

en: Within a range
it: Nel range

en: Word Wrap
it: Adatta Testo

en: Working...
it: Attività in corso...

en: World
it: Mondo

en: Write
it: Scrittura

en: Write to Console
it: Scrivi nella Console

en: Write to File
it: Scrivi su File

en: Write to Window
it: Scrivi in Finestra

en: Write to memcards/SD
it: Scrivi su memcard/SD

en: XF register
it: Registro XF

en: Yellow
it: Giallo

en: You can't close panes that have pages in them.
it: Non è possibile chiudere riquadri che hanno pagine al loro interno

en: You must choose a game!
it: Devi scegliere un gioco!

en: You must enter a name.
it: Devi inserire un nome.

en: You must enter a valid decimal, hexadecimal or octal value.
it: È necessario inserire un valore decimale, esadecimale o ottale.

en: You must enter a valid profile name.
it: Devi inserire un nome valido per il profilo.

en: You must restart Dolphin in order for the change to take effect.
it: È necessario riavviare Dolphin affinché le modifiche abbiano effetto.

en: Your DSP ROMs have incorrect hashes.
    Would you like to stop now to fix the problem?
    If you select "No", audio might be garbled.
it: Le tue ROM DSP hanno hash errati.
    Vuoi interrompere ora l'emulazione per correggere il problema?
    Se scegli "No", l'audio potrebbe essere disturbato.

en: Your GCM/ISO file seems to be invalid (invalid country).
    Continue with PAL region?
it: Il file GCM/ISO sembra non valido (paese non valido).
    Procedere con la zona PAL?

en: Zero 3 code not supported
it: Zero 3 codice non supportato

en: Zero code unknown to Dolphin: %08x
it: Codice Zero sconosciuto a Dolphin: %08x

en: [ waiting ]
it: [ in attesa ]

en: fake-completion
it: esecuzione finta

en: none
it: inattivo

en: wxExecute returned -1 on application run!
it: wxExecute ritorna -1 all'avvio dell'applicazione!

en: x86 Size
it: Dimensione x86
