Dolphin Emulator - en to sv translation catalogue (1454 entries)

en: 
    Dolphin is a free and open-source GameCube and Wii emulator.
    
    This software should not be used to play games you do not legally own.
sv: 
    Dolphin är en GameCube- och Wii-emulator som är fri mjukvara.
    
    Det här programmet bör inte användas för att spela spel som du inte äger lagligt.

en:  (internal IP)
sv: (intern IP)

en:  (too many to display)
sv: (för många att visa)

en:  Game :
sv: Spel:

en: ! NOT
sv: ! INTE

en: "%s" does not exist.
     Create a new 16MB Memcard?
sv: "%s" finns inte.
     Vill du skapa ett nytt 16MB minneskort?

en: "%s" failed to be scrubbed. Probably the image is corrupt.
sv: "%s" kunde inte rensas på onödig data. Den är antagligen korrupt.

en: "%s" is already compressed! Cannot compress it further.
sv: "%s" är redan komprimerad! Den kan inte komprimeras ytterligare.

en: "%s" is an invalid GCM/ISO file, or is not a GC/Wii ISO.
sv: "%s" är en ogiltig GCM/ISO-fil, eller inte en GC/Wii-ISO.

en: %1$sCopy%1$s
sv: %1$sKopiera%1$s

en: %i of %i blocks. Compression ratio %i%%
sv: %i av %i block. Komprimeringsgrad %i%%

en: %i%% (Normal Speed)
sv: %i%% (normal hastighet)

en: %s
    was not loaded because it has the same internal filename as previously loaded save
    %s
sv: %s
    laddades inte eftersom det har samma samn som det tidigare laddade
    %s

en: %s
    was not loaded because it is an invalid GCI.
     Number of blocks claimed to be %u
sv: %s
    laddades inte, eftersom det är en ogiltig GCI-fil.
    Antalet block påstods vara %u

en: %s
    was not loaded because there are not enough free blocks on the virtual memory card
sv: %s
    laddades inte eftersom det inte finns tillräckligt med lediga block på det virtuella minneskortet

en: %s
    was not loaded because there is less than 10%% free blocks available on the memory card
    Total Blocks: %d; Free Blocks: %d
sv: %s
    laddades inte eftersom mindre än 10%% block är lediga på minneskortet.
    Totalt antal block: %d; Lediga block: %d

en: %s (Disc %i)
sv: %s (skiva %i)

en: %s IPL found in %s directory. The disc might not be recognized
sv: %s-IPL hittades i %s-mappen. Det kan hända att skivan inte går att känna igen

en: %s already exists, overwrite?
sv: %s finns redan, vill du skriva över?

en: %s failed to load as a memory card.
    Card file size is invalid (0x%x bytes)
sv: %s kunde inte läsas in som ett minneskort.
    Kortets filstorlek är ogiltig (0x%x byte)

en: %s failed to load as a memory card.
    Card size is invalid (0x%x bytes)
sv: %s kunde inte läsas in som ett minneskort.
    Kortets storlek är ogiltig (0x%x byte)

en: %s failed to load as a memory card.
    File is not large enough to be a valid memory card file (0x%x bytes)
sv: %s kunde inte läsas in som ett minneskort.
    Filen är inte tillräckligt stor för att vara en giltig minneskortsfil (0x%x byte)

en: %s is not a directory, failed to move to *.original.
     Verify your write permissions or move the file outside of Dolphin
sv: %s är inte en mapp och kunde inte flyttas till *.original.
    Kontrollera rättigheterna för att skriva eller flytta ut filen ur Dolphin.

en: %s was not a directory, moved to *.original
sv: %s var inte en mapp. Den har flyttats till *.original

en: %sDelete%s
sv: %sRadera%s

en: %sExport GCI%s
sv: %sExportera GCI%s

en: %sImport GCI%s
sv: %sImportera GCI%s

en: %u Free Blocks; %u Free Dir Entries
sv: %u lediga block; %u lediga filkatalogsplatser

en: %u frames
sv: %u bildrutor

en: %u objects
sv: %u objekt

en: %zu FIFO bytes
sv: %zu FIFO-byte

en: %zu memory bytes
sv: %zu minnesbyte

en: && AND
sv: && OCH

en: &About
sv: &Om

en: &Add New Code...
sv: &Lägg till ny kod...

en: &Add function
sv: &Lägg till funktion

en: &Audio Settings
sv: &Ljudinställningar

en: &Automatic Start
sv: &Automatisk start

en: &Boot from DVD Backup
sv: &Starta från DVD-kopia

en: &Breakpoints
sv: &Brytpunkter

en: &Cheat Manager
sv: &Fuskhanterare

en: &Clear JIT Cache
sv: &Rensa JIT-cache

en: &Clear Symbols
sv: &Rensa symboler

en: &Controller Settings
sv: &Kontrollinställningar

en: &Create Signature File...
sv: &Skapa signaturfil...

en: &Debug
sv: &Felsök

en: &Delete File...
sv: &Radera fil...

en: &Delete selected ISOs...
sv: &Radera valda ISOs...

en: &Delete watch
sv: &Ta bort bevakning

en: &Disable JIT Cache
sv: &Inaktivera JIT-cache

en: &Edit Code...
sv: &Redigera kod...

en: &Emulation
sv: &Emulering

en: &File
sv: &Arkiv

en: &Font...
sv: &Teckensnitt...

en: &Frame Advance
sv: Gå fram en &bildruta

en: &Fullscreen
sv: &Helskärm

en: &Generate Symbol Map
sv: &Generera symbol-map

en: &GitHub Repository
sv: Källkoden på &GitHub

en: &Graphics Settings
sv: G&rafikinställningar

en: &Help
sv: &Hjälp

en: &Hotkey Settings
sv: &Kortkommandosinställningar

en: &Interpreter Core
sv: &Interpreterarkärna

en: &JIT Block Linking Off
sv: &JIT blocklänkning av

en: &JIT FloatingPoint Off
sv: &JIT FloatingPoint av

en: &JIT Integer Off
sv: &JIT Integer av

en: &JIT LoadStore Floating Off
sv: &JIT LoadStore Floating av

en: &JIT LoadStore Off
sv: &JIT LoadStore av

en: &JIT LoadStore Paired Off
sv: &JIT LoadStore Paired av

en: &JIT LoadStore lXz Off
sv: &JIT LoadStore lXz av

en: &JIT LoadStore lbzx Off
sv: &JIT LoadStore lbzx av

en: &JIT LoadStore lwz Off
sv: &JIT LoadStore lwz av

en: &JIT Off (JIT Core)
sv: &JIT av (JIT-kärna)

en: &JIT Paired Off
sv: &JIT Paired av

en: &JIT SystemRegisters Off
sv: &JIT SystemRegisters av

en: &Load State
sv: L&äs in snabbsparning

en: &Load Symbol Map
sv: &Ladda symbol-map

en: &Log JIT Instruction Coverage
sv: &Logga JIT-instruktionstäckning

en: &Memcard Manager (GC)
sv: &Minneskorthanterare (GC)

en: &Memory
sv: &Minne

en: &Movie
sv: &Inspelning

en: &Open...
sv: &Öppna...

en: &Options
sv: A&lternativ

en: &Patch HLE Functions
sv: &Patcha HLE-funktioner

en: &Pause
sv: &Pausa

en: &Play
sv: &Spela

en: &Profile Blocks
sv: &Profilera block

en: &Profiler
sv: &Profilerare

en: &Properties
sv: &Egenskaper

en: &Read-Only Mode
sv: S&krivskyddat läge

en: &Refresh
sv: &Uppdatera

en: &Refresh List
sv: &Uppdatera lista

en: &Registers
sv: &Register

en: &Remove Code
sv: &Ta bort kod

en: &Rename Symbols from File...
sv: &Byt namn på symboler från fil...

en: &Reset
sv: &Återställ

en: &Run To Here
sv: &Kör hit

en: &Save Symbol Map
sv: &Spara symbol-map

en: &Search for an Instruction
sv: &Sök efter en instruktion

en: &Sound
sv: &Ljud

en: &Stop
sv: S&toppa

en: &Symbols
sv: &Symboler

en: &Tools
sv: &Verktyg

en: &View
sv: &Visa

en: &Watch
sv: &Bevakning

en: &Website
sv: &Webbplats

en: &Write to profile.txt, Show
sv: &Skriv till profile.txt, visa

en: (c) 2003-2015+ Dolphin Team. "GameCube" and "Wii" are trademarks of Nintendo. Dolphin is not affiliated with Nintendo in any way.
sv: (c) 2003-2015+ Dolphin-teamet. "GameCube" och "Wii" är varumärken som tillhör Nintendo. Dolphin är inte associerat med Nintendo på något sätt.

en: (off)
sv: (av)

en: + ADD
sv: + PLUS

en: 1.5x Native (960x792)
sv: 1.5x ursprunglig (960x792)

en: 16-bit
sv: 16 bitar

en: 2.5x Native (1600x1320)
sv: 2.5x ursprunglig (1600x1320)

en: 2x Native (1280x1056) for 720p
sv: 2x ursprunglig (1280x1056) för 720p

en: 32-bit
sv: 32 bitar

en: 3x Native (1920x1584) for 1080p
sv: 3x ursprunglig (1920x1584) för 1080p

en: 4x Native (2560x2112) for 1440p
sv: 4x ursprunglig (2560x2112) för 1440p

en: 5x Native (3200x2640)
sv: 5x ursprunglig (3200x2640)

en: 6x Native (3840x3168) for 4K
sv: 6x ursprunglig (3840x3168) för 4K

en: 7x Native (4480x3696)
sv: 7x ursprunglig (4480x3696)

en: 8-bit
sv: 8 bitar

en: 8x Native (5120x4224) for 5K
sv: 8x ursprunglig (5120x4224) för 5K

en: <Insert name here>
sv: <Ange namn här>

en: <No resolutions found>
sv: <Inga upplösningar hittades>

en: <Nothing>
sv: <Ingenting>

en: <System Language>
sv: <Systemspråk>

en: A NetPlay window is already open!
sv: Det finns redan ett öppet nätspelsfönster!

en: A disc is already about to be inserted.
sv: En skiva håller redan på att sättas in.

en: A game is not currently running.
sv: Ett spel körs inte för tillfället.

en: A shutdown is already in progress. Unsaved data may be lost if you stop the current emulation before it completes. Force stop?
sv: En nedstängning har redan påbörjats. Osparad data kan gå förlorad om du avslutar emuleringen före den är klar. Vill du tvinga emuleringen att avslutas?

en: A supported Bluetooth device could not be found,
    so you must connect Wii Remotes manually.
sv: Ingen Bluetooth-enhet som stöds hittades,
    så du måste ansluta Wii-fjärrkontroller manuellt.

en: A sync can only be triggered when a Wii game is running.
sv: Det går bara att synka när ett Wii-spel körs.

en: ALERT:
    
    All players must use the same Dolphin version.
    All memory cards, SD cards and cheats must be identical between players or disabled.
    If DSP LLE is used, DSP ROMs must be identical between players.
    If connecting directly, the host must have the chosen UDP port open/forwarded!
    
    Wii Remote support in netplay is experimental and should not be expected to work.
sv: OBS:
    
    Alla spelare måste använda samma version av Dolphin.
    Alla minneskort, SD-kort och fusk måste vara identiska mellan spelare eller avstängda.
    Om DSP LLE används måste DSP-ROM-filerna vara identiska mellan spelare.
    Om du ansluter direkt måste värden ha den valda UDP-porten öppen/vidarebefordrad.
    
    Wii-fjärrkontroller i nätspel är experimentellt. Anta inte att det kommer fungera.

en: AR Codes
sv: AR-koder

en: About Dolphin
sv: Om Dolphin

en: Accuracy:
sv: Precision:

en: Action Replay Code Decryption Error:
    Parity Check Failed
    
    Culprit Code:
    %s
sv: Dekrypteringsfel av Action Replay-kod:
    Paritetskontroll misslyckades
    
    Orsakande kod:
    %s

en: Action Replay Error: Invalid size (%08x : address = %08x) in Add Code (%s)
sv: Action Replay-fel: Ogiltig storlek (%08x : adress = %08x) i 'Lägg till kod' (%s)

en: Action Replay Error: Invalid size (%08x : address = %08x) in Fill and Slide (%s)
sv: Action Replay-fel: Ogiltig storlek (%08x : adress = %08x) i 'Fill and Slide' (%s)

en: Action Replay Error: Invalid size (%08x : address = %08x) in Ram Write And Fill (%s)
sv: Action Replay-fel: Ogiltig storlek (%08x : adress = %08x) i 'Ram Write And Fill' (%s)

en: Action Replay Error: Invalid size (%08x : address = %08x) in Write To Pointer (%s)
sv: Action Replay-fel: Ogiltig storlek (%08x : adress = %08x) i 'Write To Pointer' (%s)

en: Action Replay Error: Invalid value (%08x) in Memory Copy (%s)
sv: Action Replay-fel: Ogiltigt värde (%08x) i minneskopia (%s)

en: Action Replay Error: Master Code and Write To CCXXXXXX not implemented (%s)
    Master codes are not needed. Do not use master codes.
sv: Action Replay-fel: Masterkod och Skriv Till CCXXXXXX är inte implementerade (%s)
    Masterkoder behövs inte. Använd inte masterkoder.

en: Action Replay Error: invalid AR code line: %s
sv: Action Replay-fel: ogiltig AR-kodrad: %s

en: Action Replay: Conditional Code: Invalid Size %08x (%s)
sv: Action Replay: Tillståndskod: Ogiltig storlek %08x (%s)

en: Action Replay: Invalid Normal Code Type %08x (%s)
sv: Action Replay: Ogiltig typ av normalkod %08x (%s)

en: Action Replay: Normal Code %i: Invalid subtype %08x (%s)
sv: Action Replay: Normalkod %i: Ogiltig undertyp %08x (%s)

en: Action Replay: Normal Code 0: Invalid Subtype %08x (%s)
sv: Action Replay: Normalkod 0: Ogiltig undertyp %08x (%s)

en: Active
sv: Aktiv

en: Adapter Detected
sv: Adapter upptäcktes

en: Adapter Not Detected
sv: Adapter upptäcktes inte

en: Add
sv: Lägg till

en: Add ActionReplay Code
sv: Lägg till ActionReplay-kod

en: Add Breakpoint
sv: Lägg till brytpunkt

en: Add New Pane To
sv: Lägg till ny panel

en: Add Patch
sv: Lägg till patch

en: Add a Memory Breakpoint
sv: Lägg till en minnesbrytpunkt

en: Add any named functions missing from a .dsy file, so that these additional functions can also be recognized in other games.
sv: Lägger till namngivna funktioner som saknas i en .dsy-fil, så att även dessa funktioner kan kännas igen i andra spel.

en: Add memory &breakpoint
sv: Lägg till minnes&brytpunkt

en: Add to &watch
sv: Lägg till &bevakning

en: Add...
sv: Lägg till...

en: Address
sv: Adress

en: Adjust the analog control pressure required to activate buttons.
sv: Justerar trycket som krävs för att aktivera knappar på analoga kontroller.

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Advanced Settings
sv: Avancerade inställningar

en: All GC/Wii files (elf, dol, gcm, iso, tgc, wbfs, ciso, gcz, wad)
sv: Alla GC/Wii-filer (elf, dol, gcm, iso, tgc, wbfs, ciso, gcz, wad)

en: All GameCube GCM files (gcm)
sv: Alla GCM-filer för GameCube (gcm)

en: All Save States (sav, s##)
sv: Alla snabbsparningar (sav, s##)

en: All Wii ISO files (iso)
sv: Alla ISO-filer för Wii (iso)

en: All compressed GC/Wii ISO files (gcz)
sv: Alla komprimerade ISO-filer för GC/Wii (gcz)

en: An error occurred.
    
      Line: %d
      File: %s
    
    Ignore and continue?
sv: Ett fel uppstod.
    
    Rad: %d
    Fil: %s
    
    Vill du ignorera det och fortsätta?

en: An inserted disc was expected but not found.
sv: En inmatad skiva förväntades men hittades inte.

en: Anaglyph
sv: Anaglyf

en: Analyze
sv: Analysera

en: Angle
sv: Vinkel

en: Anisotropic Filtering:
sv: Anisotropisk filtrering:

en: Anti-Aliasing:
sv: Kantutjämning:

en: Append to &Existing Signature File...
sv: Lägg till i &existerande signaturfil...

en: Apploader Date:
sv: Apploader-datum:

en: Apploader is the wrong size...is it really an apploader?
sv: Apploader är i fel storlek...är det verkligen en apploader?

en: Apploader unable to load from file
sv: Det gick inte att läsa in apploader från fil

en: Apply Signat&ure File...
sv: Verkställ signat&urfil...

en: Apply a post-processing effect after finishing a frame.
    
    If unsure, select (off).
sv: Lägger till en efterbehandlande effekt efter en bildruta har ritats.
    
    Om du är osäker kan du välja (av).

en: Apply signature file
sv: Verkställ signaturfil

en: Are you sure you want to delete "%s"?
sv: Vill du verkligen radera "%s"?

en: Are you sure you want to delete these files? They will be gone forever!
sv: Vill du verkligen radera dessa filer? De kommer att försvinna för alltid!

en: Are you sure you want to delete this file? It will be gone forever!
sv: Vill du verkligen radera denna fil? Den kommer att försvinna för alltid!

en: Are you trying to use the same file in both slots?
sv: Försöker du använda samma fil på båda platser?

en: Aspect Ratio:
sv: Bildförhållande:

en: Assign Controller Ports
sv: Tilldela kontrolluttag

en: At least one pane must remain open.
sv: Åtminstone en panel måste vara öppen.

en: Attempted to load a state. Bluetooth will likely be broken now.
sv: Försökte ladda en snabbsparning. Bluetooth kommer antagligen sluta fungera nu.

en: Audio
sv: Ljud

en: Audio Backend:
sv: Ljudbackend:

en: AudioCommon: Error opening AO device.
sv: AudioCommon: Fel uppstod när AO-enhet skulle öppnas.

en: Australia
sv: Australien

en: Authors
sv: Författare

en: Auto (Multiple of 640x528)
sv: Auto (multipel av 640x528)

en: Auto (Window Size)
sv: Auto (fönsterstorlek)

en: Auto Adjust Window Size
sv: Autojustera fönsterstorlek

en: Automatically adjusts the window size to your internal resolution.
    
    If unsure, leave this unchecked.
sv: Justerar automatiskt fönsterstorleken till din interna upplösning.
    
    Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.

en: Automatically load the Default ISO when Dolphin starts, or the last game you loaded, if you have not given it an elf file with the --elf command line. [This can be convenient if you are bug-testing with a certain game and want to rebuild and retry it several times, either with changes to Dolphin or if you are developing a homebrew game.]
sv: Laddar automatiskt standard-ISO:n när Dolphin startas, eller det senaste spelet du startade, om du inte ger Dolphin en ELF-fil med kommandoradsargumentet --elf. [Detta kan vara användbart om du buggtestar ett visst spel och vill bygga om och testköra flera gånger, antingen med ändringar i Dolphin eller om du utvecklar ett eget spel.]

en: Avoid any involuntary JIT cache clearing, this may prevent Zelda TP from crashing.
    [This option must be selected before a game is started.]
sv: Undviker ofrivillig JIT-cacherensning. Detta kan hindra Zelda TP från att krascha.
    [Detta alternativ måste vara valt före ett spel startas.]

en: BAT incorrect. Dolphin will now exit
sv: BAT är inkorrekt. Dolphin kommer nu avslutas

en: BP register
sv: BP-register

en: Back
sv: Backsteg

en: Backend Settings
sv: Backendinställningar

en: Background Input
sv: Bakgrundsindata

en: Backward
sv: Tillbaka

en: Banner Details
sv: Bannerdetaljer

en: Bar
sv: Svajarm

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Basic Settings
sv: Grundläggande inställningar

en: Bass
sv: Bas

en: Battery
sv: Batteri

en: Block Allocation Table checksum failed
sv: Kontrollsummering för blockallokeringstabellen misslyckades

en: Blocks
sv: Block

en: Blue
sv: Blå

en: Blue Left
sv: Blå vänster

en: Blue Right
sv: Blå höger

en: Bluetooth passthrough mode is enabled, but Dolphin was built without libusb. Passthrough mode cannot be used.
sv: Bluetooth-genomsläppningsläge är påslaget, men Dolphin byggdes utan libusb. Genomsläppningsläge kan inte användas.

en: Bluetooth passthrough mode is enabled, but no usable Bluetooth USB device was found. Aborting.
sv: Bluetooth-genomsläppningsläge är påslaget, men ingen Bluetooth-USB-enhet som kan användas hittades. Avbryter.

en: Boot to Pause
sv: Pausa vid start

en: Borderless Fullscreen
sv: Kantlös helskärm

en: Bottom
sv: Under

en: Bound Controls: %lu
sv: Bundna kontroller: %lu

en: Branch: %s
sv: Gren: %s

en: Break
sv: Bryt

en: Break and log
sv: Bryt och logga

en: Breakpoints
sv: Brytpunkter

en: Broadband Adapter
sv: Bredbandsadapter

en: Broken
sv: Trasig

en: Browse for a directory to add
sv: Bläddra efter en filkatalog som ska läggas till

en: Browse for output directory
sv: Bläddra filkatalog för utdata

en: Buffer:
sv: Buffert:

en: Button
sv: Knapp

en: Buttons
sv: Knappar

en: Bypass XFB
sv: Hoppa över XFB

en: Bypass the clearing of the data cache by the DCBZ instruction. Usually leave this option disabled.
sv: Kringgår rensning av datacachen för DCBZ-instruktionen. Vanligtvis brukar man lämna detta alternativ inaktiverat.

en: C Stick
sv: C-spak

en: CP register
sv: CP-register

en: CPU Emulator Engine
sv: Processorns emulatormotor

en: CPU Options
sv: Processoralternativ

en: Cache custom textures to system RAM on startup.
    This can require exponentially more RAM but fixes possible stuttering.
    
    If unsure, leave this unchecked.
sv: Cachelagrar anpassade texturer i RAM när emulering startas.
    Det här kan kräva mycket RAM men kan också fixa prestandaproblem.
    
    Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.

en: Cached Interpreter (slower)
sv: Interpreterare med cache (långsam)

en: Calculates lighting of 3D objects per-pixel rather than per-vertex, smoothing out the appearance of lit polygons and making individual triangles less noticeable.
    Rarely causes slowdowns or graphical issues.
    
    If unsure, leave this unchecked.
sv: Beräknar ljussättning av 3D-objekt per pixel istället för per vertex, vilket ger ett mjukare utseende på belysta polygoner och gör individuella trianglar mindre märkbara.
    Kan i vissa fall leda till prestandaproblem eller grafiska problem.
    
    Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.

en: Callstack
sv: Anropsstack

en: Can't find Wii Remote by connection handle %02x
sv: Kan inte hitta Wii-fjärrkontrollen med anslutnings-handle %02x

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cannot SingleStep the FIFO. Use Frame Advance instead.
sv: Det går inte att stega genom FIFO-loggar. Gå fram en bildruta i taget istället.

en: Cannot use that file as a memory card.
    %s
    is not a valid GameCube memory card file
sv: %s
    är inte en giltig GameCube-minneskortsfil och kan inte användas.

en: Center
sv: Centrum

en: Change &Disc
sv: Byt &skiva

en: Change &Disc...
sv: Byt s&kiva

en: Change Disc
sv: Byt skiva

en: Change the disc to %s
sv: Bytte skiva till %s

en: Change the language of the user interface.
    Requires restart.
sv: Ändrar språket för användargränssnittet.
    Kräver omstart.

en: Changing cheats will only take effect when the game is restarted.
sv: Fuskändringar kommer inte börja gälla förrän spelet startas om.

en: Changing this will have no effect while the emulator is running.
sv: Att ändra detta kommer inte ha någon effekt medan emulatorn körs.

en: Chat
sv: Chatt

en: Cheat Code
sv: Fuskkod

en: Cheat Manager
sv: Fuskhanterare

en: Cheat Search
sv: Sök efter fusk

en: Check Partition Integrity
sv: Kontrollera partitionintegritet

en: Check for updates:
sv: Leta efter uppdateringar:

en: Checking integrity...
sv: Kontrollerar integritet...

en: Choose a DVD root directory:
sv: Välj en rotkatalog för DVD:

en: Choose a NAND root directory:
sv: Välj en rotkatalog till NAND:

en: Choose a default ISO:
sv: Välj en standard-ISO:

en: Choose a directory to add
sv: Välj en filkatalog att lägga till

en: Choose a dump directory:
sv: Välj en katalog att dumpa i:

en: Choose a file to open
sv: Välj en fil att öppna

en: Choose a memory card:
sv: Välj ett minneskort:

en: Choose an SD Card file:
sv: Välj en SD-kortsfil:

en: Choose file to use as apploader: (applies to discs constructed from directories only)
sv: Välj fil som ska användas som apploader: (gäller endast skivor som är tillverkade från filkataloger)

en: Choose priority input file
sv: Välj prioriterad indatafil

en: Choose secondary input file
sv: Välj sekundär indatafil

en: Choose the folder to extract to
sv: Välj filkatalogen att extrahera till

en: Circle Stick
sv: Cirkelspak

en: Classic Controller Configuration
sv: Classic Controller-konfiguration

en: Clear
sv: Rensa

en: Clear Pixel Shaders
sv: Rensa pixelshaders

en: Clear Screen
sv: Rensa skärm

en: Clear Textures
sv: Rensa texturer

en: Clear Vertex Shaders
sv: Rensa vertexshaders

en: Clone and &Edit Code...
sv: Klona och &redigera kod...

en: Close
sv: Stäng

en: Co&nfigure...
sv: Ko&nfigurera...

en: Code
sv: Kod

en: Code Info
sv: Kodinfo

en: Code:
sv: Kod:

en: Code:
sv: Kod:

en: Combine Two Signature Files...
sv: Kombinera två signaturfiler...

en: Command
sv: Kommando

en: Comment
sv: Kommentar

en: Compress ISO...
sv: Komprimera ISO...

en: Compress selected ISOs...
sv: Komprimera valda ISOs...

en: Compressing ISO
sv: Komprimerar ISO

en: Compressing a Wii disc image will irreversibly change the compressed copy by removing padding data. Your disc image will still work. Continue?
sv: När en Wii-skivavbildning komprimeras kommer den komprimerade kopian ändras permanent genom att onödig data tas bort. Skivavbildningen kommer fortsätta fungera. Vill du fortsätta?

en: Compute
sv: Beräkna

en: Computing MD5 Checksum for:
    %s
sv: Beräknar MD5-kontrollsumma för:
    %s

en: Computing MD5 checksum
sv: Beräknar MD5-kontrollsumma

en: Computing...
sv: Beräknar...

en: Computing:
sv: Beräknar:

en: Config
sv: Konfig.

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Configure Control
sv: Konfigurera kontroll

en: Configure Dolphin
sv: Konfigurera Dolphin

en: Configure...
sv: Konfigurera...

en: Confirm File Overwrite
sv: Bekräfta överskrivning av fil

en: Confirm on Stop
sv: Bekräfta vid stopp

en: Connect
sv: Anslut

en: Connect Balance Board
sv: Anslut balansbräda

en: Connect USB Keyboard
sv: Anslut USB-tangentbord

en: Connect Wii Remote %i
sv: Anslut Wii-fjärrkontroll %i

en: Connect Wii Remote 1
sv: Anslut Wii-fjärrkontroll 1

en: Connect Wii Remote 2
sv: Anslut Wii-fjärrkontroll 2

en: Connect Wii Remote 3
sv: Anslut Wii-fjärrkontroll 3

en: Connect Wii Remote 4
sv: Anslut Wii-fjärrkontroll 4

en: Connect Wii Remotes
sv: Anslut Wii-fjärrkontroller

en: Connecting...
sv: Ansluter...

en: Connection Type:
sv: Anslutningstyp:

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Continuous Scanning
sv: Kontinuerlig skanning

en: Control
sv: Kontroll

en: Control Stick
sv: Kontrollspak

en: Controller Ports
sv: Kontrolluttag

en: Controller settings
sv: Kontrollinställningar

en: Controllers
sv: Kontroller

en: Controls the distance of the convergence plane. This is the distance at which virtual objects will appear to be in front of the screen.
    A higher value creates stronger out-of-screen effects while a lower value is more comfortable.
sv: Kontrollerar avståndet till konvergensplanet, det vill säga avståndet där virtuella objekt ser ut att vara framför skärmen.
    Ett högre värde skapar starkare utanför-skärmen-effekter, och ett lägre värde kan vara mer bekvämt.

en: Controls the separation distance between the virtual cameras.
    A higher value creates a stronger feeling of depth while a lower value is more comfortable.
sv: Kontrollerar avståndet mellan de virtuella kamerorna.
    Ett högre värde ger ett starkare intryck av djup, och ett lägre värde kan kännas bekvämare.

en: Convergence:
sv: Konvergens:

en: Convergence:
sv: Konvergens:

en: Convert to GCI
sv: Konvertera till GCI

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy &address
sv: Kopiera &adress

en: Copy &code line
sv: Kopiera &kodrad

en: Copy &function
sv: Kopiera &funktion

en: Copy &hex
sv: Kopiera &hex

en: Copy failed
sv: Kopiering misslyckades

en: Copy to Memcard %c
sv: Kopiera till minneskortet %c

en: Core
sv: Kärna

en: Cost
sv: Kostnad

en: Could not read "%s". There is no disc in the drive or it is not a GameCube/Wii backup. Please note that Dolphin cannot play games directly from the original GameCube and Wii discs.
sv: Kunde inte läsa "%s".  Det finns ingen skiva i läsaren, eller så är det ingen GC/Wii-backup. Observera att Dolphin inte kan köra spel direkt från GameCube/Wii-originalskivor.

en: Could not recognize ISO file %s
sv: Kunde inte känna igen ISO-fil %s

en: Could not save %s.
sv: Kunde inte spara %s.

en: Could not write memory card file %s.
    
    Are you running Dolphin from a CD/DVD, or is the save file maybe write protected?
    
    Are you receiving this after moving the emulator directory?
    If so, then you may need to re-specify your memory card location in the options.
sv: Kunde inte skriva minneskortsfilen %s.
    
    Kör du Dolphin från en CD/DVD-skiva, eller är sparningfilen kanske skrivskyddad?
    
    Får du detta efter att ha flyttat emulatorns filkatalog?
    I så fall kan du behöva ställa in dina minneskortsplatser i inställningarna igen.

en: Couldn't Create Client
sv: Kunde inte skapa klient

en: Couldn't create peer.
sv: Kunde inte skapa peer.

en: Couldn't find open command for extension 'ini'!
sv: Kunde inte öppna kommandot för tillägget 'ini'!

en: Couldn't init the core.
    Check your configuration.
sv: Kunde inte initiera kärnan.
    Kontrollera dina konfigurationer.

en: Couldn't look up central server
sv: Kunde inte slå upp centralserver

en: Count
sv: Antal

en: Count:
sv: Antal:

en: Count: %lu
sv: Antal: %lu

en: Country:
sv: Land:

en: Create AR Code
sv: Skapa AR-kod

en: Create New Perspective
sv: Skapa nytt perspektiv

en: Create a .dsy file that can be used to recognise these same functions in other games.
sv: Skapar en DSY-fil som kan användas för att känna igen samma funktioner i andra spel.

en: Create frame dumps and screenshots at the internal resolution of the renderer, rather than the size of the window it is displayed within. If the aspect ratio is widescreen, the output image will be scaled horizontally to preserve the vertical resolution.
    
    If unsure, leave this unchecked.
sv: Sparar bildrutedumpar och skärmdumpar i samma upplösning som renderarens interna upplösning istället för storleken på fönstret den visas i. Om brett bildförhållande används kommer de utmatade bilderna skalas horisontellt för att bibehålla den vertikala upplösningen.
    
    Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.

en: Create new perspective
sv: Skapa nytt perspektiv

en: Creator:
sv: Skapare:

en: Critical
sv: Kritisk

en: Crop
sv: Beskär

en: Crop the picture from its native aspect ratio to 4:3 or 16:9.
    
    If unsure, leave this unchecked.
sv: Beskär bilden från det ursprungliga bildförhållandet till 4:3 eller 16:9.
    
    Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.

en: Crossfade
sv: Överbländning

en: Current directory changed from %s to %s after wxFileSelector!
sv: Den aktuella filkatalogen ändrades från %s till %s efter wxFileSelector!

en: Current game
sv: Nuvarande spel

en: Custom
sv: Anpassad

en: Custom RTC Options
sv: Alternativ för egen realtidsklocka

en: D-Pad
sv: Styrkors

en: DSP Emulator Engine
sv: Emulatormotor för DSP

en: DSP HLE emulation (fast)
sv: DSP HLE-emulering (snabb)

en: DSP LLE Debugger
sv: DSP LLE-felsökare

en: DSP LLE interpreter (slow)
sv: DSP LLE-interpreterare (långsam)

en: DSP LLE recompiler
sv: DSP LLE-omkompilator

en: DVD Root:
sv: DVD-rotkatalog:

en: Dance Mat
sv: Dansmatta

en: Data Size
sv: Datastorlek

en: Data Type
sv: Datatyp

en: Datel MaxDrive/Pro files(*.sav)
sv: Datel MaxDrive/Pro-filer (*.sav)

en: Dead Zone
sv: Död zon

en: Debug
sv: Felsök

en: Debug Only
sv: Endast felsökning

en: Debugging
sv: Felsökning

en: Decompress ISO...
sv: Avkomprimera ISO...

en: Decompress selected ISOs...
sv: Avkomprimera valda ISOs...

en: Decompressing ISO
sv: Avkomprimerar ISO

en: Decrease Convergence
sv: Sänk konvergens

en: Decrease Depth
sv: Sänk djup

en: Decrease Emulation Speed
sv: Minska emuleringshastighet

en: Decrease IR
sv: Sänk intern upplösning

en: Default
sv: Standard

en: Default ISO:
sv: Standard-ISO:

en: Default font
sv: Standardtypsnitt

en: Delete
sv: Radera

en: Delete Save
sv: Radera sparning

en: Delete the existing file '%s'?
sv: Radera den existerande filen '%s'?

en: Depth Percentage:
sv: Djupandel:

en: Depth:
sv: Djup:

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Detect
sv: Sök

en: Deterministic dual core:
sv: Deterministiska dubbla kärnor:

en: Device
sv: Enhet

en: Device Settings
sv: Enhetsinställningar

en: Device not found
sv: Enhet hittades inte

en: Dial
sv: Ring

en: Dims the screen after five minutes of inactivity.
sv: Gör skärmen mörkare efter fem minuters inaktivitet.

en: Direct Connection
sv: Direkt anslutning

en: Directory checksum and directory backup checksum failed
sv: Kontrollsummor för katalogen och katalogens säkerhetskopia stämmer ej

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Disable Bounding Box
sv: Inaktivera Bounding Box

en: Disable Docking
sv: Inaktivera dockning

en: Disable Emulation Speed Limit
sv: Stäng av emuleringshastighetsgräns

en: Disable Fog
sv: Inaktivera dimma

en: Disable any XFB emulation.
    Speeds up emulation a lot but causes heavy glitches in many games which rely on them (especially homebrew applications).
    
    If unsure, leave this checked.
sv: Inaktivera all XFB-emulering.
    Snabbar upp emuleringen mycket, men orsakar stora buggar i många spel som förlitar sig på dem (speciellt hembyggda applikationer).
    
    Om du är osäker kan du lämna detta markerat.

en: Disable docking of perspective panes to main window
sv: Gör så att perspektivpaneler inte kan dockas med huvudfönstret

en: Disable the bounding box emulation.
    This may improve the GPU performance a lot, but some games will break.
    
    If unsure, leave this checked.
sv: Inaktiverar emulering av Bounding Box.
    Detta kan förbättra grafikprocessorns prestanda mycket i ett antal spel, men vissa spel kommer inte fungera rätt.
    
    Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.

en: Disc
sv: Skiva

en: Disc Read Error
sv: Diskläsningsfel

en: Display
sv: Skärm

en: Display messages over the emulation screen area.
    These messages include memory card writes, video backend and CPU information, and JIT cache clearing.
sv: Visar meddelanden ovanpå emulatorfönsterområdet.
    Meddelandena inkluderar skrivningar till minneskortet, videobackend, processorinformation, samt rensning av JIT-cache.

en: Divide
sv: Dividera

en: Do you want to clear the list of symbol names?
sv: Vill du tömma symbolnamnlistan?

en: Do you want to stop the current emulation?
sv: Vill du stoppa den aktuella emuleringen?

en: Dolby Pro Logic II decoder
sv: Dolby Pro Logic II-dekoder

en: Dolphin %s Graphics Configuration
sv: Grafikkonfiguration för %s - Dolphin

en: Dolphin Configuration
sv: Konfiguration - Dolphin

en: Dolphin Controller Configuration
sv: Kontrollkonfiguration - Dolphin

en: Dolphin Hotkeys
sv: Kortkommandon - Dolphin

en: Dolphin Map File (*.map)
sv: Dolphin-map-fil (*.map)

en: Dolphin NetPlay
sv: Nätspel - Dolphin

en: Dolphin NetPlay Setup
sv: Nätspelsinställningar - Dolphin

en: Dolphin Signature CSV File (*.csv)
sv: Dolphin-signatur-CSV-fil (*.csv)

en: Dolphin Signature File (*.dsy)
sv: Dolphin-signaturfil (*.dsy)

en: Dolphin Symbol Rename File (*.sym)
sv: Dolphin-symbolnamnbytesfil (*.sym)

en: Dolphin TAS Movies (*.dtm)
sv: Dolphin-TAS-filmer (*.dtm)

en: Dolphin could not find any GameCube/Wii ISOs or WADs. Double-click here to set a games directory...
sv: Dolphin kunde inte hitta några ISO/WAD-filer för GameCube/Wii. Dubbelklicka här för att ställa in en spelmapp...

en: Dolphin is currently set to hide all games. Double-click here to show all games...
sv: Dolphin är inställt på att gömma alla spel. Dubbelklicka här för att visa alla spel...

en: Dolphin is too old for traversal server
sv: Dolphin är för gammal för traverseringsservern

en: Dolphin was unable to complete the requested action.
sv: Dolphin kunde inte slutföra den begärda handlingen.

en: Dolphin's cheat system is currently disabled.
sv: Dolphins fusksystem är avstängt just nu.

en: Done compressing disc image.
sv: Skivavbilden har komprimerats.

en: Down
sv: Ned

en: Download Codes (WiiRD Database)
sv: Ladda ned koder (WiiRD-databas)

en: Downloaded %lu codes. (added %lu)
sv: Laddade ned %lu koder. (Lade till %lu)

en: Drawn Object Range
sv: Räckvidd för ritade objekt

en: Driver Not Detected
sv: Drivrutin upptäcktes inte

en: Drums
sv: Trummor

en: Drums Configuration
sv: Trumkonfiguration

en: Dump Audio
sv: Dumpa ljud

en: Dump EFB Target
sv: Dumpa EFB-mål

en: Dump EXRAM
sv: Dumpa EXRAM

en: Dump FakeVMEM
sv: Dumpa FakeVMEM

en: Dump Frames
sv: Dumpa bildrutor

en: Dump MRAM
sv: Dumpa MRAM

en: Dump Objects
sv: Dumpa objekt

en: Dump Path:
sv: Dump-sökväg:

en: Dump TEV Stages
sv: Dumpa TEV-stadier

en: Dump Texture Fetches
sv: Dumpa texturhämtningar

en: Dump Textures
sv: Dumpa texturer

en: Dump decoded game textures to User/Dump/Textures/<game_id>/.
    
    If unsure, leave this unchecked.
sv: Dumpar avkodade speltexturer till User/Dump/Textures/<spel-id>/.
    
    Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.

en: Dump the contents of EFB copies to User/Dump/Textures/.
    
    If unsure, leave this unchecked.
sv: Dumpar innehåller av EFB-kopior till User/Dump/Textures/.
    
    Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.

en: Duplicate Bundled ActionReplay Code
sv: Skapa kopia av medföljande Action Replay-kod

en: Dutch
sv: Nederländska

en: E&xit
sv: A&vsluta

en: EFB Cmd
sv: EFB-kommando

en: ERROR: This version of Dolphin requires a TAP-Win32 driver that is at least version %d.%d -- If you recently upgraded your Dolphin distribution, a reboot is probably required at this point to get Windows to see the new driver.
sv: FEL: Denna version av Dolphin kräver drivrutinen TAP-Win32 som åtminstone är version %d.%d -- Om du nyligen har uppdaterat din utgåva av Dolphin krävs förmodligen en omstart för tillfället för att få Windows att hitta den nya drivrutinen.

en: Early Memory Updates
sv: Tidiga minnesuppdateringar

en: Edit ActionReplay Code
sv: Redigera Action Replay-kod

en: Edit Config
sv: Redigera konfig.

en: Edit Patch
sv: Redigera patch

en: Edit Perspectives
sv: Redigera perspektiv

en: Edit...
sv: Redigera...

en: Effect
sv: Effekt

en: Eliminate items from the current scan results that do not match the current Search settings.
sv: Eliminera resultat som inte matchar de nuvarande sökinställningarna.

en: Embedded Frame Buffer (EFB)
sv: Inbäddad bildrutebuffert (EFB)

en: Empty
sv: Tom

en: Emu Thread already running
sv: Emuleringstråd körs redan

en: Emulate XFBs accurately.
    Slows down emulation a lot and prohibits high-resolution rendering but is necessary to emulate a number of games properly.
    
    If unsure, check virtual XFB emulation instead.
sv: Emulerar XFB noggrant.
    Saktar ned emulatorn mycket och förhindrar högupplöst rendering, men är nödvändig för att emulera ett antal spel på rätt sätt.
    
    Om du är osäker kan du markera virtuell XFB-emulering istället.

en: Emulate XFBs using GPU texture objects.
    Fixes many games which don't work without XFB emulation while not being as slow as real XFB emulation. However, it may still fail for a lot of other games (especially homebrew applications).
    
    If unsure, leave this checked.
sv: Emulerar XFB med hjälp av grafikprocessorns texturobjekt.
    Fixar många spel som inte fungerar utan XFB-emulering medan den inte är lika långsam som en riktig XFB-emulering. Men den kan fortfarande misslyckas för många andra spel (speciellt hemmagjorda applikationer).
    
    Om du är osäker kan du lämna detta markerat.

en: Emulate the Wii's Bluetooth adapter
sv: Emulera Wii-Bluetooth-adapter

en: Emulated Wii Remote
sv: Emulerad Wii-fjärrkontroll

en: Emulation State:
sv: Emuleringssnabbsparning:

en: Enable API Validation Layers
sv: Aktivera API-valideringslager

en: Enable AR Logging
sv: Aktivera AR-loggning

en: Enable CPU Clock Override
sv: Aktivera hastighetsöverskridning för processorn

en: Enable Cheats
sv: Aktivera fusk

en: Enable Custom RTC
sv: Aktivera egen realtidsklocka

en: Enable Dual Core
sv: Aktivera dubbla kärnor

en: Enable Dual Core (speedup)
sv: Aktivera dubbla kärnor (höjer prestandan)

en: Enable FPRF
sv: Aktivera FPRF

en: Enable MMU
sv: Aktivera MMU

en: Enable Multi-threading
sv: Använd flera trådar

en: Enable Progressive Scan
sv: Aktivera Progressive scan

en: Enable Screen Saver
sv: Aktivera skärmsläckare

en: Enable Speaker Data
sv: Aktivera högtalardata

en: Enable Usage Statistics Reporting
sv: Aktivera statistikrapportering

en: Enable WideScreen
sv: Aktivera bredbild

en: Enable Wireframe
sv: Aktivera Wireframe

en: Enable anisotropic filtering.
    Enhances visual quality of textures that are at oblique viewing angles.
    Might cause issues in a small number of games.
    
    If unsure, select 1x.
sv: Aktiverar anisotropisk filtrering.
    Förbättrar den visuella kvalitén för texturer som ligger i indirekta visningsvinklar.
    Kan orsaka fel i ett fåtal spel.
    
    Om du är osäker kan du välja 1x.

en: Enable fast disc access. This can cause crashes and other problems in some games. (ON = Fast, OFF = Compatible)
sv: Aktiverar snabb skivläsning. Detta kan leda till kraschar och andra problem i vissa spel. (PÅ = snabb, AV = kompatibel)

en: Enable pages
sv: Aktivera sidor

en: Enable this if you want the whole screen to be used for rendering.
    If this is disabled, a render window will be created instead.
    
    If unsure, leave this unchecked.
sv: Aktivera detta om du vill att hela skärmen ska användas i renderingen.
    Om detta är inaktiverat kommer istället ett fönster att användas för att rendera.
    
    Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.

en: Enable this if you want to use the main Dolphin window for rendering rather than a separate render window.
    
    If unsure, leave this unchecked.
sv: Aktivera detta om du vill använda Dolphins huvudfönster för rendering istället för ett separat fönster.
    
    Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.

en: Enables Dolby Pro Logic II emulation using 5.1 surround. Certain backends only.
sv: Aktiverar emulering av Dolby Pro Logic II med hjälp av 5.1 surround. Endast för vissa backends.

en: Enables Floating Point Result Flag calculation, needed for a few games. (ON = Compatible, OFF = Fast)
sv: Aktiverar beräkning av Floating Point Result Flag. Behövs för vissa spel. (PÅ = kompatibel, AV = snabb)

en: Enables multi-threading in the video backend, which may result in performance gains in some scenarios.
    
    If unsure, leave this unchecked.
sv: Låter videobackenden använda flera trådar, vilket kan förbättra prestandan i vissa situationer.
    
    Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.

en: Enables progressive scan if supported by the emulated software.
    Most games don't care about this.
    
    If unsure, leave this unchecked.
sv: Aktiverar progressive scan om det stöds av den emulerade programvaran.
    De flesta spelen bryr sig inte om detta.
    
    Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.

en: Enables the Memory Management Unit, needed for some games. (ON = Compatible, OFF = Fast)
sv: Aktiverar minneshanterarenheten som behövs för några spel. (PÅ = Kompatibel, AV = Snabb)

en: Enables the collection and sharing of usage statistics data with the Dolphin development team. This data is used to improve the emulator and help us understand how our users interact with the system. No private data is ever collected.
sv: Aktiverar samlandet och skickandet av användningsstatistik till Dolphins utvecklingsteam. Datan används för att förbättra emulatorn och hjälpa oss förstå hur användare använder systemet. Ingen privat data samlas någonsin in.

en: Enables the use of Action Replay and Gecko cheats.
sv: Aktiverar Action Replay- och Gecko-fusk om det finns några.

en: Enables validation of API calls made by the video backend, which may assist in debugging graphical issues.
    
    If unsure, leave this unchecked.
sv: Aktiverar validering av videobackendens API-anrop, vilket kan vara till hjälp för att undersöka grafikproblem.
    
    Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.

en: Encode frame dumps using the FFV1 codec.
    
    If unsure, leave this unchecked.
sv: Kodar bildrutedumpar med hjälp av kodeket FFV1.
    
    Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.

en: Enet Didn't Initialize
sv: Enet initialiserades inte

en: English
sv: Engelska

en: Enhancements
sv: Förbättringar

en: Enter a name for the new perspective:
sv: Ange ett namn för det nya perspektivet:

en: Entry %d/%d
sv: Ingång %d/%d

en: Entry 1/%d
sv: Ingång 1/%d

en: Equal
sv: Samma

en: Error
sv: Fel

en: Error loading selected language. Falling back to system default.
sv: Fel uppstod när valt språk skulle läsas in. Byter tillbaka till systemstandard.

en: Error saving file.
sv: Ett fel uppstod när filen sparades.

en: Error: After "%s", found %d (0x%X) instead of save marker %d (0x%X). Aborting savestate load...
sv: Fel: Efter "%s", hittades %d (0x%X) istället för sparningsmarkören %d (0x%X). Avbryter inläsning av snabbsparning...

en: Europe
sv: Europa

en: Execute
sv: Enter

en: Exit
sv: Avsluta

en: Export All Wii Saves
sv: Exportera alla Wii-sparningar

en: Export Recording
sv: Exportera inspelning

en: Export Recording...
sv: Exportera inspelning...

en: Export Save
sv: Exportera sparning

en: Export Wii save (Experimental)
sv: Exportera Wii-sparningar (experimentell)

en: Export all saves
sv: Exportera alla sparningar

en: Export failed
sv: Exportering misslyckades

en: Export save as...
sv: Exportera sparning som...

en: Extension
sv: Tillägg

en: External Frame Buffer (XFB)
sv: Extern bildrutebuffert (XFB)

en: Extract All Files...
sv: Extraherar alla filer...

en: Extract Apploader...
sv: Extrahera apploader...

en: Extract DOL...
sv: Extrahera DOL...

en: Extract Directory...
sv: Extrahera filkatalog...

en: Extract File
sv: Extrahera fil

en: Extract File...
sv: Extrahera fil...

en: Extract Partition...
sv: Extrahera partition...

en: Extracting %s
sv: Extraherar %s

en: Extracting All Files
sv: Extraherar alla filer

en: Extracting Directory
sv: Extraherar filkatalog

en: Extracting...
sv: Extraherar...

en: FIFO Player
sv: FIFO-spelare

en: FP value
sv: Flyttalsvärde

en: FST Size:
sv: FST-storlek:

en: Failed To Connect!
sv: Misslyckades att ansluta!

en: Failed to Connect!
sv: Misslyckades att ansluta!

en: Failed to claim interface for BT passthrough
sv: Kunde inte ta gränssnitt för BT-genomsläpp

en: Failed to detach kernel driver for BT passthrough: %s
sv: Kunde inte koppla loss kärnans drivrutin för BT-genomsläpp: %s

en: Failed to download codes.
sv: Misslyckades att ladda ned koder.

en: Failed to extract to %s!
sv: Misslyckades att extrahera till %s!

en: Failed to find new filename.
    %s
     will be overwritten
sv: Kunde inte hitta det nya filnamnet.
    %s
    kommer skrivas över

en: Failed to listen. Is another instance of the NetPlay server running?
sv: Misslyckades att lyssna. Körs nätspelsservern redan?

en: Failed to open Bluetooth device: %s
sv: Kunde inte öppna Bluetooth-enhet: %s

en: Failed to open the input file "%s".
sv: Kunde inte öppna inmatningsfilen "%s".

en: Failed to open the output file "%s".
    Check that you have permissions to write the target folder and that the media can be written.
sv: Kunde inte öppna utmatningsfilen "%s".
    Kontrollera att du har tillåtelse att skriva till mappen i fråga och att enheten inte är skrivskyddad.

en: Failed to read %s
sv: Misslyckades att läsa %s

en: Failed to read block allocation table backup correctly
    (0x8000-0x9FFF)
sv: Misslyckades att läsa säkerhetskopieringen för blockallokeringstabellen korrekt
    (0x8000-0x9FFF)

en: Failed to read block allocation table correctly
    (0x6000-0x7FFF)
sv: Misslyckades att läsa blockallokeringstabellen korrekt
    (0x8000-0x9FFF)

en: Failed to read data from GCI file %s
sv: Kunde inte läsa data från GCI-filen %s

en: Failed to read directory backup correctly
    (0x4000-0x5FFF)
sv: Misslyckades att läsa filkatalogen för systemåterställning korrekt
    (0x4000-0x5FFF)

en: Failed to read directory correctly
    (0x2000-0x3FFF)
sv: Misslyckades att läsa filkatalog korrekt
    (0x2000-0x3FFF)

en: Failed to read header correctly
    (0x0000-0x1FFF)
sv: Misslyckades att läsa header korrekt
    (0x0000-0x1FFF)

en: Failed to read unique ID from disc image
sv: Misslyckades att läsa unikt ID från diskavbilden

en: Failed to write BT.DINF to SYSCONF
sv: Misslyckades att skriva BT.DINF till SYSCONF

en: Failed to write the output file "%s".
    Check that you have enough space available on the target drive.
sv: Kunde inte skriva till utmatningsfilen "%s".
    Kontrollera att det finns tillräckligt med utrymme på målenheten.

en: Fast
sv: Snabb

en: Fast Depth Calculation
sv: Snabb djupberäkning

en: Fatal desync. Aborting playback. (Error in PlayWiimote: %u != %u, byte %u.)%s
sv: Allvarlig desynkronisering. Avbryter uppspelning. (Fel i PlayWiimote: %u != %u, byte %u.)%s

en: File
sv: Fil

en: File Info
sv: Filinformation

en: File Name
sv: Filnamn

en: File Size
sv: Filstorlek

en: File contained no codes.
sv: Filen innehöll inga koder.

en: File converted to .gci
sv: Filen konverterades till .gci

en: File could not be opened
    or does not have a valid extension
sv: Filen kunde inte öppnas
    eller har inte en giltig filändelse

en: File has the extension "%s".
    Valid extensions are (.raw/.gcp)
sv: Filen har filändelsen "%s".
    Giltiga filändelser är (.raw/.gcp)

en: File is not recognized as a memcard
sv: Filen känns inte igen som ett minneskort

en: File not compressed
sv: Filen är inte komprimerad

en: File write failed
sv: Misslyckades att skriva till fil

en: Files opened, ready to compress.
sv: Filerna har öppnats. Redo att komprimera.

en: Filesystem
sv: Filsystem

en: Filetype 'ini' is unknown! Will not open!
sv: Filtypen 'ini' är okänd! Kommer inte att öppnas!

en: Filter Symbols
sv: Filtrera symboler

en: Filter all textures, including any that the game explicitly set as unfiltered.
    May improve quality of certain textures in some games, but will cause issues in others.
    
    If unsure, leave this unchecked.
sv: Filtrerar alla texturer, även de som spel specifikt markerar som ofiltrerade.
    Kan förbättra kvalitén av vissa texturer i några spel, men kan leda till problem i andra spel.
    
    Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.

en: Filter the symbol list by name. This is case-sensitive.
sv: Filtrerar symbollistan baserat på namn. Detta är skriftlägeskänsligt.

en: Find Next
sv: Hitta nästa

en: Find Previous
sv: Hitta föregående

en: First Block
sv: Första block

en: Fix Checksums
sv: Fixa kontrollsummor

en: Flags
sv: Flaggor

en: Flow Control
sv: Flödeskontroll

en: Fog Cmd
sv: Dimmkommando

en: Force 16:9
sv: Tvinga 16:9

en: Force 24-bit Color
sv: 24-bitars färg

en: Force 4:3
sv: Tvinga 4:3

en: Force Console as NTSC-J
sv: Tvinga konsol som NTSC-J

en: Force Listen Port:
sv: Lyssna på port:

en: Force Texture Filtering
sv: Tvinga texturfiltrering

en: Forces NTSC-J mode for using the Japanese ROM font.
    If left unchecked, Dolphin defaults to NTSC-U and automatically enables this setting when playing Japanese games.
sv: Tvingar NTSC-J-läget att användas så att det japanska ROM-teckensnittet används.
    Om detta är omarkerat använder Dolphin NTSC-U som standard och aktiverar den här inställningen automatiskt när japanska spel spelas.

en: Forces the game to output graphics for any aspect ratio.
    Use with "Aspect Ratio" set to "Force 16:9" to force 4:3-only games to run at 16:9.
    Rarely produces good results and often partially breaks graphics and game UIs.
    Unnecessary (and detrimental) if using any AR/Gecko-code widescreen patches.
    
    If unsure, leave this unchecked.
sv: Tvingar spel att rendera grafik i ett valfritt bildförhållande.
    Använd det med "Bildförhållande" satt till "Tvinga 16:9" för att tvinga 4:3-spel att köras i 16:9.
    Resultatet är sällan bra och skapar ofta problem med grafik och gränssnitt.
    Om några Action Replay- eller Gecko-koder för bredbild används är den här inställningen onödig (och kan till och med göra grafiken värre).
    
    Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.

en: Forces the game to render the RGB color channels in 24-bit, thereby increasing quality by reducing color banding.
    It has no impact on performance and causes few graphical issues.
    
    
    If unsure, leave this checked.
sv: Tvingar spelet att rendera RGB-färgkanalerna med 24 bitar, vilket ökar kvalitén genom att minska färgbandning.
    Det påverkar inte prestandan och leder till få grafiska problem.
    
    Om du är osäker kan du lämna detta markerat.

en: Forward
sv: Framåt

en: Forward port (UPnP)
sv: Vidaresänd port (UPnP)

en: Found %u results for '
sv: Hittade %u resultat för '

en: Found %zu save files
sv: Hittade %zu sparfiler

en: Frame
sv: Bildruta

en: Frame %u
sv: Bildruta %u

en: Frame %zu
sv: Bildruta %zu

en: Frame Advance
sv: Gå fram en bildruta

en: Frame Advance Decrease Speed
sv: Gå fram en bildruta - Sänk hastighet

en: Frame Advance Increase Speed
sv: Gå fram en bildruta - Öka hastighet

en: Frame Advance Reset Speed
sv: Gå fram en bildruta - Nollställ hastighet

en: Frame Buffer
sv: Bildrutebuffert

en: Frame Dumps Use FFV1
sv: Bildrutedumpar använder FFV1

en: Frame Info
sv: Bildruteinfo

en: Frame Range
sv: Räckvidd för bildrutor

en: Frame dump image(s) '%s' already exists. Overwrite?
sv: Bildrutedumpsbilden '%s' finns redan. Vill du skriva över?

en: Frames to Record
sv: Bildrutor att spela in

en: France
sv: Frankrike

en: Free Look
sv: Fri vy

en: Freelook Decrease Speed
sv: Fri kamera - Sänk hastighet

en: Freelook Increase Speed
sv: Fri kamera - Öka hastighet

en: Freelook Move Down
sv: Fri kamera - Flytta nedåt

en: Freelook Move Left
sv: Fri kamera - Flytta till vänster

en: Freelook Move Right
sv: Fri kamera - Flytta till höger

en: Freelook Move Up
sv: Fri kamera - Flytta uppåt

en: Freelook Reset
sv: Fri kamera - Återställ

en: Freelook Reset Speed
sv: Fri kamera - Återställ hastighet

en: Freelook Zoom In
sv: Fri kamera - Zooma in

en: Freelook Zoom Out
sv: Fri kamera - Zooma ut

en: French
sv: Franska

en: Frets
sv: Greppband

en: From
sv: Från

en: Full Resolution Frame Dumps
sv: Full upplösning för bildrutedumpar

en: FullScr
sv: Helskärm

en: Fullscreen Resolution:
sv: Helskärmsupplösning:

en: Function
sv: Funktion

en: Function callers
sv: Funktionsanropare

en: Function calls
sv: Funktionsanrop

en: GC Port
sv: GC-uttag

en: GCI File(*.gci)
sv: GCI-fil (*.gci)

en: GCI Folder
sv: GCI-mapp

en: GCI save file was not loaded because it is the wrong region for this memory card:
    %s
sv: GCI-sparfilen laddades inte, eftersom regionen inte stämmer överens med minneskortets region:
    %s

en: GCMemcardDirectory: ClearBlock called with invalid block address
sv: GCMemcardDirectory: ClearBlock anropades med ogiltig blockadress

en: GFX Debugger
sv: Grafikfelsökare

en: GFX FIFO: Unknown Opcode (0x%02x @ %p, %s).
    This means one of the following:
    * The emulated GPU got desynced, disabling dual core can help
    * Command stream corrupted by some spurious memory bug
    * This really is an unknown opcode (unlikely)
    * Some other sort of bug
    
    Further errors will be sent to the Video Backend log and
    Dolphin will now likely crash or hang. Enjoy.
sv: GFX-FIFO: Okänd opcode (0x%02x @ %p, %s).
    Orsaken kan vara någon av dessa:
    * Den emulerade GPU:n blev desynkad. Att stänga av dubbla kärnor kan hjälpa.
    * Kommandoströmmen blev korrupt av någon minnesbugg.
    * Det är faktiskt en okänd opcode (osannolikt).
    * Någon annan sorts bugg.
    
    Fel utöver detta kommer skickas till Video Backend-loggen. Dolphin kommer nu antagligen krascha eller frysa.

en: Game Boy Advance Carts (*.gba)
sv: Game Boy Advance-kassetter (*.gba)

en: Game ID
sv: Spel-ID

en: Game ID:
sv: Spelets ID:

en: Game is already running!
sv: Spelet körs redan!

en: Game overwrote with another games save. Data corruption ahead 0x%x, 0x%x
sv: Spelet skrev över med ett annat spels sparfil. Data kommer antagligen bli korrupt 0x%x, 0x%x

en: Game-Specific Settings
sv: Spelspecifika inställningar

en: GameConfig
sv: Spelkonfig.

en: GameCube Adapter for Wii U
sv: GameCube-adapter för Wii U

en: GameCube Controllers
sv: GameCube-kontroller

en: GameCube Memory Cards (*.raw,*.gcp)
sv: GameCube-minneskort (*.raw, *.gcp)

en: GameCube Microphone Slot A
sv: GameCube-mikrofon i plats A

en: GameCube Microphone Slot B
sv: GameCube-mikrofon i plats B

en: GameCube Savegame files(*.gci;*.gcs;*.sav)
sv: GameCube sparningsfiler (*.gci;*.gcs;*.sav)

en: Gecko Codes
sv: Gecko-koder

en: General
sv: Allmänt

en: Generate a New Statistics Identity
sv: Generera en ny statistikidentitet

en: Geometry data
sv: Geometridata

en: German
sv: Tyska

en: Germany
sv: Tyskland

en: Go to Next Frame
sv: Gå till nästa bildruta

en: Go to the current instruction
sv: Gå till aktuell instruktion

en: Graphics
sv: Grafik

en: Graphics settings
sv: Grafikinställningar

en: Greater Than
sv: Större än

en: Greatly increases quality of textures generated using render-to-texture effects.
    Raising the internal resolution will improve the effect of this setting.
    Slightly increases GPU load and causes relatively few graphical issues.
    
    If unsure, leave this checked.
sv: Höjer kraftigt kvalitén på texturer som genereras med texturrenderingseffenter.
    Att höja den interna upplösningen kommer att förbättra effekten av den här inställningen.
    Sänker prestandan en aning och leder till relativt få problem.
    
    Om du är osäker kan du lämna detta markerat.

en: Green
sv: Grön

en: Green Left
sv: Grön vänster

en: Green Right
sv: Grön höger

en: Guitar
sv: Gitarr

en: Guitar Configuration
sv: Gitarrkonfiguration

en: Hacks
sv: Hackningar

en: Hash tap count is set to %d which is non-standard.
    You will need to edit the INI manually.
sv: Hash-tap-antalet är inställt på %d, vilket inte är ett standardvärde.
    Du behöver redigera INI-filen manuellt.

en: Hashes do not match.
sv: Kontrollsummorna stämmer inte.

en: Hashes match!
sv: Kontrollsummorna stämmer!

en: Header checksum failed
sv: Kontrollsumma för header misslyckades

en: Height
sv: Höjd

en: Help
sv: Hjälp

en: Hide
sv: Göm

en: Hide Mouse Cursor
sv: Göm muspekare

en: Hides the mouse cursor if it's on top of the emulation window.
    
    If unsure, leave this unchecked.
sv: Gömmer muspekaren om den är ovanpå emulatorfönstret. 
    
    Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.

en: Higher values can make variable-framerate games run at a higher framerate, at the expense of CPU. Lower values can make variable-framerate games run at a lower framerate, saving CPU.
    
    WARNING: Changing this from the default (100%) can and will break games and cause glitches. Do so at your own risk. Please do not report bugs that occur with a non-default clock.
sv: Högre värden kan låta spel med olåst bildfrekvens att köras med högre bildfrekvens på bekostnad av processorkraft. Lägre värden kan få spel med olåst bildfrekvens att köras på en lägre bildfrekvens och spara på processorkraft.
    
    VARNING: Risken att spel blir ospelbara och buggar uppstår är stor om detta ändras från standardvärdet (100 %). Använd på egen risk. Skicka inte buggrapporter med en klockning som inte är inställd på standard.

en: Home
sv: Hem

en: Host
sv: Värd

en: Host Code :
sv: Värdkod:

en: Host code size is to large.
    Please recheck that you have the correct code
sv: Värdkoden är för stor. Kontrollera att du har rätt kod.

en: Host with Netplay
sv: Starta nätspel som värd

en: Hotkeys
sv: Kortkommandon

en: Hybrid Wii Remote
sv: Hybrid-Wii-fjärrkontroll

en: IOCTL_ES_GETVIEWS: Tried to get data from an unknown ticket: %08x/%08x
sv: IOCTL_ES_GETVIEWS: Försökte att hämta data från en okänd biljett: %08x/%08x

en: IOCTL_ES_LAUNCH: The DOL file is invalid!
sv: IOCTL_ES_LAUNCH: DOL-filen är ogiltig!

en: IPL Settings
sv: IPL-inställningar

en: IPL with unknown hash %x
sv: IPL med okänd kontrollsumma %x

en: IR Sensitivity:
sv: IR-känslighet:

en: ISO Details
sv: ISO-detaljer

en: ISO Directories
sv: ISO-filkataloger

en: Icon
sv: Ikon

en: Identity generation
sv: Identitetsgenerering

en: If authorized, Dolphin can collect data on its performance, feature usage, and configuration, as well as data on your system's hardware and operating system.
    
    No private data is ever collected. This data helps us understand how people and emulated games use Dolphin and prioritize our efforts. It also helps us identify rare configurations that are causing bugs, performance and stability issues.
    This authorization can be revoked at any time through Dolphin's settings.
    
    Do you authorize Dolphin to report this information to Dolphin's developers?
sv: Om du godkänner det kan Dolphin skicka data om prestanda, användning av funktioner, konfiguration, och även vilken hårdvara och vilket operativsystem som används.
    
    Ingen privat data samlas någonsin in. Datan hjälper oss att förstå hur folk och emulerade spel använder Dolphin, så att vi kan prioritera vårt arbete bättre. Den hjälper oss också att upptäcka sällsynta konfigurationer som leder till buggar och prestanda- och stabilitetsproblem.
    Du kan dra tillbaka detta godkännande när som helst genom Dolphins inställningar.
    
    Godkänner du att Dolphin rapporterar den här informationen till Dolphins utvecklare?

en: Ignore Format Changes
sv: Ignorera formatändringar

en: Ignore any changes to the EFB format.
    Improves performance in many games without any negative effect. Causes graphical defects in a small number of other games.
    
    If unsure, leave this checked.
sv: Ignorera alla ändringar i EFB-formatet.
    Förbättrar prestanda i många spel utan några negativa effekter. Orsakar dock felaktigheter i grafiken i ett litet antal andra spel.
    
    Om du är osäker kan du lämna detta markerat.

en: Ignore any requests from the CPU to read from or write to the EFB.
    Improves performance in some games, but might disable some gameplay-related features or graphical effects.
    
    If unsure, leave this unchecked.
sv: Ignorera alla efterfrågor från processorn om att läsa från eller skriva till EFB.
    Förbättrar prestandan i några spel, men kan göra så att vissa spelrelaterade funktioner eller grafikeffekter inte fungerar.
    
    Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.

en: Implement fullscreen mode with a borderless window spanning the whole screen instead of using exclusive mode.
    Allows for faster transitions between fullscreen and windowed mode, but slightly increases input latency, makes movement less smooth and slightly decreases performance.
    Exclusive mode is required for Nvidia 3D Vision to work in the Direct3D backend.
    
    If unsure, leave this unchecked.
sv: Implementerar helskärmsläget med ett kantlöst fönster som täcker hela skärmen istället för att använda exklusivt helskärmsläge.
    Detta gör det snabbare att växla mellan helskärm och fönster, men det ökar latensen för knapptryckningar lite, gör rörelser mindre mjuka och sänker prestandan lite.
    Exklusivt helskärmsläge krävs för att Nvidia 3D Vision ska fungera med Direct3D.
    
    Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.

en: Import Save
sv: Importera sparning

en: Import Wii Save...
sv: Importera Wii-sparning...

en: Import failed
sv: Importering misslyckades

en: Imported file has gsc extension
    but does not have a correct header.
sv: Den importerade filen har filändelsen gsc
    man har inte en giltig header.

en: Imported file has invalid length.
sv: Den importerade filen har en ogiltig längd.

en: Imported file has sav extension
    but does not have a correct header.
sv: Den importerade filen har filändelsen sav
    men har inte en giltig header.

en: In Game
sv: I spelet

en: Increase Convergence
sv: Öka konvergens

en: Increase Depth
sv: Öka djup

en: Increase Emulation Speed
sv: Öka emuleringshastighet

en: Increase IR
sv: Öka intern upplösning

en: Input
sv: Indata

en: Insert
sv: Sätt in

en: Insert &blr
sv: Sätt in &blr

en: Insert &nop
sv: Sätt in &nop

en: Insert SD Card
sv: Sätt in SD-kort

en: Install WAD...
sv: Installera WAD...

en: Install to Wii Menu
sv: Installera till Wii-meny

en: Installing WAD...
sv: Installerar WAD...

en: Integrity Check Error
sv: Integritetskontrollfel

en: Integrity check completed
sv: Integritetskontroll slutförd

en: Integrity check completed. No errors have been found.
sv: Integritetskontroll slutförd. Inga fel har hittats.

en: Integrity check for %s failed. The disc image is most likely corrupted or has been patched incorrectly.
sv: Integritetskontroll för %s misslyckades. Skivan är troligtvis korrupt eller har blivit modifierad inkorrekt.

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Interface Settings
sv: Gränssnittsinställningar

en: Internal LZO Error - compression failed
sv: Internt LZO-fel - kompremering misslyckades

en: Internal LZO Error - decompression failed (%d) (%li, %li) 
    Try loading the state again
sv: Internt LZO-fel - avkomprimering misslyckades (%d) (%li, %li) 
    Försök att läsa in snabbsparning igen

en: Internal LZO Error - lzo_init() failed
sv: Internt LZO-fel - lzo_init() misslyckades

en: Internal Name:
sv: Internt namn:

en: Internal Resolution:
sv: Intern upplösning:

en: Interpreter (slowest)
sv: Interpreterare (långsammast)

en: Invalid Mixed Code
sv: Ogiltig blandad kod

en: Invalid address: %s
sv: Ogiltig adress: %s

en: Invalid bat.map or dir entry.
sv: Ogiltig bat.map eller katalog

en: Invalid host
sv: Ogiltig värd

en: Invalid index
sv: Ogiltigt index

en: Invalid recording file
sv: Ogiltig inspelningsfil

en: Invalid search parameters (no object selected)
sv: Ogiltiga sökparametrar (inga objekt markerades)

en: Invalid search string (couldn't convert to number)
sv: Ogiltig söksträng (kunde inte konvertera till siffror)

en: Invalid search string (only even string lengths supported)
sv: Ogiltig söksträng (endast jämna stränglängder stöds)

en: Invalid value.
sv: Ogiltigt värde.

en: Invalid value: %s
sv: Ogiltigt värde: %s

en: Italian
sv: Italienska

en: Italy
sv: Italien

en: Iterative Input
sv: Iterativ inmatning

en: JIT Arm64 (experimental)
sv: JIT Arm64 (experimentell)

en: JIT Block Viewer
sv: JIT-blockvisare

en: JIT Recompiler (recommended)
sv: JIT-kompilator (rekommenderas)

en: JITIL Recompiler (slow, experimental)
sv: JITIL-kompilator (långsam, experimentell)

en: Japanese
sv: Japanska

en: Keep Window on Top
sv: Visa alltid fönster överst

en: Keep the game window on top of all other windows.
    
    If unsure, leave this unchecked.
sv: Lägger spelfönstret ovanpå alla andra fönster. 
    
    Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.

en: Keyboard
sv: Tangentbord

en: Keys
sv: Tangenter

en: Kick Player
sv: Sparka ut spelare

en: Korean
sv: Koreanska

en: L Button
sv: L-knapp

en: L-Analog
sv: L-analog

en: Label
sv: Etikett

en: Language:
sv: Språk:

en: Last %i
sv: Senaste %i

en: Latency:
sv: Latens:

en: Left
sv: Vänster

en: Left Stick
sv: Vänster spak

en: Left stick
sv: Vänster spak

en: Left-click to detect input.
    Middle-click to clear.
    Right-click for more options.
sv: Vänsterklicka för att söka efter indata.
    Mittenklicka för att rensa.
    Högerklicka för fler alternativ.

en: Left/Right-click for more options.
    Middle-click to clear.
sv: Vänster-/högerklicka för fler alternativ.
    Mittenklicka för att rensa.

en: Less Than
sv: Mindre än

en: Lets the system language be set to values that games were not designed for. This can allow the use of extra translations for a few games, but can also lead to text display issues.
sv: Låter systemspråket sättas till värden som spel inte har designats för. Detta kan göra det möjligt att använda extra översättningar för några få spel, men kan också leda till problem med att visa text.

en: License
sv: Licens

en: Light Cmd
sv: Ljuskommando

en: Limits the emulation speed to the specified percentage.
    Note that raising or lowering the emulation speed will also raise or lower the audio pitch to prevent audio from stuttering.
sv: Begränsar emuleringshastigheten till det angivna värdet.
    Om emuleringshastigheten höjs eller sänks kommer även ljudets tonhöjd höjas eller sänkas för att hålla ljuduppspelningen jämn.

en: Load
sv: Läs in

en: Load &Bad Map File...
sv: Ladda &felaktig map-fil...

en: Load &Other Map File...
sv: Ladda &annan map-fil...

en: Load Custom Textures
sv: Läs in anpassade texturer

en: Load State
sv: Läs in snabbsparning

en: Load State Last 1
sv: Läs in senaste snabbsparning 1

en: Load State Last 10
sv: Läs in senaste snabbsparning 10

en: Load State Last 2
sv: Läs in senaste snabbsparning 2

en: Load State Last 3
sv: Läs in senaste snabbsparning 3

en: Load State Last 4
sv: Läs in senaste snabbsparning 4

en: Load State Last 5
sv: Läs in senaste snabbsparning 5

en: Load State Last 6
sv: Läs in senaste snabbsparning 6

en: Load State Last 7
sv: Läs in senaste snabbsparning 7

en: Load State Last 8
sv: Läs in senaste snabbsparning 8

en: Load State Last 9
sv: Läs in senaste snabbsparning 9

en: Load State Slot 1
sv: Läs in snabbsparningsplats 1

en: Load State Slot 10
sv: Läs in snabbsparningsplats 10

en: Load State Slot 2
sv: Läs in snabbsparningsplats 2

en: Load State Slot 3
sv: Läs in snabbsparningsplats 3

en: Load State Slot 4
sv: Läs in snabbsparningsplats 4

en: Load State Slot 5
sv: Läs in snabbsparningsplats 5

en: Load State Slot 6
sv: Läs in snabbsparningsplats 6

en: Load State Slot 7
sv: Läs in snabbsparningsplats 7

en: Load State Slot 8
sv: Läs in snabbsparningsplats 8

en: Load State Slot 9
sv: Läs in snabbsparningsplats 9

en: Load State from Selected Slot
sv: Läs in snabbsparning från vald plats

en: Load State...
sv: Läs in snabbsparning

en: Load Wii System Menu
sv: Läs in Wii-systemmeny

en: Load Wii System Menu %d%c
sv: Läs in Wii-systemmeny %d%c

en: Load Wii System Menu %u%c
sv: Läs in Wii-systemmeny %u%c

en: Load any .map file containing the function names and addresses for this game.
sv: Laddar en .map-fil som innehåller funktionsnamn och funktionsadresser för det här spelet.

en: Load bad map file
sv: Ladda felaktig map-fil

en: Load custom textures from User/Load/Textures/<game_id>/.
    
    If unsure, leave this unchecked.
sv: Läser in anpassade texturer från User/Load/Textures/<spel-id>/.
    
    Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.

en: Load from selected slot
sv: Ladda från vald plats

en: Load map file
sv: Ladda map-fil

en: Loaded %d good functions, ignored %d bad functions.
sv: Laddade %d giltiga funktioner, ignorerade %d ogiltiga funktioner.

en: Log
sv: Logg

en: Log Configuration
sv: Loggkonfiguration

en: Log Render Time to File
sv: Logga renderingstid till fil

en: Log Types
sv: Loggtyper

en: Log the render time of every frame to User/Logs/render_time.txt. Use this feature when you want to measure the performance of Dolphin.
    
    If unsure, leave this unchecked.
sv: Logga renderingstiden för varje bildruta i User/Logs/render_time.txt. Använd denna funktion när du vill mäta Dolphins prestanda.
    
    Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.

en: Logger Outputs
sv: Loggningsutdata

en: Logging
sv: Loggning

en: M Button
sv: M-knapp

en: MD5 Checksum
sv: MD5-kontrollsumma

en: MD5 Checksum:
sv: MD5-kontrollsumma:

en: MD5 check...
sv: Kontrollera MD5...

en: MadCatz Gameshark files(*.gcs)
sv: MadCatz Gameshark-filer (*.gcs)

en: Main Stick
sv: Huvudspak

en: Make a new .dsy file which can recognise more functions, by combining two existing files. The first input file has priority.
sv: Skapar en ny .dsy-fil som kan känna igen fler funktioner, genom att kombinera två existerande filer. Den första indatafilen har prioritet.

en: Maker
sv: Skapare

en: Maker ID:
sv: Skapar-ID:

en: Maker:
sv: Skapare:

en: Makes distant objects more visible by removing fog, thus increasing the overall detail.
    Disabling fog will break some games which rely on proper fog emulation.
    
    If unsure, leave this unchecked.
sv: Gör avlägsna objekt mer synliga genom att ta bort dimma, som ökar de övergripande detaljerna.
    Om dimma inaktiveras kan det orsaka konstigheter i en del spel som förlitar sig på emulering av dimma.
    
    Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.

en: Matrix Cmd
sv: Matriskommando

en: May cause slow down in Wii Menu and some games.
sv: Kan leda till prestandaproblem i Wii-menyn och vissa spel.

en: Memcard already has a save for this title.
sv: Minneskortet har redan en sparning för denna titel.

en: Memcard already opened
sv: Minneskortet har redan öppnats

en: Memory
sv: Minne

en: Memory Card
sv: Minneskort

en: Memory Card Manager
sv: Minneskorthanterare

en: Memory Card filename in Slot %c is incorrect
    Region not specified
    
    Slot %c path was changed to
    %s
    Would you like to copy the old file to this new location?
sv: Minneskortets filnamn i plats %c är ogiltig
    Regionen är inte specificerad
    
    Sökvägen för platsen %c ändrades till
    %s
    Vill du kopiera den gamla filen till denna nya plats?

en: Memory Not Ready
sv: Minnet är inte redo

en: Memory card file size does not match the header size
sv: Minneskortets filstorlek stämmer inte överens med headerstorleken

en: MemoryCard: ClearBlock called on invalid address (0x%x)
sv: MemoryCard: ClearBlock anropades med ogiltig adress (0x%x)

en: MemoryCard: Read called with invalid source address (0x%x)
sv: MemoryCard: Read anropades med ogiltig källadress (0x%x)

en: MemoryCard: Write called with invalid destination address (0x%x)
sv: MemoryCard: Write anropades med ogiltig destinationsadress (0x%x)

en: Menu
sv: Meny

en: Microphone
sv: Mikrofon

en: Misc
sv: Övrigt

en: Misc Settings
sv: Övriga inställningar

en: Modifier
sv: Redigerare

en: Modify textures to show the format they're encoded in. Needs an emulation reset in most cases.
    
    If unsure, leave this unchecked.
sv: Ändra texturer för att visa formatet de är kodade i. Emulatorn behöver startas om i de flesta fallen.
    
    Om du är säker kan du lämna detta omarkerat.

en: Monoscopic Shadows
sv: Monoskopiska skuggor

en: Monospaced font
sv: Teckensnitt med fast teckenbredd

en: Move the mouse pointer over an option to display a detailed description.
sv: Håll muspekaren över ett alternativ för att visa en detaljerad beskrivning.

en: Multiply
sv: Multiplicera

en: Must use Generate Symbol Map first! Recognise names of any standard library functions used in multiple games, by loading them from a .dsy file.
sv: Måste använda Generera symbol-map först! Hittar namnen för standardbiblioteksfunktioner som används i flera spel genom att jämföra dem med en .dsy-fil.

en: NOTE: Stream size doesn't match actual data length
sv: OBS: Strömningsstorleken stämmer inte överens med den faktiska datalängden

en: NP Add
sv: NP Plus

en: NP Begin
sv: NP Börja

en: NP Divide
sv: NP Dividering

en: NP Down
sv: NP Ned

en: NP Equal
sv: NP Lika med

en: NP Left
sv: NP Vänster

en: NP Multiply
sv: NP Multiplicering

en: NP Right
sv: NP Höger

en: NP Separator
sv: NP Avskiljare

en: NP Space
sv: NP Mellanslag

en: NP Subtract
sv: NP Minus

en: NP Tab
sv: NP Tabb

en: NP Up
sv: NP Upp

en: Name:
sv: Namn:

en: Name:
sv: Namn:

en: Native (640x528)
sv: Ursprunglig (640x528)

en: Native GCI files(*.gci)
sv: Ursprungliga GCI-filer (*.gci)

en: Netherlands
sv: Nederländerna

en: Netplay has desynced. There is no way to recover from this.
sv: Nätspelet har desynkroniserats. Det går inte att göra något åt detta.

en: New Scan
sv: Ny sökning

en: New Texture
sv: Ny textur

en: New identity generated.
sv: En ny identitet har genererats.

en: Next Frame
sv: Nästa bildruta

en: Next Page
sv: Nästa sida

en: Next Scan
sv: Nästa sökning

en: Nickname:
sv: Smeknamn:

en: No Match
sv: Inget matchar

en: No Value Given
sv: Inget värde angivet

en: No audio output
sv: Inget utdata för ljud

en: No description available
sv: Ingen beskrivning tillgänglig

en: No file loaded
sv: Ingen fil lästes in

en: No free directory index entries.
sv: Inga lediga platser för mappar.

en: No game is running.
sv: Inget spel körs.

en: No recorded file
sv: Ingen inspelad fil

en: No undo.dtm found, aborting undo load state to prevent movie desyncs
sv: Ingen undo.dtm hittades, avbryter ångring av snabbsparningsinläsning för att förhindra att inspelningen desynkroniseras

en: None
sv: Ingen

en: Not Equal
sv: Inte samma

en: Not Set
sv: Inte angiven

en: Not Valid Hex
sv: Inte ett giltigt hexadecimalt tal

en: Not all players have the game. Do you really want to start?
sv: Vissa spelare har inte detta spel. Vill du verkligen starta?

en: Not connected
sv: Inte ansluten

en: Not implemented
sv: Ej implementerad

en: Notes:
sv: Anteckningar:

en: Notice
sv: Meddelande

en: Number of Codes:
sv: Antal koder:

en: Nunchuk Configuration
sv: Nunchuk-konfiguration

en: Nunchuk orientation
sv: Orientering för nunchuk

en: Nunchuk stick
sv: Nunchuk-spak

en: Object %zu
sv: Objekt %zu

en: Object Range
sv: Räckvidd för objekt

en: Off
sv: Av

en: On-Screen Display Messages
sv: Skärmmeddelanden

en: Online &Documentation
sv: &Dokumentation online

en: Only %d blocks available
sv: Endast %d block tillgängliga

en: Only export symbols with prefix:
    (Blank for all symbols)
sv: Exportera endast symboler med prefix:
    (Lämna tomt för att exportera alla symboler)

en: Open
sv: Öppna

en: Open &containing folder
sv: Öppna &sökvägsmappen

en: Open Wii &save folder
sv: Öppnar sparningsmappen för Wii

en: Open file...
sv: Öppna fil...

en: OpenAL: can't create context for device %s
sv: OpenAL: kan inte skapa sammanhang för utrustningen %s

en: OpenAL: can't find sound devices
sv: OpenAL: kan inte hitta någon ljudutrustning

en: OpenAL: can't open device %s
sv: OpenAL: kan inte öppna enheten %s

en: Opens the default (read-only) configuration for this game in an external text editor.
sv: Öppnar standardkonfigurationen (skrivskyddad) för detta spel i en extern textredigerare.

en: Options
sv: Alternativ

en: Order of files in the File Directory do not match the block order
    Right click and export all of the saves,
    and import the saves to a new memcard
sv: Filsorteringen i filkatalogen stämmer inte överens med blocksorteringen
    Högerklicka och exportera alla sparningar,
    och importera alla sparningar till ett nytt minneskort

en: Orientation
sv: Orientering

en: Other
sv: Övrigt

en: Other game
sv: Annat spel

en: Output
sv: Utdata

en: Overlay Information
sv: Pålagd informationstext

en: Override Language on NTSC Games
sv: Tillåt extra språk för NTSC-spel

en: P&lay Input Recording...
sv: Spe&la upp inspelning...

en: PPC Size
sv: PPC-storlek

en: Pad
sv: Kontroll

en: Pads
sv: Kontroller

en: Paragraph
sv: Paragraf

en: Parsing Error
sv: Tolkningsfel

en: Passthrough a Bluetooth adapter
sv: Bluetooth-adaptergenomsläppning

en: Patches
sv: Patcher

en: Paths
sv: Sökvägar

en: Pause
sv: Pausa

en: Pause After
sv: Pausa efter

en: Pause At Next
sv: Pausa vid nästa

en: Pause at End of Movie
sv: Pausa vid slutet av inspelningar

en: Pause on Focus Lost
sv: Pausa när fokus förloras

en: Pauses the emulator when focus is taken away from the emulation window.
sv: Pausar emulatorn när emuleringsfönstret förlorar fokus.

en: Per-Pixel Lighting
sv: Ljus per bildpunkt

en: Perfect
sv: Perfekt

en: Perform a full index of the game's RAM at the current Data Size. Required before any Searching can be performed.
sv: Indexerar RAM fullständigt för den nuvarande datastorleken. Krävs före det går att söka.

en: Perspective %d
sv: Perspektiv %d

en: Perspectives
sv: Perspektiv

en: Pixel Shader
sv: Pixelshader

en: Pixel Shader Constants
sv: Pixelshaderkonstanter

en: Platform
sv: Plattform

en: Play
sv: Spela

en: Play Recording
sv: Spela upp inspelning

en: Playable
sv: Spelbar

en: Playback Options
sv: Uppspelningsalternativ

en: Players
sv: Spelare

en: Please confirm...
sv: Var god bekräfta...

en: Please create a perspective before saving
sv: Var god skapa ett perspektiv innan du sparar

en: Plus-Minus
sv: Plus-minus

en: Port :
sv: Port:

en: Post Processing Shader Configuration
sv: Efterbehandlingsshaderkonfiguration

en: Post-Processing Effect:
sv: Efterbehandlingseffekt:

en: Prefetch Custom Textures
sv: Läs in anpassade texturer i förhand

en: Premature movie end in PlayController. %u + 8 > %u
sv: Tidigt inspelningsslut i PlayController. %u + 8 > %u

en: Premature movie end in PlayWiimote. %u + %d > %u
sv: Tidigt inspelningsslut i PlayWiimote. %u + %d > %u

en: Premature movie end in PlayWiimote. %u > %u
sv: Tidigt inspelningsslut i PlayWiimote. %u > %u

en: Press Sync Button
sv: Synkknapptryckning

en: Prev Page
sv: Föreg. sida

en: Previous Page
sv: Föregående sida

en: Print
sv: Skriv ut

en: Profile
sv: Profil

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Provide safer execution by not linking the JIT blocks.
sv: Gör exekvering säkrare genom att inte länka JIT-block.

en: Purge Game List Cache
sv: Töm cache för spellista

en: Put BIOS roms in User/GC/{region}.
sv: Lägg BIOS-ROM i User/GC/{region}.

en: Question
sv: Fråga

en: Quit
sv: Avsluta

en: Quit Netplay
sv: Avsluta nätspel

en: R Button
sv: R-knapp

en: R-Analog
sv: R-analog

en: Radius
sv: Radie

en: Range
sv: Räckvidd

en: Read
sv: Läs

en: Read and write
sv: Läs och skriv

en: Read-only mode
sv: Skrivskyddat läge

en: Real
sv: Riktig

en: Real Balance Board
sv: Riktig balansbräda

en: Real Wii Remote
sv: Riktig Wii-fjärrkontroll

en: Recognise standard functions from Sys/totaldb.dsy, and use generic zz_ names for other functions.
sv: Läser in funktionsnamn från Sys/totaldb.dsy om de matchar, och använder generiska zz_-namn annars.

en: Record
sv: Spela in

en: Record inputs
sv: Spela in inmatningar

en: Recording Info
sv: Inspelningsinformation

en: Recording Options
sv: Inspelningsalternativ

en: Red
sv: Röd

en: Red Left
sv: Röd vänster

en: Red Right
sv: Röd höger

en: Reduces the amount of aliasing caused by rasterizing 3D graphics. This smooths out jagged edges on objects.
    Increases GPU load and sometimes causes graphical issues. SSAA is significantly more demanding than MSAA, but provides top quality geometry anti-aliasing and also applies anti-aliasing to lighting, shader effects, and textures.
    
    If unsure, select None.
sv: Minskar ojämnheten som orsakas av rasterad 3D-grafik. Detta jämnar ut hackiga kanter på objekt.
    Höjer grafikkortsanvändningen och kan ibland orsaka grafikfel. SSAA är mer krävande än MSAA, men ger avsevärt bättre geometrikantutjämning och utjämnar även ljus, shadereffekter och texturer.
    
    Om du är osäker kan du välja Ingen.

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Refresh List
sv: Uppdatera lista

en: Refresh game list
sv: Uppdatera spellista

en: Registers
sv: Register

en: Relative Input
sv: Relativ inmatning

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove names from all functions and variables.
sv: Tar bort namn från alla funktioner och variabler.

en: Rename &symbol
sv: Byt namn på &symbol

en: Rename symbol:
sv: Byt namn på symbol:

en: Render the scene as a wireframe.
    
    If unsure, leave this unchecked.
sv: Rendera scenen som wireframe.
    
    Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.

en: Render to Main Window
sv: Rendera till huvudfönstret

en: Report: GCIFolder Writing to unallocated block 0x%x
sv: Rapport: GCIFolder skriver till oallokerat block 0x%x

en: Reset
sv: Återställ

en: Reset Traversal Settings
sv: Återställ traverseringsinställningar

en: Reset Wii Remote pairings
sv: Nollställ Wii-fjärrkontrollparningar

en: Reset all saved Wii Remote pairings
sv: Nollställ alla sparade Wii-fjärrkontrollparningar

en: Restart Required
sv: Omstart krävs

en: Results
sv: Resultat

en: Retry
sv: Försök igen

en: Return
sv: Enter

en: Right
sv: Höger

en: Right Stick
sv: Höger spak

en: Right stick
sv: Höger spak

en: Room ID:
sv: Rum-ID:

en: Rumble
sv: Vibration

en: Run
sv: Kör

en: Russia
sv: Ryssland

en: SD Card Path:
sv: SD-kortssökväg:

en: SD card
sv: SD-kort

en: Sa&ve State
sv: Spa&ra snabbsparning

en: Safe
sv: Säker

en: Save
sv: Spara

en: Save Code
sv: Spara kod

en: Save GCI as...
sv: Spara GCI som...

en: Save Oldest State
sv: Spara äldsta snabbsparning

en: Save Perspectives
sv: Spara perspektiv

en: Save State
sv: Spara snabbsparning

en: Save State Slot 1
sv: Spara snabbsparningsplats 1

en: Save State Slot 10
sv: Spara snabbsparningsplats 10

en: Save State Slot 2
sv: Spara snabbsparningsplats 2

en: Save State Slot 3
sv: Spara snabbsparningsplats 3

en: Save State Slot 4
sv: Spara snabbsparningsplats 4

en: Save State Slot 5
sv: Spara snabbsparningsplats 5

en: Save State Slot 6
sv: Spara snabbsparningsplats 6

en: Save State Slot 7
sv: Spara snabbsparningsplats 7

en: Save State Slot 8
sv: Spara snabbsparningsplats 8

en: Save State Slot 9
sv: Spara snabbsparningsplats 9

en: Save State to Selected Slot
sv: Snabbspara på vald plats

en: Save State...
sv: Spara snabbsparning...

en: Save Symbol Map &As...
sv: Spara symbol-map so&m...

en: Save as...
sv: Spara som...

en: Save combined output file as
sv: Spara kombinerad utdatafil som

en: Save compressed GCM/ISO
sv: Spara komprimerad GCM/ISO

en: Save currently-toggled perspectives
sv: Spara aktuella perspektiv

en: Save decompressed GCM/ISO
sv: Spara avkomprimerad GCM/ISO

en: Save map file as
sv: Spara map-fil som

en: Save signature as
sv: Spara signatur som

en: Save the entire disassembled code. This may take a several seconds and may require between 50 and 100 MB of hard drive space. It will only save code that is in the first 4 MB of memory. If you are debugging a game that loads .rel files with code to memory, you may want to increase the limit to perhaps 8 MB. That can be done in SymbolDB::SaveMap().
sv: Spara all demonterad kod. Detta kan ta flera sekunder och kan kräva mellan 50 och 100 MB hårddiskutrymme. Den kommer endast spara kod från de första 4 MB i minnet. Om du felsöker ett spel som läser .rel-filer med kod till minnet kanske du vill höja gränsen till 8 MB. Det kan göras i SymbolDB::SaveMap().

en: Save the function names and addresses for this game as a .map file. If you want to open the .map file in IDA Pro, use the .idc script.
sv: Sparar funktionsnamnen och funktionsadresserna för det här spelet som en .map-fil. Om du vill öppna .map-filen i IDA Pro, använd .idc-skriptet.

en: Save the function names for each address to a .map file in your user settings map folder, named after the title ID.
sv: Sparar funktionsnamnen för varje adress i en .map-fil i din användarinställningsmapmapp, namngiven efter titel-ID.

en: Save to selected slot
sv: Spara på vald plats

en: Saved Perspectives
sv: Sparade perspektiv

en: Saved Wii Remote pairings can only be reset when a Wii game is running.
sv: Sparade Wii-fjärrkontrollparningar kan bara nollställas när ett Wii-spel körs.

en: Saved to /Wii/sd.raw (default size is 128mb)
sv: Sparas till /Wii/sd.raw (standardstorleken är 128 MiB)

en: Savestate movie %s is corrupted, movie recording stopping...
sv: Snabbsparningsinspelningen %s är korrupt. Inspelningen stoppas...

en: Scaled EFB Copy
sv: Skalad EFB-kopia

en: Scanning %s
sv: Skannar %s

en: Scanning for ISOs
sv: Skannar efter ISOs

en: Scanning...
sv: Skannar...

en: ScrShot
sv: Skärmdump

en: Screenshot failed: Could not open file "%s" (error %d)
sv: Kunde inte ta bild: Filen "%s" kunde inte öppnas (felkod %d)

en: Search
sv: Sök

en: Search (clear to use previous value)
sv: Sök (lämna tomt för att använda föregående värde)

en: Search Current Object
sv: Sök aktuellt objekt

en: Search Subfolders
sv: Sök undermappar

en: Search for Hex Value:
sv: Sök efter hex-värde:

en: Section %s not found in SYSCONF
sv: Sektion %s hittades inte i SYSCONF

en: Select
sv: Välj

en: Select Columns
sv: Välj kolumner

en: Select Game
sv: Välj spel

en: Select Slot %u - %s
sv: Välj plats %u - %s

en: Select State Slot
sv: Välj snabbsparningsplats

en: Select State Slot 1
sv: Välj snabbsparningsplats 1

en: Select State Slot 10
sv: Välj snabbsparningsplats 10

en: Select State Slot 2
sv: Välj snabbsparningsplats 2

en: Select State Slot 3
sv: Välj snabbsparningsplats 3

en: Select State Slot 4
sv: Välj snabbsparningsplats 4

en: Select State Slot 5
sv: Välj snabbsparningsplats 5

en: Select State Slot 6
sv: Välj snabbsparningsplats 6

en: Select State Slot 7
sv: Välj snabbsparningsplats 7

en: Select State Slot 8
sv: Välj snabbsparningsplats 8

en: Select State Slot 9
sv: Välj snabbsparningsplats 9

en: Select The Recording File
sv: Spara inspelningsfilen

en: Select a Wii WAD file to install
sv: Välj en Wii WAD-fil som ska installeras

en: Select a save file to import
sv: Välj en sparningsfil att importera

en: Select floating windows
sv: Välj flytande fönster

en: Select the file to load
sv: Öppna fil att läsa in

en: Select the save file
sv: Välj sparningsfilen

en: Select the state to load
sv: Välj snabbsparning att läsa in

en: Select the state to save
sv: Välj snabbsparning att spara

en: Select what aspect ratio to use when rendering:
    Auto: Use the native aspect ratio
    Force 16:9: Mimic an analog TV with a widescreen aspect ratio.
    Force 4:3: Mimic a standard 4:3 analog TV.
    Stretch to Window: Stretch the picture to the window size.
    
    If unsure, select Auto.
sv: Välj vilket bildformat som ska användas vid rendering:
    Auto: Använder det ursprungliga bildförhållandet.
    Tvinga 16:9: Härmar en analog-TV med bredbildsformat.
    Tvinga 4:3: Härmar en vanlig analog-TV i 4:3.
    Sträck ut till fönster: Sträcker bilden till fönsterstorleken.
    
    Om du är osäker kan du välja Auto.

en: Selected controller profile does not exist
sv: Den valda kontrollprofilen finns inte

en: Selected font
sv: Valt typsnitt

en: Selects a hardware adapter to use.
    
    If unsure, use the first one.
sv: Väljer en hårdvaruadapter att använda.
    
    Om du är osäker kan du välja den första.

en: Selects the display resolution used in fullscreen mode.
    This should always be bigger than or equal to the internal resolution. Performance impact is negligible.
    
    If unsure, select auto.
sv: Väljer visningsupplösningen i helskärmsläge.
    Detta bör alltid vara större än eller samma som den interna upplösningen. Påverkan på prestandan är obetydlig.
    
    Om du är osäker kan du välja auto.

en: Selects the stereoscopic 3D mode. Stereoscopy allows you to get a better feeling of depth if you have the necessary hardware.
    Side-by-Side and Top-and-Bottom are used by most 3D TVs.
    Anaglyph is used for Red-Cyan colored glasses.
    Heavily decreases emulation speed and sometimes causes issues.
    
    If unsure, select Off.
sv: Väljer stereoskopiskt 3D-läge. Stereoskopi låter dig få bättre djupkänsla om du har den nödvändiga hårdvaran.
    Sida-vid-sida och Topp-och-botten används av de flesta 3DTV-apparaterna.
    Anaglyf används för röd-turkos-färgade glasögon.
    Sänker emuleringshastigheten kraftigt och kan ibland orsaka fel.
    
    Om du är osäker kan du välja Av.

en: Selects what graphics API to use internally.
    The software renderer is extremely slow and only useful for debugging, so unless you have a reason to use it you'll want to select OpenGL here.
    
    If unsure, select OpenGL.
sv: Väljer vilket grafik-API som ska användas internt.
    Programvarurenderaren är extremt långsam och är därför bara användbar för att felsöka, så om du inte har en anledning att använda den bör du välja OpenGL här.
    
    Om du är osäker kan du välja OpenGL.

en: Selects what graphics API to use internally.
    The software renderer is extremely slow and only useful for debugging, so you'll want to use either Direct3D or OpenGL. Different games and different GPUs will behave differently on each backend, so for the best emulation experience it's recommended to try both and choose the one that's less problematic.
    
    If unsure, select OpenGL.
sv: Väljer vilket grafik-API som ska användas internt.
    Programvarurenderaren är extremt långsam och är därför bara användbar för att felsöka, så om du inte har en anledning att använda den bör du välja antingen Direct3D eller OpenGL. Beroende på spel och grafikprocessor kan varje backend bete sig lite annorlunda, så för att få den bästa upplevelsen är det bra att prova båda och ta den som har minst problem.
    
    Om du är osäker kan du välja OpenGL.

en: Send
sv: Skicka

en: Sensor Bar Position:
sv: Position för Sensor Bar:

en: Separator
sv: Avskiljare

en: Serial Port 1 - This is the port which devices such as the net adapter use.
sv: Serieport 1 - Detta är porten som enheter såsom nätadaptern använder.

en: Server rejected traversal attempt
sv: Servern avvisade traverseringsförsök

en: Set PC
sv: Sätt PC

en: Set Value
sv: Sätt värde

en: Set as &default ISO
sv: Ange som &standard-ISO

en: Set as default Memcard %c
sv: Ange som standardminneskort %c

en: Set the current instruction
sv: Sätt aktuell instruktion

en: Sets the GameCube system language.
sv: Ställer in GameCube-systemspråk.

en: Sets the Wii display mode to 60Hz (480i) instead of 50Hz (576i) for PAL games.
    May not work for all games.
sv: Sätter Wii-bildläget till 60Hz (480i) istället för 50Hz (576i) för PAL-spel. Vissa spel stödjer inte detta.

en: Sets the Wii system language.
sv: Ställer in Wii-systemspråk.

en: Sets the latency (in ms). Higher values may reduce audio crackling. Certain backends only.
sv: Anger latensen (i millisekunder). Högre värden kan minska ljudknaster. Endast för vissa backends.

en: SetupWiiMemory: Can't create setting.txt file
sv: SetupWiiMemory: Kan inte skapa filen setting.txt

en: Shake
sv: Skakning

en: Shoulder Buttons
sv: Axelknappar

en: Show &Log
sv: Visa &logg

en: Show &Status Bar
sv: Visa &statusfält

en: Show &Toolbar
sv: Visa &verktygsfält

en: Show Australia
sv: Visa Australien

en: Show Defaults
sv: Visa standardvärden

en: Show Drives
sv: Visa drivrutiner

en: Show ELF/DOL
sv: Visa ELF/DOL

en: Show FPS
sv: Visa bildfrekvens

en: Show Frame Counter
sv: Visa bildruteräknare

en: Show France
sv: Visa Frankrike

en: Show GameCube
sv: Visa GameCube

en: Show Germany
sv: Visa Tyskland

en: Show Input Display
sv: Visa indata

en: Show Italy
sv: Visa Italien

en: Show JAP
sv: Visa JAP

en: Show Korea
sv: Visa Korea

en: Show Lag Counter
sv: Visa laggräknare

en: Show Language:
sv: Visa språk:

en: Show Log &Configuration
sv: Visa logg&konfiguration

en: Show NetPlay Messages
sv: Visa nätspelsmeddelanden

en: Show NetPlay Ping
sv: Visa nätspelsping

en: Show Netherlands
sv: Visa Nederländerna

en: Show PAL
sv: Visa PAL

en: Show PC
sv: Visa PC

en: Show Platforms
sv: Visa plattformar

en: Show Regions
sv: Visa regioner

en: Show Russia
sv: Visa Ryssland

en: Show Spain
sv: Visa Spanien

en: Show Statistics
sv: Visa statistik

en: Show System Clock
sv: Visa systemklocka

en: Show Taiwan
sv: Visa Taiwan

en: Show USA
sv: Visa USA

en: Show Unknown
sv: Visa okänd

en: Show WAD
sv: Visa WAD

en: Show Wii
sv: Visa Wii

en: Show World
sv: Visa världen

en: Show a confirmation box before stopping a game.
sv: Visa en bekräftelsedialog innan ett spel stoppas.

en: Show a message box when a potentially serious error has occurred.
    Disabling this may avoid annoying and non-fatal messages, but it may result in major crashes having no explanation at all.
sv: Visar en meddelanderuta när ett möjligt allvarligt fel har inträffat.
    Om detta inaktiveras går det att undvika irriterande och icke-katastrofala meddelanden, men det kan också göra så att att allvarliga kraschar inte har någon förklaring alls.

en: Show first block
sv: Visa första blocket

en: Show save blocks
sv: Visa sparningsblock

en: Show save comment
sv: Visa sparningskommentar

en: Show save icon
sv: Visa sparningsikon

en: Show save title
sv: Visa sparningstitel

en: Show the number of frames rendered per second as a measure of emulation speed.
    
    If unsure, leave this unchecked.
sv: Visa antalet renderade bildrutor per sekund som ett mått på emulatorhastigeten.
    
    Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.

en: Show the players' maximum Ping while playing on NetPlay.
    
    If unsure, leave this unchecked.
sv: Visar spelares maximala ping under nätspel.
    
    Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.

en: Show various rendering statistics.
    
    If unsure, leave this unchecked.
sv: Visar diverse renderingsstatistik.
    
    Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.

en: Side-by-Side
sv: Sida-vid-sida

en: Sideways Hold
sv: Håll inne för liggande läge

en: Sideways Toggle
sv: Tryck för liggande läge

en: Sideways Wii Remote
sv: Liggande Wii-fjärrkontroll

en: Simplified Chinese
sv: Förenklad kinesiska

en: Simulate DK Bongos
sv: Simulera DK Bongos

en: Size
sv: Storlek

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Skip BIOS
sv: Hoppa över BIOS

en: Skip DCBZ clearing
sv: Hoppa över rensning av DCBZ

en: Skip EFB Access from CPU
sv: Hoppa över tillgång till EFB från processorn

en: Skips the next instruction completely
sv: Hoppar över nästa instruktion helt

en: Slightly speeds up EFB to RAM copies by sacrificing emulation accuracy.
    If you're experiencing any issues, try raising texture cache accuracy or disable this option.
    
    If unsure, leave this unchecked.
sv: Snabbar upp EFB-till-RAM-kopior en aning genom att uppoffra emuleringsnoggrannhet.
    Om du stöter på något fel, prova att höja noggrannheten för texturcachen eller inaktivera detta alternativ.
    
    Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.

en: Slot %u - %s
sv: Plats %u - %s

en: Slot A
sv: Plats A

en: Slot B
sv: Plats B

en: Snapshot
sv: Ögonblicksbild

en: Software rendering is an order of magnitude slower than using the other backends.
    It's only useful for debugging purposes.
    Do you really want to enable software rendering? If unsure, select 'No'.
sv: Programvarurendering är storleksordning långsammare jämfört med att använda andra backends.
    Den är endast användbar för felsökningssyften.
    Vill du verkligen aktivera programvarurendering? Om du är osäker kan du välja 'Nej'.

en: Sound Settings
sv: Ljudinställningar

en: Space
sv: Mellanslag

en: Spain
sv: Spanien

en: Spanish
sv: Spanska

en: Speaker Pan
sv: Högtalarpanorering

en: Speaker Volume:
sv: Högtalarvolym:

en: Specifies the resolution used to render at. A high resolution greatly improves visual quality, but also greatly increases GPU load and can cause issues in certain games.
    "Multiple of 640x528" will result in a size slightly larger than "Window Size" but yield fewer issues. Generally speaking, the lower the internal resolution is, the better your performance will be. Auto (Window Size), 1.5x, and 2.5x may cause issues in some games.
    
    If unsure, select Native.
sv: Anger upplösningen som används för att rendera. En hög upplösning förbättrar den visuella kvalitén riktigt mycket, men påverkar även grafikprocessorns prestanda mycket och kan orsaka buggar i vissa spel.
    "Multipel av 640x528" är lite långsammare än "Fönsterstorlek" men orsakar mindre fel. Generellt sett blir prestandan högre ju lägre den den interna upplösningen är. Auto (fönsterstorlek), 1.5x och 2.5x kan leda till problem i en del spel.
    
    Om du är osäker kan du välja Ursprunglig.

en: Speed Limit:
sv: Hastighetsbegränsning:

en: Speed up Disc Transfer Rate
sv: Snabba upp disköverförningshastigheten

en: Splits the CPU and GPU threads so they can be run on separate cores.
    Provides major speed improvements on most modern PCs, but can cause occasional crashes/glitches.
sv: Delar upp processorns och grafikprocessorns trådar så de kan köras på separata kärnor.
    Detta förbättrar prestandan mycket på de flesta moderna datorer, men kan även leda till krascher/buggar ibland.

en: Standard Controller
sv: Standardkontroll

en: Start &NetPlay...
sv: Starta &nätspel...

en: Start Re&cording Input
sv: Starta &inspelning

en: Start Recording
sv: Starta inspelning

en: Start the game directly instead of booting to pause
sv: Startar spelet direkt istället för att ha ett pausat utgångsläge

en: State
sv: Snabbsparning

en: Statistics
sv: Statistik

en: Steering Wheel
sv: Ratt

en: Step
sv: Stega

en: Step &Into	F11
sv: Stega &in	F11

en: Step &Over	F10
sv: Stega &över		F10

en: Step O&ut	SHIFT+F11
sv: Stega &ut	SHIFT+F11

en: Step Out
sv: Stega ut

en: Step Over
sv: Stega över

en: Step into the next instruction
sv: Stega in i nästa instruktion

en: Step out of the current function
sv: Stega ut ur den aktuella funktionen

en: Step over the next instruction
sv: Stega över nästa instruktion

en: Stereoscopic 3D Mode:
sv: Läge för stereoskopisk 3D:

en: Stereoscopy
sv: Stereoskopi

en: Stick
sv: Spak

en: Stop
sv: Stoppa

en: Store EFB Copies to Texture Only
sv: Lagra EFB-kopior endast i texturer

en: Stores EFB Copies exclusively on the GPU, bypassing system memory. Causes graphical defects in a small number of games.
    
    Enabled = EFB Copies to Texture
    Disabled = EFB Copies to RAM (and Texture)
    
    If unsure, leave this checked.
sv: Lagrar kopior av EFB exklusivt på grafikprocessorn och kringgår systemminnet. Kan orsaka grafikfel för ett litet antal spel.
    
    Aktiverat = EFB-kopior till texturer
    Inaktiverat = EFB-kopior till RAM (och texturer)
    
    Om du är osäker kan du lämna detta markerat.

en: Stretch to Window
sv: Sträck ut till fönster

en: String
sv: Sträng

en: Strum
sv: Slagskena

en: Subtract
sv: Minus

en: Successfully exported %u saves to %s
sv: Exporterade %u sparningar till %s

en: Successfully exported file to %s
sv: Exporterade filen till %s

en: Successfully imported save files
sv: Importerade sparningsfiler

en: Swap Eyes
sv: Byt plats på ögon

en: Swaps the left and right eye. Mostly useful if you want to view side-by-side cross-eyed.
    
    If unsure, leave this unchecked.
sv: Byter plats på vänster och höger öga. Mest användbart om du vill titta på läget Sida-vid-sida vindögt.
    
    Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.

en: Swing
sv: Svängning

en: Symbols
sv: Symboler

en: Sync
sv: Synka

en: Sync Wii Remotes
sv: Synka Wii-fjärrkontroller

en: Sync real Wii Remotes and pair them
sv: Synka riktiga Wii-fjärrkontroller och para dem

en: Synchronize GPU thread
sv: Synkronisera grafikprocessortråd

en: Synchronizes the GPU and CPU threads to help prevent random freezes in Dual Core mode. (ON = Compatible, OFF = Fast)
sv: Synkroniserar grafikprocessorns och processorns trådar för att förhindra slumpartade frysningar när läget "Dubbla kärnor" används. (PÅ = kompatibel, AV = snabb)

en: Syntax error
sv: Syntaxfel

en: System Language:
sv: Systemspråk:

en: TAS Input
sv: TAS-inmatning

en: TAS Input - Controller %d
sv: TAS-inmatning - Kontroll %d

en: TAS Input - Wii Remote %d
sv: TAS-inmatning - Wii-fjärrkontroll %d

en: TLUT Cmd
sv: TLUT-kommando

en: Tab
sv: Tabb

en: Tab Split
sv: Flikdelning

en: Table Left
sv: Tabell vänster

en: Table Right
sv: Tabell höger

en: Take Screenshot
sv: Ta en skärmdump

en: Take screenshot
sv: Ta en skärmdump

en: Texture
sv: Textur

en: Texture Cache
sv: Texturcache

en: Texture Cmd
sv: Texturkommando

en: Texture Format Overlay
sv: Överlägg för texturformat

en: Textures
sv: Texturer

en: The "Safe" setting eliminates the likelihood of the GPU missing texture updates from RAM.
    Lower accuracies cause in-game text to appear garbled in certain games.
    
    If unsure, use the rightmost value.
sv: Inställningen "Säker" eliminerar risken att grafikprocessorn missar texturuppdateringar från RAM.
    Lägre precision kan skapa problem med text i vissa spel.
    
    Om du är osäker kan du välja värdet längst till höger.

en: The WAD has been installed successfully
sv: WAD har installerats utan problem.

en: The address %s is invalid.
sv: Adressen %s är ogiltig.

en: The address is invalid
sv: Adressen är ogiltig

en: The checksum was successfully fixed.
sv: Kontrollsumman fixades utan problem.

en: The chosen directory is already in the list.
sv: Den valda mappen finns redan i listan.

en: The disc change to "%s" could not be saved in the .dtm file.
    The filename of the disc image must not be longer than 40 characters.
sv: Skivbytet till "%s" kunde inte sparas i .dtm-filen.
    Filnamnet för den nya skivavbildningen kan inte vara längre än 40 tecken.

en: The disc image "%s" is truncated, some of the data is missing.
sv: Skivavbilden "%s" är avklippt. Viss data saknas.

en: The disc that was about to be inserted couldn't be found.
sv: Skivan som skulle sättas in hittades inte.

en: The file %s already exists.
    Do you wish to replace it?
sv: Filen %s finns redan.
    Vill du ersätta den?

en: The file %s could not be opened for writing. Please check if it's already opened by another program.
sv: Filen %s kunde inte öppnas för skrivning. Var god kontrollera om den redan är öppnad i ett annat program.

en: The file %s was already open, the file header will not be written.
sv: Filen %s var redan öppen, headerfilen kommer inte att skrivas.

en: The name cannot be empty
sv: Namnet kan inte vara tomt

en: The name cannot contain the character ','
sv: Namnet kan inte innehålla tecknet ','

en: The recorded game (%s) is not the same as the selected game (%s)
sv: Det inspelade spelet (%s) är inte samma som det valda spelet (%s)

en: The resulting decrypted AR code doesn't contain any lines.
sv: Den resulterande dekrypterade AR-koden innehåller inga rader.

en: The save you are trying to copy has an invalid file size.
sv: Sparfilen du försöker kopiera har en ogiltig storlek.

en: The selected language is not supported by your system. Falling back to system default.
sv: Det valda språket stöds inte av ditt system. Ändrar tillbaka till systemstandard.

en: The server and client's NetPlay versions are incompatible!
sv: Serverns och klientens nätspelsversioner är inkompatibla!

en: The server is full!
sv: Servern är full

en: The server responded: the game is currently running!
sv: Servern svarade: Spelet körs för tillfället!

en: The server sent an unknown error message!
sv: Servern skickade ett okänt felmeddelande!

en: The specified file "%s" does not exist
sv: Den valda filen "%s" finns inte

en: The value is invalid
sv: Värdet är ogiltigt

en: Theme:
sv: Tema:

en: There are too many GCI files in the folder
    %s.
    Only the first 127 will be available
sv: Det finns för många GCI-filer i mappen
    %s.
    Bara de första 127 kommer vara tillgängliga.

en: There is nothing to undo!
sv: Det finns inget att ångra!

en: There must be a ticket for 00000001/00000002. Your NAND dump is probably incomplete.
sv: Det måste finnas en biljett för 00000001/00000002. Din nanddump är förmodligen ofullständig.

en: These settings override core Dolphin settings.
    Undetermined means the game uses Dolphin's setting.
sv: Dessa inställningar har högre prioritet än Dolphins kärninställningar.
    Obestämda rutor betyder att spelet använder Dolphins inställningar.

en: This Action Replay code contains both encrypted and unencrypted lines; you should check that you have entered it correctly.
    
    Do you want to discard all unencrypted lines?
sv: Denna Action Replay-kod innehåller både krypterade och okrypterade rader. Du bör kontrollera att du har skrivit in den rätt.
    
    Vill du ta bort alla okrypterade rader?

en: This action replay simulator does not support codes that modify Action Replay itself.
sv: Denna Action Replay-simulator stödjer inte koder som förändrar själva Action Replay.

en: This feature allows you to change the game's camera.
    Move the mouse while holding the right mouse button to pan and while holding the middle button to move.
    Hold SHIFT and press one of the WASD keys to move the camera by a certain step distance (SHIFT+2 to move faster and SHIFT+1 to move slower). Press SHIFT+R to reset the camera and SHIFT+F to reset the speed.
    
    If unsure, leave this unchecked.
sv: Denna funktion låter sig ändra spelets kamera.
    Flytta musen medan du håller ned den högra musknappen för att panorera och håll ned mittenknappen för att flytta.
    Håll ned SHIFT och använd tangenterna WASD för att flytta kameran ett visst avstånd (SHIFT+2 för att flytta snabbare och SHIFT+1 för att flytta långsammare). Tryck SHIFT+R för att återställa kameran och SHIFT+F för att återställa hastigheten.
    
    Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.

en: This is necessary to get break points and stepping to work as explained in the Developer Documentation. But it can be very slow, perhaps slower than 1 fps.
sv: Detta är nödvändigt för att brytpunkter och hoppningar ska fungera som utvecklardokumentationen beskriver. Men det kan vara riktigt långsamt, kanske långsammare än 1 bild per sekund.

en: This setting allows you to set a custom real time clock (RTC) separate from your current system time.
    
    If you're unsure, leave this disabled.
sv: Den här inställningen låter dig ställa in en egen tid för realtidsklockan istället för att använda din systemtid.
    
    Om du är osäker kan du lämna detta avstängt.

en: This title might be incompatible with DSP HLE emulation. Try using LLE if this is homebrew.
    
    DSPHLE: Unknown ucode (CRC = %08x) - forcing AX.
sv: Den här mjukvaran kan vara inkompatibel med DSP HLE-emulering. Prova att använda LLE om det här är homebrew.
    
    DSPHLE: Okänd µcode (CRC = %08x) - AX kommer användas.

en: This title might be incompatible with DSP HLE emulation. Try using LLE if this is homebrew.
    
    Unknown ucode (CRC = %08x) - forcing AXWii.
sv: Den här mjukvaran kan vara inkompatibel med DSP HLE-emulering. Prova att använda LLE om det här är homebrew.
    
    DSPHLE: Okänd µcode (CRC = %08x) - AXWii kommer användas.

en: This value is added to the convergence value set in the graphics configuration.
sv: Det här värdet adderas med konvergensvärdet som har ställts in i grafikkonfigurationen.

en: This value is multiplied with the depth set in the graphics configuration.
sv: Det här värdet multipliceras med djupet som har ställts in i grafikkonfigurationen.

en: This will let you manually edit the INI config file.
sv: Detta låter dig redigera INI-kofigueringsfilen manuellt.

en: Threshold
sv: Tröskel

en: Tilt
sv: Lutning

en: Title
sv: Titel

en: To
sv: till

en: Toggle &Breakpoint	F9
sv: Slå på/av brytpunkt	F9

en: Toggle 3D Anaglyph
sv: Växla 3D-anaglyf

en: Toggle 3D Side-by-side
sv: Växla 3D sida-vid-sida

en: Toggle 3D Top-bottom
sv: Växla 3D topp-och-botten

en: Toggle 3D Vision
sv: Växla 3D Vision

en: Toggle All Log Types
sv: Markera/avmarkera alla loggtyper

en: Toggle Aspect Ratio
sv: Slå på/av bildförhållande

en: Toggle Crop
sv: Slå på/av beskärning

en: Toggle Custom Textures
sv: Slå på/av anpassade texturer

en: Toggle EFB Copies
sv: Slå på/av EFB-kopior

en: Toggle Fog
sv: Slå på/av dimma

en: Toggle Fullscreen
sv: Växla mellan helskärm- och fönsterläge

en: Toggle Pause
sv: Slå på/av paus

en: Toggle editing of perspectives
sv: Slå på/av perspektivredigering

en: Toggle fullscreen
sv: Växla helskärmsläge

en: Top
sv: Ovan

en: Top-and-Bottom
sv: Topp-och-botten

en: Traditional Chinese
sv: Traditionell kinesiska

en: Traversal Server
sv: Traverseringsserver

en: Traversal Server: %s
sv: Traverseringsserver: %s

en: Traversal server timed out connecting to the host
sv: Traverseringsserver gjorde en timeout vid anslutning till värden

en: Tried to decrypt data from a non-Wii volume
sv: Försökte dekryptera data från en annan volymtyp än Wii-skiva

en: Tried to load an unknown file type.
sv: Försökte läsa in en okänd filtyp.

en: Triggers
sv: Avtryckare

en: Try to load a .map file that might be from a slightly different version.
sv: Försöker ladda en .map-fil som kan vara från en lite annorlunda version.

en: Try to load this game's function names automatically - but doesn't check .map files stored on the disc image yet.
sv: Försöker ladda det här spelets funktionsnamn automatiskt - men kollar inte i .map-filer lagrade i skivavbildningen än.

en: Trying to read from invalid SYSCONF
sv: Försöker att läsa från ogiltig SYSCONF

en: Trying to read from invalid SYSCONF
    Wii Remote Bluetooth IDs are not available
sv: Försöker att läsa från ogiltig SYSCONF
    Bluetooth-ID:n för Wii-fjärrkontroller är inte tillgängliga

en: Turn off all JIT functions, but still use the JIT core from Jit.cpp
sv: Stänger av alla JIT-funktioner men använder fortfarande JIT-kärnan från Jit.cpp

en: Turntable
sv: Skivspelare

en: Turntable Configuration
sv: Skivspelarkonfiguration

en: Type
sv: Typ

en: UNKNOWN_%02X
sv: OKÄND_%02X

en: Unable to create patch from given values.
    Entry not modified.
sv: Det gick inte att skapa patch från de angivna värdena.
    Ingången ändrades inte.

en: Unable to parse line %u of the entered AR code as a valid encrypted or decrypted code. Make sure you typed it correctly.
    
    Would you like to ignore this line and continue parsing?
sv: Det gick inte att tolka rad %u i den angivna AR-koden som en giltig krypterad eller dekrypterad kod. Se till att du har skrivit in den rätt.
    
    Vill du ignorera denna rad och fortsätta tolka resten?

en: Undo Load State
sv: Ångra inläsning av snabbsparning

en: Undo Save State
sv: Ångra snabbsparning

en: Unexpected 0x80 call? Aborting...
sv: Oväntat anrop av 0x80? Avbryter...

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown DVD command %08x - fatal error
sv: Okänt DVD-kommando %08x - katastrofalt fel

en: Unknown entry type %i in SYSCONF (%s@%x)!
sv: Okänd tillträdestyp %i i SYSCONF (%s@%x)!

en: Unknown error %x
sv: Okänt fel %x

en: Unknown memory card error
sv: Okänt minneskortsfel

en: Unknown message received with id : %d
sv: Tog emot ett okänt meddelande med id: %d

en: Unknown message with id:%d received from player:%d Kicking player!
sv: Ett okänt meddelande togs emot med ID:%d från spelare:%d Sparkar spelare!

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Unpacking
sv: Packar upp

en: Up
sv: Upp

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update Screen
sv: Uppdatera skärm

en: Upright Hold
sv: Håll inne för stående läge

en: Upright Toggle
sv: Tryck för stående läge

en: Upright Wii Remote
sv: Stående Wii-fjärrkontroll

en: Usage Statistics Reporting Settings
sv: Statistikrapporteringsinställningar

en: Usage statistics reporting
sv: Statistikrapportering

en: Usage statistics reporting uses a unique random per-machine identifier to distinguish users from one another. This button generates a new random identifier for this machine which is dissociated from the previous one.
sv: Statistikrapportering använder ett unikt slumpmässigt nummer per dator för att kunna skilja användare åt. Den här knappen genererar ett nytt slumpmässigt nummer för den här datorn som inte är associerat med det förra.

en: Use Fullscreen
sv: Använd helskärm

en: Use Hex
sv: Använd hex

en: Use PAL60 Mode (EuRGB60)
sv: Använd PAL60-läge (EuRGB60)

en: Use Panic Handlers
sv: Använd panikhanterare

en: Use a less accurate algorithm to calculate depth values.
    Causes issues in a few games, but can give a decent speedup depending on the game and/or your GPU.
    
    If unsure, leave this checked.
sv: Använder en mindre exakt algoritm för att beräkna djupvärden.
    Orsakar fel i några fel, men kan ge en hyfsad prestandaacceleration beroende på spel och grafikprocessor.
    
    Om du är osäker kan du lämna detta markerat.

en: Use a single depth buffer for both eyes. Needed for a few games.
sv: Gör så att båda ögon använder samma djupbuffert. Vissa spel kräver detta.

en: Utility
sv: Hjälpprogram

en: V-Sync
sv: V-synk

en: Value
sv: Värde

en: Value (double)
sv: Värde (double)

en: Value (float)
sv: Värde (float)

en: Value Too Large
sv: Värdet är för stort

en: Value to match against. Can be Hex ("0x"), Octal ("0") or Decimal. Leave blank to filter each result against its own previous value.
sv: Värdet som ska matchas. Kan vara hexadecimalt ("0x"), oktalt ("0") eller decimalt. Lämna det tomt för att filtrera varje resultat mot dess föregående värde.

en: Value:
sv: Värde:

en: Value:
sv: Värde:

en: Various Statistics
sv: Diverse statistik

en: Verbosity
sv: Avlusningsnivå

en: Vertex Cmd
sv: Vertexkommando

en: Vertex Description
sv: Vertexbeskrivning

en: Vertex Matrices
sv: Vertexmatriser

en: Vertex Shader
sv: Vertexshader

en: Vertex Shader Constants
sv: Vertexshaderkonstanter

en: View &code
sv: Visa &kod

en: View &memory
sv: Visa &minne

en: View As:
sv: Visa som:

en: Virtual
sv: Virtuell

en: Volume
sv: Volym

en: Volume Down
sv: Volym ned

en: Volume Toggle Mute
sv: Volym av/på

en: Volume Up
sv: Volym upp

en: WAD installation failed: error creating %s
sv: WAD-installation misslyckades: Ett fel uppstod när %s skulle skapas

en: WAD installation failed: error creating ticket
sv: WAD-installation misslyckades: Ett fel uppstod när biljett skulle skapas

en: Wait for vertical blanks in order to reduce tearing.
    Decreases performance if emulation speed is below 100%.
    
    If unsure, leave this unchecked.
sv: Väntar på vertikala tomrum för att reducera screen tearing.
    Sänker prestandan om emulatorns hastighet är under 100 %.
    
    Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.

en: Warning
sv: Varning

en: Warning - starting DOL in wrong console mode!
sv: Varning - startar DOL i fel konsolläge!

en: Warning - starting ISO in wrong console mode!
sv: Varning - startar ISO i fel konsolläge!

en: Warning! it is advised to backup all files in the folder:
    %s
    Do you wish to continue?
sv: Varning! Det rekommenderas att skapa en säkerhetskopia av alla filer i mappen:
    %s
    Vill du fortsätta?

en: Warning: Number of blocks indicated by the BAT (%u) does not match that of the loaded file header (%u)
sv: Varning: Antalet BAT-block (%u) matchar inte den laddade filheadern (%u)

en: Warning: This will overwrite any existing saves that are in the folder:
    %s
    and have the same name as a file on your memcard
    Continue?
sv: Varning: Detta kommer att skriva över alla existerande sparningar:
    %s
    och har samma namn som en fil på ditt minneskort
    Vill du fortsätta?

en: Warning: You loaded a save that's after the end of the current movie. (byte %u > %u) (input %u > %u). You should load another save before continuing, or load this state with read-only mode off.
sv: Varning: Du läste in en sparning som är efter den aktuella inspelningens slut. (byte %u > %u) (inmatning %u > %u). Du bör läsa in en annan sparning innan du fortsätter, eller läsa in denna snabbsparning med skrivskyddat läge inaktiverat.

en: Warning: You loaded a save whose movie ends before the current frame in the save (byte %u < %u) (frame %u < %u). You should load another save before continuing.
sv: Varning: Du läste in en sparning vars inspelning slutar före den nuvarande bildrutan i sparningensom är efter den aktuella inspelningen (byte %u < %u) (bildruta %u < %u). Du bör läsa in en annan sparning innan du fortsätter.

en: Warning: You loaded a save whose movie mismatches on byte %zu (0x%zX). You should load another save before continuing, or load this state with read-only mode off. Otherwise you'll probably get a desync.
sv: Varning: Du läste in en sparning vars inspelning inte matchar på byte %zu (0x%zX). Du bör läsa in en annan sparning innan du fortsätter, eller läsa in denna snabbsparning med skrivskyddat läge inaktiverat. Annars kan du få en desynkronisering.

en: Warning: You loaded a save whose movie mismatches on frame %td. You should load another save before continuing, or load this state with read-only mode off. Otherwise you'll probably get a desync.
    
    More information: The current movie is %d frames long and the savestate's movie is %d frames long.
    
    On frame %td, the current movie presses:
    Start=%d, A=%d, B=%d, X=%d, Y=%d, Z=%d, DUp=%d, DDown=%d, DLeft=%d, DRight=%d, L=%d, R=%d, LT=%d, RT=%d, AnalogX=%d, AnalogY=%d, CX=%d, CY=%d
    
    On frame %td, the savestate's movie presses:
    Start=%d, A=%d, B=%d, X=%d, Y=%d, Z=%d, DUp=%d, DDown=%d, DLeft=%d, DRight=%d, L=%d, R=%d, LT=%d, RT=%d, AnalogX=%d, AnalogY=%d, CX=%d, CY=%d
sv: Varning: Du läste in en sparning vars inspelning inte matchar på bildrutan %td. Du bör läsa in en annan sparning innan du fortsätter, eller läsa in denna snabbsparning med skrivskyddat läge inaktiverat. Annars kan du få en desynkronisering.
    
    Mer information: Den aktuella inspelningen är %d bildrutor lång och snabbsparningens inspelning är %d bildrutor lång.
    
    På bildrutan %td trycker den aktuella inspelningen på:
    Start=%d, A=%d, B=%d, X=%d, Y=%d, Z=%d, DUp=%d, DDown=%d, DLeft=%d, DRight=%d, L=%d, R=%d, LT=%d, RT=%d, AnalogX=%d, AnalogY=%d, CX=%d, CY=%d
    
    På bildrutan %td trycker snabbsparningens inspelning på:
    Start=%d, A=%d, B=%d, X=%d, Y=%d, Z=%d, DUp=%d, DDown=%d, DLeft=%d, DRight=%d, L=%d, R=%d, LT=%d, RT=%d, AnalogX=%d, AnalogY=%d, CX=%d, CY=%d

en: Watch
sv: Bevakning

en: WaveFileWriter - file not open.
sv: WaveFileWriter - fil är inte öppen.

en: Whammy
sv: Svajarm

en: When playing on NetPlay, show chat messages, buffer changes and desync alerts.
    
    If unsure, leave this unchecked.
sv: Visar chattmeddelanden, buffertändringar och desynkroniseringsvarningar under nätspel.
    
    Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.

en: Widescreen Hack
sv: Bredbildshack

en: Width
sv: Bredd

en: Wii Console
sv: Wii-konsol

en: Wii NAND Root:
sv: Wii-nandrot:

en: Wii Remote
sv: Wii-fjärrkontroll

en: Wii Remote %i
sv: Wii-fjärrkontroll %i

en: Wii Remote Connected
sv: Wii-fjärrkontroll ansluten

en: Wii Remote Motor
sv: Wii-fjärrkontrollsmotor

en: Wii Remote Settings
sv: Wii-fjärrkontrollinställningar

en: Wii Remotes
sv: Wii-fjärrkontroller

en: Wii WAD files (*.wad)
sv: Wii-WAD-filer (*.wad)

en: Wii save files (*.bin)
sv: Wii-sparfiler (*.bin)

en: WiiWAD: Could not read from file
sv: WiiWAD: Kunde inte läsa från fil

en: Windows Left
sv: Fönster vänster

en: Windows Menu
sv: Fönstermeny

en: Windows Right
sv: Fönster höger

en: With an address
sv: Med en adress

en: Within a range
sv: Inom ett intervall

en: Word Wrap
sv: Radbrytning

en: Working...
sv: Arbetar...

en: World
sv: Världen

en: Write
sv: Skriv

en: Write to Console
sv: Skriv till konsol

en: Write to File
sv: Skriv till fil

en: Write to Window
sv: Skriv till fönster

en: Write to memcards/SD
sv: Skriv till SD-/minneskort

en: XF register
sv: XF-register

en: XFB Cmd
sv: XFB-kommando

en: Yellow
sv: Gul

en: You can't close panes that have pages in them.
sv: Du kan inte stänga paneler som har sidor inuti sig.

en: You must choose a game!
sv: Du måste välja ett spel!

en: You must enter a name.
sv: Du måste skriva in ett namn.

en: You must enter a valid decimal, hexadecimal or octal value.
sv: Du måste ange en giltig decimal, hexadecimal eller oktalt värde.

en: You must enter a valid profile name.
sv: Du måste ange ett giltigt profilnamn.

en: You must restart Dolphin in order for the change to take effect.
sv: Du måste starta om Dolphin för att ändringarna ska träda i kraft.

en: Your DSP ROMs have incorrect hashes.
    Would you like to stop now to fix the problem?
    If you select "No", audio might be garbled.
sv: Dina DSP-roms har ogiltiga hashar.
    Vill du stoppa nu för att fixa problemet?
    Om du väljer "nej" kan ljudet bli förvrängt.

en: Your GCM/ISO file seems to be invalid (invalid country).
    Continue with PAL region?
sv: Din GCM/ISO-fil verkar vara ogiltig (ogiltigt land).
    Vill du fortsätta med PAL-regionen?

en: Zero 3 code not supported
sv: Zero 3-kod stöds inte

en: Zero code unknown to Dolphin: %08x
sv: Nollkod som är okänd för Dolphin: %08x

en: [ waiting ]
sv: [ väntar ]

en: none
sv: ingen

en: off
sv: av

en: on
sv: på

en: wxExecute returned -1 on application run!
sv: wxExecute returnerade -1 i applikationkörningen!

en: x86 Size
sv: x86-storlek

en: | OR
sv: | ELLER
